Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Awatar użytkownika
mroziu1978
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 37
Rejestracja: 23 lis 2013, 0:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kowalowice, Namysłów
Kontakt:

Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Post autor: mroziu1978 » 29 lis 2017, 21:05

Witam! Nie mogłem znaleźć prostej odpowiedzi tak/nie, więc pytam. Czy do Dedry pasują sprężyny od Alfy 155? Gdzieś na jakimś zagranicznym forum wyczytałem, że pasują, oraz że auto stoi wtedy odrobinę niżej, a na tym by mi zależało, bo Eibachy -30 to katastrofa była, buda dostaje po tyłku przez sztywność sprężyn. Ale był to tylko jeden post i chciałem tutaj zapytać, czy ktoś już próbował. Pozdroski! : yesyes :
Lancia Dedra 1.6 LE 1996
Lancia Kappa 2.0 20vT

Awatar użytkownika
vanisch
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6287
Rejestracja: 04 sie 2006, 0:00
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Post autor: vanisch » 29 lis 2017, 22:46

Pasować pasują, ale z jakiej wersji silnikowej 155 kupisz sprężyny?
Sprężyny Eibacha nie są jakoś strasznie twarde :roll:
Były:
Dedra 1.6 IE, Dedra 1.8 16v VVT, Dedra 2.0 16v, Dedra 1.6 16v LPG
Delta 1.6 16v, Delta 2.0 16v,
Delta VVT i 2.0 16v Turbo na części
Lybra 2.0 20v Emblema
Megane mkI ph2 1.9dCi, Polonez Caro Plus GLI, Golf mk2 GT, Poldolot Cargo Plus GSi
Ulysse, Doblo Malibu, Peugeot 207, Fiat Doblo, Pro_Ceed, IS200
GTC, Meriva, Vectra
Berlingo
Są:
BMW + 3x Dedra + K V6 + Yaris Verso + Vibe + SC Sporting

Awatar użytkownika
PastorFSO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 234
Rejestracja: 18 cze 2012, 22:17
Imię: Marcin
Lokalizacja: Na południe od Krakowa.

Re: Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Post autor: PastorFSO » 29 lis 2017, 23:27

Jak chodzi o obniżanie zawieszenia to z doświadczeń zauważyłem, że fabryczny amortyzator nie daje do końca rady z obniżonymi nie utwardzonymi sprężynami. Kiedy miałem zdrowe amortyzatory i sprężyny Jamex (wiem, że nie jest to synonim jakości) zdarzało się, że zawieszenie dobijało, a kiedy pojawiało się obciążenie to na progach zwalniających dobicie z tyłu było niemal zawsze. Dopiero kiedy zamontowałem zestaw Eibach + Koni jest ok, ale nie każdemu musi odpowiadać taka charakterystyka.

Jeżeli miałbym szukać sprężyn ze 155 to szukałbym kompletu z amorami. Raz, że twardość sprężyn będzie dopasowana do twardości amortyzatorów. A dwa, że fizycznie amortyzator będzie pasował do sprężyny, czy tam odwrotnie :P. W Dedrze występowały dwie średnice sprężyn i na pewno były różne twardości w zależności od silnika w Alfie na pewno też były jakieś różnice, ale jakie - tego nie wiemy, więc nadal niewyjaśnionym pozostaje to, jaka wersja Alfy mogłaby być dawcą. Można się pokosić o wersje z podobnym silnikiem i wyposażeniem, ale czy będzie ok tego się nie dowiemy dopóki ktoś tego nie sprawdzi albo nie pochwali się efektami swoich prób.

Jak chodzi o otwory i wymiary to raczej bym się nie obawiał, że coś może nie pasować.

Awatar użytkownika
vanisch
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 6287
Rejestracja: 04 sie 2006, 0:00
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Tarnów

Re: Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Post autor: vanisch » 30 lis 2017, 11:13

PastorFSO pisze: 29 lis 2017, 23:27 Jak chodzi o obniżanie zawieszenia to z doświadczeń zauważyłem, że fabryczny amortyzator nie daje do końca rady z obniżonymi nie utwardzonymi sprężynami. Kiedy miałem zdrowe amortyzatory i sprężyny Jamex (wiem, że nie jest to synonim jakości) zdarzało się, że zawieszenie dobijało, a kiedy pojawiało się obciążenie to na progach zwalniających dobicie z tyłu było niemal zawsze. Dopiero kiedy zamontowałem zestaw Eibach + Koni jest ok, ale nie każdemu musi odpowiadać taka charakterystyka.
Miałem nowe sprężyny Eibach i nowe amortyzatory Kayaby i nie było problemów, nic nie dobijało :roll:
Były:
Dedra 1.6 IE, Dedra 1.8 16v VVT, Dedra 2.0 16v, Dedra 1.6 16v LPG
Delta 1.6 16v, Delta 2.0 16v,
Delta VVT i 2.0 16v Turbo na części
Lybra 2.0 20v Emblema
Megane mkI ph2 1.9dCi, Polonez Caro Plus GLI, Golf mk2 GT, Poldolot Cargo Plus GSi
Ulysse, Doblo Malibu, Peugeot 207, Fiat Doblo, Pro_Ceed, IS200
GTC, Meriva, Vectra
Berlingo
Są:
BMW + 3x Dedra + K V6 + Yaris Verso + Vibe + SC Sporting

Awatar użytkownika
mroziu1978
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 37
Rejestracja: 23 lis 2013, 0:00
Imię: Paweł
Lokalizacja: Kowalowice, Namysłów
Kontakt:

Re: Sprężyny przód i tył od Alfy 155 do Dedry 1.6LE

Post autor: mroziu1978 » 30 lis 2017, 11:36

Gdybym brał z 155, to pewnie 1.6 TS, żeby ciężarowo było porównywalnie. Ale faktycznie może przydałoby się też zmienić amorki przy tym. Dziękuję za odpowiedź, takich oczekiwałem! ;)
Lancia Dedra 1.6 LE 1996
Lancia Kappa 2.0 20vT

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie i hamulce”