Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Anonymous

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Anonymous » 10 kwie 2006, 15:02

Witam serdecznie!!

Od niedawna poruszamy sie po Polsce Lancia Kappa i pojawil sie problem podczas wymieny opon. Auto jest z roku 1996 a model felg aluminiowych wprowadzono do produkci w 1997. Czy sa jakies specjalne śruby do felg dla Lanci? Gdzie mozna je najszybciej nabyc? Felgi o ktore mi chodzi to 15` ośmioramienne aluminiowe, maja na kazdym ramieniu wyciety wzor łezki, srodek wypelnija kapsle maskujace zawierajace wyrazny emblemat producenta. Czy ktos moze widziec cos na ten temat? Czy da sie zastosowac jakies sruby uniwersalne, czy stozek odgrywa tutaj na tyle wazna role by byl idealnie dopasowany? Z gory dziekuje za szybka odpowiedz!

Pozdrowienia dla wszystkich Klubowiczy!!

Awatar użytkownika
Krzysiek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 167
Rejestracja: 27 sie 2003, 0:00
Lokalizacja: Krosno

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Krzysiek » 11 kwie 2006, 12:36

Generalnie do felg stalowych stosuje się śruby z łbem "łezkowym", a do aluminiowych stożkowe. Tylko że z tego co wiem w Kappie były stosowane tylko i wyłącznie śruby stożkowe. Mocowania wszystkich alufelg do Kappy są identyczne. Stożek jest standardowy i nie jest znowu taki ważny. Tylko nie wiem czy śruby do stalówek nie będą za krótkie do alusów (obydwa "standardowe" modele alufelg do Kappy mają dość grubą ściankę)
k 2.4 (LPG)
delta integrale

Awatar użytkownika
Patryklancia
Specjalista ds. części zamiennych
Specjalista ds. części zamiennych
Posty: 522
Rejestracja: 18 maja 2005, 0:00
Lokalizacja: Gliwice

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Patryklancia » 11 kwie 2006, 15:10

Witam śruba 12x1.25 oczywiście stożek do alu na długość i tu zależnie od felgi tzn. samego odsadzenia 32mm lub 38 mm. Przyczym w takim modelu jak kappa wystepują tarcze hamulcowe z przodu jak i z tyłu więc możesz śmiało zakładać na długość 38 mm bo śruba przechodzi na wylot , inaczej to się ma gdy są bębny wtedy długość odgrywa zasadniczą rolę może np. przemielić szczęki , sprężynki itp. A tak na marginesie u mnie w sklepie takie śruby po 3 zł sztuka
ObrazekObrazek
Lancia Dedra 1.8 i.e 16v Ls
GG:7270607 GG:7270607

Awatar użytkownika
Savi
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 185
Rejestracja: 07 gru 2005, 0:00
Imię: Sławek
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Savi » 11 kwie 2006, 17:39

Witam
Więc ja chcaiłbym podzielić się moim doswiadczeniem bo przecwiczyłem to na własnej skórze w doborze śrub do alufelg jesli chodzi o Lancie Kappe i nie jest to takie proste jak się wydaje.Jesli chodzi o orginalne alufelgi 15" do kappy z ET31-(orginalnym)bo takie mam w swojej kappie to śruby faktycznie muszą być rozmiaru takie jak kolega dodał w odpowiedzi czyli M12x1,25(stożek) a długość gwintu musi być 26mm.Natomiast jesli jest to inna alufelga z innym osadzeniem niż z ET31 np.ET35 to gwint śruby napewno będzie dłuższy. Najważniejszą sprawą jest również sama główka czyli na jaki klucz przykręcana.Własnie tutaj należy zwrócić uwagę aby śruba była na klucz 19 czyli CH19 a nie na klucz 17 czyli CH17.Dlaczego?Dlatego że śruba na klucz 17 ma mniejszy stożek i wpada ze 2mm wgłąb alufelgi bynajmniej orginalnej.Być może komuś to by nie przeszkadzało, ale ja wolałem nie ryzykować przecież samochód rozwija prędkość 200km/h.Śruba na klucz 19 CH19 ma większy stożek i pasuje idealnie do alufelgi.No i na koniec dobrze aby śruba miała 10,9 twardości.

Pozdrawiam
-----------Savi---------------
Lancia Kappa SW LE 2.0 20V VIS 155KM 97r + LPG Prins VSI

Anonymous

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Anonymous » 11 kwie 2006, 22:17

Bardzo diękuję za odpowiedzi. Przydały sie. Dobralem śruby , są przykręcane 19, a dodatkowo stożek wystaje ponad łeb śruby i idealnie dopasowuje sie do felgi, a dł. bez stożka wynosi 40mm. Udalo sie też zalatwić śruby o takiej twardości jaką podał Savi(10,9), podziękowania też dla Patryklancia. Skorzystałbym z Twojej oferty, ale znajomy załatwił nam takie śruby po 4 PLN sztuka i przywiózł nawet do domu:), ale....w przyszłości gdyby było coś potrzebna to prawopodobnie sie skontaktuje:)!!


Jeszcze raz wielkie dzieki za rady!!

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Luckyy
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1374
Rejestracja: 26 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Kontakt:

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Luckyy » 30 kwie 2006, 20:07

czy ktos potrafi okreslic ILE sroba powinna wystawac poza felge ?
tzn jak duzo powinna byc wkrecna ?
KAPPA 2,4 JTD '98 Obrazek
EXcar Obrazek
V Obrazek

"mBank funkcjonuje w zasadniczym oderwaniu od rzeczywistości bankowej go otaczającej"
/biegły sądowy

Anonymous

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Anonymous » 02 maja 2006, 22:35

Moje śruby wkeciły sie około 1 cm, to było jakieś 10 zwojów!! Jezeli masz Kappe a tam z tyłu tez są tarcze to jaka by ta śruba nie była długa i tak przejdzie na wylot!! ALe ostateczna odp.....10 mm!!!Pozdro!

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: prezesjm » 02 maja 2006, 22:52

Oryginalnie śruba w alu od strony tarczy wystaje 20 mm. Nie powinno być mniej bo trzeba odliczyć jeszcze grubość środka tarczy(i ewentualnie grubość podkładki dystansowej) bo pod nia dopiero jest gwint w piaście . Za długa oczywiście też nie może być bo istnieje groźba kolizji z elementami zawieszenia co może w najlepszym przypadku wygiąć (uszkodzić ) końce śrub co skutecznie uniemożliwi odkręcenie koła .
aaa i jeszcze ET felgi nie musi ( i najczęściej ) nie oznacza potrzeby stosowania innej śruby, odsadzenie felgi nie ma nic do grubości środka felgi. Śruba ma wystawać 20- mm z felgi i ewentualnie pierścienia. Śruby należy stosować do konkretnej felgi z założeniem jak pisałem wystawania śruby 20 mm.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2006, 12:39 przez prezesjm, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Luckyy
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1374
Rejestracja: 26 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Kontakt:

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Luckyy » 03 maja 2006, 12:00

no to wszystko jasne !!
Wielkie dzieki za info - juz jestem spokojny, bo wczesniej mialem staowe fele i te same sroby pasuja do moich nowych ALU i wlasnie wystaja cos ok 1,8 0 1,9 cm i sie zastanawialem bo w 2. aucie wystaja ponad 2,5 cm.

Ale teraz po tak fachowej odpowiedzi moge spokojnie smigac na zlot nawet i 200 km/h, bo bede musial 'gonic' pewna INTEGRALKE ;-)
KAPPA 2,4 JTD '98 Obrazek
EXcar Obrazek
V Obrazek

"mBank funkcjonuje w zasadniczym oderwaniu od rzeczywistości bankowej go otaczającej"
/biegły sądowy

Anonymous

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Anonymous » 04 maja 2006, 0:56

Wszystko spox!Wez pod uwage, jak czytasz cale forum, ze mi chodzilo o śruby uniwersalne do felg aluminiowych dla aut włoakich! Chłopacy podaja dobre parametry, ale az 2 cm? To chyba za duzo,bo skoro przechodzi na wylot to i tak nie trzyma, ale....jak kto woli ja mam 1 cm i wszystko gra!!Pozdro!!

Awatar użytkownika
Luckyy
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1374
Rejestracja: 26 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Kontakt:

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Luckyy » 04 maja 2006, 19:57

"RiC0" pisze:Wszystko spox!Wez pod uwage, jak czytasz cale forum, ze mi chodzilo o śruby uniwersalne do felg aluminiowych dla aut włoakich! ....

spokojnie - podpiolem sie tu z pytaniem bo temat byl zbiezny ....
KAPPA 2,4 JTD '98 Obrazek
EXcar Obrazek
V Obrazek

"mBank funkcjonuje w zasadniczym oderwaniu od rzeczywistości bankowej go otaczającej"
/biegły sądowy

Awatar użytkownika
2fines
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 170
Rejestracja: 03 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: LUBLIN

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: 2fines » 11 maja 2006, 9:21

hey a co z osadzeniem felgi aluminiowej na piascie...powinna ona scisle byc dopasowana tak by sie opierała felga na piascie czy niekoniecznie....producentów jest wielu co do oryginalnych fel alu nie ma problemu z tym a jak z nieoryginalnymi jedne sie opieraja drugie nie mimo poprawnego rozstawu srub etc........


generalnie chodzi o bezpieczenstwo?? pozdro lancisti
VW VARIAT 130hps
"I po co niszczyć sobie zdrowie głupotą innych !!! " 2fines

Awatar użytkownika
prezesjm
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2062
Rejestracja: 03 lip 2005, 0:00
Imię: Janusz
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: prezesjm » 11 maja 2006, 10:39

"2fines" pisze:hey a co z osadzeniem felgi aluminiowej na piascie...powinna ona scisle byc dopasowana tak by sie opierała felga na piascie czy niekoniecznie....producentów jest wielu co do oryginalnych fel alu nie ma problemu z tym a jak z nieoryginalnymi jedne sie opieraja drugie nie mimo poprawnego rozstawu srub etc........


generalnie chodzi o bezpieczenstwo?? pozdro lancisti
Ale chodzi Ci o to aby dziura w feldze była dopasowana do tego kołnierzyka co wystaje z piasty ?

Awatar użytkownika
Luckyy
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1374
Rejestracja: 26 cze 2005, 0:00
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Kontakt:

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Luckyy » 11 maja 2006, 10:54

"2fines" pisze:hey a co z osadzeniem felgi aluminiowej na piascie...powinna ona scisle byc dopasowana tak by sie opierała felga na piascie czy niekoniecznie....producentów jest wielu co do oryginalnych fel alu nie ma problemu z tym a jak z nieoryginalnymi jedne sie opieraja drugie nie mimo poprawnego rozstawu srub etc........


generalnie chodzi o bezpieczenstwo?? pozdro lancisti
jak jest wieksza zaklada sie pierscienie centrujace.
KAPPA 2,4 JTD '98 Obrazek
EXcar Obrazek
V Obrazek

"mBank funkcjonuje w zasadniczym oderwaniu od rzeczywistości bankowej go otaczającej"
/biegły sądowy

Awatar użytkownika
Roger7
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Kappa - jakie śruby do felg aluminiowych ?

Post autor: Roger7 » 11 maja 2006, 15:33

Tak jak pisze Luckyy - stosujesz pierścień centrujący, który dostajesz w zestawie z felgą zamawianą pod konkretne auto.
Producenci w ramach oszczędności i unifikacji procesów produkcyjnych stosują w zasadzie tylko kilka najpopularniejszych rozmiarów otworów centrującyh, a do mniejszych dostajesz pierścienie.

Ostatnio zamówiłem fele 16x7J, ET 40, oczywiście z rozstawem śrub 5x108 i dostałem stosowny pierścień centrujący do Kappy,
czyli jak mnie pamięć nie myli to o wewnętrznej średnicy 58,1 mm.
Ponieważ felgi, które kupiłem, nie mają otworów na kołek ustalający, musiałem te kołki wykręcić z piasty. Niestety w dwóch tylnich pękły gwinty...
Kappa 2.4 JTD, 2000r.
Fiordy domagają się oderwania od Norwegii
>http://www.nowypompon.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”