Lybra - podłączenie pod kompa

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Pawcio78 » 10 wrz 2015, 17:50

Windows 7?

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

lanciolet
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 363
Rejestracja: 28 gru 2009, 21:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: lanciolet » 11 wrz 2015, 7:24

Tak.

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Pawcio78 » 11 wrz 2015, 15:03

Interfejs powinien zainstalować się jako FTDI czy jakoś tak. Następnie wchodzisz do menedżera urządzeń windows, odszukujesz porty com i lpt, rozwijasz i prawym klawiszem myszy wchodzisz do właściwości portu komunikacyjnego na którym zobaczysz właśnie FTDI. Metodą prób i błędów możesz szukać po kolei który port odpowiada Twojemu interfejsowi lub po prostu odłącz interfejs, podłącz i obserwuj który port się pojawi. Następnie jak pisałem wchodzisz prawym klawiszem do właściwości i do zakładki ustawienia portu. Następnie zakładka zaawansowane i już masz wybór portów. Jeśli jakieś urządzenia już korzystają z portów 1-3 to przenieś któreś z nich na dalsze numery a na zwolniony ustaw interfejs. Zatwierdź i tyle. Po podłączeniu interfejsu do samochodu i do laptopa w multiecuscanie powinieneś w zakładkach ustawienia i chyba interfejsy mieć wybrany Twój port na którym masz VAG KKL. Jeśli nie to wybierz ręcznie i wykonaj test. Pojawi się lista i to chyba tyle. Możesz jeszcze w tej samej zakładce zmienić tryb opóźnień ale to w przypadku problemów z komunikacją podczas połączenia. Jakby np.rwało połączenie. Sterownik do FTDI znajdziesz w googlach. Jest pod pierwszym linkiem jaki się wyświetli chociaż powinien sam się zainstalować z internetu.
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

lanciolet
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 363
Rejestracja: 28 gru 2009, 21:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: lanciolet » 11 wrz 2015, 19:47

No i tu jest właśnie problem, że interfejs instaluje się i jest widoczny w menedżerze urządzeń jako "inne urządzenia" pod oznaczeniem FT232R USB UART. Wchodzę jak pisałeś do właściwości a tam nie ma zakładki zaawansowane. Nigdzie. Jest tylko opis gdzie można ustawić z listy rodzaj urządzenia i zakładka umożliwiająca aktualizację/instalację sterownika. Z tym, że jak klikam aktualizuj lub instaluj sterownik to nastepuje totalna zwiecha i nie można nawet zamknąć tego okna. Przycisk "anuluj" nie działa, czerwony "x" nie działa. Reset pomaga.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: FXX » 11 wrz 2015, 19:49

Pawcio78 pisze:Interfejs powinien zainstalować się jako FTDI czy jakoś tak. Następnie wchodzisz do menedżera urządzeń windows, odszukujesz porty com i lpt, rozwijasz i prawym klawiszem myszy wchodzisz do właściwości portu komunikacyjnego na którym zobaczysz właśnie FTDI. Metodą prób i błędów możesz szukać po kolei który port odpowiada Twojemu interfejsowi lub po prostu odłącz interfejs, podłącz i obserwuj który port się pojawi. Następnie jak pisałem wchodzisz prawym klawiszem do właściwości i do zakładki ustawienia portu. Następnie zakładka zaawansowane i już masz wybór portów. Jeśli jakieś urządzenia już korzystają z portów 1-3 to przenieś któreś z nich na dalsze numery a na zwolniony ustaw interfejs. Zatwierdź i tyle. Po podłączeniu interfejsu do samochodu i do laptopa w multiecuscanie powinieneś w zakładkach ustawienia i chyba interfejsy mieć wybrany Twój port na którym masz VAG KKL. Jeśli nie to wybierz ręcznie i wykonaj test. Pojawi się lista i to chyba tyle. Możesz jeszcze w tej samej zakładce zmienić tryb opóźnień ale to w przypadku problemów z komunikacją podczas połączenia. Jakby np.rwało połączenie. Sterownik do FTDI znajdziesz w googlach. Jest pod pierwszym linkiem jaki się wyświetli chociaż powinien sam się zainstalować z internetu.
Po mojemu to trochę zagmatwałeś :P
Podłączasz kabel, instalujesz sterowniki (najlepiej te od Viakena, te, które wyszukuje Windows nie zawsze są poprawne). Następnie wchodzisz w menadżera urządzeń, odszukujesz zakładkę Porty (LPT i COM), rozwijasz i powinna być pozycja "FiatScan Interface USB-Serial Port (COMx)" lub coś podobnego (w zależności od sterownika). PPM->Właściwości->Ustawienia portu->Zaawansowane i tu ustawiasz port COM.

Zalecane są od 1-4, ale z doświadczenia powiem, że na dalszych też u mnie działało bez problemu na różnych komputerach i systemach - począwszy od Win 7 do Win 10.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: FXX » 11 wrz 2015, 19:50

lanciolet pisze:No i tu jest właśnie problem, że interfejs instaluje się i jest widoczny w menedżerze urządzeń jako "inne urządzenia" pod oznaczeniem FT232R USB UART. Wchodzę jak pisałeś do właściwości a tam nie ma zakładki zaawansowane. Nigdzie. Jest tylko opis gdzie można ustawić z listy rodzaj urządzenia i zakładka umożliwiająca aktualizację/instalację sterownika. Z tym, że jak klikam aktualizuj lub instaluj sterownik to nastepuje totalna zwiecha i nie można nawet zamknąć tego okna. Przycisk "anuluj" nie działa, czerwony "x" nie działa. Reset pomaga.
Masz płytę ze sterownikami od Viakena?

Tu masz sterowniki do tego kabla Bodajże pierwszy sterownik od góry - FIAT USB

Ściągnij je i rozpakuj. Następnie wejdź w menedżera, rozwiń zakładkę inne urządzenia, kliknij PPM (PPM - prawy przycisk myszy) na ten FT232R USB UART i wybierz Aktualizuj sterownik. Następnie wybierasz opcję z ręcznym wskazaniem sterownika i wybierasz ścieżkę do tego sterownika, wchodząc w folder ze sterownikiem pod Twój system i wskazujesz mu jeden z widocznych tam plików i zainstaluj go.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

lanciolet
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 363
Rejestracja: 28 gru 2009, 21:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: lanciolet » 11 wrz 2015, 20:11

Zrobiłem jak pisałeś FXX, ale teraz po zaktualizowaniu sterownika w ogóle nie rozpoznaje tego interfejsu.Jest widoczny jako Inne urządzenia/serial USB port. W związku z tym nic nie mogę podziałać, nawet nie są aktywne klawisze do ponownej aktualizacji sterownika.
Edit: Ze sterownikiem się wreszcie udało po restarcie kompa. Port też ustawiony.Jutro idę działać do auta, bo dzisiaj już ciemno. Dzięki FXX za linka i manual. : yesyes :

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: FXX » 11 wrz 2015, 20:28

To świetnie. Próbuj jutro.
Przy połączeniu z ECU nie będzie nic wyskakiwało. Przy połączeniu z innymi modułami będzie wyrzucało komunikat, żebyś podłączył adapter. Wtedy klikasz Y i powinno się połączyć. Pamiętaj tylko o przełączniku.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Pawcio78 » 11 wrz 2015, 21:17

FXX opisałem tak jak to u mnie działa i za każdym razem działało po reinstalacji W7. Zawsze wystarczały sterowniki które znalazł W7. U mnie interfejs jest widoczny jak FTDI i działa tylko na portach 1-4. Ważne że kolega juz sobie z tym poradził. Niepotrzebnie się produkowałem. Doświadczenie na przyszłość?

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: FXX » 12 wrz 2015, 0:26

Ok, ok, ale z doświadczenia wiem, że sterowniki dorzucane przez Viakena do tego kabla się spisują lepiej. Prawdopodobnie właśnie dzięki temu kabel u mnie działa na dowolnym porcie COM i nie ma problemu z opóźnieniami etc.
Na portach COM 1-4 musiałem jedynie ustawiać, gdy podłączałem się za pomocą VCDS'a do samochodów z grupy VAGa.

W7 instaluje uniwersalny sterownik dla układów typu FTDI, które tworzą wirtualne porty RS. Wg. mnie coś dedykowanego jest lepsze niż uniwersalne ;)
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Pawcio78 » 12 wrz 2015, 8:13

Pewnie tak:-)

Wysłane z mojego GT-I8160 przy użyciu Tapatalka
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

lanciolet
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 363
Rejestracja: 28 gru 2009, 21:03
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: lanciolet » 12 wrz 2015, 11:25

Pawcio78 pisze: [...] Niepotrzebnie się produkowałem. Doświadczenie na przyszłość?
Pawcio78-nie czuj się rozgoryczony. Jak widać na każdym kompie ten proces instalacji może wyglądać zupełnie inaczej. Tym razem pomógł sposób FXX-a ale Twoją pomoc doceniam tak samo i również za nią dziękuję : ok2 :

Awatar użytkownika
Gwarkowiec
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 79
Rejestracja: 09 lis 2008, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Żory

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Gwarkowiec » 08 mar 2016, 23:10

Witam, chciałbym sprawdzić przebieg w Lybra 1.8 rok 2000, pomoże ktoś ze Śląska lub okolic?

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: Dudi » 09 mar 2016, 8:42

Gwarkowiec pisze:Witam, chciałbym sprawdzić przebieg w Lybra 1.8 rok 2000, pomoże ktoś ze Śląska lub okolic?
:link:
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Re: Lybra - podłączenie pod kompa

Post autor: kaeres » 16 paź 2017, 10:00

Pomocy.
Mam interface VAGKKL + FIATECUSCAN (niebieski).
Od kilku lat miałem go zainstalowany na starym lapku z Windows XP (nie pamiętam nawet jak go zainstalowałem).
Od niedawna mam nowy laptop z Windows 10 Home i jest problem.
Menedżer urządzeń wykrywa urządzenie jako Viaken FiatScan USB interface lecz windows nie instaluje go w pełni (żółty wykrzyknik).
Ściągam więc pliki sterownik ze strony https://www.viaken.pl/download.php?lang=pl&nadrzedny=58 (no właśnie który mam ściągnąć bo już chyba wszystkie probowałem).
Rozpakowuję, w menedżerze aktualizując sterownik wskazuję ścieżkę do katalogu lecz windows nie widzi tam sterowników i nie podejmuje działań.

Proszę o pomoc.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”