Lybra - wymiana czujnika temperatury zewnętrznej/błędne wskazania

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Lybra - wymiana czujnika temperatury zewnętrznej/błędne wskazania

Post autor: goldixll » 21 sty 2017, 19:32

Witajcie,

W nawiązaniu do tematu http://www.forum.lanciapolska.org/viewt ... 4&start=45

postanowiłem wymienić czujnik. W sklepie elektronicznym prosimy o termistor ntc 10k (kosztuje całe 1 zł) i zabieramy się do pracy

odkręcamy 2 śruby pod lusterkiem ( u mnie nie obyło się bez rozwiercania śrub - strasznie zardzewiały )
Obrazek

oryginalny czujnik
Obrazek

Obrazek

ja wykorzystałem oryginalną obudowę czujnika i przy pomocy dremela wydłubałem stary i wsadziłem nowy
Obrazek

całość zalałem klejem na gorąco plus opaska termokurczliwa co by zwarcia nie robić
Obrazek

Niestety po wymianie dalej miałem różnicę we wskazaniach, winowajcą finalnie okazał się jeden z przewodów dochodzących do czujnika, zamiast ładnego miedzianego był czarny (tak jakby przepalony), przy pierwszym podejściu olałem temat bo nie chciało mi się demontować całego lusterka z samochodu... stawałem na czujnik. I to był błąd bo pewnie ori czujnik był sprawny, także zanim go zniszczycie sprawdźcie okablowanie. Demontaż lusterka jest prosty, trzeba do tego zdemontować boczek i odkręcić trzy śruby trzymające lusterko.
Obrazek

Wymieniłem przewód, udało się bez rozbierania lustra, do starego dolutowałem nowy i przeciągnąłem go w miejsce starego, o dziwo przy wtyczce stary przewód był zdrowy a upalony był tylko na odcinku gdzie siedzi w lusterku.
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - wymiana czujnika temperatury zewnętrznej/błędne wskazania

Post autor: Bichoń » 16 mar 2018, 8:25

Wczoraj miałem drugie podejście do wymiany czujnika. Pierwszy termistorek po roku się rozleciał. Operacja wymiany na inny kosztowała 1zł i zajęła 6 minut.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”