Kappa - felgi 18" za i przeciw

Awatar użytkownika
smola
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 59
Rejestracja: 01 lut 2009, 0:00
Skype: smolag
Lokalizacja: Chrzanów

Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: smola » 17 lut 2011, 12:15

Witam, od zawsze chciałem założyć felgi o rozmiarze 18" do Kappy. Głównie tylko dla wyglądu. Zastanawia mnie jak się jeżdzi się na takich felgach i niskoprofilowych oponach. Podejrzewam znaczną utratę komfortu, a z powodu naszych dróg ogromne zagrożenie uszkodeniem. Pytanie czy bardzo cierpi zawieszenie?
Jakie są wasze doświadczenia w jeździe na takich laćkach?

Z tego co kalkulator wyliczył, przy różnicy średnicy <1% są dwa rozmiary:

205/35R18 +5.2 mm 600.7 mm
235/30R18 +2.7 mm 598.2 mm

Ten drugi chyba troche za szeroki i nie wejdzie do Kappy tak?

Jeżeli ktoś ma zdjęcia Kappy na felgach 17" lub 18" to czy mogę prosić, chciałbym oglądnąć i podjąc decyzję czy warto ryzykować.
Ostatnio zmieniony 17 lut 2011, 18:28 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tytułujemy zgodnie z zasadami/Poprawiłem

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: Polej » 17 lut 2011, 12:28

Jak dla mnie plusów brak:
-żeby zmieścić takie koła trzeba założyć opony niemal bezprofilowe. Za tym idzie cena ( duża różnica cen opon 18'' w stosunku do 15'' czy 16''), szerokość opony także większa (większe spalanie, opory toczenia, większy hałas, mniejszy promień skrętu, mniej miejsca na skok koła, co przy obciążeniu auta kończy się obcieraniem o nadkola, albo gorzej), większe ryzyko uszkodzenia felgi i opony, zawieszenie szybciej się wybija ( a dodatkowo nie jest przystosowane do takich rozmiarów kół więc nie pracuje tak, jak przewiduje fabryka)
- jeśli o estetykę chodzi, to również auto nie zyskuje- w nowych autach jest tendencja do przerysowywania nadkoli i błotników,a za tym idą większe koła i nie wygląda to może aż tak pokracznie. Natomiast tutaj po założeniu 18 tracisz właściwe proporcje samochodu i jest to raczej szpetne w połączeniu z brakiem profilu opony.Do tego tarcze wyglądają na za małe do auta.
- prowadzenie auta nie jest lepsze na 18 calowych kołach, a będzie wręcz gorsze biorąc pod uwagę, że nie jeździsz po lotnisku, a po drogach, gdzie występują koleiny, tory, dziury, poprzeczne nierówności itd. W zakręcie auto wiele nie zyska ( bo zawieszenie będzie miało te same przechyły), trochę lepiej przyklei się opona do asfaltu (będzie miała mniejszy wychył i większa powierzchnię kontaktową), ale pto auto nie jest zestrojone na auto sportowe, a komfortowe i prędzej się przewrócisz w zakręcie, niż"objedziesz" na wirażu jakąś Vectrę OPC.

To jest moje prywatne zdanie i spostrzeżenia.
Temat felg 18'' był już na forum poruszany, nawet o 19'' ktoś wspominał (i nie wiem, czy ktoś nie ma założonych nawet), jak dla mnie 16'' to wystarczający kompromis , 17'' to już trochę brak rozsądku, a 18 to już głupota. To również wyłącznie moje zdanie.

Pozdrawiam
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
szlemik3
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 289
Rejestracja: 19 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: szlemik3 » 17 lut 2011, 12:31

W mojej poprzedniej kappie miałem założone 17 od AR i specjalnej różnicy w komforcie nie zauważyłem . No ale to również tylko moje odczucie .
Lancia Kappa 2.0 16v turbo '98r
Obrazek

Rafako

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: Rafako » 17 lut 2011, 12:32

Na 18" nie jeździłem ale...
...na 17" jeździłem kilka dni i...

...jestem dozgonnym przeciwnikiem kół większych niż 16" i opon o profilu niższym niż 55 w Kappie :!: Moim skromnym zdaniem ten samochód na kołach z ogumieniem 225/45 R17 prowadzi się jak Kuppa a nie Kappa (każdy dołek czy garb na asfalcie powoduje trzęsienie ziemi i szczękanie zębów, każda koleina powoduje efekt jazdy po szynach i nagły wzrost adrenaliny przy próbach zmiany pasa ruchu). Kappę na takich kołach mogę porównać z Vectrą C na 17" wersja: "wieś w gieteesie" - absolutnie identyczny brak komfortu.
Na 18" może być tylko gorzej.
No ale wskaźnik "lansu" na infocenter bez wątpienia podskoczy do góry co najmniej o 16 punktów :D
Tak czy owak, auto wygląda fajnie na większych kółkach ale bardzo dużo traci ze swojej natury (a w końcu Kappy nie kupuje się, żeby czuć na kręgosłupie i tyłku każdy dołek).
Tyle mojej opinii.
Serdecznie pozdrawiam.

HERBINEK
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2008, 0:00
Lokalizacja: L U B I N

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: HERBINEK » 17 lut 2011, 12:36

Krótko pisząc Nie wydolisz na częściach zawieszenia ;) wyjdą najmniejsze luzy będzie głośniej i mniej komfortowo. opony przestaną amortyzować nierówności przejmie to całkowicie zawieszenie, które jest dość drogie. mam 16" na profilu 50 i jest lipa, wymieniłem na profil 65 15" i jest wielka różnica teraz czuje że płyne po drodze ;)

Awatar użytkownika
smola
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 59
Rejestracja: 01 lut 2009, 0:00
Skype: smolag
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: smola » 17 lut 2011, 13:02

Generalnie na sezon letni mam 205/55/16 - i czuję że jest gorzej niż na 15, ale nie na tyle by narzekać. Ciężej sie skręca, więcej pali to prawda.
Zastanawiam się tylko po co w Kappie taka wielka przestrzeń między kołami a nadkolami, to źle wygląda i dlatego chciałem wypełnić.
Wieksza felga optycznie wypełniłaby całość i teoretycznie musi wygladać lepiej.

Jeszcze jedna sprawa - koła są bardzo głeboko i to też myślałem poprawić. Co ewetnualnie mozna w tej kwestii? Dystane jakieś, czy inne Et w felgach?

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: Polej » 17 lut 2011, 13:51

smola pisze:Generalnie na sezon letni mam 205/55/16 - i czuję że jest gorzej niż na 15, ale nie na tyle by narzekać. Ciężej sie skręca, więcej pali to prawda.
Zastanawiam się tylko po co w Kappie taka wielka przestrzeń między kołami a nadkolami, to źle wygląda i dlatego chciałem wypełnić.
Wieksza felga optycznie wypełniłaby całość i teoretycznie musi wygladać lepiej.

Jeszcze jedna sprawa - koła są bardzo głeboko i to też myślałem poprawić. Co ewetnualnie mozna w tej kwestii? Dystane jakieś, czy inne Et w felgach?
Co chcesz poprawiać, skoro koła zgodnie z przepisami nie mogą wystawać poza obrys nadwozia? Przy oryginalnych felgach (15 czy 16'') koła mają odpowiednią 'głębokość' - ET jest chyba 35 w 15'' a 31 w 16'' - kurcze, nie pamiętam dokładnie, jest to jednoznacznie napisane w temacie o felgach. Chyba, że masz nieoryginalne felgi z innym ET i dlatego Ci się chowają (no a 16'' zmieściłoby tarcze mimo innego ET)
Odnośnie przestrzeni między oponą, a nadkolem, to moim zdaniem przeciwnie- jest tam mało miejsca, a też jeźdzę latem na 16''/55 , a przy obciążonym samochodzie tył prawie się chowa..Nie wyobrażam sobie niżej osadzonego nadwozia Kappy, i tak jest bardzo ciasno pod miską olejową...
A takie bezszczelinowe nadkola kojarzą mi się niestety z regionalnymi produktami u nas marki Golf3 z """obniżonym""" zawieszeniem i car-audio performed by "Tuba".
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
marceli
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2091
Rejestracja: 14 cze 2010, 22:12
Skype: marcin.kasinski82
Imię: Marcin
Lokalizacja: Opatów/świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: marceli » 17 lut 2011, 13:59

smola pisze:Jeszcze jedna sprawa - koła są bardzo głeboko i to też myślałem poprawić. Co ewetnualnie mozna w tej kwestii? Dystane jakieś, czy inne Et w felgach?
Zobacz jakie masz ET ale pewnie takie jak trzeba czyli 31 względnie 35.

Z tym nie wiele zrobisz bo generalnie kappa ma tak ukształtowane nadwozie(boki) że się "zawija" jakby pod spód i optycznie zawęża jakby szerokość w kołach.
Kół na zewnątrz jak kolega wspomniał nie wywalisz , więc chyba w tej kwestii wiele się nie zdziała.
dwa cztery benzyna..ale zjadająca LPG :)
Obrazek
Moja Kappa
Obrazek

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Felgi 18" za i przeciw

Post autor: wega » 17 lut 2011, 18:24

Oto była moja. Felgi 17'. Jeździłem nią trzy lata (głównie po mieście) i było naprawdę OK.
Obrazek

A oto była mojego serdecznego kolegi Marcinka, na 18-tkach i również było OK
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 lut 2011, 19:22 przez wega, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
smola
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 59
Rejestracja: 01 lut 2009, 0:00
Skype: smolag
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: smola » 17 lut 2011, 22:12

o w morde, nie spodziewałem się, że 18" to aż tak wielkie gumy dla Kappy.
Biorąc pod uwagę powyższe wypowiedzi, chyba jednak zdecyduje się na max 17"

Mnie się podoba, a powiedz jaki to rozmiar opon?

Awatar użytkownika
szerszen
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 432
Rejestracja: 26 lut 2008, 0:00
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: szerszen » 19 lut 2011, 12:08

Moje odczucia są identyczne z tym, co napisał Rafako, też jeździłem na 17". Manewr wyprzedzania na większości dróg krajowych (czy raczej powrót do swoich kolein), to ekstremalne przeżycie. Dodaj do tego jeszcze pływanie na mokrej nawierzchni, wstrząśnienie mózgu i roz... zawieszenia. Na 18" może być tylko gorzej. Wizualnej strony nie oceniam, bo to kwestia subiektywna.
Zimą jeżdżę nawet na 15" Yokohamkach - jest idealnie! Może wygląda to nieco słabiej, ale jest komfortowo i bezpiecznie.

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: wega » 19 lut 2011, 12:15

szerszen pisze:Moje odczucia są identyczne z tym, co napisał Rafako, też jeździłem na 17". Manewr wyprzedzania na większości dróg krajowych (czy raczej powrót do swoich kolein), to ekstremalne przeżycie. Dodaj do tego jeszcze pływanie na mokrej nawierzchni, wstrząśnienie mózgu i roz... zawieszenia. Na 18" może być tylko gorzej. Wizualnej strony nie oceniam, bo to kwestia subiektywna.
Zimą jeżdżę nawet na 15" Yokohamkach - jest idealnie! Może wygląda to nieco słabiej, ale jest komfortowo i bezpiecznie.
Tak, chyba w dużym Fiacie.
Ja uważam,, że auto na takich laciach auto jeździ jak przyklejone do asfaltu. Jeżeli nie potrafisz go opanować to najwyraźniej masz coś z układem kierowniczym albo dupiate opony.
Obecnie jeżdżę Laguną III również na 17-tkach i jak dla mnie jest OK.
Jedynie mogę przyznać rację, że na dziury trzeba uważać.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2011, 12:33 przez wega, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
vanisch
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6287
Rejestracja: 04 sie 2006, 0:00
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: vanisch » 19 lut 2011, 12:25

szerszen pisze:Moje odczucia są identyczne z tym, co napisał Rafako, też jeździłem na 17". Manewr wyprzedzania na większości dróg krajowych (czy raczej powrót do swoich kolein), to ekstremalne przeżycie. Dodaj do tego jeszcze pływanie na mokrej nawierzchni, wstrząśnienie mózgu i roz... zawieszenia. Na 18" może być tylko gorzej. Wizualnej strony nie oceniam, bo to kwestia subiektywna.
Zimą jeżdżę nawet na 15" Yokohamkach - jest idealnie! Może wygląda to nieco słabiej, ale jest komfortowo i bezpiecznie.
Może miałeś chińskie opony, jeżdżę na 215/40/16 i czy sucho czy mokro nie ma problemów z "pływaniem", a też wąskie nie są, a i profil niezbyt wysoki :roll:
Były:
Dedra 1.6 IE, Dedra 1.8 16v VVT, Dedra 2.0 16v, Dedra 1.6 16v LPG
Delta 1.6 16v, Delta 2.0 16v,
Delta VVT i 2.0 16v Turbo na części
Lybra 2.0 20v Emblema
Megane mkI ph2 1.9dCi, Polonez Caro Plus GLI, Golf mk2 GT, Poldolot Cargo Plus GSi
Ulysse, Doblo Malibu, Peugeot 207, Fiat Doblo, Pro_Ceed, IS200
GTC, Meriva, Vectra
Berlingo
Są:
BMW + 3x Dedra + K V6 + Yaris Verso + Vibe + SC Sporting

Awatar użytkownika
Dawka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 293
Rejestracja: 09 lis 2008, 0:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: Dawka » 19 lut 2011, 13:15

Ja lato mam 205/50/17 i powiem tak jedyna różnica na minus to że w aucie jest głośniej niż na zimowych 195/65/15. Za to na letnich zdecydowanie lepiej auto jeździ, tzn większa precyzja w kierowaniu no i wizualnie wygląda moim zdaniem bardzo fajnie.

Rafako

Re: Kappa - felgi 18" za i przeciw

Post autor: Rafako » 19 lut 2011, 13:50

wega pisze:Tak, chyba w dużym Fiacie.
Ja uważam,, że auto na takich laciach auto jeździ jak przyklejone do asfaltu. Jeżeli nie potrafisz go opanować to najwyraźniej masz coś z układem kierowniczym albo dupiate opony.
Obecnie jeżdżę Laguną III również na 17-tkach i jak dla mnie jest OK.
Jedynie mogę przyznać rację, że na dziury trzeba uważać.
vanisch pisze:Może miałeś chińskie opony, jeżdżę na 215/40/16 i czy sucho czy mokro nie ma problemów z "pływaniem", a też wąskie nie są, a i profil niezbyt wysoki :roll:

Zawsze jest wiele różnych "może". Może Wy jeździcie po jakichś wspaniałych drogach, na których nie ma dziur i kolein (a z głośników leci "Jest super" autorstwa T. Love). Może Wy macie 20-22 lata i jak rozmawiacie z kolegami, to fajnie jest pochwalić się: "Ale mam lacze, ziom" a np. kolega szerszen albo ja, jesteśmy stare "pierniki" i wolimy dziadowski wygląd niż posiadanie poobijanej d... : cenzura : Może nie wozicie małego, kilkuletniego dzieciaka w samochodzie, któremu na każdej dziurze "łeb się urywa" przy takich oponach itd. Może, może, może...

Poprzedni właściciel naszej SW miał 23 lata, jeździł ścigać się na 1/4 mili i lansować się przed dziewczętami :D On też twierdził, że mu się dobrze jeździ, bo w zakręty ładnie wchodzi...
Swojego czasu moją Lybrą 2,0 20V nie moglem nadążyć za człowiekiem, który jechał Clio I z jakimś motorem typu 90 KM. Tylko, że Ja nie potrzebuję szaleć samochodem a on na każdym zakręcie odrywał jedno tylne koło od jezdni bo mial super gumy i był "przyklejony"...
Reasumując, każdy ma jakieś tam priorytety i każdy ma prawo do swojego zdania. Wam się może zaj : cenzura : ście jeździć na oponach 255/30 a inny będzie najbardziej zadowolony ze 195/65...
A kolega założyciel tematu, przemyśli sobie to wszystko i wyciągnie wnioski, co dla niego najlepsze.
Serdecznie pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”