Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 05 mar 2018, 18:57

Witajcie.
Przepraszam za zabawną nazwę tematu - chciałem, żeby ktoś inny kiedyś też mógł skorzystać gdy będzie szukał pomocy w tym temacie.

Problem mój zaczął się ok 2 miesięcy temu z nadejściem zimy. Co jakiś czas ABS świrował. Schemat z grubsza wyglądał tak:
1. odpalam samochód, wyświetla się błąd ABS, ABS nie działa
2. przejeżdżam 5-20km, ABS nie gaśnie (chyba tylko raz zgasł sam z siebie)
3. gaszę samochód, po czym odpalam go - błąd ABS gaśnie, system ABS działa

Bardzo rzadko zdarzało się, że ABS wywalało w trakcie jazdy, w sumie nie jestem pewien by kiedykolwiek się tak zdarzyło.

Od 3 dni (wraz z nadejściem ocieplenia) błąd ABS świeci stale. Auto umyłem, kablem poruszałem - nie pomaga.

MES z kablem KKL pokazuje mi błąd lewego tylnego koła, kod 20, nie pamiętam niestety opisu.. Mogę to sprawdzić jeśli ma to pomóc w poradzie.

Od czego Panowie zacząć? Mechanik po wstępnych oględzinach uznał, że będzie walnięty czujnik, ewentualnie "koronka" czy jak to tam się zwie w piaście. Raczej nie obstawia kabla.
Co Wy sądzicie?

PS. Wiem, że na przednią oś pasuje czujnik ABS z Phedry, po przeróbce wtyczki, z tego miejsca OGROMNE podziękowania dla kolegi @dermaner za tą wskazówkę. Może ktoś dopasował jakiś czujnik na tylną oś?

Aha, nie do końca wiem jaki mam typ piasty tam, bo z tego co wiem były dwa. EPER twierdzi, że mój tylny czujnik ma nr 60656290, a według opisu na Autosklep24 jest to już nowy typ.
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
faraon
Moderator Globalny
Moderator Globalny
Posty: 7276
Rejestracja: 09 gru 2009, 21:50
Skype: nie używam
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: faraon » 05 mar 2018, 19:52

To na 99% czujnik ABS.
Powinieneś mieć czujnik nowego typu, czyli osobny - nie z piastą tak jak przed FL, ale bez demontażu piasty nigdy nic na pewno z Włochami : gafa :
Samochodem kieruje głowa. Ręce i nogi to tylko robole ...
Niewidomy może jeździć samochodem ..... - jako pasażer ....

ZAPRASZAM DO SKLEPIKU KLUBOWEGO - TAKICH GADŻETÓW NIE KUPISZ NIGDZIE :!: :!: :!: <<<- klik

Kappa Coupe 3.0 24v automat nr 191 - 1997 - KLIK
FIAT Croma II; 2.4 M-Jet automat - 2008 - KLIK
była =>Kappa SW 2.0 20v + LPG - 1997 - KLIK
była =>Delta HPE 1,6 + LPG Vialle - 1999 - KLIK
Były: Syrena 105 (1974, 1979); PF 125p (1980, 1987); Polonez (1989); MB W123 (1983); Palio weekend (1998); IVECO TD (1998)

Awatar użytkownika
KrissEB
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 753
Rejestracja: 01 kwie 2012, 0:55
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków, Bełchatów

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: KrissEB » 05 mar 2018, 19:56

Jeśli komputer, który prawidłowo do tej pory diagnozował Twoje auto pokazuje błąd lewy tył to zamień czujniki stornami. Jak Ci pokaże po tej zamianie prawy tył to znaczy że czujnik i masz po problemie.
Były: Skoda Favorit 1.3 92'
         Skoda Felicja 1.3 95'
         Lancia Kappa 2.0t 16v 96'
         Lancia Y10 1,1 Avenue 92'
         Lancia Y 1,2 - 60 KM 98'
Są:
  Lancia Beta H.P.Executive 2.0 IE 82'- w trakcie remontu
  Lancia Zeta 2.0 Turbo - 147 KM 95'

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 05 mar 2018, 20:24

Piękne dzięki!
Zamienię czujniki miejscami i dam znać.
Wie ktoś może gdzie jest złączka/wtyczka tylnych czujników ABS, gdzie jej szukać?
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: kond243 » 05 mar 2018, 20:26

Idź po kablu abs. Wtyczka schowana prawie w próg.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 05 mar 2018, 22:45

kond243 pisze:Idź po kablu abs. Wtyczka schowana prawie w próg.
Będę szukał, choć na forum wyczytałem, że jest po prawej stronie bagażnika, tam gdzie bezpieczniki..

Aha, jeszcze jedno co zauważyłem - skasowanie błędu daje efekt na kilkanaście sekund. Nie muszę autem ruszyć ani nawet go odpalać, po kilku chwilach błąd wraca. Więc chyba czujnik..
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
volf
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3996
Rejestracja: 07 sty 2007, 0:00
Lokalizacja: powiat Bełchatów

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: volf » 06 mar 2018, 2:48

Freso pisze: 05 mar 2018, 18:57 Mechanik po wstępnych oględzinach uznał, że będzie walnięty czujnik, ewentualnie "koronka" czy jak to tam się zwie w piaście. Raczej nie obstawia kabla.
Co Wy sądzicie?
Skoro błąd jest zaraz po włączeniu zapłonu to raczej ''koronka'' odpada.
Zostaje czujnik, kabelki albo sam moduł ABS-coś tam się w nim obrywa (druciki puszczają przy wyprowadzeniach chipa :?: )
Po zamianie stron powinno się nieco rozjaśnić :)
abs (Custom).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KAPPA TDS & JTD

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 06 mar 2018, 22:02

Autko jutro idzie do znajomego mechanika na sprawdzenie. Ale dziś pojawiła się do kompletu kontrolka hamulca, ten wykrzyknik. Była także wczoraj, nie wspomniałem bo uznałem, że Lancia się zbuntowała po myjni i to taki zbieg okoliczności.

Dziś kontrolka wyskoczyła po przejechaniu około 10-12 km, ABS jak się zaświecił przed odpaleniem, tak świeci ciągle.

Jeśli to ma znaczenie - jechałem droga bardzo średniej jakości, prędkości 70-100km/h.

Zrobiłem dla testu 3 mocne hamowania - auto hamuje mocno i sprawnie, koła blokuje bo oczywiście ABS nie ma.

Kontrolka zgasła dopiero po wyłączeniu i ponownym odpaleniu silnika, przez resztę trasy (8-10km) nie pojawiła się.

Coraz bardziej zaczynam obstawiać sterownik ABS..
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: kond243 » 06 mar 2018, 22:31

Sterownik ABS. Kontrolka abs plus wykrzyknik to błąd układu EBD.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 06 mar 2018, 22:49

To mnie pocieszyłeś.. Jesteś w stanie podpowiedzieć od czego będzie pasował, oprócz Kappy?
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Borek » 07 mar 2018, 14:20

Sterownik akurat nie jest taki drogi, gorzej z dostaniem sprawnego właśnie od Kappy. Na Allegro jest teraz przynajmniej jeden właśnie z Kappy 2,4 JTD, za parędziesiąt pln.

Ale generalnie to jest moduł ABS Boscha w wersji 5.3, więc chyba wszystkie były takie same? Stosowany baaaaardzo szeroko.


W ostateczności są też serwisy zajmujące się naprawą takiej elektroniki, można skorzystać z ich pomocy. Będzie to jednak na pewno droższe niż używany sterownik o niepewnym stanie, ale jeżeli serwis ma renomę to można być pewnym że naprawią jak trzeba.
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
kond243
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2597
Rejestracja: 27 gru 2009, 0:25
Skype: Kondi243
Imię: Konrad
Lokalizacja: Przysieka

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: kond243 » 07 mar 2018, 14:53

Poliftowe Moduły pasują nie ważna wersja silnikowa. Ja mam z 2.4jtd w moim 20vt. Po na grzaniu błąd ebd i nie działał licznik. Po wymianie rabota jak trzeba.
Były:Peugeot 309 1.6, Renault Laguna 1.8 8v, Lancia Kappa 2.0 V.I.S.
Są Lancia Kappa 20vt, Lancia Kappa 2.0 V.I.S,Lancia Y 1.2 16v.Lancia Thesis 20vt

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 07 mar 2018, 15:37

kond243 pisze:Poliftowe Moduły pasują nie ważna wersja silnikowa. Ja mam z 2.4jtd w moim 20vt. Po na grzaniu błąd ebd i nie działał licznik. Po wymianie rabota jak trzeba.
Sterownik próbowałem dziś otworzyć, ale bez skutku. Problem jednak jest inny.. przy wymianie czujnika ściągnąłem koło, a pierścień na piaście rozsypał się w rękach - coś czuje, że to stąd cały problem. Nowa piasta Starmann już jedzie, profilaktycznie kupilem też nowy czujnik od innego auta, zobaczymy jutro..
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Freso
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 222
Rejestracja: 03 sie 2015, 11:15
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Freso » 16 mar 2018, 16:38

Podsumowanie tematu.

Uszkodzone były:
1. Pierścień magnetyczny na tylnej lewej piaście - rozsypany.
2. Czujnik ABS lewy tylny.

Oznaki awarii:
-brak ABS, blokowanie kół podczas hamowania
-świecąca kontrolka ABS na desce rozdzielczej i sporadycznie świecąca kontrolka hamulców na desce rozdzielczej
-błąd w komputerze oznaczony jako "czujnik prędkości lewy tylny [...] przerwa", kod błędu 20, jeśli dobrze pamiętam.

Sposób naprawy:
1. Wymieniona piasta tylna na nową firmy Starmann. Do znalezienia na portalu aukcyjnym.
2. Wymieniony czujnik ABS. Zastosowany został - zgodnie z porada użytkownika @dermaner - czujnik ABS z Fiata 500. Numer tego czujnika wg systemu Fiata to 51787099. Zakupiony również na portalu aukcyjnym. Wymiana czujnika ABS na czujnik z Fiata 500 wiąże się z przeróbka wtyczki w bagażniku (u mnie w polifcie znajduje się ona po lewej stronie bagażnika, pod wykładzina, trzeba wyciągnąć kołki mocujące).

System ABS został sprawdzony, działa, żadnego błędu nie ma na desce ani w sterowniku ABS.

Dla potomnych kilka słów kluczowych, żeby łatwiej było znaleźć rozwiązanie problemu szukając w Google.

"Kappa czujnik ABS"
"jak wymienić czujnik ABS Lancia Kappa"
"Od czego pasuje czujnik ABS Lancia Kappa"
"błąd ABS Lancia Kappa"

Pozdrawiam i wszystkim dziękuję za pomoc!
Aktualnie: Lancia Kappa 2.4JTD, sedan, 1998 rok.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa 2.4JTD - ABS cyklicznie przestawał działać, po czym przestał działać ostatecznie

Post autor: Borek » 16 mar 2018, 19:13

Dzięki, niezły poradnik wyszedł z twojego problemu. Ja pewnie niedługo będę musiał się nim wesprzeć właśnie w kwestii doboru nowego czujnika. ;)
Drop a gear and disappear!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”