Delta - Falujące napięcie

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Delta - Falujące napięcie

Post autor: Fafał » 07 cze 2010, 23:08

Witam , niedawno kupiłem delte w której problemem jest "falujące" napięcie . Objawia sie to równomiernym przygasaniem oświetlenia ( nie zbyt znacznie aczkolwiek dostrzegalnie ) co mniej więcej 1-2sekundy . Czy ktoś z Was wie może co może być tego przyczyną i jak sie z tym problemem uporać ?

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: solarzmr » 07 cze 2010, 23:16

A w jakich okolicznościach to oświetlenie przygasa? Cały czas, czy np. kiedy samochód pracuje na biegu jałowym? Czy wolne obroty są równe, czy też falują?
Można zajrzeć do szczotek w alternatorze czy się nie kończą przypadkiem.

I dopisz jeszcze dokładniej co to za Delta (1 czy 2) i z jakim silnikiem.

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Fafał » 07 cze 2010, 23:26

Dostrzegłem to tylko na jałowym biegu , jest to delta 2 hpe 2,0 . Wolne obroty sie 3 mają , faluje jedynie napięcie . Co do alternatora wydaje mi sie ,że można go wykluczyć ze względu na zegar ładowania , którego wskazówka nie skacze , utrzymuje sie na ok 13 V

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: solarzmr » 07 cze 2010, 23:35

To w takim razie chyba trzeba dokładnie przejrzeć skrzynkę bezpieczników, a raczej styki pod nią czy nie gubi tam gdzieś kontaktu. Ale na początek proponuję przeczyścić dokładnie klemy i sprawdzić podłączenie masy do nadwozia i silnika. A napięcie lepiej sprawdzić jakimś dokładniejszym zegarem jak wygląda i czy nie faluje. Nie wiem jak jest w Delcie 2, czy wskazówki w zegarach mają dużą bezwładność, więc zegar na desce może niezbyt dokładnie pokazywać niewielkie wahania napięcia.

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Lukasz_TG » 07 cze 2010, 23:38

Wskazówką się nie sugeruj zmierz napięcie na akumulatorze powinno wynosić na wolnych obrotach około 13,8 do 14v
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Fafał » 07 cze 2010, 23:56

Skrzynka bezpieczników wydaje sie ok , podejrzewałem ,że winny temu może być regulatro napięcia ( o ile coś takiego w ogóle istnieje w instalacji ) czy to może być powodem ?? co do masy to nie sprawdzałem , wydawało mi sie ,że gdyby to z nią był problem , przygasanie nie było by tak równomierne i powtarzalne :)

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: solarzmr » 08 cze 2010, 0:08

Regulator napięcia może być przyczyną, ale prędzej szczotki. Masz go razem ze szczotkami zabudowanego w alternatorze. W eperze można sprawdzić dokładnie jaki masz alternator, tu obrazek przykładowego z Delty 2 z silnikiem 2.0
alternator.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Fafał » 08 cze 2010, 0:17

Wielkie dzięki za pomoc , jutro sie za to zabiore i opisze rezultaty :) mam nadzieje ,że problem zniknie , jeszcze raz dziękuje za informacje .

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Fafał » 08 cze 2010, 22:10

Klemy są ok, masa też . Ładowanie ponad 14V z niedużymi skokami . Problem występuje tylko na wolnych obrotach . Czy to w takim razie może być regulator napięcia ;>?

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: solarzmr » 08 cze 2010, 22:43

Jeśli ładowanie jest równe, to regulator wygląda że jest ok. Wygląda to że gdzieś ten prąd sobie ucieka. Jak masz zegar do mierzenia napięcia to posprawdzaj jak wyglądają wahania napięcia na bezpiecznikach i żarówkach. Może gdzieś po drodze masz zaśniedziałe styki i trochę prądu gubią.

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Falujące napięcie delta

Post autor: Fafał » 08 cze 2010, 22:55

Są przeskoki w napięciu , ale sam nie wiem czy to może być przyczyną , pozatym czy gdyby problem dotyczył styków , żarówki przygasałyby tylko na wolnych obrotach a nie cały czas ?

Awatar użytkownika
Fafał
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 212
Rejestracja: 24 kwie 2010, 12:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Delta - Falujące napięcie

Post autor: Fafał » 23 cze 2010, 19:58

Uprorałem sie z problemem ;) ( w zasadzie dopiero dziś sie za to zabrałem bo wcześniej nie miałem na to czasu :( ) Wymieniłem regulator napięcia i wszystko jest ok :) Dziękuje wszystkim za pomoc . Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”