Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Awatar użytkownika
lukosm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 18 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: lukosm » 21 cze 2009, 19:53

Właśnie zainstalowałem w swojej Lybrze zestaw bluetooth Nokia ck100> Efekt muzyka z mp3 idealnie śmiga na głośnikach boose (wreszcie pozbyłem się wiszącego kabla z gniazda kasety magnetofonowej do mp3), ciut słabiej jest z rozmową telefoniczną ( lekkie szumy w tylnych głosnikach w porównaniu ze standardowym telefonem Lybry. Generalnie polecam szczególnie dla tych co z mp3 sie nie rozstają.
Ale mam jeden problem.

W zestawie znajdują sie kostki wraz z wiazka kabla ktory wpianamy do radia i do ktorych podczepiony jest zestaw bluetooth. Zgodnie ze schematem ISO w kostce A pin 7 powinno być zasilanie +12, niestety w mojej lybrze z navi nie ma, pin 7 jest pusty i radio zasilane jest najprawopodobniej z innego przewodu albo jest tu jakis myk. Ja poradziłem sobie ciągnąc kabelek z gniazda miniISO i zadziałało ale boje sie ze skoro jest tam ciagłe +12 to akumulator mi sie wyczerpie. Czy ktoś mogłby pomóc gdzie znajduje sie zasilanie + 12 które wyłaczy sie po przekreceniu klucza albo po recznym wylaczeniu radia. Jak zasilane jest radio z navi (ktorym przewodem) bo ono gasnie po przekreceniu klucza lub wduszeniu przycisku.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2009, 20:22 przez Taz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Przeniosłem do odpowiedniego działu.

LUKI82

Odp: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: LUKI82 » 21 cze 2009, 20:57

Może by wystarczył miernik i pomierzenie przewodów gdzie 12V ginie po przekręceniu kluczyka i wyjęciu.
Jak kiedyś podłączałem radyjko w cytrynie to chciałem słuchać też radia bez przekręcania kluczyka w stacyjce więc poszukałem owego przewodu za pomocą miernika .

Gość

Odp: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: Gość » 22 cze 2009, 19:09

plusa po zapłonie masz na 4pinie->czerwono-czarny /8pinowej/ kości ISO zasilającej radio/ics/, lub 6pin żółtej mini iso wychodzi plus po włączeniu radyjka do wzbudzenia bose->tylko nie przesadż z poborem prądu bo nie wiadomo mi jakiego prądu potrzebuje ten zestaw nokii/prorokiem jeszcze nie jestem/ :mrgreen:

Awatar użytkownika
lukosm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 18 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: lukosm » 03 lip 2009, 15:36

Dziękuje za pomoc.

Po twojej pomocy zmieniłem piny i podczepiłem się pod podtrzymanie wreszcie nie wyczerpuje akumulatora.

Jeszcze raz dziekuję za pomoc!

ps.

Minęło kilka dni warto może napisac parę słów o tym jak się zestaw głośnomówiący Nokia ck-100 sprawuje. Po zmianach w zasilaniu zaproponowanych przez przyjaciól z forum zestaw bluetooth odpala po uruchomieniu auta albo włączeniu radia wyszukując telefonu wcześniej przypisanego do zestawu. Po rozpoznaniu wycisza radio podając komunikat głosowy o podłączeniu telefonu i po chwili drugi o podłączeniu telefonu jako odtwarzacza mp3 w trybie bluetoth A2DP. Dioda na pokrętle zestawu zmiania kolor z czerwonego na niebieski informując tym samym o podłączeniu telefonu.

Zestaw dobrze sprawuje sie przy rozmowach telefonicznych. Całkowicie integrując się z telefonem ( w moim wypadku to nokia e-90) odtwarza rożne dzwonki przypisane do poszczególnych osób. Przycisk/pokrętło zestawu służy do zmiany siły głosu a po wciśnięciu pozwala na głosowe wybieranie numeru z książki telefonicznej. Jedynym mankamentem jest delikatny syk z tylnych głośników które nie są wykorzystywane podczas rozmowy ale nie szczególnie mi już to przeszkadza.

Zestaw jako odtwarzacz mp3. Ta funkcja jest najbardziej oczekiwaną przeze mnie. Do tej pory uzywałem tasmy adaptera i wystajacego kabelka z otworu na tsme magnetofonową który łaczyłem z telefonem. Różnica oczywiście ogromna. Bardzo dobra jakość głosu i oczywiście wykorzystanie wszystkich góśników w aucie łącznie z sw w bagazniku. Sterowanie -przewijanie cofanie wykonuje sie telefonem ale z racji braku kabla jest to w miare wygodne. Możliwe jest wykorzystanie przycisków przy kierownicy ale wiąże sie to z poprowadzeniem wiazki kabla ze skrzyneczki nokii do radia i jednoczesnym wyłączeniu zmieniarki ( pewnie za pare dni to zrobie bo archaiczna zmieniarka bez odczytu mp3 juz do niczego sie nie nadaje.

Jesli kots duzo rozmawia albo słucha mp3 polecam bo naprawde warto a zestaw mozna juz kupic za 320zł wiec jest coraz bardziej atrakcyjny

-- 28 Lip 2009, 19:14 --

Mała uwaga co do podpięcia na 6 pinie miniiso. Chodzi, ale... własnie wróciłem z Chorwacji i podczas dłuższej jazdy a dokładnie dłuższego korzystania z zestawu Nokia do którego podczepiłem moją nokie e90 z navi ( ZASILANIE) plus muzyka na boose mp3 z nokii przez bluetooth po około 2 godzinach jazdy komputer lanci fiksuje pokazując zużycie paliwa w wysokości 93 litrów i średniej predkości 30 ( jechałem autostradą mocno poza 130 zblizajac sie do 200 ) więc moze spalanie jak w T34 Rudym bym zrozumiał ale średnia prędkość? hiihi.... Prawdopodobnie za duży pobór prądu i dochodzi do jakiejś anomalii jak pisał jan123456 zmieniłem na inny pin zobaczymy czy teraz cos nie wyłączy sie podczas jazdy. ( a swoja drogą lybra z 2,4 to cud miód na autostrady spalanie średnie 6,7 i raczej to ja wyprzedzałem).

Awatar użytkownika
lukosm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 18 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Odp: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: lukosm » 04 sty 2010, 4:05

Po zmianie na inny PIN jest lepiej .....tzn pokazuje spalanie w okolicy 14 litrów jak rozmawiam przez telefon. Po wypięciu zestawu wskazania spalania oscylują miedzy 8 a 10 po mieście. Cóż albo prawidłowe wartości spalania na wyświetlaczu albo zestaw głośnomówiący. Ja wybrałem to drugie.

Favo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 121
Rejestracja: 22 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: Favo » 11 gru 2010, 12:55

Też chciałbym zamontować zestaw bluetooth w Lybrze z Navi. Zakupiłem zestaw Motorola T605. Ten model oprócz obsługi połączeń ma też odtwarzanie MP3 przez bluetooth A2DP Ma osobne wyjście na głośnik do odbierania rozmów i osobne cinch do muzyki oraz wejście dla zewnętrznego playera. Chciałbym to połączyć tak aby wyciszał radio i przełączał rozmowę na głośniki bose, oraz żeby można było słuchać w stereo MP3. Nie chciałbym też tracić możliwości odtwarzania płyt CD ze zmieniarki.
W ASO stwierdzili że tak się podłączyć nie da w modelu z navi, ale jakoś nie chce mi się w to wierzyć, bo zawsze można dorzucić jakiś przekaźnik czy coś byle wiedzieć gdzie to podłączyć do kostek w radiu. Druga sprawa to zastanawiam się gdzie zainstalować moduł sterowania. Ma takie rozmiary że idealnie by się zmieścił na panelu klimatyzacji na tej czarnej dziurkowanej powierzchni. Nie wiem tylko po co tam są otwory i czy można tam zrobić dziurę na kabel i przykleić sterownik. Czy tam jest może jakiś czujnik temperatury wnętrza czy to tylko otwory dla głośniczka alarmu oblodzenia ?

Awatar użytkownika
lukosm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 18 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: lukosm » 19 mar 2011, 20:13

ja moją skrzynkę nokii wsadziłem z prawej strony panelu srodkowego na wysokości popielniczki i oczywiście działa cały czas - mp3, telefon scisza radio i takie tam choć wolałbym sie podpiąć do oryginalnego mikrofonu który jest zamontowany w panelu oświetlenia na górze ale jakoś nie mam czasu się tym bawić.. podepniesz każdy do lybry

Favo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 121
Rejestracja: 22 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra Navi instalacja zestawu Nokia bluetooth

Post autor: Favo » 20 mar 2011, 10:02

Ale masz radio z nawigacją ? Masz jakiś schemat jak to połączyć z zestawem głośnomówiącym ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”