Lybra - demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Awatar użytkownika
letnik22
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 332
Rejestracja: 11 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Olsztynek

Lybra - demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: letnik22 » 14 cze 2008, 23:25

Spotkała mnie niemiła usterka- szyba w lewych tylnich drzwich się już nie podniosła. Diagnoza-peknięty wodzik. (bo zaczęło grzechotać w drzwiach)

wymiana jest prosta, aczkolwiek upierdliwa czasowo.

Wodzik kupujemy w aso. są 2 rodzaje: prawy (D) i lewy (S). koszt w eperze 5,25, koszt w aso olsztyn 8,18zł. (nr 71730301 i 717130300) Lewy i prawy różnią się miejscem przymocowania tasiemki z zawleczką zabezpieczającą. Można łatwo uzdatnić wodzik do wersji uniwersalnej odrywając tasiemkę z zawleczką. nie popsuje to funkcji wodzika.

Jak już mamy wodzik zabieramy się za demontarz boczka drzwi.
1.Odkręcamy imbusem zakrytą zaślepką śrubę dolną w rączce.
2. Wydłubujemy elektryczny przycisk sterowania szybą. (podważamy z prawj strony i przesuwamy w lewo wyciągając przycik. rozłączamy kostkę)
3. odkręcamy imbusem śrubę za przyciskiem.
4. z prawego boku drzwi odkcamy krzyżakiem wkręt na wysokości klamki wewnętrznej.
5. demontujemy czarny plstik odczylając go lekko (na końcu jest "wsuwka" i ciągnąc do siebie- są 2 blaszki trzymające. odkrecamy krzyżakiem wkręt. rozłączamy kostkę.
6. cały boczek trzyma się już tylko na 8 kołkach. Są solidne -nie łamią się, więc ciągniemy zdecydowanie zaczynając od dołu.
7. boczek zdejmujemy z drzwi podnosząc go do góry. (Ozdobna listwa trzyma się wsunieta w "rynienkę")
8. odkręcamy krzyżakiem głośnik, odpinamy kostkę.
9. biała mata (pianka pod panele) jest przylepiona na taśmę piankę. Nałatwiej jest przeciąć klej i wyciąć matę wokół kołków. zaczynamy z lewej strony-zostawiamy 4 kołki z prawej strony. Przecinamy matę przy drucie od zamka.
10. demontujemy prowadnicę wodzika-stalowa listwa przykręcona 2 śrubami. klucz 10. szyba musi być zamknieta- w górnym położeniu.
11. demontujemy podnośnik- 3 złote nakrętki. klucz 10. wyciągamy z drzwi podnośnik z linkami. rozpinamy kostkę. zapamietujemy (opisujemy) wyjścia linek z podnośnika (bo wyjść jest 3)
12. jak bawiliśmy się jeszcze przyciskami do szyb po usterce to warto sprawdzić stan linek na rolce wielorowkowej.
13. w tym celu odkręcamy krzyżakiem 4 wkręty z białej obudowy.
14. patrzymy i zapamiętujemy z której strony linka (pchająca lub ciągnąca) była zaczepiona. 2 parami kombinerek skrecamy i prostujemy linki.
15. na stole rozkładamy prowadnicę, linki, podnosnik i wodzik.
16. wodzik nakładamy na prowadnicę i zakładmy linki.
17. zakładmy pażdzieże linek na swoje miejsca w prowadnicy.
18. naciągamy linki i obracamy wodzik o 90 stopni na prowadnicy, żeby nam nie spadł kiedy będziemy nawijać linki na rolkę. wodzik zakładamy w polowie prowadnicy lub trochę niżej, tasiemą z zawleczką do dołu.
19. wsówamy końcówki linek w kółko i nawijamy ciasno. za 2-3 razem się uda. pażdzieże muszą być napięte. linki w rolce muszą wychodzić prosto na wyloty. dobrze, że zapamiętaliśmy miejsca wylotów :)
20. jak nawineliśmy to rolką wsadzamy w białą obudowę, przez moment siłujemy się ze sprężyną paździeża i białą obudowę dokręcamy do silniczka.
21. całość wkładamy do drzwi.
22. przykręcamy prowadnicę.
23. przykręcamy podnośnik. łaczymy kostkę.
24. opuszczamy szybę. trochę wyginamy szybę, trochę prowadnicę i wpychamy kołek wodzika do otworu w szybie. mozna drugim sposobem: hodzik ustawiamy do pozycji jak go wkładaliśmy i obracamy o 90 stopnicelując w otwór w szybie.
25. zapinamy zawleczkę.
26. sprawdzamy przyciskami w drzwiach kierowcy czy działa.
27. klej od maty nadal trzyma, wiec przyklejamy na te resztki matę. Można kupić nową taśmę-piankę.
28. przykręcamy głośnik. łaczymy kostkę.
29. nakładamy od góry boczek drzwi
30. wszyskie kostki (dwie) przeciągamy przez otwory
31.zakładamy czarny plastik klamki wewnetrznej, łączymy kostkę. przykręcamy wkręt.
32. ręką dobijamy 8 kołków boczka drzwi.
33. wkręcamy górną srubę rączki drzwi
34. łaczymy kostkę z przycikiem i całość wkładamy w rączkę.
35. przykręcamy dolną srubę w rączce i zakładamy zaślepkę.

pewnie mozna to zrobić prościej-mi się nie udało... nałożyć i nawinąć linki na kółko bez demontarzu. a zamarnowałem na kolanach przy drzwiach parę godzin zanim wszystkiego nie zdemontowałem.
aha i ciekawostka: w lewych drzwiach mojej lanci był oryginalnie założony wodzik prawy... :D i ja też założyłem prawy (D), bo w lewym trzeba by urwać tasiemkę.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2014, 12:52 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Przeniosłem temat do odpowiedniego działu.

Gość

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: Gość » 15 cze 2008, 16:59

lepiej nie można : yesyes : : yesyes : : yesyes :
tak to prawda czasami makaron pchał lewy wodzik do prawych drzwi i na odwrót nie ma to znaczenia gdyż odrywamy "taśemkę" i mamay wodzik na lewą lub prawą stronę

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: maydayns » 16 cze 2008, 23:25

Kur.... dzisiaj to cos mi sie rozlecialo.... tzn opuszczalem szybe i gdy dochodzila do konca cos strzelalo 2.3 razy tak zrobilem i sie cos posypalo, szyba stanela w polowie i nie ruszy, tzn reka mozna bylo podciagnac ale i tak sie nie trzymalo, wieczorkiem rozebralem drzwi i okazalo sie ze to cos ( chyba ten wodzik) taki jasny plastik co szyba trzyma byl popekany i linka do podnoszenia sie wyrwala, wykrecilem silnik rozebralem i linki na przy mcowaniach byly mocno hmm... pogiete "rozwarstwione" o ile mozna tak powiedziec:) wodzik pokleilem byle by przytrzymal zamknieta szybe, linki poprostowalem i nakrecilem na ten plastik i tu za nic w swiecie nie dalo sie tych "pazdziezy linek" (jak to kolega nazwal) zalozyc na wyjscia, brakowalo z 1.5 do 2cm... chyba z godzine z tym walczylem po czym sie wk... i poskracalem te "pazdzieze" tak o nie cala polowe... w koncu sie udalo (mimo skrocenia i tak byla walka) poskrecalem wszytko i podnioslem szybe i narazie jej nie ruszam.

Jak myslicie czy jak wymienie sam wodzik to bedzie ok?? mimo skrocenia tych "pazdziezy"?? bo taki caly zestaw to chyba spora kase kosztuje...
A moze mozna dokupic same nowe linki z tymi "pazdziezami"??
Jesli ktos moze to niech wklei fotke z ePER'u bo jak chce przelaczyc na zdj. nr. 2 to ePER wraca do str. startowej....


Panowie pomocy, w ASO otrzymalem odp ze wodzika juz nie dokupie, bo wystepuje tylko w komplecie z silniczkiem i linkami... ale dali mi wodzik z punto 1 ktor jest bardzo podobny i moze podejdzie, podzwonilem tez po ludziach z allegro i wszyscy maja tylko silniczki, bez linek i bez wodzika....
Jedna osoba zaproponowala mi komplet za 250zl... Kupic czy nie kupic?? oto jest pytanie...
Ostatnio zmieniony 04 lut 2011, 1:32 przez stabraf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączyłem posty
Seat Leon

Awatar użytkownika
Yuri
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Antwerpia/BE

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: Yuri » 17 cze 2008, 14:14

Sam wodzik na pewno można dokupić bo sam to robiłem numery z eper to 71730300 i 71730301 nie pamiętam tyko który jest prawy a który lewy ( to numery do przednich drzwi ale tył jest chyba taki sam) Sprawdź tylko czy linki dobrze się nawijają na ślimaka. Ostatnio zrobiłem mały patent do zakładania tych linek do wodzika:
-linki nawinięte na ślimaka i plastikowe poszycia na swoim miejscu
-delikatnie wyjmujemy rolkę ze ślimakiem i zakładamy linkę na szynę i wodzik
-zakładamy rolę ze ślimakiem na swoje miejsce i skręcamy.
Najlepiej być w dwie osoby jedna trzyma rolkę i napina jedną sprężynkę a druga zakłada linkę na wodzik i trzyma drugą sprężynkę.
W razie pytań pisać.

P.S. nie da dokupić się samych linek, ja kupiłem linkę do hamulców od roweru przyciąłem na odpowiednią z jednej strony miała blokadę z drugiej ściśnięty łepek od szprychy.
Były:
Fiat 126p - 92r - wściekły
Mercedes-Benz E190 2.0+LPG - 93r. - klasyk
Lancia Lybra 2.4jtd - 2000r. - kanapa
VW Passat 2.0 TDI DSG - 2005r. - zgroza
Jest:
Volvo V70 2.4 D5 + BSR :) - 2005r. - karawan na sterydach

guzik
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 30
Rejestracja: 04 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Giżycko

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: guzik » 17 cze 2008, 15:21

fajnie, fajnie :]
mnie też czeka taka zabawa, tylko w lewych przednich :]
Lancia Lybra SW 2.4 jtd

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: maydayns » 17 cze 2008, 22:01

No to widze ze mam kompetentne osoby w moim ASO, powiedzieli ze nie mozna tego dokupic i ze wystepuje to tylko w calym komplecie... na szczescie jest juz w likwidacji...;) sprawdzilem linki i sa juz tak dojechane ze sie szyba sie do konca nie otwiera, takze pozostaje mi opcja nowego calego zastawu... okazalo sie ze gosc z allegro juz sprzedal ten caly zestaw i zostalem na lodzie, zeby narazie jakos jezdzic podnioslem reka szybe i wkrecilem w szyne wkreta ktory trzyma resztki wodzika, silnik odpiolem i zaczynam poszukiwac takigo zestawu, jezeli ktos z was mialby takowy do odsprzedania to bardzo prosze o kontakt:)
Pozdrawiam
Seat Leon

Awatar użytkownika
letnik22
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 332
Rejestracja: 11 paź 2006, 0:00
Lokalizacja: Olsztynek

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: letnik22 » 18 cze 2008, 8:39

regenerowany podnośnik w aso to koszt 350zł ale trzeba oddać stary.

Awatar użytkownika
Krissu1980
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 418
Rejestracja: 13 kwie 2008, 0:00
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: Krissu1980 » 18 cze 2008, 16:14

temat przerabiałem tydzień temu, nie wiem ile rowerowe linki kosztują, ale w sklepie z artykułami metalowymi za dwa metry linki podobnej grubości dałem 1,40 zł

Awatar użytkownika
mi2849ma
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 122
Rejestracja: 26 kwie 2007, 0:00
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: mi2849ma » 19 cze 2008, 14:22

"maydayns" pisze:Kur.... dzisiaj to cos mi sie rozlecialo.... tzn opuszczalem szybe i gdy dochodzila do konca cos strzelalo 2.3 razy tak zrobilem i sie cos posypalo, szyba stanela w polowie i nie ruszy, tzn reka mozna bylo podciagnac ale i tak sie nie trzymalo, wieczorkiem rozebralem drzwi i okazalo sie ze to cos ( chyba ten wodzik) taki jasny plastik co szyba trzyma byl popekany i linka do podnoszenia sie wyrwala, wykrecilem silnik rozebralem i linki na przy mcowaniach byly mocno hmm... pogiete "rozwarstwione" o ile mozna tak powiedziec:) wodzik pokleilem byle by przytrzymal zamknieta szybe, linki poprostowalem i nakrecilem na ten plastik i tu za nic w swiecie nie dalo sie tych "pazdziezy linek" (jak to kolega nazwal) zalozyc na wyjscia, brakowalo z 1.5 do 2cm... chyba z godzine z tym walczylem po czym sie wk... i poskracalem te "pazdzieze" tak o nie cala polowe... w koncu sie udalo (mimo skrocenia i tak byla walka) poskrecalem wszytko i podnioslem szybe i narazie jej nie ruszam.

Jak myslicie czy jak wymienie sam wodzik to bedzie ok?? mimo skrocenia tych "pazdziezy"?? bo taki caly zestaw to chyba spora kase kosztuje...
A moze mozna dokupic same nowe linki z tymi "pazdziezami"??
Jesli ktos moze to niech wklei fotke z ePER'u bo jak chce przelaczyc na zdj. nr. 2 to ePER wraca do str. startowej....

wszystko zależy od tego, czy do wymiany masz tylko wodziki i linkę, czy również ślimaka. Jeśli 1 wersja, to warto pobawić się samemu, tym bardziej że jest to do zrobienia.

jeśli ślimak (plastik, na który nawija się linka) jest poniszczony, to pozostaje Ci kupić używany - koszt około 250 PLN, lub kupic regenerowany za 350 PLN (zostawiasz w rozliczeniu stary).
Mi przytrafiła się 2 sytuacja i zdecydowałem się na nowy. Wcześniej dorabiałem linki (90 PLN) i po tygodniu spadły, poskręcały się i były do wyrzucenia.
róznica w cenie niewielka, warto dołożyć 100 i mieć spokój. tym bardziej, że masz gwarancję...

jeśli jesteś zainteresowany używanym podnośnikiem to był lewy za 250 PLN. nie pamiętam u kogo, ale w kryteriach wyboru lokalizacji wpisz małopolskę. nie wpisuj do wyszukiwarki "podnośnik" bo nie miał go wystawionego. natomiast w lokalizacji miał wpisane trasa A4 kraków Bochnia.

powodzenia.
Lancia Lybra 2,4 JTD INTENSA 150KM
510-027-554

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: maydayns » 20 cze 2008, 11:27

Dogadalem sie z tym gosciem z bochni i zaraz jade odebrac:) przy okazji wezme tez plastik oslaniajacy zaczep tylnej klapy w bagazniku:)
Seat Leon

Awatar użytkownika
mi2849ma
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 122
Rejestracja: 26 kwie 2007, 0:00
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: mi2849ma » 20 cze 2008, 15:01

"maydayns" pisze:Dogadalem sie z tym gosciem z bochni i zaraz jade odebrac:) przy okazji wezme tez plastik oslaniajacy zaczep tylnej klapy w bagazniku:)
mam nadzieję, że będzie Ci dobrze i długo służył.

pozdrawiam
Lancia Lybra 2,4 JTD INTENSA 150KM
510-027-554

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: maydayns » 20 cze 2008, 23:12

"mi2849ma" pisze: mam nadzieję, że będzie Ci dobrze i długo służył.

pozdrawiam
Nie dziekuje zeby nie zapeszyc, calosc juz zamontowana chodzi wysmienicie, duzo szybciej od "starej" prawej strony:)
Pozdrawiam i dzieki wam za pomoc i dobre checi:)

PS: letnik wodzik juz nie bedzie potrzebny, ale dziekuje za chec pomocy.
Seat Leon

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: kaeres » 21 cze 2008, 9:07

Dajcie proszę tutaj zdjęcie tego sławnego wodzika.

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: maydayns » 21 cze 2008, 18:45

Kurcze nie pomyslalem zeby zrobic, a mam juz poskladane drzwi. moze ktos kto dopiero bedzie zakladal zrobi fotke:)
Seat Leon

bartek42
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 121
Rejestracja: 28 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Łabiszyn/Bydgoszcz

lybra-demontaż tapicerki z drzwi i podnośnika szyb

Post autor: bartek42 » 22 cze 2008, 18:20

Nie wiecie, czy tapicerkę przednich drzwi kierowcy demontuje się w podobny sposób? Znalazłem tylko dwie śrubki i wydaje mi się, że to trochę mało... :| Może za jakimiś dodatkowymi osłonami jest ich więcej. Gdzi ich szukać?
Nie gra mi głośnik w drzwiach i szukam przyczyny. Jak już bedę miał pewność, że uda mi się rozłożyć drzwi i złożyć je z powrotem, to zabiorę się do pracy... Mam nadzieję, że przy tej okazji uda mi się zrobić foto-manual :)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”