Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Ramzes_II » 01 gru 2011, 16:04

Nie ma żadnej dodatkowej pamięci.
Wszystko jest zaszyte w procesorze w obrzarze jego pamięci. Procesor trzeba uruchomić "na stole" z podłączonym programatorem ETL-em.
Problem w tym jest, iż nie chce wzbudzić się w układzie z dołączonym programatorem, a wylut nic nie daje bo potrzebny byłby adapter pod tą maskę procesora do ETL, który posiada elementy towarzyszące (m.in. kwarc).
Wyjmijcie sobie swój infocenter i pooglądajcie. Płytki są trzy. Pierwsza z złączami - na niej siedzi procek. Druga pod nią - display, trzecia - płyta z switch-ami.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Kris » 03 gru 2011, 13:11

trochę nie chce mi się wierzyć, że tekst jest włożony do procka, do którego wchodzi 5KB kodu... Czy sam wyświetlacz jest sterowany tą Motorolą, czy jest jakiś między nimi sterownik wyświetlacza? Może tam siedzą komunikaty w ascii...
@Ramzes_II: Jeśli masz ten infocenter na stole to zrób mi zdjęcia wszystkich płytek z obu stron i puść mi na maila: declamer@o2.pl. Postaram się pomóc-podpowiedzieć. Może ten ETL nie będzie potrzebny. Może Czesi zrobili "tłumacza" hardwarowego...
@Alan: popytaj się kogoś z czeskiego forum, jeśli jestes u nich zalogowany na forum...
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
Ramzes_II
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 2543
Rejestracja: 02 lis 2009, 0:06
Imię: Dominik
Lokalizacja: Dębica, podkarpackie

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Ramzes_II » 04 gru 2011, 18:12

Jest jeszcze procek Nec-a. Płytę zostawiłem wczoraj w warsztacie u mojego znajomego. Najprawdopodobniej z rozmowy z nim wynika jednak kod jest w NEC-u.
Danych procka Nec-a nie mam. Bede u niego koło czwartku - zrobie fotki i dam znac co i jak, może uda nam się skomunikować z tym drugim prockiem.
Tuning oraz diagnostyka JTD, JTDm, TDI, CDI, HDI ... i HGW :D

>>>>>>>>>>>>>>>>>>tel: 661-104-166
<<<<<<<<<<<<<<<<<<

prezes475
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 15
Rejestracja: 08 lip 2011, 13:43
Skype: mariusz475
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: prezes475 » 29 gru 2011, 9:49

Witam, jakiś czas temu dostałem infocentery do testów od usera z forum. Niestety ze względu na stan zdrowia wiele nie zdziałałem. Jednak tak z moich info wynika, że mikroprocesor ma swoją pamięć w której są zapisane komunikaty.
Szukałem programatora którym można byłoby to odczytać jednak jest z tym duży problem.
Niżej zamieszczam archiwalne zdjęcia płytki.

zdjecie 1
zdjecie 2
zdjecie 3
zdjecie 4
zdjecie 5
zdjecie 6
zdjecie 7

Za około miesiąc będę w domu więc mogę wylutować procka i podesłać komuś kto umiałby go odczytać. Mam dwa do testów.

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Kris » 29 gru 2011, 11:17

http://www.alldatasheet.com/datasheet-p ... 116CW.html

To jest ten procek NEC-a. Sądząc po zdjęciach (po ścieżkach) to właśnie na nim trzeba się skupić przy szukaniu wpisów. Sprawa nie jest prosta bo po przeszukaniu neta dowiedziałem się że jest potrzebny programator PG-1500 wycofany w 2004roku.
Sądzę, że tłumaczenie da się wykonać po podsłuchaniu o czym rozmawia Motorola i NEC. Jeśli jeden drugiemu wysyła literki to wtedy można by się pokusić o zmontowanie "tłumacza sprzętowego". Jednak jest to dosyć żmudny proces i trochę czasu nad tym trzeba by poświęcić a poza tym nie wiadomo czy to nie jest ślepa uliczka.

NEC będzie zamieniał komunikaty dostarczane przez Motorolę i wyrzucał piksel po pikselu na wyświetlacz graficzny więc pogrzebanie w nim nie będzie polegało na zamianie słowa "Achtung" na "Uwaga"...

Tak więc chylę czoła temu, któremu temat uda się rozpracować.
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
michal1045
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1645
Rejestracja: 25 lis 2009, 16:31
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: michal1045 » 29 gru 2011, 16:03

Panowie! Nie prościej by było zapytać Czechów jak oni to zrobili? Post Alana z 06.01 o 10:04
Pozdrawiam Michał, syn Geparda
Y 1.2 8v Cosmopolitan + Delta 1.4 Tjet 120 KM LPG
Są jeszcze Y 1.2 8v Marie Clarie + BX 1.9 TRI + Xsara Picasso 2.0 HDI + Dodge Grand Caravan 2007
Były Kappa SW 2.4 TDS, Y 1.2 16v, Piaggio ZIP 2010, Phedra 2.0 JTD
Obrazek

Awatar użytkownika
Ewro
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 109
Rejestracja: 07 maja 2010, 14:13
Lokalizacja: Wawa-Bytom

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Ewro » 29 gru 2011, 18:43

Witam
Nie moja "bajka" ale lancie...:-) ale może to wam coś pomoże

Mikrokontroler Wyposażenie
MC68HC05B16 Mask ROM,
(MC68HC05B32) EEPROM,
ustawiany bit bezpieczeństwa
typu EEPROM


Metoda ataku
zmiany napięcia zasilania lub zmiany sygnału zegarowego

Komentarz
Ma zabezpieczenie przed zapisem przeciwko przypadkowemu skasowaniu pamięci danych

Jest bardziej p...bany niż ten co w lybrze siedzi :-) Programator do niego to 170 zł. Ale nie jestem znawcą tematu programatorów. A tu dla bardziej dociekliwych
http://www.cl.cam.ac.uk/~sps32/
Spróbujcie przeanalizowaćw czym jest napisane "toto" C czy assembler. Stawiam na jakieś C. Wyłowić jakie protokoły ma komunikacji z pozostałymi urządzeniami. Zapewne można zapomniećo rs 232. Ale to moje dywagacje. Taki pytań trzeba sobie więcej postawić zapewne by wiedzieć czego szukać. Oczywiście życzę wam powodzenia i cieszyłbym się gdyby Polacy coś sensownego "złamali" jako pierwsi :-) Patrz przykład ile zajmuje wejście do "paska" :-) Choć powód do dumy to chyba nie jest.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2011, 18:53 przez Ewro, łącznie zmieniany 1 raz.
Lybra 2,4 JTD

MICHAŁ 88
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 41
Rejestracja: 23 lip 2013, 21:55
Imię: Michał
Lokalizacja: Garbów/k.Lublina

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: MICHAŁ 88 » 08 lip 2014, 22:29

Witam ma może ktoś tłumaczenie z włoskiego na polski komunikatów

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5034
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Bichoń » 09 lip 2014, 10:20

Możesz zmienić język infocenter.

Awatar użytkownika
Borek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3050
Rejestracja: 12 maja 2012, 7:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Kappa -Tłumaczenie wyświetlanych usterek w Lancii Kappa

Post autor: Borek » 09 lip 2014, 11:10

No ale nie na polski - w "najlepszym przypadku" na angielski lub niemiecki. Zakładam, że statystycznie najwięcej osób znających jakiś język obcy celuje w te dwa. ;)
Drop a gear and disappear!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”