Kappa - jaki olej do silnika ?

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Gros » 14 lis 2010, 18:38

krzysiek2 pisze:Skoro napisałem że jest ok to tak jest bo ja odpalam to auto a Ty nie możesz nic powiedzieć na ten temat :nono: ponieważ nie byłeś przy odpalaniu mojego silnika
niech ci tam :lol: mało wiesz ale napisałem to po to by tego nie robił i nie po to by się sprzeczać bo i tak jest jak mówię czy to twój silnik czy kowalskiego :lol:
:lol: : gafa : :bitwa:

Awatar użytkownika
krzysiek2
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 199
Rejestracja: 15 lip 2008, 0:00
Lokalizacja: pabianice

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: krzysiek2 » 14 lis 2010, 18:47

Może i mało wiem bo w remontach silników siedzę od 75r.
ale człowiek uczy się całe życie

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Gros » 14 lis 2010, 18:50

krzysiek2 pisze:Może i mało wiem bo w remontach silników siedzę od 75r.
ale człowiek uczy się całe życie
:D nie pouczam wiem z doświadczenia ale co do twojego silnika mogę się mylić ;)
:lol: : gafa : :bitwa:

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Sebastian » 18 lis 2010, 8:13

Rafako pisze: 10 W 40 to zawsze półsyntetyk
Nie do końca to stwierdzenie jest prawdą - link, czy link (na szybko znalezione przykłady).
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
Przemek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 929
Rejestracja: 06 paź 2006, 0:00
Imię: Przemek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Przemek » 05 lut 2011, 10:47

A może mi ktoś podać, jaki olej jest wskazany według instrukcji obsługi do Kappy 2.0 20V turbo r.2000?

Momok
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 154
Rejestracja: 15 lis 2010, 11:01
Imię: Marek
Lokalizacja: Pińczów

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Momok » 10 lut 2011, 10:49

Panowie mam pytanko, do tej pory jeździłem w moim kapiszonie 2.4 20v + lpg na castol magnatec 5w40, przychodzi czas wymiany oleju i nie wiem czy nie zmienić tego na 10w40, polecacie jakiś konkretny olej do tego silnika? Przebieg kapiszonka 160k km.
Kappa 2.4 5.20 SW PB + LPG 1996r.
Lybra 2.4 5.10 SW ON 2001r.

Awatar użytkownika
dj_tygrys
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 250
Rejestracja: 11 mar 2010, 13:09
Imię: Grzechu
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: dj_tygrys » 10 lut 2011, 15:44

Ja stosuje pół syntetyk taki jak polecają w instrukcji, czyli 10w40 najpierw mobil potem GM i następny będzie SELENIA czyli taki jak w instrukcji i polecam właśnie taki lać, nie wiem czemu znalazł się syntetyk skoro polecają pół.
Lancia Kappa 2.4 Benz. LX 2000 rok

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Gros » 10 lut 2011, 15:52

dj_tygrys pisze:Ja stosuje pół syntetyk taki jak polecają w instrukcji, czyli 10w40 najpierw mobil potem GM i następny będzie SELENIA czyli taki jak w instrukcji i polecam właśnie taki lać, nie wiem czemu znalazł się syntetyk skoro polecają pół.
Tygrys nie lej tego szajsu SENIA K20 TO FAJANS jeździłem na tym szajsie po zdjęciu pokrywy zaworów się przeżegnałem ile syfu się przykleiło ,a ma płukać silnik :lol:
:lol: : gafa : :bitwa:

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Polej » 10 lut 2011, 15:57

Momok pisze:Panowie mam pytanko, do tej pory jeździłem w moim kapiszonie 2.4 20v + lpg na castol magnatec 5w40, przychodzi czas wymiany oleju i nie wiem czy nie zmienić tego na 10w40, polecacie jakiś konkretny olej do tego silnika? Przebieg kapiszonka 160k km.
Te parametry nie są z kosmosu, tylko zapewniają olejowi odpowiednie właściwości. Olej 10W40 to najlepszy kompromis między dobrym olejem na zimę i dobrym na lato. Jeśli nie chcesz kompromisu, używasz auta bardziej w zimie niż w lecie lub na odwrót, albo zmieniasz olej więcej niż raz w roku (producent zaleca co 15 tyś, lub raz na rok, jeśli się tyle nie osiąga rocznie) to możesz stosować oleje lepsze na zimę lub na lato naprzemiennie, ale w obu przypadkach półsyntetyczny..

Tu od marki ważniejsze są całościowe parametry oleju (w zależności od tego w jakich warunkach pracuje silnik) i pochodzenie oleju (tzw. "warsztaty" stosują często oleje z beczki : czerwona : , Bóg wie co to za olej w rzeczywistości), cena nie zawsze idzie w parze z jakością, no i oczywiście nie z marketu (chyba, że ktoś lubi kupować 4litry oleju w cenie 8l)
Jeśli o markę chodzi, to każdy będzie polecał inną, łącznie z Czasopismami robiącymi często artykuły na zamówienie..
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Polej » 10 lut 2011, 15:59

gros pisze:
dj_tygrys pisze:Ja stosuje pół syntetyk taki jak polecają w instrukcji, czyli 10w40 najpierw mobil potem GM i następny będzie SELENIA czyli taki jak w instrukcji i polecam właśnie taki lać, nie wiem czemu znalazł się syntetyk skoro polecają pół.
Tygrys nie lej tego szajsu SENIA K20 TO FAJANS jeździłem na tym szajsie po zdjęciu pokrywy zaworów się przeżegnałem ile syfu się przykleiło ,a ma płukać silnik :lol:
Lol, a jakie masz dowody, że to wina tego konkretnego oleju? I że przy innym byłoby inaczej? :lol:

Równie dobrze można powiedzieć "nie tankuj na Shellu, bo mają brzydkie kasjerki i auto więcej pali.."
: zolta :
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Gros » 10 lut 2011, 16:14

Polej pisze:
gros pisze:
dj_tygrys pisze:Ja stosuje pół syntetyk taki jak polecają w instrukcji, czyli 10w40 najpierw mobil potem GM i następny będzie SELENIA czyli taki jak w instrukcji i polecam właśnie taki lać, nie wiem czemu znalazł się syntetyk skoro polecają pół.
Tygrys nie lej tego szajsu SENIA K20 TO FAJANS jeździłem na tym szajsie po zdjęciu pokrywy zaworów się przeżegnałem ile syfu się przykleiło ,a ma płukać silnik :lol:
Lol, a jakie masz dowody, że to wina tego konkretnego oleju? I że przy innym byłoby inaczej? :lol:

Równie dobrze można powiedzieć "nie tankuj na Shellu, bo mają brzydkie kasjerki i auto więcej pali.."
: zolta :
tera to mnie rozbawiłeś :lol: skąd ze sklepu -tam mi powiedzieli :lol: :lol: :lol:
A poważnie przejechałem nim 140tysi i wiem co było przed i po
potem zmiana i motorek sie powolutku oczyścił
A co do kappa 2.4 to ma wymianę co 20 tysi
ten motor w Thesis kreci się na syntetyku 10/60
:lol: : gafa : :bitwa:

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Polej » 10 lut 2011, 16:18

gros pisze: tera to mnie rozbawiłeś :lol: skąd ze sklepu -tam mi powiedzieli :lol: :lol: :lol:
A poważnie przejechałem nim 140tysi i wiem co było przed i po
potem zmiana i motorek sie powolutku oczyścił
A co do kappa 2.4 to ma wymianę co 20 tysi
ten motor w Thesis kreci się na syntetyku 10/60
Jak dla mnie, to żaden dowód, a jeden przypadek i jeden silnik ;) Trochę za mało, żeby mówić, że to szajs-jak dla mnie.
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
Gros
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2700
Rejestracja: 22 maja 2011, 19:44
Imię: BogdanA
Lokalizacja: Osterode -Mazury Zachodnie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Gros » 10 lut 2011, 16:23

Polej pisze:
gros pisze: tera to mnie rozbawiłeś :lol: skąd ze sklepu -tam mi powiedzieli :lol: :lol: :lol:
A poważnie przejechałem nim 140tysi i wiem co było przed i po
potem zmiana i motorek sie powolutku oczyścił
A co do kappa 2.4 to ma wymianę co 20 tysi
ten motor w Thesis kreci się na syntetyku 10/60
Jak dla mnie, to żaden dowód, a jeden przypadek i jeden silnik ;) Trochę za mało, żeby mówić, że to szajs-jak dla mnie.
Polej i się dogadamy :lol: ;) to tylko moja opinia
Tę Kappę co mam teraz też jeżdziła na selenia szkoda ze nie zrobiłem fotek jak wyglądała głowica z wałkami .Przejechałem nią od września dwie pełne zmiany i od niedzieli idzie trzecia zobaczę po tej zmianie i będę wiedział dla siebie czy mam rację :D
:lol: : gafa : :bitwa:

Rafako

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Rafako » 10 lut 2011, 17:50

Polej pisze:Jak dla mnie, to żaden dowód, a jeden przypadek i jeden silnik ;) Trochę za mało, żeby mówić, że to szajs-jak dla mnie.
To dowodzi wyłącznie tego, że mało się znasz na samochodach. Akurat w tym przypadku, pomimo swojej zwyczajowo pokrętnej argumentacji, gros ma rację. Jakość oleju można poznać właśnie po zdjęciu klawiatury po dużym przebiegu. Jeśli stosowany olej jest chu... steczkowy, zazwyczaj znajduje się tam syf i 5 metrów mułu. Dla przykładu: miałem kiedyś silnik do poloneza od znajomego taksówkarza, silnik miał od nowego przelot 420 tyś km (tak, uprzedzam pytanie - motor był już w agonii), jeździł wyłącznie na quaker state, wymienianym co 8 tyś km. Klawiatura po zrzuceniu była czysta jak łza.
Skoro napisał, że klawiatura po 140 tyś km na tym oleju była zasyfiona, to znaczy że olej to syf.
Tyle w temacie i nie ma co filozofować i prowadzić dowodów logicznych (no chyba, że znajdziemy na forum jeszcze 5 użytkowników tego oleju, którzy też zwalali klawiaturę po dużym przebiegu i dadzą swoje kontropinie).
Serdecznie pozdrawiam.

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa - jaki olej do silnika ?

Post autor: Polej » 10 lut 2011, 19:03

Rafako pisze:
Polej pisze:Jak dla mnie, to żaden dowód, a jeden przypadek i jeden silnik ;) Trochę za mało, żeby mówić, że to szajs-jak dla mnie.
To dowodzi wyłącznie tego, że mało się znasz na samochodach. Akurat w tym przypadku, pomimo swojej zwyczajowo pokrętnej argumentacji, gros ma rację. Jakość oleju można poznać właśnie po zdjęciu klawiatury po dużym przebiegu. Jeśli stosowany olej jest chu... steczkowy, zazwyczaj znajduje się tam syf i 5 metrów mułu. Dla przykładu: miałem kiedyś silnik do poloneza od znajomego taksówkarza, silnik miał od nowego przelot 420 tyś km (tak, uprzedzam pytanie - motor był już w agonii), jeździł wyłącznie na quaker state, wymienianym co 8 tyś km. Klawiatura po zrzuceniu była czysta jak łza.
Skoro napisał, że klawiatura po 140 tyś km na tym oleju była zasyfiona, to znaczy że olej to syf.
Tyle w temacie i nie ma co filozofować i prowadzić dowodów logicznych (no chyba, że znajdziemy na forum jeszcze 5 użytkowników tego oleju, którzy też zwalali klawiaturę po dużym przebiegu i dadzą swoje kontropinie).
Serdecznie pozdrawiam.
Dziękuję Drogi Specjalisto za oświecenie :lol:

Dodam, że Gros napisał tylko o stanie głowicy przed i po zalaniu i o dystansie kilometrów.
Jeśli mówimy,że to jest jeszcze parę czynników (np. filtr oleju, dostawca oleju itp), no ale....bez komentarza :lol:
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”