Lybra - montaż czujników cofania + foto

Awatar użytkownika
T-R-O-L-E-X
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 93
Rejestracja: 28 lip 2007, 0:00
Imię: Szymon
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Lybra - montaż czujników cofania + foto

Post autor: T-R-O-L-E-X » 07 lis 2007, 23:55

witam wszystkich zainteresowanych założeniem czujników cofania w swoich samochodach

Montaz nie jest az tak trudny i skomplikowany na jaki moze wygladac

ja zakupilem czujniki pasujace kolorem do karoseri auta - najwiecej czujnikow jest w kolorze czarnym - czesto jednak mozna je malowac cieka warstwa lakieru - przed wyborem czujnikow radze sprawdzic taka ewentualnosc

moje czujniki sa bez wyswietlacza tylko 4 sensory jednostka centralna oraz glosniczek informujacy o zblizajacej sie przeszkodzie - sa tez wersje z glosniczkiem i wyswietlaczem, ktory umieszczamy na desce rodzielczej ja jednak nie chcialem miec takiego wyswietlacza co wiaze sie tez z kolejnym przewodem ktory musi byc ukryty w trakcie instalacji i montazu.

po czujniki odsylam do allegro badz wiekszych sklepow motoryzacyjnych

do instalacji potrzebne beda wiertarka, dobra miara, poziomnica, punktak badz w moim wypadku naklejki o srednicy mniejszej niz czujnik okragle sluzace jako atrapy czujnikow po to zeby sprawdzic ich ulozenie na zderzaku

Obrazek

ja w swojej lybrze nie odkrecalem zderzaka sprawdzilem tylko na kanale czy moge wiercic w miejscach w ktorych wybralem (umieszcze rowniez zdjecia gdzie mozna zalozyc czujniki sciagajac zderzak)

Obrazek

po wybraniu miejsc na czujniki (zgodnie z instrukcja producenta czujnikow troche okrojona ale prawidlowa - wysokosc od podloza od 50 - 70 cm, kat prosty obserwacji sensora oraz odleglosc od ranta zderzaka okolo 15cm)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zasilanie podlaczone jest do zarowki swiatla wstecznego - czyli w momencie wlaczenia biegu wstecznego sensory zalaczaja sie

CDN...

montaz czujnikow z wyswietlaczem oraz ze zdejmowanym zderzakiem - tylko zdjecia

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
T-R-O-L-E-X

LANCIA THESIS 100th 2,4 JTD 185KM 2007
FORD FOCUS III 1,6 TDCI 90KM 2011
PEUGEOT 307 SW 1,6 HDI 90KM 2007
PEUGEOT BOXER 3,0 HDI 160KM 2008
FIAT DUCATO 2,3 JTD 120KM 2007
http://www.lancia_thesis.republika.pl

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Re: Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: DZIDA » 01 gru 2007, 14:02

powiedz mi biały bracie jedną rzecz: jak porowadziłeś kable od czujników do bagażnika bez ściągania zderzaka? przecież jak widać ze zdjęć pod zderzakiem jest pianka taka i czyjnik z tyłu i kabel siedzi w piance, a dostęp od dołu pod zderzak w sedanie jest tragiczny (może w kombi jest lepiej...)

tak więc łopatoligicznie wytłumacz mi etap gdy już wywierciłeś otwory i zanim wszystko podłączyłeś: jak przełożyłeś kable i którędy. którędy wlazłeś z nimi do bagażnika?

bo ja mam centralkę zamontowaną, podpiętą do wyświetlacza i zasilania, wyświetlacz zamocowany, tylko czujników nie moge podpiąć

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Re: Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: DZIDA » 08 gru 2007, 16:37

1. Czujko-cofajki mam i ja : yesyes : uruchomione i działają nawet :]
2. Dla tych co będą montować porady od T-R-O-L-E-X -a jakie na priv uzyskałem i potwierdzam że tak się da :)
po przedostaniu sie przez warstwe styropianu (wydlubywalem go na poczatku srubokretem pozniej dluga iglica przepychalem w dol i jak zrobilem odpowiedni kanal w styropianie przekladalem kabel) wystawal on z pod zderzaka widoac to na jednym zdjeciu, w bagazniku jak nie masz dziurki to musisz znalezc miejsce zeby ja wywiercic ja mialem fabryczna dziurke pod kolem zapasowym wystarczylo wypchnac palcem maly metalowy krazek akurat pasowala na te kabelki, wszystko spiete tasmami zatrzaskowymi dziurka zabezpieczona klejem cieplym i tasma izolacyjna przed wilgocia, pod zderzakiem kable podpiete zeby nie wystawaly i to wszystko powiem szczerze ze z jednym pierwszym czujnikiem dlugo sie bawilem z reszta to tak po 10 - 15 minut gora zeby sie dostac przez zderzak do bagaznika... owocnej pracy zycze !
a tu 3 grosze ode mnie:

aby przepchać przewody bez zdejmania zderzaka przez te styropiany pod zderzakiem należy długim drutem podłubać podłubać podłubać zrobić kanał przelotowy a nastepnie izolacją przywiązać do druta ten przewód od czujki i razem z drutem przepchać kabelek i tak sie da dosyć szybko. ja otworka żadnego nie miałem w bagażniku.... to se zrobiłem....

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 03 lut 2008, 20:09

Zamierzam zająć się tematem w najbliższych dniach. Mam kilka pytań:

1. Czy ktoś z sedanowców zakładał czujnik ze zdejmowaniem zderzaka i może o tym opowiedzieć?

2. Rozumiem, że pianka jest bezpośrednio za zderzakiem i cały myk polega na tym, żeby wyprowadzić kabel dołem - pod zderzak? a potem jakoś zawinąć z powrotem do góry ( dookoła tej pianki ) i do bagażnika?

3. Czy mogę prosić jakieś foty miejsca w którym dostaliście się do wnętrza bagażnika?

4. Czy da radę to wszystko zrobić bez kanału?

5. Czy tymi wiertłami dostarczanymi w zestawie można spokojnie i estetycznie wywiercić te otwory?
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

Awatar użytkownika
michu509
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 98
Rejestracja: 04 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin/Frampol

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: michu509 » 03 lut 2008, 20:59

A nie lepiej byłoby zamontować kamerę cofania zamiast czujników ? Właśnie się nad tym zastanawiam. W sumie chyba mniej pracy z tym. Tak mi się wydaje.
Lancia Lybra 2,4 JTD

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 03 lut 2008, 21:08

Lepiej to może lepiej ale czy łatwiej? Pewnie się da jakoś podłączyć do ICSu ale jak...? chyba ze dodatkowy ekran. Mi wystarczy czujnik, ale chciałbym znać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :P
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: DZIDA » 04 lut 2008, 13:54

"Simon" pisze:Zamierzam zająć się tematem w najbliższych dniach. Mam kilka pytań:

1. Czy ktoś z sedanowców zakładał czujnik ze zdejmowaniem zderzaka i może o tym opowiedzieć?

2. Rozumiem, że pianka jest bezpośrednio za zderzakiem i cały myk polega na tym, żeby wyprowadzić kabel dołem - pod zderzak? a potem jakoś zawinąć z powrotem do góry ( dookoła tej pianki ) i do bagażnika?

3. Czy mogę prosić jakieś foty miejsca w którym dostaliście się do wnętrza bagażnika?

4. Czy da radę to wszystko zrobić bez kanału?

5. Czy tymi wiertłami dostarczanymi w zestawie można spokojnie i estetycznie wywiercić te otwory?

Ad. 1. Ja robiłęm bez zdejmowania
Ad. 2. Dokładnie tak jak opisałeś...
Ad. 3. Nie mam - Po prostu wyrabałem dziurę tam gdzie mi najbardizej pasiło ;)
Ad. 4. Da radę, ale z kanałem łatwiej
Ad. 5. Tak, pod warunkiem że miejsce rozpoczęcia wiercenia napunktujesz a po wywierceniu krawędzie obrobisz delikatnie iglakiem lub nożykiem

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 11 lut 2008, 22:38

I mam i ja.
Kaszka z mleczkiem. Największa "trudność" ( ale też nie znowu taka wielka ) to rozmieszczenie+ wywiercenie otworów i przebicie się do bagażnika. Potem to już z górki. Na szczęście ja znalazłem otworek w dnie bagażnika i nie musiałem nic wybijać. Razem z superskrytym prowadzeniem i mocowaniem kabli zajęło mi to jakies 4 godziny.

Jedyny problem to taki, że jeden z prawych czujników daje mi czasem sygnał, że coś znajduje się w odległości 0.6 metra, mimo że za autem nic nie ma. Występuje to zupełnie losowo i nie zawsze. Nie wiecie od czego to może być? Nie jest to uciązliwe ale po co ma mi brzeczeć.

PS. Polecam zestawy Phantom/GoldenEye. Może nie są z tych najtańszych ( najtańsze kosztują koło 70zł, te koło 110 ), ale warto dołożyć te kilka zł bo są naprawdę solidnie i estetycznie wykonane.

Generalnie polecam. Bardzo fajna sprawa, szczególnie w sedanie.
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

Awatar użytkownika
sali90210
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 101
Rejestracja: 30 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: sali90210 » 08 mar 2008, 18:05

Od wczoraj jestem szczęsliwym posiadaczem czujników : yesyes :
Zdecydowałem się na Valeo, głównie ze względu na możliwość zakupienia samych czujek - jakby jakiś nieostrożny kierowca wjechał mi w zderzak.
Nie wiem czy w tych najtańszych jest taka opcja.
Póki co rewelacja - polecam :D
Mati
Lyberka 2.4 JTD
Fiat Ducato 2.5 D
Pozdrawiamy :)

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 08 mar 2008, 18:42

"sali90210" pisze:Od wczoraj jestem szczęsliwym posiadaczem czujników : yesyes :
Zdecydowałem się na Valeo, głównie ze względu na możliwość zakupienia samych czujek - jakby jakiś nieostrożny kierowca wjechał mi w zderzak.
Nie wiem czy w tych najtańszych jest taka opcja.
Póki co rewelacja - polecam :D
Nie ma, ale najtansze kosztują 3 razy mniej niż veleo.

Przy okazji, po miesiącu użytkowania mogę potwierdzić - bardzo przydatna sprawa !
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

Awatar użytkownika
teemka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 714
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:00
Skype: CZĘŚCI LANCIA LYBRA
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: teemka » 02 lis 2008, 10:17

Do tej pory miałem w swoich autach fabryczny parktronic- bardzo przydatna sprawa i zastanawiam sie nad zalozeniem go w lybrze... Ale mam pytania- jak zestawy z allegro mają sie do fabrycznych parktroniców?? Tzn interesuje mnie ich dokładność i czy np nie piszczą kiedy nie trzeba albo osiądzie na nich brud itp??
WŁOSZKI W POSIADANIU: ALFA 147 BY ZENDER 180KM / ALFA ROMEO 166 2.4 JTDM 20V 175KM
LANCIA LYBRA SW 2.4JTD 150KM (Emblema) / LANCIA LYBRA SW 1.9JTD 115KM (Intensa)

Szukasz części do Lancii Lybry? Napisz!

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: DZIDA » 02 lis 2008, 10:38

"teemka" pisze:Do tej pory miałem w swoich autach fabryczny parktronic- bardzo przydatna sprawa i zastanawiam sie nad zalozeniem go w lybrze... Ale mam pytania- jak zestawy z allegro mają sie do fabrycznych parktroniców?? Tzn interesuje mnie ich dokładność i czy np nie piszczą kiedy nie trzeba albo osiądzie na nich brud itp??
ja mam zestaw z allegro o takie: KLIK i jest OK - sprawują się bez zarzutu.
czasem pikną gdy teoretycznie nic nie ma za mną, ale zauwazyłem ze tak zazwyczaj reagują na krawężniki, ale ogólnie sprawują się super

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 02 lis 2008, 10:44

"teemka" pisze:Tzn interesuje mnie ich dokładność i czy np nie piszczą kiedy nie trzeba albo osiądzie na nich brud itp??
sprawują się idealnie
wprawdzie nie miałem nigdy do czynienia z fabrycznym czujnikiem
ale w tym z allegro nie występują u mnie wspomniane przez Ciebie zjawiska :) Można im zaufać.
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

Awatar użytkownika
teemka
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 714
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:00
Skype: CZĘŚCI LANCIA LYBRA
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: teemka » 02 lis 2008, 10:54

jest jescze jedna rzecz ktora mnie zastanawia- mam u siebie hak;) i jak przypuszczam czujniki go zobacza i beda piszczec:) generalnie hak mam wyczepiany takze mozna by go ściagać ale...;)
OK dzieki za odpowiedzi!
WŁOSZKI W POSIADANIU: ALFA 147 BY ZENDER 180KM / ALFA ROMEO 166 2.4 JTDM 20V 175KM
LANCIA LYBRA SW 2.4JTD 150KM (Emblema) / LANCIA LYBRA SW 1.9JTD 115KM (Intensa)

Szukasz części do Lancii Lybry? Napisz!

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - montaż czujników cofania - fotorelacja

Post autor: Simon » 02 lis 2008, 11:28

Na niektórych aukcjach allegro czytałem, że hak nie przeszkadza, ale nie jestem w stanie tego sam potwierdzić :)
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”