Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Awatar użytkownika
oswald
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 522
Rejestracja: 09 cze 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: oswald » 03 maja 2009, 0:26

Wyjmowałem dziś zegary z deski rozdzielczej by zamontować na nich chromowane okrągłe ramki, po zamontowaniu licznika z powrotem w desce, czyli już po podpięciu trzech kostek, po przekręceniu kluczyka w stacyjce i cały czas podczas jazdy świeci się kontrolka airbagu :roll: ,kostki wpiąłem dobrze, mocno, do końca... :| czy to może z powodu tego, że gdy licznik był odpięty, włączyłem zapłon, by otworzyć szyberdach? nie wiem o co chodzi i co zrobić, żeby ta kontrolka zgasła (jak ją widzę :x boję się, że mi poducha wystrzeli w czasie jazdy 8-O )

Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 maja 2009, 1:29 przez oswald, łącznie zmieniany 1 raz.
były: 126p BIS '90, thema 2.0 16V VIS 155KM '94, seicento 900 39KM '00, kappa coupe 4.16 2000 turbo 205KM '98 nr 2013, kappa SW 2.4 20V 175KM '00.
są: punto 2FL 1.3 multijet 70KM '05, phedra platino 2.0 multijet chip:158KM '08

argenta67

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: argenta67 » 03 maja 2009, 8:12

Teraz już nie wystrzeli, nie działa i trzeba błąd usunąć kompem : ok2 :

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: wega » 03 maja 2009, 9:04

oswald pisze: czy to może z powodu tego, że gdy licznik był odpięty, włączyłem zapłon, by otworzyć szyberdach?
Dokładnie tak jak piszesz.
Ktoś kiedyś na forum, zdaje się że był to PREZES, napisał głośno i wyraźnie że nie wolno manipulować zapłonem po odpięciu licznika. Poszukaj na forach było to opisywane wielokrotnie.
Nie pamiętam co trzeba zrobić aby zgasić kontrolkę.

dudekken

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: dudekken » 03 maja 2009, 11:00

W momencie odpięcia licznika, czy wtyczki od poduszki , nie wolno przekręcać kluczyka w stacyjce, efektem chęci uchylenia szyberdachu jest świecąca kontrolka AirBag. Jej błąd usuniesz w ASO. Przez swoje niedoinformowanie przed demontażem zegarów podwoiłeś sobie koszta.

argenta67

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: argenta67 » 03 maja 2009, 14:59

Po prostu odłączenie zestawu wskaźników i włączenie zapłonu spowodowało wysłanie sygnału do sterownika air-bag o przerwanym obwodzie urządzeń poduszki powietrznej, teraz trzeba tą wiadomość zmienić ale np euroscanem.

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 03 maja 2009, 17:42

hmmm... to dziwne bo ja juz wielokrotnie odpinalem same zegary i zaplon przekrecalem i blad nie wywalil mi.

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: wega » 03 maja 2009, 21:10

sashxxx pisze:hmmm... to dziwne bo ja juz wielokrotnie odpinalem same zegary i zaplon przekrecalem i blad nie wywalil mi.
To jesteś wyjątkowy.
Może masz spaloną żarówkę airbag, albo celowo wylutowaną. Znasz przeszłość swojej Lancii?

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 03 maja 2009, 21:36

przeszlosci nie znam na 100%( jak chyba wiekszosc z nas) zarowka jest ok gasnie po paru sek.niezaleznie od innych takze wydaje mi sie ze sprawdza sobie sprawnosc calego ukladu. wymienialem kokpit na nowszy z 2000r(czarny) a zarazem montowalem alarm + montaz elektrycznych foteli wraz z podpieciem sie orginalnych kontrolek od podgrzewanych foteli i mialem przyjemnosc parokrotnie wyjmowac zegary i przekrecac zaplon i nic sie nie wydarzylo aczkolwiek mialem obawy ze czegos zapomne podlaczyc i wywali blad.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: volf » 03 maja 2009, 22:42

Jeden z kolegów miał kontrolkę od airbag podłączoną do kontrolki ciśnienia oleju : czerwona : . Niestety, warto lepiej sprawdzić stan auta przed zakupem, aby się potem nie rozczarować. Niektórzy sprzedawcy nie mają skrupułów, podłączają nawet kontrolkę airbag poprzez elektroniczny układ czasowy, aby symulować prawidłowe działanie...
KAPPA TDS & JTD

Awatar użytkownika
oswald
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 522
Rejestracja: 09 cze 2008, 0:00
Imię: Tomek
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: oswald » 04 maja 2009, 0:26

Ale miałem dziś (03.05) "farta", wlokąc się z prędkością... nie wiem... może 10 km/h za audi 80 w małym koreczku w rodzinnym mieście... ten nagle zahamował na przejściu dla pieszych (ktoś wbiegł), a ja mu w du : cenzura : 8-O ! Ku.... mać! - powitałem "radośnie" speszonego młodego kierowcę :lol: jednocześnie kierując swoją zatrwożoną uwagę na przód mojej kochanej Lancii (a wewnątrz kochana żona i nasi ojczulkowie :oops: ). Ewidentnie moja wina :x , głupota/roztargnienie/nieuwaga :( ...
Ja patrzę, a tu ani śladu na zewnątrz, wewnątrz i pod spodem! No, może parę milimetrów "chromu" się zdarło z ramki tablicy rejestracyjnej... a w audi odprysk lakieru o powierzchni pół dłoni i poziome wredne pęknięcie długości ok. 30 cm :roll: . Na moje szczęście gościu nie miał haka :) (uwaga, ja mam :twisted: ). Człowiek dopiero wczoraj kupił auto... i okazał się wielkoduszny: "dobra, dasz pan stówę i się rozjeżdżamy", nawet nie śmiałem dyskutować ;) , rozstaliśmy się in peace :D (a kilkadziesiąt metrów dalej policja zabezpieczała uroczystość 3-cio majową :-P ).
Teraz pytanie za ...100 zł :lol: :
...czy fakt, że dzień wcześniej wyjmując te zegary, nieświadomie spowodowałem odłączenie/dezaktywację :?: poduszki powietrznej (dwóch poduszek?) uratował mnie przed jej/ich wystrzeleniem przy takiej "stłuczce" ? prędkość była bardzo niewielka, miedzy 5 a 15km/h nie pamiętam, choć wysiadając z auta spodziewałem sporych strat i zniszczeń, a tu nic...
...inaczej, czy poprawnie działające poduchy wystrzeliły by przy takim zdarzeniu?
...i ile kosztuje skasowanie tego błędu w kompie i gdzie to zrobić w Łodzi?
były: 126p BIS '90, thema 2.0 16V VIS 155KM '94, seicento 900 39KM '00, kappa coupe 4.16 2000 turbo 205KM '98 nr 2013, kappa SW 2.4 20V 175KM '00.
są: punto 2FL 1.3 multijet 70KM '05, phedra platino 2.0 multijet chip:158KM '08

rain
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1564
Rejestracja: 08 paź 2008, 0:00
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Wrocław

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: rain » 04 maja 2009, 7:06

Mi przy takiej prędkości w Lyberce nie odpaliło :P A poduchy są na 100%.

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: prezesjm » 04 maja 2009, 7:56

Ważniejsze od prędkości jest raczej opóźnienie ( i jego przebieg) niż sama prędkość przy zderzeniu.. Znam przypadek gdy przy małej prędkości gość przywalił wózkiem podsilnikowym w krawężnik i poduchy wywaliło. Czasem nawet przy poważnym dzwonku poduchy są całe.
Co do kontrolki to można samemu skasować błąd poduszki ale tylko w starszych wersjach gdzie sterownik poduszek jest na 10-ciu pinach. Jak zdejmiesz przy nogach pasażera klapkę w tunelu to sprawdź ile przewodów ma złącze diagnostyczne od poduszek. Jest tam taka złączka 3 pinowa na końcu kabelków oznaczonych żółtą taśmą ostrzegawczą. Jeśli do złączki dochodzą trzy przewody to można samemu kasować błędy, jeśli są dwa przewody to pozostaje tylko zewnętrzne urządzenie.

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 04 maja 2009, 8:35

a jak samemu skasowac blad poduszek w starszych wersjach?? ja mam kapiszona z 03.95 i zaraz pojde oblukac ile mam kabelkow:) moze ja mam starsza wersje i dlalatego nie wywalilo mi bledu po odpieciu zegarow.

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: skyblu » 04 maja 2009, 9:48

moim zdaniem poduchy odpalaja przy prędkości podtestowej 45km/h,
nie mniej zawsze warto sprawdzić czy nie ma mostka z innym urządzeniem :-P , niestetym jak piszą koledzy :roll:

sashxxx
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 21 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Kappa - kontrolka poduszki powietrznej

Post autor: sashxxx » 04 maja 2009, 11:21

bylem przed chwila w kapiszonie i sprawdzilem ze kontrolka od air bag gasnie niezaleznie od innych takze wyglada ze air bagi sa ok . sprawdzalem sterownik jest 10 pinowy i podlaczenie do air bagow 3 pinowe(wyglada ze jest to stara wersja) prezesjm piszesz ze stara wersje mozna samemu samemu skasowac bledy tylko jak to zrobic?? jezeli ja u siebie wyciagnalem zegary i wlaczylem zaplon i nie wywalilo bledu to odepne poduche w kierownicy i powinno wywalic blad :) wtedy bede pewny ze system air bagow dziala poprawnie :) tylko pytanie jak to samemu wykasowac w starej wersji sterownika??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”