Lybra - Bose/głośniki wysokotonowe

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Lybra - Bose/głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 19 kwie 2013, 22:42

Wydaje mi się że nie grają u mnie głośniki wysoko-tonowe w przednich drzwiach. Przykładając ucho nic z nich nie leci. Przy wyższej głośności jakby od czasu do czasu się uruchamiały.
Czy ktoś borykał się u siebie z takim problemem? Gdzie szukać przyczyny? Ewentualnie czy da się wymontować te twetery bez rozbierania drzwi? Jak je sprawnie wyjąć?
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

rain
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1564
Rejestracja: 08 paź 2008, 0:00
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Wrocław

Re: Lybra Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: rain » 19 kwie 2013, 22:46

Głośniki BOSE są dwuosiowe, co oznacza tyle że tweeter jest razem ze średnio-tonowym na dole. Na górze jest tylko atrapa. W wersji bez BOSE, na górze jest wysoko-tonowy głośnik. Taka polityka BOSE.
Autka jakie mi się przewineły: Hyundai Lantra 1.6, Lancia Lybra 2.4 JTD, Alfa Romeo 156 2.4 m-Jet, Alfa Romeo 156 1.8 Twin Spark, Lancia Delta 1.8i.e., Lancia Thesis 2.4 JTD, Alfa Romeo 166 3.2, BMW E90 320d, Fiat Brava 80 16v, Fiat Brava 80 16v, Laguna III 2.0 16v, Fiat Stilo 1.9 JTD, Marea 155 20v

Obecnie mam: Lancia Lybra 2.4 jtd Emblema, Lancia Lybra 2.0 LS, Opel Meriva_A 1.4 EcoTec, Bravo HGT, Brava 100 16v

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 19 kwie 2013, 23:10

rain pisze:Głośniki BOSE są dwuosiowe, co oznacza tyle że tweeter jest razem ze średnio-tonowym na dole. Na górze jest tylko atrapa. W wersji bez BOSE, na górze jest wysoko-tonowy głośnik. Taka polityka BOSE.
To by wszystko wyjaśniało 8-O
A czytając wiki inaczej to zrozumiałem:

Kod: Zaznacz cały

Na szczególną uwagę zasługuje system nagłośnienia zaprojektowany specjalnie dla Lancii Lybry przez renomowaną firmę Bose. Składa się on z 7 głośników: 2 x woofer 168 mm w drzwiach przednich, 2 x tweeter 50 mm w drzwiach przednich, 2 x midrange 160 mm w drzwiach tylnych oraz subwoofer 230 mm w tylnej półce w wersji Berlina lub bass box w ściance bagażnika (14 dm?) w wersji SW. Nagłośnienie kontroluje wzmacniacz z 6 kanałami o mocy 37 W każdy. Całkowita moc muzyczna wynosi 220 W. System Bose był montowany w większości wersji wyposażenia (oprócz najniższej), a na jego potrzeby wnętrze samochodu zostało maksymalnie wyciszone.
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

flashplayerpl
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 01 gru 2011, 18:57
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Lybra Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: flashplayerpl » 08 maja 2013, 16:55

rain pisze:Głośniki BOSE są dwuosiowe, co oznacza tyle że tweeter jest razem ze średnio-tonowym na dole. Na górze jest tylko atrapa. W wersji bez BOSE, na górze jest wysoko-tonowy głośnik. Taka polityka BOSE.
Jest na to prosty sposób bo pod tymi atrapami są kable z wtyczką do tweetera,zrobiłem tak u siebie,odpiąłem je ze średniaków i zamontowałem pod atrapkami które można łatwo dostosować do tweetera.Efekt nieporównywalnie lepszy,teraz dzwięk jest taki jak należy.

Awatar użytkownika
maxglow
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 05 lip 2009, 9:20
Imię: Max
Lokalizacja: Skała

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: maxglow » 08 maja 2013, 19:43

Potwierdzam. Zrobiłem tak samo. Jest lepiej.
Lybra 1.9 sedan
Delta 1.6 platino

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 13 maja 2013, 14:05

Bardzo cenne uwagi. Będę musiał też spróbować tak podłączyć. Teraz mam podbicie wysokich na max a i tak by się jeszcze przydało.
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: Heathen » 13 maja 2013, 14:39

to jest pierwsze co zrobiłem:D
Tu ładnie opisane
klik
QV...soon:)

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 13 maja 2013, 15:30

Heathen pisze:to jest pierwsze co zrobiłem:D
Tu ładnie opisane
klik
Dzięki za linka. Nigdy nie trafiłem na tę stronę :) Też pod koniec tygodnia przerobię.
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 18 maja 2013, 14:09

flashplayerpl pisze:
rain pisze:Głośniki BOSE są dwuosiowe, co oznacza tyle że tweeter jest razem ze średnio-tonowym na dole. Na górze jest tylko atrapa. W wersji bez BOSE, na górze jest wysoko-tonowy głośnik. Taka polityka BOSE.
Jest na to prosty sposób bo pod tymi atrapami są kable z wtyczką do tweetera,zrobiłem tak u siebie,odpiąłem je ze średniaków i zamontowałem pod atrapkami które można łatwo dostosować do tweetera.Efekt nieporównywalnie lepszy,teraz dzwięk jest taki jak należy.
Jak kolego wsadziłeś tweeter od bose pod oryginalne zaślepki? U mnie jest on sporo większy.
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: lgurbiel » 18 maja 2013, 16:06

U mnie głośnik orginalny też większy. Pistolet klejowy i po robocie :D Efekt znakomity :!:
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

pääkäyttäjä

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: pääkäyttäjä » 18 maja 2013, 19:27

Z lenistwa pobawiłbym się ustawieniami TREBLE/BASS a nie kombinował z głośnikami :lol: ;)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: FXX » 18 maja 2013, 19:50

Tylko co to da skoro głośnik źle umieszczony : gafa :
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: grigor » 18 maja 2013, 20:48

lgurbiel pisze:U mnie głośnik orginalny też większy. Pistolet klejowy i po robocie :D Efekt znakomity :!:
Dobry pomysł. Ale i tak nie miałem pod ręką kleju na gorąco. W przyszły weekend się poprawi.
Dodam, że u mnie była wtyczka przy zaślepce. Można ją łatwo rozebrać i mamy 2 wsuwki do podłączenia tweetera.

Jeszcze tak dla pewności:
Szerszy wtyk przy tweeterze jest plusowy, węższy to minus?
We wtyczce przy w "normalnym miejscu dla tweetera" przewód z paskiem to + a bez paska - ?
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: lgurbiel » 19 maja 2013, 7:13

Węższy oznaczony na czerwono to( +) szerszy (-). Ja multimetrem sprawdziłem który idzie od plusa (czerwonego) . Od strony kierowcy w miejscu atrapy czarny z paskiem czerwonym to (+). Od strony pasażera żółty z czarnym paskiem to (+).
Te zaślepki od wysokotonowych demontuje się po przekręceniu w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara). U mnie były jeszcze przyklejone kropelką kleju. W podstawie plastyku masz dwie wystające krawędzie które ja zeszlifowałem.
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

jachu93
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 71
Rejestracja: 02 sty 2015, 16:38
Imię: Janek
Lokalizacja: Toruń

Re: Lybra - Bose głośniki wysokotonowe

Post autor: jachu93 » 24 kwie 2016, 1:33

Witajcie, mam prośbę - ma ktoś manuala jak przenieść głośniki wysokotonowe obok klamek? Niestety linki z tego i podobnego tematu wygasły.

Za parę dni będę grzebał w audio, bo mi głośnik umarł, więc przy okazji ogarnąłbym sobie ten temat, bo trochę mi góry brakuje :)
Były: Seicento 1.1 -> Ignis 1.3 16v

Jest: Lybra SW 2.0 20v

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”