Kappa SW 20VT - nisko łapiące sprzęgło (a dzisiaj jego brak)

Sami
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 182
Rejestracja: 31 lip 2017, 9:04
Imię: Samuel

Kappa SW 20VT - nisko łapiące sprzęgło (a dzisiaj jego brak)

Post autor: Sami » 19 wrz 2017, 9:31

Dzisiaj rano sprzęgło odmówiło posłuszeństwa. Już wcześniej łapało nisko, ale dzisiaj rano nie dało się normalnie załączyć żadnego biegu. Dodatkowo zauważyłem, że po wciśnięciu pedału sprzęgła do samego końca przy puszczaniu pojawiał się dziwny dźwięk, jakby była nieszczelność gdzieś w układzie i zasysało trochę powietrza.

To przypadek z TTTM (Ten Typ Tak Ma) czy może to być usterka polegająca na nieszczelności układu?
Mechanik mnie straszy, że okładzina jest już cienka, ale dopóki trzyma to niech se jest, tym bardziej, że chcę wymienić sprzęgło docelowo na mocniejsze więc nie chce teraz robić kocich ruchów.

Awatar użytkownika
matis1906
Moderator Globalny
Moderator Globalny
Posty: 580
Rejestracja: 14 kwie 2014, 21:15
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Lublin

Re: Kappa SW 20VT - nisko łapiące sprzęgło (a dzisiaj jego brak)

Post autor: matis1906 » 19 wrz 2017, 14:54

Witaj.
Sprawdź w jakim stanie jest wysprzęglik, znajduje się on na skrzyni, pod podstawką na akumulator, dostęp jest od góry, od lewego koła lub nawet od dołu. Sprawdź jak się zachowuje po naciśnięciu sprzęgła, czy nie ma ubytku płynu, uszczelka tłoczka często po kilku latach parcieje i puszcza. Możesz mieć też zużyte słoneczko, wtedy skok też mocno spada. Niestety nie da się tego sprawdzić bez odsunięcia skrzyni.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa SW 20VT - nisko łapiące sprzęgło (a dzisiaj jego brak)

Post autor: Borek » 19 wrz 2017, 19:04

Jak pedał wraca (mocniej lub słabiej, ale wraca) do góry to układ gdzieś zaciąga powietrze i pedałem zamiast wciskać sprężynę kompresujesz powietrze w układzie, tak jak w zapowietrzonych hamulcach. Sprawdź czy masz dość płynu hamulcowego, może czujka w zbiorniku nie działa a pierwszy od góry jest kanał do sprzęgła. Sprawdź wysprzęglik na skrzyni i pompkę przy pedale czy gdzieś nie widać delikatnych wycieków, w razie czego najlepiej od razu wymienić i mieć z głowy. Wysprzęglik jest prosty, pompka ma dość trudny dostęp.
Drop a gear and disappear!

Sami
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 182
Rejestracja: 31 lip 2017, 9:04
Imię: Samuel

Re: Kappa SW 20VT - nisko łapiące sprzęgło (a dzisiaj jego brak)

Post autor: Sami » 22 wrz 2017, 11:53

Pompa sprzęgła wymieniona i już hula, dzięki :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”