Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Duderson
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2011, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Duderson » 20 lis 2011, 13:06

Witajcie po raz kolejny. Jako, że Kappe mam od niedawna jeszcze nie zdążyłem poprawić lipnego nagłośnienia. Nie jestem audiofilem i nic nie będę wygłuszać, ani kombinować plan jest prosty zdjąć boczek, wyjąć głośnik wsadzić nowy założyć boczek, to samo się tyczy głośników z tyłu.

Główne założenia:
Ma być więcej basu, bo seryjne głośniki kappy to przesada na koncert Chopina to się może nadają, ale do słuchania electro house czy innych tego typu gatunków nie za bardzo.

Ma być bardzo tanio (nie wiem jak długo będę jeździć tą Kappą (szukam okazji na 2.4), a po za tym nie będę pakować drogiego sprzętu do auta (choć w dobrym stanie technicznym) za 1900 zł, bo czeka mnie rozrząd i malowanie całego auta)

I nie obraziłbym się gdyby przy głośniejszym słuchaniu nie trzeszczały na potęgę jak oryginały

Jakie mam pytania?
-jaka jest dopuszczalna maksymalna głębokość montażowa, żeby mi głośnik po drzwiach nie walił tylko grał

-z wyczytanych informacji głośniki z przodu to zwykłe 130mm, jaka średnica jest oryginalnie z tyłu?

-czy polecacie jakieś niskobudżetówki i od razu zaznaczam niski budżet to jest niski budżet, 300 zł na komplet (4 głośniki)
Ostatnio zmieniony 20 lis 2011, 16:19 przez Dudi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Proszę tytułować zgodnie z zasadami/Poprawione

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Polej » 20 lis 2011, 13:30

Duderson pisze:Witajcie po raz kolejny. Jako, że Kappe mam od niedawna jeszcze nie zdążyłem poprawić lipnego nagłośnienia. Nie jestem audiofilem i nic nie będę wygłuszać, ani kombinować plan jest prosty zdjąć boczek, wyjąć głośnik wsadzić nowy założyć boczek, to samo się tyczy głośników z tyłu.

Główne założenia:
Ma być więcej basu, bo seryjne głośniki kappy to przesada na koncert Chopina to się może nadają, ale do słuchania electro house czy innych tego typu gatunków nie za bardzo.

Ma być bardzo tanio (nie wiem jak długo będę jeździć tą Kappą (szukam okazji na 2.4), a po za tym nie będę pakować drogiego sprzętu do auta (choć w dobrym stanie technicznym) za 1900 zł, bo czeka mnie rozrząd i malowanie całego auta)

I nie obraziłbym się gdyby przy głośniejszym słuchaniu nie trzeszczały na potęgę jak oryginały

Jakie mam pytania?
-jaka jest dopuszczalna maksymalna głębokość montażowa, żeby mi głośnik po drzwiach nie walił tylko grał

-z wyczytanych informacji głośniki z przodu to zwykłe 130mm, jaka średnica jest oryginalnie z tyłu?

-czy polecacie jakieś niskobudżetówki i od razu zaznaczam niski budżet to jest niski budżet, 300 zł na komplet (4 głośniki)
1. Do zdjęcia głośników z przodu nie trzeba zdejmować boczków, wystarczy maskownice (oczywiście jeśli nie wygłuszasz-drzwi- nie robisz 'skrzynki' dla głośnika)
2. 300zł za komplet głośników- szkoda się fatygować, bo żadnej różnicy nie usłyszysz, więcej "basu" osiągnąć można innym sposobem- wywierć kilka otworów w tłumiku :lol:
Poważnie- na przód jeszcze kupisz sensowne 13'' do 200zł (ja włożyłem takie o głębokości 48mm w oryginalne uchwyty, po lekkim docięciu), ale na tył lepszego zestawu niż fabryczny (btw. grający, przynajmniej u mnie bardzo fajnie) za 100-200zł nie kupisz.
Dodatkowo przy lepszych głośnikach przydałby się wzmacniacz, bo inaczej w połączeniu ze średniej klasy radiem będzie tzw. kiszka.

Pozdrawiam
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Duderson
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2011, 19:28
Lokalizacja: Łódź

Re: Niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Duderson » 20 lis 2011, 16:17

Co do radia to siedzi Pioneer jeden z tych nowszych, ale nie żadna superliga

A powiedz mi jaki rozmiar mają głośniki z tyłu?

Jeżeli chodzi o zmianę na niskobudżetowe, w fordzie się to sprawdziło, z przodu zamiast standardowych wylądowały jakieś buszmeny Bochmany czy jak to się tam nazywa 2-drożne i od razu było lepiej i dźwięk chociaż trochę finezji nabrał

A masz jakieś 13 cm godne polecenia?

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Polej » 20 lis 2011, 16:28

Duderson pisze:Co do radia to siedzi Pioneer jeden z tych nowszych, ale nie żadna superliga

A powiedz mi jaki rozmiar mają głośniki z tyłu?

Jeżeli chodzi o zmianę na niskobudżetowe, w fordzie się to sprawdziło, z przodu zamiast standardowych wylądowały jakieś buszmeny Bochmany czy jak to się tam nazywa 2-drożne i od razu było lepiej i dźwięk chociaż trochę finezji nabrał

A masz jakieś 13 cm godne polecenia?
z tyłu głośniki są podwójne, ale chyba 16'' (nie jestem pewien).
W dziale "Tuning i car audio" masz dużo informacji na temat poprawy audio w Kappie i proponowanych zestawów, trzeba troszkę poczytać.

Na przód zakładano zestawy Blaupunkta, Sinuslive, Boschmanna i inne- nie spotkałem się, żeby ktoś je porównywał między sobą, więc ciężko powiedzieć, co gra lepiej, co gorzej
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: kecajgo » 20 lis 2011, 18:32

Co do trzeszczenia oryginalnych głośników to prosta instrukcja a mianowicie : Należy zdjąć zarówno maskownice z przodu jak i z tyłu, poodginać wszystkie elementy mocujące metalową siatke do plastikowej osłony, następnie wyciągnąć ten papierowo materiałowy element który właśnie wywołuje owe trzeszczenie. Jest o niebo lepiej i nagle głośniki ożywają jakby ;) Ja do tego wyciąłem jeszcze w tym plastiku taką plastikową kratke która służy ja wiem? za uszcztywnienie może ? To tyle, w kwestii zmiany głośników na lepsze sie nie wypowiem bo nie zmieniałem a jedynie czytałem co kolega Polej powyżej napisał. Pozdrawiam ;)

Ps. Ja w bagażniku mam aluminiowy aktywny subwoofer blaupunkta ze zintegrowanym wzmacniaczem włożony po lewej stronie. Wszystko nadrabia ;)

Awatar użytkownika
Adisz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 364
Rejestracja: 20 wrz 2007, 0:00
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Adisz » 21 lis 2011, 21:08

Z przodu ciężko wcisnąć coś normalnego. Ja mam w przednich drzwiach Mac Audio Pro Flat 13.2, wymagały jedynie podcięcia kosza montażowego.

Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tU1X_ROV ... r_embedded[/youtube]
dałem za nie 90 zeta. Więcej raczej nie są warte. Osłona normalnie wchodzi, zdjęta tylko do zdjęcia.

Co do tyłu się nie wypowiem, bo mam sw.

MattiaBe
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 88
Rejestracja: 18 lis 2010, 20:17
Imię: Maciej
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: MattiaBe » 23 mar 2013, 17:37

poleciłbyś innemu te głośniki mac audio?
Lancia Kappa 1997 2,4 TDS maciek.balawender@wp.pl

Awatar użytkownika
Tomzik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5389
Rejestracja: 22 gru 2007, 0:00
Imię: Tomczysław ;)
Lokalizacja: Kwidzyn/Świecie

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Tomzik » 25 mar 2013, 21:37

Z tyłu są 16cm dwudrożne.

Ja je wymieniłem na Sinuslive'y SL-F165 (płaskie, zwykłe już nie wejdą) i moim zdaniem grają nieco lepiej niż oryginały, ale różnica nie powala. Zaletą ich jest cena - niecałe 2 stówy - jak za tyle to grają całkiem przyzwoicie. Tak jak pisali koledzy - z tyłu głównym winowajcą dziadowskiego dźwięku są brzęczące maskownice ;)

Z przodu wywaliłem kosz i po dziadowsku założyłem takie same płaskie 16cm Sinusy. Jeszcze się nie uporałem z zamaskowaniem ich ;) Ale moim zdaniem gra to znacznie lepiej niż jakieś 13cm...

Całość uzupełniłem o skrzynkę własnej roboty opartej na JBL GT5-10 i dwa wzmaki Magnata.
Są: Lancia Delta 2,0 Multijet; Lancia Phedra 2,2 Multijet; Yamaha XJ 900S Diversion; SHL M11W
Były: Lancia Delta HPE 1,8 16V GT; Lancia Kappa 2,0 20V Turbo; Fiat Croma 2,0 T i.e., SFM Junak M10, Romet Ogar 205

deavy87
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 61
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:18
Imię: Dawid
Lokalizacja: Końskie/Kielce

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: deavy87 » 24 paź 2013, 15:05

ja na przód też daje 16cm na sztywnym zawieszeniu bo 13cm z przodu to tył gra głośniej, jeszcze czekam na zwrotnice i tweetery i biorę się za maskowanie tego... wszystko będzie w moim temacie ;)
ITALIA to kraj pięknych i szybkich samochodów
napewno nigdy nie kupię niemca, chyba że do katowania po łace :D

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Michor » 27 paź 2013, 17:26

Tomzik pisze:Z tyłu są 16cm dwudrożne.

Ja je wymieniłem na Sinuslive'y SL-F165 (płaskie, zwykłe już nie wejdą) i moim zdaniem grają nieco lepiej niż oryginały, ale różnica nie powala. Zaletą ich jest cena - niecałe 2 stówy - jak za tyle to grają całkiem przyzwoicie. Tak jak pisali koledzy - z tyłu głównym winowajcą dziadowskiego dźwięku są brzęczące maskownice ;)

Z przodu wywaliłem kosz i po dziadowsku założyłem takie same płaskie 16cm Sinusy. Jeszcze się nie uporałem z zamaskowaniem ich ;) Ale moim zdaniem gra to znacznie lepiej niż jakieś 13cm...

Całość uzupełniłem o skrzynkę własnej roboty opartej na JBL GT5-10 i dwa wzmaki Magnata.

Wchodzą wchodzą. Ja mam Blaupunkta Velocity Vantage V6 - kawał woofera i wszystko weszło.

a do autora:
Przód?
Dobra rada z mojej strony?
Nie próbuj z przodu robić basu. Zapomnij o tym, kup dobre głośniki które porządnie zagrają Ci środkiem. Do tego tweetery które można nisko ciąć.
Dlaczego? ano dlatego że fabrycznie głośniki grają w podłogę, i się okaże że jest po "remizowemu":
Basu w ***, wysokich w *** i nic więcej.

Ja mam taki zestaw:
Sinsuslive płaski w przednich drzwiach (130 mm) + napchane gąbki pod boczek.
(w kappie głośniki grają pod boczek. Nie tak jak w innych samochodach "w drzwi". Dlatego ich wygłuszanie zasadniczo (i do tego przy 130mm) nie ma sensu).
Sub Velocity 10 calowy w 19l klozet

i tyłu wcale nie potrzeba. U mnie jest ściągnięty praktycznie do zera- a basu nie brak, średnich nie brak, i jakoś się to spina.

NIestety w tym samochodzie do audio trzeba podejść trochę "niestandardowo" (czyt. stara śpiewka dystans mata i 6,5 cala).
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Volver
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 317
Rejestracja: 25 lis 2013, 20:59
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Volver » 02 kwie 2014, 20:22

Witajcie. Odświeżę wątek. Otóż, zamontowałem w swojej Kappie Coupe z przodu, w drzwiach Sinuslive SL-F135 13 cm, na tylnej półce, z kolei Magnat Car Fit Style 216. I...grają całkiem fajnie, dużo ładniej, niż fabryka. Przy okazji, wywaliłem maskownice (te pośrednie) żeby nie dawały rezonansu. Ogólnie jestem zadowolony-czyste wysokie tony, ładne niskie tony, bez przesady, radio fabryczne, czyli Blaupunkt Travelpilot RNS2. Koszt głośników z montażem 500 zł.
Lancia k Coupe 2,4 VIS 23.07.1998 nr 2448 Pluto Green 98 250 km...pomalutku rośnie przebieg

moneyy555
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2019, 0:31
Imię: Szymek

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: moneyy555 » 24 lis 2019, 22:08

Witam.

Może nie umiem czytać ale nigdzie nie znalazłem dokładnej informacji odnośnie głośników tylnych w półce. Mam jeden do wymiany, ze względu na charczenie i teoretycznie z tyłu w miejsce oryginalnych głośników mieszczą się głośniki 16 cm. Teraz tylko w jakim kształcie? Owal, okrągły i czy na pewno 16 cm? Przed wymianą chciałbym już kupić głośnik, dlatego pytam dokładnie.

Awatar użytkownika
Tomzik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5389
Rejestracja: 22 gru 2007, 0:00
Imię: Tomczysław ;)
Lokalizacja: Kwidzyn/Świecie

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Tomzik » 19 mar 2020, 21:58

Okrągłe, 16cm. Ale z tego co pamiętam, muszą być dość płaskie.
Są: Lancia Delta 2,0 Multijet; Lancia Phedra 2,2 Multijet; Yamaha XJ 900S Diversion; SHL M11W
Były: Lancia Delta HPE 1,8 16V GT; Lancia Kappa 2,0 20V Turbo; Fiat Croma 2,0 T i.e., SFM Junak M10, Romet Ogar 205

moneyy555
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 01 lis 2019, 0:31
Imię: Szymek

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: moneyy555 » 09 maja 2020, 11:51

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie mieszczą się 16 cm + gwizdki oryginalne, fakt założyłem płaskie ale bas jest słaby, a miejsca z tyłu jest sporo więc myślę o zmianie na mocniejsze/grubsze. Z przodu przychodzą 13 cm okrągłe jednak kupiłem z dość grubym tyłem, a głośniki wchodzą pod nachyleniem i po prostu te grube głośniki nie mieszczą mi się w oryginalnych koszyczkach (do nich jest przykręcany głośnik, a koszyk z głośnikiem do blachy w drzwiach.

Ktoś przerabiał ten temat?
Nadal mam rozebrane maskownice to potem dodam zdjęcia dla potomnych :)

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Kappa - niskobudżetowa poprawa dźwięku

Post autor: Marcin_D » 09 maja 2020, 12:59

W drzwiach żeby założyć cokolwiek poza 13 (ale bardzo płaskimi) - to jest jeden sposób.
Zdejmujesz boczek, odkręcasz oryginalny głośnik i jego niby kosz. Następnie bierzesz kątówkę i wycinasz blachę, a jeszcze dodatkowo można podciąć boczek od środka (tak jakby rant tego otworu na maskownice) i wtedy można pomyśleć o jakimś niskim pierścieniu z mdf'u.
Żaden inny sposób na skuteczną poprawę przodu nie istnieje - jak swoją oddawałem już na szrot to zrobiłem ogląd tego szajsowatego systemu montażowego.
Myślałem nad kupnem następnej i zrobienia w niej audio porządnie, ale plany się zmieniły i był inny samochód.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”