Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: prezesjm » 04 maja 2009, 14:54

Mam trochę obaw z pisaniem o dłubaniu przy poduszkach powietrznych na forum ogólnym. Wszystko co robicie to oczywiście na własną odpowiedzialność. Podczas prób należy uważać by nie być w zasięgu otwierających się ewentualnie airbagów.

W sterownikach 10 pinowych ( złącze diagnostyczne powinno mieć wtedy 3 kabelki) należy pin z kabelkiem koloru błękitny z białym paskiem zewrzeć do masy na od 1 do 5 sekund . Po zdjęciu zworki sterownik "wybłyska" na tablicy kod ewentualnego błędu. Zwarcie na około 10 sekund kasuje błędy.

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: Marcin_D » 04 maja 2009, 15:35

Prezesie zabawa z airbagami jest jak piszesz niebezpieczna i niech każdy się dobrze zastanowi przed zabiegiem (żeby potem nie żałował).
Instrukcja jest bardzo dobra - a czy posiadzasz może rozpisane "błyskanie" z opisem "błysków" - jaki błysk jaka usterka - ja u siebie wiem co jest nie tak - bo na egzaminerze bylem, ale jestem ciekaw co mi poda "błyskając" - muszę wogóle zdjąc kierę i poprawićco skopałem przy zakładaniu - i wtedy zamiast drzeć do serwisu na kompa - sam sobie skasuję kontrolkę.
I jeszcze jedno pytanie - czy jeśli jet błąd, którego nie można usunąć to da radę zgasić kontrolkę bez usunięcia powodu błędu.
Bo jeśłi tak to można powypadki bez poduszek kupić bez żadnego problemu.
Ja w swojej zakładając taśmę w kierownicy źle ją ustawiłem i teraz muszę zdjąć i ja ustawić prawidłowo.

jarecki82
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 117
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:00
Lokalizacja: chełm

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: jarecki82 » 05 maja 2009, 16:38

z tego co ja kiedys czytalem czy gdzies ogladalem,
zeby poduszka wystrzelila to w czasie uderzenia
musza by wygenerowane sily rzedu 6-8 G

ale nie daje reki uciac

Alan

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: Alan » 05 maja 2009, 20:41

u mnie poduszka gaśnie razem z kontrolką przy temperaturze :roll: nie mniej jak włączę zapłon ...po chwili wyłączę i znów włączę to działa jakieś odcięcie zapłonu i zaczynają szaleć kontrolki wtedy poducha i lampka przegrzania nie świecą razem :roll:

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 07 maja 2009, 8:14

zrobilem maly test:) po podlaczeniu kabelka blekitno niebieskiego do masy kontrolka od air bagow za pierwszy razem blyskala 7 razy za drugim podlaczeniem 8 razy i tak za kazdym razem na zmiane raz 7 a nastepnym razem 8. zrobilem krok dalej odpinajac poduche kierowcy i przekrecilem zaplon :P kontrolka od jaska zapalila sie na stale (mowie nie bedzie problemow z wykasowaniem bledow bo jest to stara wersja centralki) wylaczylem zaplon podlczylem poduche i o dziwo kontrolka zgasla sama po paru sek. bez koniecznosci resetowani sterownika air bagow. znowu zrobilem test zeby wyblyskal mi bledy i nadal za pierwszym razem 7 razy a za drugim razem 8 razy.UWAGA !!! DOTYCZY TO TYLKO STAREJ WERSJI STEROWNIKA AIRBAGOW

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: Marcin_D » 07 maja 2009, 10:40

A czy ma ktoś może objaśnienie tych "błysków" - chodzi o wyjaśnienie co jaka sekwencja oznacza.

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: prezesjm » 07 maja 2009, 11:19

7 błysków oznacza że napięcia zasilania było poza zakresem, 8 błysków znaczy uszkodzenie w obwodzie lampki kontrolnej lub samej lampki. Musiało coś takiego wystąpić i centralka zapamiętała. Można pokasować te błędy robiąc zworkę na 5 do 10 sekund. Nie więcej bo centralka zignoruje kasowanie. jak chcecie to podajcie maile to wam wyślę pdfa z opisem , niestety po angielsku.

-- 07 Maj 2009, 11:25 --
jarecki82 pisze:z tego co ja kiedys czytalem czy gdzies ogladalem,
zeby poduszka wystrzelila to w czasie uderzenia
musza by wygenerowane sily rzedu 6-8 G

ale nie daje reki uciac

Wystarczy mniej. Instrukcja mówi o więcej niż 19,6m/s2 czyli około 2G.

Awatar użytkownika
robert199
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 295
Rejestracja: 15 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: robert199 » 07 maja 2009, 11:39

>rebizant@interia.pl ja bym bardzo poprosił na maila.
okazuje sie, że mam chyba stary sterownik bo ma 3 przewody we wtyczce.
data produkcju jest w dowodzie 1996, ale na elementach auta jest wybity 1995 rocznik,

juz miałem błąd poduszki spowodowany włączeniem zapłonu przy wyjetych zegarach, ale wtedy nie wiedziałem, że da sie skasowac w ten sposób.

musiałem robic to komputerem, i co ciekawe, dopiero 3ciemu magikowi sie udało

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 07 maja 2009, 11:42

to ja tez poprosze na maila >>sashxxx@wp.pl

-- 07 Maj 2009, 12:21 --

a co do bledow hmmm..7 blyskow napiecie zasilania to chyba sie zrobilo jak podpinam prostownik a napiecie z niego dalem ok 17V a blad kontrolki od air bagow powstal jak odlaczylem licznik. zastanawia mnie dlaczego po odlaczeniu poduchy i przekreceni zaplonu pali sie na stale kontrolka a po ponownym podlaczeniu jaska kontrolka gasnie po paru sek i nie pamieta ze poducha byla odpieta. tylko wywali mi blad 7 i 8. dzieki prezesjm za tego pdfa :) moze masz jescze cos ciekawego do kapiszonow?? pozdrawiam

Awatar użytkownika
oswald
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 522
Rejestracja: 09 cze 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: oswald » 07 maja 2009, 21:56

dudekken pisze:W momencie odpięcia licznika, czy wtyczki od poduszki , nie wolno przekręcać kluczyka w stacyjce, efektem chęci uchylenia szyberdachu jest świecąca kontrolka AirBag. Jej błąd usuniesz w ASO. Przez swoje niedoinformowanie przed demontażem zegarów podwoiłeś sobie koszta.
Byłem dziś w LT: wymiana świec, pełen serwis klimatyzacji z odgrzybianiem i parę pierdół do sprawdzenia oraz skasowanie błędu airbagów właściwie w cenie pozostałych czynności : yesyes : . Mechanikowi zajęło to kilka chwil, podłączył się kompem właśnie pod złącze po prawej stronie tunelu w nogach pasażera... wolałem sam nie ryzykować ze zwarciami we wtyczkach, jeszcze by mi poduchy wywaliło :lol: (a jeszcze gorzej gdyby w czasie jazdy).
były: 126p BIS '90, thema 2.0 16V VIS 155KM '94, seicento 900 39KM '00, kappa coupe 4.16 2000 turbo 205KM '98 nr 2013, kappa SW 2.4 20V 175KM '00.
są: punto 2FL 1.3 multijet 70KM '05, phedra platino 2.0 multijet chip:158KM '08

Awatar użytkownika
robert199
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 295
Rejestracja: 15 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: robert199 » 05 sty 2010, 20:04

odgrzewam stary temat ale u mnie problem sie pojawił z kontrolka poduszki.
podczas odpalania auta po tym jak wyjezdzalem z zaspy silnik odpalił ale pracował chwile chyba na 300obr tak ze sam zgasł, po tej sytuacji zaczęła palić sie kontrolka poduszki na stałe.
mam złącze 3 pinowe i kabelek biało niebieski oznaczony 3, czarny za środku i biało czerwony oznaczony 1
podłączyłem kabel do pinu niebiesko-białego i do masy przy zapalniczce przy włączonym zapłonie i nic.
można powiedzieć, że lampka troche przygasa jak sie zdejmuje kabelek z masy.
próbowałem z różnymi czasami trzymania tego kabelka i niewiem o co chodzi, odpalałem silnik trzymałem kabel i włączałem zapłon i nic.
mam tez kabel do komputera, ale niewiem co jest w tej wtyczce jedno co pewne to to ze srodkowy to masa.

macie jakies pomysły w czym moze byc problem??

Awatar użytkownika
robert199
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 295
Rejestracja: 15 wrz 2006, 0:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Re: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: robert199 » 06 sty 2010, 11:59

podejrzewam, że sensor czyli centralka poduszek powietrznych może byc uszkodzona, komputerem tez nie udało sie podpiąć. tylko jak sprawdzić czy sensor działa?

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: prezesjm » 06 sty 2010, 13:37

No właśnie miałem Ci napisać że kody błyskowe działają tylko gdy centralka jest sprawna. Nie wiedzieć czemu sterownik lubi się uszkodzić podczas pracy z niskim napięciem, podczas rozruchu, szczególnie przy słabym aku lub nie najlepszych połączeniach z masą czy plusem aku. Jest dość częsta przypadłość sterowników TRW nie tylko w Lanciach. Sterownik łapie jakiś błąd i podczas diagnostyki wywala błąd wewnętrzny lub nie daje się zupełnie diagnozować. Sensor i sterownik są w jednym pudełku więc wymiana całości na nowy ( cena strasznie zaporowa)- najlepsze rozwiązanie lub wymiana na używkę - jak wiadomo nie do końca nigdy pewna. Istnieją firmy które wgrywają na nowo program do centralki i ponoć działa to jak nowe. Takie rozwiązanie to już na własne ryzyko. Z używkami jest problem bo instrukcja mówi że przy niezamierzonym upadku na ziemie z wysokości już około 1 m taki sensor nie nadaje się do montażu. Nie mamy więc nigdy pewności że poduszki zadziałają jak przewidział konstruktor - ot uroki starych samochodów.

bartez
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 20
Rejestracja: 08 maja 2009, 21:43
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: bartez » 07 mar 2010, 16:37

Witam serdecznie,

Podłącze się po ten temat bo się on tyczy mojego problemu czyli skasowanie błędu poduszki powietrznej.
Wszytko jest mi jasne ale nie wiem jak ściągnąć tą osłonkę aby dostać się do kostki. Próbowałem dziś ale ona ciasno siedzi i nie chciałbym niczego pourywać. Czy ona ma jakieś zaczepy? Czy może jakoś inaczej jest wciśnięta.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Bartez

argenta67

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: argenta67 » 07 mar 2010, 16:48

bartez pisze:Witam serdecznie,

Podłącze się po ten temat bo się on tyczy mojego problemu czyli skasowanie błędu poduszki powietrznej.
Wszytko jest mi jasne ale nie wiem jak ściągnąć tą osłonkę aby dostać się do kostki. Próbowałem dziś ale ona ciasno siedzi i nie chciałbym niczego pourywać. Czy ona ma jakieś zaczepy? Czy może jakoś inaczej jest wciśnięta.

Z góry dziękuje za odpowiedź.
Jeśli chodzi ci o tą klapkę pod nogami pasażera to tak, ma dwa zaczepy na dolnej krawędzi a za tą klapka jest kostka air-bag, żółte przewody.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”