Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 27 cze 2016, 9:47

Chciałem sprzedać webasto (kwestie finansowe) ale w lato nie ma na to chętnych mimo niskiej kwoty tak więc czas zaczerpnąć wiedzy.

Nie każdy ogarnia webasto ale może ktoś ogarnia instalację tego całego sterowania klimatyzacją?

Sam piec ma wypuszczony sygnał (stałe napięcie lub stała masa) po włączeniu webasto) i teraz pytanie za 100 punktów gdzie się wpiąć by w kappie włączył się nadmuch czyli w zasadzie pewnie cały panel sterowania klimatyzacją itd. Podłączałem to w astrze ale tam to inna bajka i wystarczyło podać napięcie na silnik dmuchawy a w kabinie odpowiednio ustawić pokrętła. Jak na to pytanie znajdę odpowiedź powstanie zapewne oczekiwany przez niektórych manual montażu ogrzewania postojowego (w moim wypadku webasto BW50 ;)

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 28 cze 2016, 0:59

Hej,
tak się składa,że kilka dni temu zakupiłem kompletne i też będę montował.Mam też BW 50,więc sprawa raczej prosta.

W schematy jeszcze się nie zagłębiałem a pewnie nie wypowie się nikt kto podpinał Webasto bo też podpytywałem parę osób które miały te auta z ogrzewaniem postojowym i niestety same tego nie robiły a aut już nie mają.

Ale na szybko,w kappie w głównym gnieździe bezpieczników pod kierownicą jest bezpiecznik(nie pamiętam n-ru)ale jest on przyporządkowany tylko do klimatronika.Wydaje mi się ,że to tam trzeba próbować.

Ja mam ogrzewanie z jakiegoś Audi A6,a w zestawie jest taka wpinka w bezpieczniki(widać ją na zdjęciu,opisałem każde)
chłopak który to wyjmował mówił że to było wpięte właśnie w takie miejsce.I to było główne zasilanie załączające nawiewy.
Więc myślę też tak spróbować.

Dodatkowo , jak możesz zerknij na pozostałe zdjęcia i podpowiedz mi w kwestii tego dodatkowego grubego kabla z wsuwką okrągłą,chłopak mówił że to było wpięte w kabel dmuchawy ale nie przecięty ale jako dodatkowy.Nie wiem po co?
Jeszcze od czego ta mała wtyczka z webasto i ta kostka do niej?
Czy te dwie rzeczy to są od tego dodatkowego działania webasto jako przewietrzania w lecie???

Zamieszczam link do albumu :

Webasto

Inną sprawą jest samo umiejscowienie Webasto,jak się przyjrzałem będzie ciężko ,bo samo w sobie małe nie jest.A w kappie trochę ciasnawo w komorze.Chyba jedyna szansa gdzieś z lewej strony nadkola,dobrze byłoby nie z przodu bo szkoda żeby odpukać z byle kolizji rozwalić sobie to.
Jest trochę miejsca od strony grodzi ale chyba nie ma tam stabilnie jak go zamocować.
Czytałem ,że montaż dopuszczony jest również w pionie??
Jeśli będziesz robił pierwszy rób manual i zdjęcia i opisuj.Ja na pewno zrobię jak już będę działał.

Znalazłem dwa sporo wnoszące do sprawy tematy:
Pierwszy
Drugi
Trzeci jeszcze
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 28 cze 2016, 10:46

Jeśli jest przyporządkowany tylko do klimy to będzie raczej to ale to się sprawdzi (ja planuje montaż w następny weekend - więc pewnie to sprawdzę).

Moje webasto jest bez telestara - masz więcej kabli niż ja. (Ja mam swoje autorskie sterowanie przez GSM ;) )
Wiązkie masz trochę pociętą - z tego co kojarzę wszytko powinno mieć swoje wtyczki.


Opisz sobie po polsku kabelki:

Obrazek
Obrazek

Zaopatrz się też w najtańszy kabel VAG byś mógł diagnozować webasto - bez tego ani rusz jak Ci coś będzie nie grało.

Przy przekaźniku do wentylatora (tam gdzie jest cienki zielono biały przewód masz jakoś dziwnie to zrobione tak na pierwszy rzut oka to wygląda jakby były odpalane dwie rzeczy na raz ale tu znowu może mieć to związek z telestarem.

Od wietrzenia jest ten zagięty brązowy przewód - go można wyjąć i jak dobrze pamiętam łączyło się go z fioletowym (wtedy jest tak zwane LATO) ale ja tego nie używałem ;)

Tak webasto można w pionie i poziomie, nie przymierzałem jeszcze w aucie ale chyba wcisnę je za zderzak - tam gdzie są klaksony. Musisz brać pod uwagę ułożenie węży i przede wszystkim tłumika, który się nagrzewa i może Ci coś stopić.

Tu masz w moim poprzednim aucie w pionie, widok na program i moje sterowanie GSM ;)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 29 cze 2016, 23:04

Ventura pisze:Wiązkie masz trochę pociętą - z tego co kojarzę wszytko powinno mieć swoje wtyczki.
Wtyczki są.Wiązka jak najbardziej ok,te kable małe jedynie co są na zdjęciu są do telestartu i one były zarobione na stałe,ale tutaj nie mam problemu bo chłopak to mądrze demontował i wiadomo jak było.
Gdybym go nie miał to wtyczkę wpinam do zegara i gra a tu dodatkowo mam te do sterowania pilotem.

Opisz jak będziesz działał ja chyba troszkę później za to się wezmę.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 08 lip 2016, 22:59

Ruszyłeś coś w temacie??

Ja tak trochę na szybko się przyglądałem ostatnio jak osłony przegubów zmieniałem to ciasno będzie tam upchnąć piec.
Nie wiem czy wejdzie gdzieś w okolice nadkola.Z prawej zbiornik płynu+odparowania paliwa a z lewej rury puchy filtra powietrza.Nie bardzo....
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 09 lip 2016, 9:02

Przyglądałem się otworzyłem maskę i się załamałem :D Dziś robię drugie podejście.
Mam nadzieję, że zmieści się w nadkolu albo pod akumulatorem. Jeśli nie, będę próbował gdzieś z przodu a w najgorszym razie wywalę akumulator do bagażnika i w jego miejsce dam piec.
Niestety w necie nie ma kappy z webasto a jedyna na OLX wystawiona - niestety gość nie odpisuje :(

http://doc.webasto-russia.ru/Car/ Tu jak chcesz możesz sobie zobaczyć jak są montowane ale nie ma tam kappy jest np. Lybra


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pobawiłem się dziś i nie ma opcji by to zmieścić pod maskę także zostają nadkola a to już dłuższa zabawa bo będzie trzeba zdjąć plastiki z nadkoli i zapewne zderzak by to miało ręce i nogi a wraz z tym kilometrowe węże wody.

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 09 lip 2016, 16:08

Pod akumulatorem za mało miejsca.
Akumulator do bagażnika hmm..nie bardzo.

W nadkolach też nie upchniesz.Zderzaka szkoda rwać bo za nim też nie ma miejsca.

Wg mnie jak już to z tyłu za silnikiem pod kolektorem nad maglownicą spróbować.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 09 lip 2016, 19:03

W nadkole za zderzakiem mogło by wejść ale mógłby być problem z poprowadzeniem tłumika tak więc nie bardzo mi się chce pół auta rozebrać by się o tym przekonać ;)

Po piwku bo wtedy największa motywacja do działania zszedłem do kappy, otworzyłem maskę i wykminiłem takie miejscówki (słabe zdjęcia - to tylko telefon ale coś tam widać).


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 09 lip 2016, 19:15

A pucha filtra gdzie będzie ???Bo ostatnie zdjęcia to jej nie ma....a ona dość spora...

Kolektor blisko :-?

Na 1-szym zdjęciu miejsce u Ciebie by zdało egzamin chyba najlepiej,u mnie nie mam reduktor LPG tam.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 09 lip 2016, 19:27

Pucha wchodzi na swoje miejsce. Kolektor jest blisko dlatego chyba wybiorę wersję montażu tłumikiem webasto w stronę kolektora - czyli 3 ostatnie zdjęcia z tej strony webasto nie ma nic plastikowego więc nie powinno się nic złego dziać.

Wady:
kolektor blisko
wąż klimatyzacji trzeba przesunąć (nie wielkie ryzyko uszkodzenia)
ciężko będzie tam zamontować tłumik webasto
daleko zasilanie paliwa

Zalety:
blisko zasilanie
blisko podłączenie wody (bez rozcinania węży więc da się bez problemu wrócić do fabrycznego podłączenia)
blisko i wygodnie do przeciągnięcia kabli do kabiny

Oczywiście montaż robię tak by nie ingerować w konstrukcję pojazdu - czyli nie wiercę ŻADNYCH otworów.

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 09 lip 2016, 19:37

Czyli które zdjęcie będzie najprawdopodobniej montaż ?
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 09 lip 2016, 19:46

Dwa ostatnie (tylko, że płaskownik będzie inny).

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 09 lip 2016, 20:10

A to są tam w ławie otwory do wykorzystania?? Nie pamiętam dokładnie.

A patrzyłes czy dałoby radę za silnikiem?? Tam byłoby w miarę blisko z podpięciami wody i Pb.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

Awatar użytkownika
Ventura
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 274
Rejestracja: 04 lis 2009, 11:01
Imię: Marcel
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: Ventura » 09 lip 2016, 20:29

Nie patrzyłem ale z doświadczenia wiem, że lepiej mieć swobodny dostęp do webasto, czasem trzeba to sobie podpiąć do kompa, oczyścić rurę wydechu...
Właśnie zastanawiam się, gdzie wpiąć się w PB - zapominałem zerknąć czy da się bez rozcinania węży.

Otwór jest... widać taki świecący.

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kappa - instalacja elektryczna dmuchawy

Post autor: marceli » 09 lip 2016, 21:08

Ventura pisze:Właśnie zastanawiam się, gdzie wpiąć się w PB - zapominałem zerknąć czy da się bez rozcinania węży.
Po co ciąć? Fabryczny powrót zdejmujesz z listwy ,na powrót z listwy dajesz wąż i do webasto a powrót z webasto łączysz z fabrycznym powrotem do baku.Nie ma cięcia.Tylko jeden łącznik 8mm.

A wejście i wyjście płynu które króćce z termostatu dasz?Muszą być te co idą od razu na nagrzewnicę no nie?

PS.Trzeba zmienić tytuł na Kappa montaż Webasto ;)
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”