Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Awatar użytkownika
maciek_czer
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 176
Rejestracja: 07 kwie 2006, 0:00
Lokalizacja: Częstochowa

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: maciek_czer » 28 wrz 2008, 11:54

Boże, według wszystkich danych ma być ZC 75 synth, według specyfikacji wg. SAE 75W-80, lub API GL-5, najprościej nalać: LINK i po co teoretyzować i wymyślać czy może 90 czy 50, a może nalać syntetyczny silnikowy??? Naprawdę takie debaty mnie rozwalają, czy nie można w tym czasie zająć się czyms innym, np. wymienić ten rzeczony olej w skrzyni? Ktoś zapytał, należy zgodnie z prawdą odpisać że 75W-80 synth i po temacie, a nie uskuteczniać debatę co kto leje i jakie tego są konsekwencje, (o złych napewno nie napisze). Swoją drogą można by spróbować stworzyć temat, gdzie można podać co w jakim modelu Lancii powinno się nalewać, wraz z przykładami i ilościami, wtedy takich dyskusji by nie było. Według moich porównań np. AutoData nie posiada żadnych rozbieżności z fabrycznymi danymi więc w oparciu o nią można by stworzyć tutaj taką bazę i każdy zainteresowany mógłby zerknąć, przeczytać i wiedzieć, a eksperymenty robił by na własną rękę.

A swoją drogą czy jak ktoś z Was bierze leki to bierze inne niż zalecane i w ilości według własnego uznania czy według zaleceń lekarza/producenta leku????????????
Lancia Y10 Avenue, Chevrolet Lumina APV 3.1 V6 1991
Serwis Fiat, Lancia, Alfa Romeo
http://www.flar-ital.pl

Awatar użytkownika
freex
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Brzeg

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: freex » 18 paź 2008, 19:52

ja tez jestem zdania ze powinno sie lac olej jaki zaleca producent..ale co do skrzyni biegow to sam nie wiem...do bmw manuala (szczegolnie tych mocno obciazonych do V8) leje sie ATF dexron II :)..i badz tu madry i pisz wiersze :)

pozdr.
jesli posiadles kobiete swoich marzen to o pozostalych marzeniach mozesz smialo zapomniec...
http://img01.picoodle.com/img/img01/7/2 ... d496cc.jpg[/img]

Awatar użytkownika
larry123
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 939
Rejestracja: 01 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa-Bródno-Białołęka
Kontakt:

...

Post autor: larry123 » 29 gru 2008, 19:32

każdy wyraża swoją opinie a ja jestem w pupie, przy -5 ciężko wchodzą biegi, olej w skrzyni mam syntetyczny, po rozgrzaniu skrzynia zaczyna dobrze pracować, zastanawiam się nad zalaniem ją olejem atf. ???

czy to dobra droga ???

czym się rożni atf II i atf III ???


http://www.sklep.zuzu.com.pl/produkty/max/644.jpg[/img]

chce wlać taki na próbę.

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11960
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: topcio » 29 gru 2008, 19:40

dx II to minerał a dxIII to syntetyk a do skrzyni w kappie trzeba wlać 75W syntetyk
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
larry123
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 939
Rejestracja: 01 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa-Bródno-Białołęka
Kontakt:

...

Post autor: larry123 » 29 gru 2008, 19:42

mam syntetyk i jest dupnie no chyba że mechanik który wymieniał olej, podmienił mi ... na zwykłego hipola, ale nie sądzę.

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11960
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: topcio » 29 gru 2008, 19:49

ja na hipolu miałem lipę a jak zalałem (osobiście) 75W MagnetiMarelli znacznie się poprawiło
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1272
Rejestracja: 16 sty 2005, 0:00
Lokalizacja: Brzeszcze woj małopolskie

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: Tomasz » 29 gru 2008, 20:34

Ja leje dextron II i jest OK
Obrazek

Awatar użytkownika
freex
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Brzeg

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: freex » 30 gru 2008, 8:46

topcio: wg moich informacji dexron IIe to syntetyk a dexron III to mineral..ale pewny na 100% nie jestem

pozdr.
jesli posiadles kobiete swoich marzen to o pozostalych marzeniach mozesz smialo zapomniec...
http://img01.picoodle.com/img/img01/7/2 ... d496cc.jpg[/img]

Awatar użytkownika
freex
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 16
Rejestracja: 16 paź 2008, 0:00
Lokalizacja: Brzeg

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: freex » 30 gru 2008, 8:50

HISTORIA oleju ATF DEXRON
1981 wprowadzono specyfikację GM DEXRON II D - olej mineralny ( Mobil ATF 220 / Orlen - Hipol ATF II D / Statoil TransWay DX II / GM Dexron II )
1991 wprowadzono specyfikację GM DEXRON II E - olej syntetyczny ( Orlen - Hipol ATF II E / ...i inne )
1994 wprowadzono specyfikację GM DEXRON III - występuje jako olej półsyntetyczny lub mineralny ( PetroCanada Gm Dexron-III FordMercon
QUAKER STATE Dexron-III Mercon ATF / Midland ATF M3 plus / GM Dexron III / Valvoline max LIFE ATF type DexronIII Mercon / Agip Dexron III /
Castrol TQ DEXRON III )


dane pewne.
jesli posiadles kobiete swoich marzen to o pozostalych marzeniach mozesz smialo zapomniec...
http://img01.picoodle.com/img/img01/7/2 ... d496cc.jpg[/img]

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11960
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: topcio » 30 gru 2008, 17:46

"freex" pisze:topcio: wg moich informacji dexron IIe to syntetyk a dexron III to mineral..ale pewny na 100% nie jestem

pozdr.
ale byłem blisko
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

ridersm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 45
Rejestracja: 11 mar 2014, 1:59
Imię: Michał
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: ridersm » 27 kwie 2018, 23:19

argenta67 pisze: 22 wrz 2008, 20:10
"HERBINEK" pisze:Ja zawsze do zwykłej skrzyni biegów w każdym aucie lałem olej do wspomagania i do automatycznej skrzyni biegów.
Dlatego że....
Olej do automatycznej skrzyni biegów wytrzymuje większe obciążenia i wyższe temperatury. również ten ze olek koloru czerwonego zimą jest rzadszy i lepiej i szybciej smaruje łożyska i przekładnie zębate. przez co skrzynia chodzi lżej !!! aczkolwiek jak już jest zajechana i wyją łożyska to na pewno nie będzie ciszej.

Napewno znajdzie sie kilka osób co powiedzą ze bzdury gadam ale cóż mam swoje doświadczenie w tym temacie bardzo wielkie.
Na zdrowy rozsądek. w automacie tez sa łożyska i koła zębate i sprzęgiełka i na tym oleju chodzi dobrze i trwale. wiec dlaczego zwykła miała by nie jeździć ?
Ale olej zwykły przekładniowy nie moze być lany do automatycznej bo by sie spalił dlatego jest zastosowany inny.

Do zajechanej lekko pompy wspomagania można tez wlać olej hydrauliczny ma leprze właściwości smarne.
Sam dobrze zauważyłeś, że bzdury gadasz i na razie masz farta bo jeśli to co robisz było by mądre to po co by wymyślali rożne oleje? Widać nie wiesz o tym, że w ASB i wsp kierownicy olej pracuje pod dużym ciśnieniem i dlatego ma bardzo płynną konsystencje a olej przekładniowy służy do smarowania bez ciśnienia chyba, że ty w sk biegów masz jakąś pompę. I było by lepiej abyś producentów nie poprawiał : cenzura :

ridersm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 45
Rejestracja: 11 mar 2014, 1:59
Imię: Michał
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: ridersm » 27 kwie 2018, 23:20

ridersm pisze: 27 kwie 2018, 23:19
argenta67 pisze: 22 wrz 2008, 20:10
"HERBINEK" pisze:Ja zawsze do zwykłej skrzyni biegów w każdym aucie lałem olej do wspomagania i do automatycznej skrzyni biegów.
Dlatego że....
Olej do automatycznej skrzyni biegów wytrzymuje większe obciążenia i wyższe temperatury. również ten ze olek koloru czerwonego zimą jest rzadszy i lepiej i szybciej smaruje łożyska i przekładnie zębate. przez co skrzynia chodzi lżej !!! aczkolwiek jak już jest zajechana i wyją łożyska to na pewno nie będzie ciszej.

Napewno znajdzie sie kilka osób co powiedzą ze bzdury gadam ale cóż mam swoje doświadczenie w tym temacie bardzo wielkie.
Na zdrowy rozsądek. w automacie tez sa łożyska i koła zębate i sprzęgiełka i na tym oleju chodzi dobrze i trwale. wiec dlaczego zwykła miała by nie jeździć ?
Ale olej zwykły przekładniowy nie moze być lany do automatycznej bo by sie spalił dlatego jest zastosowany inny.

Do zajechanej lekko pompy wspomagania można tez wlać olej hydrauliczny ma leprze właściwości smarne.
Sam dobrze zauważyłeś, że bzdury gadasz i na razie masz farta bo jeśli to co robisz było by mądre to po co by wymyślali rożne oleje? Widać nie wiesz o tym, że w ASB i wsp kierownicy olej pracuje pod dużym ciśnieniem i dlatego ma bardzo płynną konsystencje a olej przekładniowy służy do smarowania bez ciśnienia chyba, że ty w sk biegów masz jakąś pompę. I było by lepiej abyś producentów nie poprawiał : cenzura :
Hmmm... wytłumacz więc jakim cudem skrzynie biegów getrag w bmw od 80 tych lat jeżdżą na atfie i sa nie do zajebania? Mimo tego że mało kto kiedykolwiek ten olej zmienia. I to na dzien dzisiejszy to noe są samochody do normalnej jazdy ale do konkretnego katowania. I wiem co mówię bo latam juz którymś driftowozem bmw...

Awatar użytkownika
Maniak
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 4037
Rejestracja: 21 sty 2014, 21:25
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Staroźreby

Re: Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: Maniak » 28 kwie 2018, 6:25

Platynowa łopata za odkopanie temata........
Zadajesz pytanie klubowiczowi który już od wielu lat nie udziela się na forum......nie ma szans by Ci to wytłumaczył
Sam musisz sobie odpowiedzieć na to dręczące pytanie.
Pozdrawiam brać klubowiczów a w szczególności tych którzy kopią, kopią, kopią......10 lat wstecz👼
Kappa 2.0, 2.4, 3.0, 2.4TD WSZYSTKIE CZĘŚCI!
Tel. 606 692 044 Jak by co było trzeba.
Piaskowanie i zabezpieczenia antykorozyjne.

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: adamM20 » 28 kwie 2018, 9:42

ridersm pisze: 27 kwie 2018, 23:20 do zajebania?
... : czerwona : .
Poza tym ciekawa dyskusja.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
miwis
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 666
Rejestracja: 24 lut 2010, 12:40
Imię: Michał
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kappa - jaki olej do skrzyni biegów

Post autor: miwis » 28 kwie 2018, 9:48

Lepiej kopać, niż zakładać nowy temat. Nie widzę w tym nic złego.

Wysłane z mojego ASUS_Z012D przy użyciu Tapatalka

Włoszki jakie przytrafiły mi się w życiu:

Lancia Delta GT 1.6 i.e 1991
Alfa Romeo 33 1.7 16V 1991
Alfa Romeo 156 2.0 T.S 2001
Lancia Y 1.2 8V LS Marie Claire 2001
Lancia Delta "III" 1.4 T-jet 150 KM Platino bi-colore 2009-jest
Lancia (Beta) Montecarlo S2 1981-jest

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”