Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: december74 » 27 sty 2008, 15:22

Witam!
Ostatnio sprawiłem sobie prezent-cb radio : yesyes : .Jest to radio President Johny2 i antena mocowana do karoseri 160cm.Zasięg pasuje,ale mam zakłócenia które łapie od silnika.Przy jeździe na obrotach 2000 w górę słychać brzęczenie :twisted:.Założyłem filtr przeciw zakłóceniowy i nic,to samo! Dodam że zasilanie i masę od cb mam podpiętą na tym samym przewodzie co radio samochodowe a filtr zaraz przy wpince w te przewody. Czy mogę liczyć na waszą pomoc w rozwiązaniu tego problemu, czy pozostaje mi wizyta u jakiegoś szarlatana :) ?
Pozdrawiam tomek
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

wega
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 873
Rejestracja: 24 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: KATOWICE

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: wega » 27 sty 2008, 16:21

Witam
Proponuję Ci poprowadzić osobne zasilanie dla CB z dobrą masą i będzie OK. Jeżeli chodzi o filtr p.zakłóceniowy to bym go wywalił.
Możesz najpierw poszukać innej masy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Pepto
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 270
Rejestracja: 06 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: Pepto » 27 sty 2008, 17:34

Ważne pytanie, czy zakłócenia modulują sie z prędkością obrotowa sinika, czy są stałe niezależnie od obr/min?
Bo jeśli to pierwsze to sprawdzi jakie napięcie daje alternator (od około 1500obr/min powinno być około 14,4V. Jeśli pojawia sie takie napięcie, to proponuje zacząć od wpięcia w obwód jakiegoś kondensatora o dużej pojemności.
P.S Oczywiście najpierw sprawdź, przewód masy ( miedzy nim a klemą - w akumulatorze powino być mniej niż jeden Ohm)
Obrazek Delta (836) HPE 2.0 16v 96r. Dedra Integrale x2

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: december74 » 27 sty 2008, 19:10

Ok. Dzięki za rady, jutro będę popołudniu działał. A co do wzrastających obrotów to dźwięk się moduluje,to jest raczej ten pierwszy przypadek.
Po wyjściu z problemu spróbuje w tym temacie odpowiedzieć.
Pozdrawiam tomek
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: december74 » 28 sty 2008, 20:15

A więc, założyłem kondensator i było ok przez jakieś 2 km i od nowa to samo z tym że jakby troszkę mniej. Kondensator założyłem od malucha może za mały? Miernika nie mam aby sobie sprawdzić napięcie samemu-muszę kupić.
Pozdrawiam tomek
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

Awatar użytkownika
Pepto
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 270
Rejestracja: 06 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: Pepto » 29 sty 2008, 1:59

Jak by Ci sie udało zakupić miernik (wystarczy prosty multimetr z marketu czy allegro za 15PLN) to bardzo by pomogło w diagnostyce.
Ogólnie sprawa jest taka, że to co słyszysz w CB to falowanie napięcia na wyjściu z alternatora (alternator to 3-fazowa prądnica prądu przemiennego, najczęściej o wirującym stojanie), ponieważ daje ona napięcie przemienne, musi być ono wyprostowane za pomocą prostego prostownika (mostek Graetza złożony z 6diod).
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ifier3.png[/img]
Tak schematycznie wygląda układ prostowniczy:

http://images26.fotosik.pl/149/cf8c9ed7dd831a85.gif[/img]
A tak wygląda mniej więcej przebieg napięcia na wyjściu z alternatora, i te pofalowane szczyty sinusoid właśnie słychać.

Popełniłem ten przydługi wstęp teoretyczny by nakreślić ogólnie 2 podstawowe problemy:
1-Przydźwięk będzie spowodowany złym prowadzeniem masy
2-Niedostateczną filtracją na wejściu do urządzenia, z tym że im większy płynie prąd tym większej filtracji trzeba (z reguły filtracje uzyskuje sie przez wpinanie w obwód pojemności)

Mam nadzieje ze to pomoże w tropieniu, usterki :!:
Obrazek Delta (836) HPE 2.0 16v 96r. Dedra Integrale x2

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: december74 » 30 sty 2008, 12:25

Witam!
Byłem u znajomego mechanika, bo wydawało mi się że słychać łożyska na alternatorze, i rzeczywiście. Jestem z nim umówiony na poniedziałek. Może te łożyska generują te zakłócenia w cb? Poczekam do poniedziałku i napisze co to dało.
Pozdrawiam tomek
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

Awatar użytkownika
december74
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 36
Rejestracja: 21 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Grębów

Dedra-zakłócenia słyszane w cb

Post autor: december74 » 05 lut 2008, 21:08

Witam!!!
No i kicha!! W sumie to łożyska na alternatorze to nie były tylko napinacz od paska na alternatorze i pompie wodnej. I dalej słychać. :evil:
Założyłem osobne zasilanie prosto od akumulatora , masę też z akumulatora, nową antenę SIRIO Turbo 2000 PL no i dałem się namówić na okaleczenie mojej dederki i założyłem antenę z tyłu na dachu, centralnie na środku i NIIIC!!!! Już nie mam siły, czy to jest jalkiś pech?? Czy może problem do rozwiązania???
Pozdrawiam i nadal szukam pomocy tomek :cry:
Lancia Dedra 1.9 TDS-kombi (1996rok)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”