Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włączanie

Awatar użytkownika
MIVOL
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 303
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Nałęczów k/lublina

Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włączanie

Post autor: MIVOL » 26 paź 2012, 18:38

Witam! Mam problem z radiem Clarion - Model z lat 2006.
Problem zauważyłem pewnego poranka zmierzając do samochodu - zobaczyłem,że ma wysuniętą antenę (mam el.wysuwaną).
Radio było włączone,ale straciło wszelkie zapamietane ustawienia.
Wsiadłem do samochodu ustawiłem ponownie i zacząłem jechać w trakcie jazdy wyłączyło mi się kolejny raz i kiedy włączyłem radio znowu straciło wszelkie ustawienia, podziałało jeszcze chwilę i zdechło-przestało się włączać...
Dziś rano wsiadłem do samochodu i radio znowu było włączone i straciło pamieć.
Co może być przyczyną.
Radio montowałem samodzielnie 3 lata temu jako nowe, jest na kość ISO.

Możliwe przyczyny które ja obstawiam:
-zrywanie połączenia na pinie odpowiadającym za zasilenie pamięci radia (choć to mało prawdopodobne bo traci pamięć w chwili samoistnego wyłączenia,a pamieć powinno podtrzymywać przez kilka godzin)
-w radiu może jest jakaś bateryjka która podtrzymuję kostkę pamieci z ustawieniami, noce są coraz chłodniejsze kiepska bateria zaczyna padać)
-uszkodzenie radia.

W momencie opisywania tej usterki wpadłem na pomysł żeby zrobić test, jeśli to np.bateria odpowiedzialna za pamięć to po chwilowym odłączeniu od aku radio powinno się zresetowac natychmiast.

Proszę o pomoc i naprowadzenie na usterkę.

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: stabraf » 26 paź 2012, 19:27

Pierwsza przyczyna najbardziej możliwa ;) W sprzęcie nie ma bateryjki ;)
Za zapamiętywanie odpowiedzialny jest stały plus, jest też plus po stacyjce (skoro radio samo się włączyło przy zamkniętym aucie to prawdopodobnie i żółty i czerwony masz wpięty pod stały plus).
Sprawdź połączenia kabli, kostek, ewentualnie bezpiecznik odpowiedzialny za radio.
W radiu mogło się również poluzować lutowanie kostki do płyty przez np. wciśnięcie na siłę radia do kieszeni jak np. z tyłu wlazła jakaś kostka, czy przewody ;)

Awatar użytkownika
MIVOL
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 303
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Nałęczów k/lublina

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: MIVOL » 26 paź 2012, 19:59

stabraf pisze:Pierwsza przyczyna najbardziej możliwa ;) W sprzęcie nie ma bateryjki ;)
Za zapamiętywanie odpowiedzialny jest stały plus, jest też plus po stacyjce (skoro radio samo się włączyło przy zamkniętym aucie to prawdopodobnie i żółty i czerwony masz wpięty pod stały plus).
Sprawdź połączenia kabli, kostek, ewentualnie bezpiecznik odpowiedzialny za radio.
W radiu mogło się również poluzować lutowanie kostki do płyty przez np. wciśnięcie na siłę radia do kieszeni jak np. z tyłu wlazła jakaś kostka, czy przewody ;)
Zgadza się, żółty i czerwony mam zmostkowane pod jeden plus bo autem w którym siedzi to radio to staruteńka dedra a nie kappa (do działu dedra nikt juz nie zagląda wiec temat wylądował tutaj) i fabrycznie był jeden kabel zasilający z aku, przez stacyjkę nie chciało mi sie prowadzić.
Na żółtym kablu było napisane memory a na czerwonym power.
Rozumiem,że na zółty kabel ma iść napiecie bezpośrednio z aku a na czerwony poprzez stacyjkę.

Biorąc pod uwagę możliwość braku połączenia (chwilowo) na pinie memory i tak nie tłumaczy to straty pamięci w 5 min po rozłączeniu tego kabla, bo normalnie po zdjęciu klemy na kilka godzin radio nie traci pamięci.

Szukając rozwiazania na innych forach ktoś pisał że w miarę świeże radia posiadają coś w rodzaju kondensatora który podtrzymuje przez pewien czas prąd dla pamieci.
Może on kuca i pamieć traci?

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: stabraf » 26 paź 2012, 20:32

Ahaaa...taki jakby kondensator dużej pojemności :) Już wiem o co chodzi ;) to skoro masz tam takie cóś to skoro traci pamięć, to coś w radiu bedzie pochrzanione. Raczej nie ta "pastylka" podtrzymująca, bo to nie powodowałoby samoczynnego włączania radia. Najlepiej wytargać z samochodu i włożyć do innego, albo na noc do domu, pod jakiś zasilacz na całą noc i zobaczyć, czy się sytuacja powtórzy ;)

Awatar użytkownika
MIVOL
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 303
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Nałęczów k/lublina

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: MIVOL » 26 paź 2012, 20:39

jeśli to ta "pastylka" lub coś na płycie głównej to naprawa tego radia jest uzasadniona ekonmicznie?
te 3-4 lata temu dałem za nie 330zł ma pilot i czyta mp3.
jeśli naprawa nie przekroczy 50-100zł to jestem w stanie zapłacić bo tyle będzie kosztować coś markowego podobnej klasy ale w niepewnym stanie.

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: stabraf » 26 paź 2012, 20:57

Wg mnie to najprawdopodobniej będzie jakaś pierdoła typu zimny lut, czy coś w ten deseń. Zapewne opłacalna naprawa.
Przykładowa "pastylka" : :link: ;)

Awatar użytkownika
MIVOL
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 303
Rejestracja: 15 lut 2008, 0:00
Imię: Michał
Lokalizacja: Nałęczów k/lublina

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: MIVOL » 26 paź 2012, 21:36

ooo... czuje się pocieszony:P Wielkie dzięki za pomoc. Mam zaprzyjaźnionego elektryka to powinien to naprawić w przyzwoitych pieniądzach
oczywiście jeśli to jedna z przewidywanych usterek.
Posiałem gdzieś klucze do wyciagania radia z kieszeni wiec będzie sporo szarpania przy demontażu ale pewnie da rade.

Awatar użytkownika
stabraf
Administrator
Administrator
Posty: 8477
Rejestracja: 22 lut 2008, 0:00
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kappa - Clarion DXZ379RMP utrata pamięci/samoistne włącz

Post autor: stabraf » 26 paź 2012, 21:53

Dwie blaszki szerokości ok. 5 mm i bedzie git:
Obrazek
Powodzenia ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”