Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Awatar użytkownika
wladek-15
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 27 cze 2014, 23:00
Imię: Radek
Lokalizacja: Siemiatycze

Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: wladek-15 » 16 paź 2014, 8:09

Witam wszystkich Tak jak w temacie :/
Podczas jazdy w trasie wskaźnik pokazuje około 90'.
Na postoju jest już gorzej temperatura silnika około 110' - 115' na głowicy (wentylator się uruchamia), a w zbiorniczku wyrównawczym 67'.
Temperatury sprawdzone przemysłowym urządzeniem pomiarowym (daje rękę uciąć za jego dokładne wskazania).

sprawdzone zostały:
1 czujnik na głowicy
2 wskaźnik na desce
3 termostat się otwiera całkowicie w około 90 stopniach (sprawdzone w garnku z wodą)
4 dziś zdemontowałem pompę wody nie wykazała uszkodzeń łopatek (i tak ją wymienię dawno nie była zmieniana)
i co dalej ???

Poprzedni właściciel MIVOL na torze wbił się w zaspę śnieżną i zablokował wentylator śniegiem mówił ze miał problemy potem z nim...
Z tego co zauważyłem w dedrze bez klimatyzacji jest tylko 1 bieg wentylatora zaś z klimą są 2 biegi
u mnie niestety nie ma klimy więc dalej jestem w kropce... (Myślałem ze uruchamia mi się tylko 2 bieg wentylatora)

Jednak MIVOL mówił mi że przed incydentem z zaspą tak samo było i nie brał tego do głowy...
Jednak moim zdaniem silnik lekko się przegrzewa:/

jutro lub pojutrze zaleje układ chłodzenia octem 4L + woda
kiedyś miałem przypadek zakordowania układu pomogło po 1.5 godzinie pracy na occie
w dedrze 1.9td...

czy ktoś posiada schemat elektryczny wentylatora ??

przepraszam za tak długą lekturę :
proszę o jakieś wskazówki bo powoli wymiękam;)
Były Dedra Turbo DS 1.9 67kw, Peugeot 405 1.9D 55kw, 2xBMW E46 2.0D 100kw ŚMIERDZIELE
Tempra SW 4x4 2.0b 83kw, Rover 416 1.6b 84kw,Golf 4 Do zadań specjalnych LPG
Jest Audi A3 1.6 8v następca Golfa 4 1.6 b 105KM BĘZIN + LPG (Pojazd użytkowy)
Jest następna zabawka BMW Z4 E86 Coupe ;)
Jest Yamaha - YZF R1, Suzuki - DR 650 RS, Honda - CR 500 AF
Dedra Integrale ;) 2.0TB 124kw JEST JAZDA

Awatar użytkownika
Prometeo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 203
Rejestracja: 03 sty 2007, 0:00
Skype: Wieslaw305
Imię: Wiesław
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Prometeo » 02 lut 2015, 20:14

Mam pytanie, w jaki sposób sprawdziłeś wskaźniki na desce ?
Mam problem z błędnym wskazywaniem tempratury silnika.
Lancia delta II 1,6 16V, 99r.
Prometeo, Gdynia, kom. 792 065029
http://www.prometeo-italia.pl

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Bichoń » 02 lut 2015, 20:26

Sposoby są co najmniej dwa. Łatwiejszy - podpiąć komputer pod samochód, odczytać wartość na komputerze i porównać ze wskazaniem na desce. Druga metoda: wykręcić oryginalny czujnik temperatury i włożyć tam inny, z niezależnym odczytem. Porównać wskazania jak wyżej. Można jeszcze sprawdzić rezystancję czujnika wkręconego w termostat / głowicę, znając jego charakterystykę można się dowiedzieć jaką temperaturę odczytuje (lub ściślej - jaki sygnał temperatury podaje dalej).

Awatar użytkownika
wladek-15
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 27 cze 2014, 23:00
Imię: Radek
Lokalizacja: Siemiatycze

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: wladek-15 » 03 lut 2015, 15:11

Ja zrobiłem to troszkę inaczej ;)
Zdemontowałem czujnik z głowicy przedłużyłem oryginalna wiązkę do niego i wrzuciłem go do czajnika bezprzewodowego z wodą wraz z elektronicznym czujnikiem przemysłowym.
Uruchomiłem czajnik oraz zapłon auta i sprawdzałem jaka jest temperatura na zegarach pojazdu, a jaka jest na elektronicznym czujniku przemysłowym.
U mnie wskazania pokrywały się co do stopnia;)
Pozdrawiam
Były Dedra Turbo DS 1.9 67kw, Peugeot 405 1.9D 55kw, 2xBMW E46 2.0D 100kw ŚMIERDZIELE
Tempra SW 4x4 2.0b 83kw, Rover 416 1.6b 84kw,Golf 4 Do zadań specjalnych LPG
Jest Audi A3 1.6 8v następca Golfa 4 1.6 b 105KM BĘZIN + LPG (Pojazd użytkowy)
Jest następna zabawka BMW Z4 E86 Coupe ;)
Jest Yamaha - YZF R1, Suzuki - DR 650 RS, Honda - CR 500 AF
Dedra Integrale ;) 2.0TB 124kw JEST JAZDA

Awatar użytkownika
Ama
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 649
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:31
Imię: Lancia Dedra
Lokalizacja: Lancia Dedra

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Ama » 11 maja 2016, 22:31

I jak poradziłeś sobie z tą temperaturą? U mnie jest podobny problem, termostat otwarcie ma na 89 st., chłodnica dobra, pompa wody wymieniona, w czasie jazdy 89 stopni, na postoju nawet 105, dla mnie trochę za dużo :( Chociaż przed remontem potrafiła się przegrzać :D Nie wiem czy włożyć po prostu termostat z niższą temperaturą otwarcia, a może założyć czujnik z mniejszą temperaturą załączenia wentylatora? Strach pomyśleć co będzie w upały przy plus 40 do tego korek na S1 :(
Lancia Dedra 2.0 TURBO Digital >>>KLIK!!<<<
Lancia Dedra 2.0 AUTOMATIC >>>KLIK!!!<<<
Lancia Lybra 2.0 20v Emblema >>>KLIK!!!<<<
797775281 - dzwońta o każdej porze dnia i nocy ;)

Awatar użytkownika
wladek-15
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 27 cze 2014, 23:00
Imię: Radek
Lokalizacja: Siemiatycze

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: wladek-15 » 11 maja 2016, 23:23

Podobno "ten typ tak ma". Latem jest identycznie.... Przy zgaszonym motorze po jeździe w korkach na pozostawionym zapłonie wskazanie może osiągnąć nawet 115' :/.... tragedia ale cóż opuściłem
Sytuacje może poprawić inny czujnik uruchomienia wentylatora tak jak napisałeś wyżej.
Trzeba tylko trafić w odpowiednią temperaturę;)
Były Dedra Turbo DS 1.9 67kw, Peugeot 405 1.9D 55kw, 2xBMW E46 2.0D 100kw ŚMIERDZIELE
Tempra SW 4x4 2.0b 83kw, Rover 416 1.6b 84kw,Golf 4 Do zadań specjalnych LPG
Jest Audi A3 1.6 8v następca Golfa 4 1.6 b 105KM BĘZIN + LPG (Pojazd użytkowy)
Jest następna zabawka BMW Z4 E86 Coupe ;)
Jest Yamaha - YZF R1, Suzuki - DR 650 RS, Honda - CR 500 AF
Dedra Integrale ;) 2.0TB 124kw JEST JAZDA

Awatar użytkownika
Ama
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 649
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:31
Imię: Lancia Dedra
Lokalizacja: Lancia Dedra

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Ama » 12 maja 2016, 14:58

A Ty masz też podwójny wentylator czy pojedyńczy? Ja mam podwójny akurat, kumpel wpadł na pomysł żeby jeden wentylator załączać z kabiny pojazdu guzikiem kiedy tylko będę chciał, w sumie może to pomoże takie włączanie kiedy chcę co?
Lancia Dedra 2.0 TURBO Digital >>>KLIK!!<<<
Lancia Dedra 2.0 AUTOMATIC >>>KLIK!!!<<<
Lancia Lybra 2.0 20v Emblema >>>KLIK!!!<<<
797775281 - dzwońta o każdej porze dnia i nocy ;)

Awatar użytkownika
wladek-15
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 27 cze 2014, 23:00
Imię: Radek
Lokalizacja: Siemiatycze

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: wladek-15 » 12 maja 2016, 15:11

Napewno... ale to zjeżdża mi druciarstwem ja wychodzę z założenia że jeśli coś robić to robić to fachowo :) takie jest moje zdanie
Ja mam jeszcze póki co 1 ale w sierpniu wymieniam całą instalacje na instalację z Klima czyli 2 wentylatory dużo będzie się działo z dedra w sierpniu o czym będę informował i dokumentował:)
Były Dedra Turbo DS 1.9 67kw, Peugeot 405 1.9D 55kw, 2xBMW E46 2.0D 100kw ŚMIERDZIELE
Tempra SW 4x4 2.0b 83kw, Rover 416 1.6b 84kw,Golf 4 Do zadań specjalnych LPG
Jest Audi A3 1.6 8v następca Golfa 4 1.6 b 105KM BĘZIN + LPG (Pojazd użytkowy)
Jest następna zabawka BMW Z4 E86 Coupe ;)
Jest Yamaha - YZF R1, Suzuki - DR 650 RS, Honda - CR 500 AF
Dedra Integrale ;) 2.0TB 124kw JEST JAZDA

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Bichoń » 12 maja 2016, 16:51

Ama pisze:kumpel wpadł na pomysł żeby jeden wentylator załączać z kabiny pojazdu guzikiem kiedy tylko będę chciał, w sumie może to pomoże takie włączanie kiedy chcę co?
Miałem tak w delcie - wraku. Ładnie nawet komponowało się z deską, była to zdecydowanie najbardziej estetyczna przeróbka pod wyścigi.
Masz w tym samochodzie rezystor pierwszego biegu wentylatora? One lubią padać i wtedy wentylator się załącza dopiero przy wyższej temperaturze na drugi bieg.

Awatar użytkownika
Ama
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 649
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:31
Imię: Lancia Dedra
Lokalizacja: Lancia Dedra

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Ama » 12 maja 2016, 17:47

bichon pisze:
Ama pisze:kumpel wpadł na pomysł żeby jeden wentylator załączać z kabiny pojazdu guzikiem kiedy tylko będę chciał, w sumie może to pomoże takie włączanie kiedy chcę co?
Miałem tak w delcie - wraku. Ładnie nawet komponowało się z deską, była to zdecydowanie najbardziej estetyczna przeróbka pod wyścigi.
Masz w tym samochodzie rezystor pierwszego biegu wentylatora? One lubią padać i wtedy wentylator się załącza dopiero przy wyższej temperaturze na drugi bieg.

Jaki mam dokładnie będę wiedział za kilka dni bo nie mam czasu teraz zajrzeć, ale dzięki za wskazówkę myślę teraz że może być tak akurat u mnie. Wiem na razie to że przy około 100 stopniach włącza się wentylator (chodzi około 20 sekund). Pracują w tym czasie oba wentylatory, przy tym nie zauważyłem aby pracowały jeszcze przy innej temperaturze ani osobno i tu moje kolejne pytanie - czy one zawsze się włączają razem? Zacznę więc od włożenia nowego czujnika :) Wladek tu przyznaję Ci rację druciarstwa tak samo nie lubię lecz jeśli to będzie konieczne i da zadowalający efekt końcowy to czemu nie :) Z resztą tak jak piszę Bichon można włącznik tak zamaskować aby każdy potencjalny pasażer nawet nie zdawał sobie z jego istnienia sprawy :) lepsza taka opcja jak później przegrzać silnik :(
Lancia Dedra 2.0 TURBO Digital >>>KLIK!!<<<
Lancia Dedra 2.0 AUTOMATIC >>>KLIK!!!<<<
Lancia Lybra 2.0 20v Emblema >>>KLIK!!!<<<
797775281 - dzwońta o każdej porze dnia i nocy ;)

Awatar użytkownika
wladek-15
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 718
Rejestracja: 27 cze 2014, 23:00
Imię: Radek
Lokalizacja: Siemiatycze

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: wladek-15 » 12 maja 2016, 18:17

W sumie nie pomyślałem o pierwszym i drugim biegu napewno na to zwrócę uwagę przy instalacji klimatyzacji do swojej skorupy :)
Były Dedra Turbo DS 1.9 67kw, Peugeot 405 1.9D 55kw, 2xBMW E46 2.0D 100kw ŚMIERDZIELE
Tempra SW 4x4 2.0b 83kw, Rover 416 1.6b 84kw,Golf 4 Do zadań specjalnych LPG
Jest Audi A3 1.6 8v następca Golfa 4 1.6 b 105KM BĘZIN + LPG (Pojazd użytkowy)
Jest następna zabawka BMW Z4 E86 Coupe ;)
Jest Yamaha - YZF R1, Suzuki - DR 650 RS, Honda - CR 500 AF
Dedra Integrale ;) 2.0TB 124kw JEST JAZDA

dawidson

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: dawidson » 03 cze 2016, 2:01

Ama pisze:I jak poradziłeś sobie z tą temperaturą? U mnie jest podobny problem, termostat otwarcie ma na 89 st., chłodnica dobra, pompa wody wymieniona, w czasie jazdy 89 stopni, na postoju nawet 105, dla mnie trochę za dużo :( Chociaż przed remontem potrafiła się przegrzać :D Nie wiem czy włożyć po prostu termostat z niższą temperaturą otwarcia, a może założyć czujnik z mniejszą temperaturą załączenia wentylatora? Strach pomyśleć co będzie w upały przy plus 40 do tego korek na S1 :(
Będzie to samo. Te temperatury są prawidłowe.

Awatar użytkownika
16v
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 44
Rejestracja: 30 maja 2012, 23:30
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Lublin

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: 16v » 15 lip 2016, 18:55

Widzę, że temperatura na postoju w naszych lanciach to jakaś plaga. U mnie to samo.. Podczas jazdy 87-90, na postoju 100 i odrazu załączał się 2 bieg wentylatora, natomiast po włączeniu klimatyzacji automatycznie załączał się pierwszy bieg wentylatora i temperatura wody na postoju wynosiła równe 90 stopni. Wypiąłem kostkę od czujnika w chłodnicy, zrobiłem zworę - zarówno pierwszy jak i drugi bieg wentylatora działał dlatego postanowiłem kupić nowy czujnik. Czujnik zmieniony a temperatura na wskaźniku bez zmian. Jedyne co zauważyłem, to działa pierwszy bieg wentylatora przy około 100 stopniach na wskaźniku, natomiast po włączeniu klimatyzacji napierdziela drugi bieg. Wydaje mi się, że może to doprowadzić do uszkodzenia wentylatora, ale może jestem w błędzie. Jak jest poprawnie?

P.S. ktoś z wypowiadających się w tym temacie rozwiązał problem? :D
Lancia Dedra SW 1995 LE
1600 MPI

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Lukasz_TG » 15 lip 2016, 20:26

Z tymi układami chłodzenia zawsze są jaja. Można by zwykły włącznik bimetalowy do węza wychodzącego z termostatu przykleić. Ale można zaszaleć i kupić jakiś elektroniczny regulowany regulator temperatury z LCD. Pozostaje rezystor I-go biegu, ja osobiście zawsze go mostkuje, jakiś idiota to wymyślił :D Ale można obniżyć obroty, do tego swobodnie je regulować bez strat regulatorem PWM na tranzystorze mosfet.
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

Awatar użytkownika
Ama
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 649
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:31
Imię: Lancia Dedra
Lokalizacja: Lancia Dedra

Re: Dedra 2.0T - za wysoka temperatura silnika

Post autor: Ama » 09 sie 2016, 17:36

Witam ponownie! Wydaje mi się że znalazłem problem częściowego przegrzewania, powiedzcie mi gdzie w zbiorniczku wyrównawczym (te do 94 roku) w którym jest korek zamknięty (bez przewodu odpowietrzającego) znajduje się odpowietrzenie? Właśnie przypadek zatkanego odpowietrzenia lub jego brak często powoduje bardzo szybkie grzanie się silnika i jego przegrzewanie. Studiowałem fora z innymi samochodami, również u nas:
viewtopic.php?f=121&t=13516&hilit=ch%C5%82odzenie
Kolega w temacie wyżej wyczyścił korek i praca silnika wróciła do normy. W wielu przypadkach z innymi markami było tak samo i również pomogło.
Dodatkowo zauważyłem ostatnio że mam te same objawy: Przewód od chłodnicy do termostatu (górny) jest napompowany jak balon, choć praca układu jest prawidłowa (termostat, chłodnica itd.)
W takim razie wie ktoś gdzie się znajduje to odpowietrzenie układu? Z chęcią spróbuję coś z tym zrobić. Pozdrawiam!
Lancia Dedra 2.0 TURBO Digital >>>KLIK!!<<<
Lancia Dedra 2.0 AUTOMATIC >>>KLIK!!!<<<
Lancia Lybra 2.0 20v Emblema >>>KLIK!!!<<<
797775281 - dzwońta o każdej porze dnia i nocy ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”