Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Awatar użytkownika
Milczar
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 14 paź 2009, 17:36
Lokalizacja: Milanówek

Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Milczar » 29 lis 2013, 10:49

"Natchniony" wątkiem o tym czy k Coupe jest usportowiona czy nie zacząłem się zastanawiać jakie różnice są pomiędzy trzema tytułowymi modelami Kappy. Proponuję zrobić listę różnic/nietypowych rozwiązań, które są w poszczególnych typach a nie ma ich w pozostałych. Chodzi zarówno o kwestie stylistyczne jak i mechaniczne.

Zacznę może od Coupe bo taką posiadam i o takich różnicach wiem.

K COUPE
- krótszy rozstaw osi
- niżej poprowadzona linia dachu
- większe drzwi
- drzwi bez ramek
- inne lampy z tyłu
- inne przetłoczenia karoserii (minimalne różnice względem sedana)
- inne amortyzatory i sprężyny tylne (tego nie jestem na 100% pewien)

Zapraszam do dalszej dyskusji i dopisywania kolejnych punktów do listy.

Zesłane z Galaktyki S2

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: topcio » 29 lis 2013, 14:51

Inne fotele
Podnośniki szyb przednich
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Ramzes_II » 29 lis 2013, 16:25

Przednia szyba inna :)
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Awatar użytkownika
Milczar
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 14 paź 2009, 17:36
Lokalizacja: Milanówek

Odp: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Milczar » 29 lis 2013, 17:09

topcio1 pisze:Inne fotele
Podnośniki szyb przednich
Fotele różnią się jeszcze czymś oprócz składania i automatycznego odsuwania? Ciekawe jeszcze jak z tylną kanapą? Są różnice między coupe/sedan/SW ? SW pewnie składana ale czy można ja wsadzić do innej budy?

Zesłane z Galaktyki S2

intuos
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 304
Rejestracja: 06 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: intuos » 29 lis 2013, 17:32

tylna oś ma większy rozstaw kół o 10 albo 15mm
Charakterystyka zawieszenia coupety jest inna niż sedana. Mniej buja.
Co prawda ja mam zaadaptowane zawieszenie z sedana (tył) podyktowany dostępnością amorków, ale dziś kupiłbym komplet sprężyn i amorków w oryginale.
Inaczej się prowadzi coupete, ma inaczej wyprofilowane fotele. Jest krótsza i faktycznie jest ciut zwinniejsza.

Co do "street racingu" wybrał bym fiata coupe. Kappa jest ciężka, i pomimo że na dobrze klejących się oponach coupeta zwija mi się do 100 poniżej 7 sec to nie jest to furka do startu z pod świateł. Z powodu masy 1 i 2 bieg jest krótki, powoduje to zerwanie przyczepności podczas przyspieszania kiedy moment osiągnie max. W FC na dwójce zawijasz prawie 120, kiedy kappa przy 100 prosi o zmianę.
Dla mnie to samochód bardziej pokroju Mesi CE niż bmw . Dobre materiały, niezłe spasowanie, jeździ się wygonie i szybko.
k Coupe 20vt
Thesis 20vt

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Odp: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: topcio » 29 lis 2013, 21:51

Milczar pisze:
topcio1 pisze:Inne fotele
Podnośniki szyb przednich
Fotele różnią się jeszcze czymś oprócz składania i automatycznego odsuwania? Ciekawe jeszcze jak z tylną kanapą? Są różnice między coupe/sedan/SW ? SW pewnie składana ale czy można ja wsadzić do innej budy?

Zesłane z Galaktyki S2
Tak, są inne. Tzn. siedzisko ma kształt jak sedan "1" serii a oparcie jest dużo bardziej kubełkowe.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
Milczar
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 14 paź 2009, 17:36
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Milczar » 29 lis 2013, 23:11

Coupe, jak widać, sporo się różni od innych.

A jak wygląda sprawa z SW ? Co ma takiego czego nie mają pozostałe?

Mi w tej chwili kojarzy się tylko subwoofer w klapie.

Zesłane z Galaktyki S2

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Michor » 02 gru 2013, 12:57

Chyba nivo to jest największa różnica :)
pomijam oczywistości takie jak składana kanapa, wycieraczka tylna + oddzielny spryskiwacz.

Tak to przód = taki sam jak w sedanie.
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Borek » 02 gru 2013, 13:35

SW ma jeszcze te fajne listwy (to chyba listwy) na bokach dachu. Te z Pininfariną. ;)
Drop a gear and disappear!

Volver
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2013, 20:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Volver » 18 kwie 2014, 22:47

Moja kupeta ma całkiem sztywne zawieszenie, fotele są Recaro z pompowanym odcinkiem lędźwiowym (tym regulatorem, gdzie w innych wersjach podnosi się zagłówek), listwy ozdobne nie są wbrew ocenie większości chromowane, a ze stali nierdzewnej polerowanej. Felgi Speedline były dedykowane do coupe, a bagażnik ogromny. Przy długości 458 cm jest pojemna i poręczna. No i ma szperę, mam wersję 2,4 Vis po lifcie z roku 1998. Nadwozie naprawdę sztywne, fotele genialne pomimo, że trzeba się przyzwyczaić do pozycji za sterem.
Lancia k Coupe 2,4 VIS 23.07.1998 nr 2448 Pluto Green 98 250 km...pomalutku rośnie przebieg

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Borek » 19 kwie 2014, 8:13

Regulacji odcinka lędźwiowego trochę zazdroszczę, ale nie pompowania. W dostawczaku mam ten wynalazek i po roku pracy przestaje trzymać ciśnienie - co jakieś dwie godzinki zauważam, że system się już "rozpompował". Wolałbym jakąś mechaniczną.

Ze szperą to rozumiem, że chodzi o viscodrive. To akurat występuje i w sedanach, i w SW zdaje się też.
Drop a gear and disappear!

Volver
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2013, 20:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Volver » 19 kwie 2014, 9:21

Pompowanie ma w moim 16 lat...i po prostu działa. :-) działanie Viscodrive jest trudne do stwierdzenia przeze mnie, bo po prostu nie szaleję, za bardzo. :-)
Lancia k Coupe 2,4 VIS 23.07.1998 nr 2448 Pluto Green 98 250 km...pomalutku rośnie przebieg

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Borek » 19 kwie 2014, 10:06

Stań jedną strona w solidnym błocie, piachu (na lód już za późno), a drugim na asfalcie i rusz w miarę dynamicznie, tak jak normalnie ruszasz spod świateł. Potem dla porównania zrób to samo innym wozem napędzanym na jedną oś ze zwykłym dyferencjałem. Zobaczysz zastosowanie tego układu bez sportowych szaleństw.

Ja powiem tyle, że jeżdżąc Kappą dopóki jedno z kół przednich miało od czego się odepchnąć, to żaden śnieg na poboczu mi straszny nie był. Iveco z tylnym napędem i pełne, i puste musiałem już dwa razy z zabłoconego pobocza wyciągać (raz przy użyciu wiadra popiołu, raz traktora), bo zakopane koło z jednej strony nie pozwalało normalnie odjechać. ;)

Co do pompowania, to może jeśli jest zrobione przez Recaro to działa perfekcyjnie. :D
Drop a gear and disappear!

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: topcio » 19 kwie 2014, 12:41

Volver pisze:Pompowanie ma w moim 16 lat...i po prostu działa. :-)

Co to za Recorao? Zapodaj jakieś fotki i napisz coś więcej o tym pompowaniu, pompka zabudowana w fotel czy zewnętrzna?
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Volver
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2013, 20:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - różnice między SW/sedan/Coupe

Post autor: Volver » 21 kwie 2014, 13:25

Fotel jest wg. źródeł niemieckiego rynku zaprojektowany przez firmę Recaro, ma regulację podparcia lędźwiowego realizującą się poprzez elektryczne sterowanie pompką i elastycznym zbiornikiem powietrza pod poduszką fotela kierowcy i pasażera. Wystarczy regulator służący do regulacji pochylenia pociągnąć do góry/ dołu, a czuć bardzo wyraźnie pracę tego systemu. Żaden cud techniki, znam to od lat 90 -tych w paru autach, ale miły i daje efekty. Lubię lekkie uwypuklenie, nie używam maksymalnego, bo jest wtedy zbyt mocne.

fotka moich regulatorów:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 701bf.html


A propos' Viscodrive. Dziękuję za wypowiedź. Znam zasadę działania tego urządzenia i zalety jakie ma, chciałem tylko podkreślić, że nie nadużywam swojego auta "sportowo". Lubię czasem szybko wystartować przy otwartym oknie, by sobie posłuchać, ale mam szybsze auta, więc to jest taka moja weekendowa zabawka... ale nie chce się z niej wysiadać, fakt.

Topcieo-jak to jest z twardością zawieszenia? Jak wspominałem, moje jest całkiem sztywne, nie jest na pewno kanapowe. Daje dobrą amortyzację, ale z kolei jest chyba silnie tłumiące (nie potrafię dociec przyczyny), ale czuję jadąc nierówności nawierzchni, przełomy, łaty etc. Nie jakoś dramatycznie, ale na pewno silniej, niż w innych moich (współczesnych) autach. Jak jest u Was?
Lancia k Coupe 2,4 VIS 23.07.1998 nr 2448 Pluto Green 98 250 km...pomalutku rośnie przebieg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”