Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Mienki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 81
Rejestracja: 12 lis 2011, 18:21
Lokalizacja: Zamość

Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: Mienki » 23 sty 2012, 22:21

Witam,
Oto krótki poradnik wymiany obicia podsufitki do kappy.
Całą naprawę musimy zacząć od zakupu potrzebnych materiałów tj. nowego materiału na podsufitkę i kleju którym to przykleimy. Dlaczego wymieniamy materiał na nowy a nie przyklejamy stary? Stary materiał przy odrywaniu się rozciąga poza tym istnieje ryzyko iż klej będzie przez niego przesiąkał i na materiale pozostaną plamy. Koszt zakupu nowego materiału dedykowanego na samochodowe podsufitki w wymiarze 150cm ( szerokość belki) na 170-175cm długości to około 50zł. Koszt kleju do tapicerek który kupimy jak materiał w każdej hurtowni tekstylnej to około 20-30zł. Czy to dużo? myślę że nie, skoro możemy się cieszyć nowiutka podsufitką.

1. Demontaż.

Żeby wyciągnąć podsufitkę w sedanie musimy zdjąć panele przednich słupków, odczepić z górnego zaczepu panele środkowego słupka, zdemontować tylne światełka i z górnych zatrzasków wyciągnąć tylne panele słupków. Śrubokrętem krzyżakowym wykręcamy tylne zaczepy rolet, boczne rączki i przesłonki słoneczne. Wyciągamy też panel czujników i panel ze oświetleniem wnętrza razem ze światełkiem nad przesłoną pasażera. Jak mamy już wszystko wykręcone lekko odchylamy do siebie cała podsufitkę tak żeby puściły rzepy mocujące do dachu. Jak podsufitka się opuści w dół, musimy najpierw przesunąć ją mocniej w prawo tak by głębiej weszła pod panel bocznego słupka, wtedy będziemy mogli wysunąć cała podsufitkę z lewego słupka. Jak wysuniemy lewy, z prawym będzie łatwiej. Demontaż idzie o wiele sprawniej gdy ktoś nam pomaga. Jak całą podsufitkę opuścimy na zagłówki kładziemy obydwa oparcia foteli i przez tylne lewe drzwi kładąc podsufitkę bokiem , lekko ja zginając wyciągniemy ja z auta.




2. Przygotowanie podsufitki.

Zdzieramy cały materiał z podsufitki, jak przyłożymy go do podsufitki zobaczymy ze lekko się powyciągał i Otwory w materiale niezbyt pasują pod te w wytłoczce podsufitki. Szczotką druciana zdzieramy całość gąbki jaka pozostała na podsufitce. Nowy materiał ma nowiutką pachnącą świeżością gąbkę. Wedle zaleceń tapicera klejem do tapicerek powinniśmy na noc zagruntować całą podsufitkę żeby później wszystko się lepiej trzymało.
20120118.jpg
3.Klejenie.

Podsufitkę kleimy kawałkami tj.pasami posmarowanego kleju na wytłoczce o szerokości po około 30-40cm. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco i dokładnie przyklejać materiał. Od którego końca podsufitki klejenie zacząć? Ja zaczynałem od końca, ale myślę ze lepiej by było od początku tak by dokładniej i elegancko przykleić materiał we wnękach pod przesłony słoneczne. Miałem z tym trochę trudności bo przyklejany od końca materiał nie dał się tak łatwo naciągać w tych wnękach. Tutaj tez przyda nam się czyjaś pomoc, szkoda byłoby samemu ubabrać siebie i tapicerkę w kleju. Aha, byłbym zapomniał, z każdej strony podsufitki pozostawiamy po 3cm naddatku tak by później odwrócić tapicerkę i podkleić jej krawędzie. Jak wspomniałem belka materiału ma szerokości 150cm wiec z jednej strony zostanie nam 40cm kawałek materiału którym możemy np. okleić panele boczne słupków.
20120119.jpg
Gdy wykleimy całą podsufitkę po pół godziny możemy na spokojnie i powoli powycinać wszystkie otwory. po około 3-4 godzinach możemy na spokojnie zamontować podsufitkę.
4. Montaż
Podsufitkę musimy lekko zgiąć i na położonych fotelach przez tylne lewe drzwi wsuniemy ja do wewnątrz i będziemy mogli montować praktycznie tak samo jak ją zdemontowaliśmy.

Tyle z moje strony. powodzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lancia Kappa 2.0 16 V TURBO
Lancia Nuova Delta 1.6 M-jet
Moto Guzzi Breva 750 IE

skyblu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2755
Rejestracja: 19 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Pruszków -Kanie

Re: Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: skyblu » 23 sty 2012, 22:31

Zdolniacha :D : ok2 :
napisz jak wygląda nad głową :-P
kolor jest podobny czy taki sam
pozdro :D
LANCIA KAPPA JTD sedan-była
Alfa Romeo 166 JTD jest
Krzysiek
Projekty Wnętrz

Awatar użytkownika
RAVSOS
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 123
Rejestracja: 06 gru 2011, 19:34
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Mszana Dolna

Re: Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: RAVSOS » 23 sty 2012, 22:34

dobra robota, gratki :)
tak BTW jest na forum jakiś "szaleniec" który potraktował kokpit skórą? :D
Włoskie samochody potrafią zaprzeczyć logice oraz każdemu prawu fizyki:D

Awatar użytkownika
Pawieł
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 38
Rejestracja: 21 mar 2011, 21:02
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: Pawieł » 23 sty 2012, 22:42

Dobra robota ;)
Obrazek

Mienki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 81
Rejestracja: 12 lis 2011, 18:21
Lokalizacja: Zamość

Re: Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: Mienki » 24 sty 2012, 11:37

Kolor jest delikatnie jaśniejszy, ale biorąc pod uwagę ze przez kilkanaście lat tapicerka na słupkach się przybrudziła nie ma zbyt wielkiej różnicy. Nad głową jest całkiem fajnie, bo opadający materiał denerwował mnie bardziej niż tłukące tylne tuleje zawieszenia. Jedyny mankamentem jest to ze we wnękach idealnie materiał nie przyległ bo zacząłem oklejanie od tyłu i gorzej było go naciągnąć na wnęki. Ale to moja pierwsza podsufitka, więc i tak jest dobrze.
Można obszyć skórą, w hurtowniach maja całkiem ładną skórkę na podsufitki z bawełna do podklejenia tylko koszty byłyby większe.
Lancia Kappa 2.0 16 V TURBO
Lancia Nuova Delta 1.6 M-jet
Moto Guzzi Breva 750 IE

Awatar użytkownika
kecajgo
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 643
Rejestracja: 28 gru 2009, 17:26
Lokalizacja: Brzeg

Re: Kappa - naprawa, renowacja podsufitki

Post autor: kecajgo » 29 sty 2012, 1:38

pogratulować samozaparcia !! ;) Życze kolejnych płodnych pomysłów :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”