Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Awatar użytkownika
kuba
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 103
Rejestracja: 06 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: kuba » 21 kwie 2009, 13:43

Witam, mam pytanie odnośnie sprzętu w moim aucie...
Mam radio Alpine CDE-9870R, z przodu jakieś małe dwudrożne głośniki Magnata (10mm albo 13mm),
z tyłu w półce (musiałem wywalić oryginalne Audiosoniki gdyż już padły) wstawiam odseparowane Helixy Dark Blue 62.1
dodatkowo mam w bagażniku tubę Blaupunkta GTt 1200 pod wzmacniaczem Blaupunkt GTA260

Na wstępie chciałem zapytać czy moje radio wystarczy aby uciągnąć to wszystko:
Radio ma 4x45W, nie wiem jaka jest moc RMS. Nie wiem jakiej mocy są głośniki z przodu ale na pewno nie za dużo.
Z tyłu będą Helixy o mocy 50W RMS, no i dodatkowo tuba pomimo, że przez wzmacniacz to chyba pożera trochę mocy??
Gość w MM (sprawiał wrażenie mającego pojęcie) powiedział, że bez problemu da rade. Co wy o tym sądzicie??

Następne pytanie - gdzie umieścić syczki. Pomyślałem sobie żeby umieścić je w środkowych słupkach mniej, więcej na wysokości zagłówków kierowcy/pasażera, głośniki oczywiście będą w półce... Może mi ktoś podpowiedzieć czy to dobry pomysł? Gdzie prawidłowo należałoby umieścić syczki? Drugą opcją jest tył, zaraz po bokach od półki ale nie wiem czy z przodu coś będzie słuchać jeżeli chodzi o wysokie tony...

Awatar użytkownika
PAHO2
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 62
Rejestracja: 02 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Oświęcim

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: PAHO2 » 21 kwie 2009, 19:28

a więc
radio spokojnie uciągnie te głośniki właśnie te heliksy to jedne z lepszych głośników nadających się pod samo radio
te magnaty z przodu bym sobie darował i wymienił na te same helixy tylko o mniejszej średnicy, ogólnie zasada jest taka że głośniki z przodu powinny dawać główny dźwięk więc jak z tyłu masz helixy a z przodu magnaty to jest to inna półka
ogólnie wkładanie głośników w półke tylną to nie za dobry pomysł z racji jej "giętkości" i braku wygłuszenia z dołu

co do podłączenia wzmacniacza to nie męczy radia więc tym się nie musisz przejmować

tweetery daj na półkę ew wyżej na słupki boczne tylne skieruj prawy na pasażera po lewej a lewy na pasażera po prawej, nie dawaj ich na słupki środkowe bo to już wogóle namiesza

jeszcze jedno jeśli masz taką możliwość to pozbądź się tej tuby blaupunkta (np. sprzedaj) i kup coś w skrzyni, i nie firmy blaupunkt (z niższej półki ale dobrej jakości: soling cp123)
pozdrawiam

Awatar użytkownika
pew
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2071
Rejestracja: 13 paź 2005, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: pew » 21 kwie 2009, 23:41

a masz napięcie z alternatora na zegarze? ile Ci ciągnie jak to wszystko odpalisz? (+ światła, nawiew lub klima, ogrzewanie tylnej szyby) aż jestem ciekaw ...
Pepe le Pew
Lybra SW 2.4 jtd / była Thema i.e. turbo i 2x Delta II HPE 1.8 GT

Awatar użytkownika
maki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 333
Rejestracja: 30 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: RZESZÓW

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: maki » 22 kwie 2009, 20:22

pew pisze:a masz napięcie z alternatora na zegarze? ile Ci ciągnie jak to wszystko odpalisz? (+ światła, nawiew lub klima, ogrzewanie tylnej szyby) aż jestem ciekaw ...
Chodzi Ci pewnie o włączenie wzmacniacza, bo 4 głośniki w aucie+radio to pobór prądu porównywalny do włączonej zapalniczki (a nawet mniej). Ten wzmacniacz jest na tyle słaby, że nie zauważysz spadków (na sprawnym aku). Miałem podłączone 2 wzmacniacze, i po włączeniu przytoczonych przez Ciebie podzespołów, miałem 13,3 (mierzone).

Wracając do tematu:

-radio zostaw,
-uciągnąć to zawsze uciągnie, ale co do jakości grania to za wiele się nie spodziewaj,
-tak gwoli wyjaśnienia:
Obrazek
A tego suba w kształcie walca to bym wymienił, chociażby na wymienionego przez PAHO2 solinga, czy lanzara max (ale to już wiąże się ze zmianą wzmaka). tylko musisz się zastanowić czy potrzebujesz szybkiego basu (techno, elektro, itp) czy niskiego zejścia (HH, RnB, itp). Jeśli szybki weź 10' niski 12'.
-syczki w słupkach...najlepiej przednich ;) ale jak już środkowych to daj je dość wysoko, nie na wysokości ucha. Ale ja radziłbym kupić trochę więcej kabla i umiejscowić je na podszybiu, w okolicach lusterek. I wtedy nakierowane na uszy.
-głośniki w półce... zły pomysł. Dlaczego?
a) sub musi mieć trochę przestrzeni, najlepiej zamkniętej, nie "zniszczonej" przez inne głośniki,
b) cała półka rezonuje, niszcząc brzmienie,
c) po wyciągnięciu głośników zostają brzydkie dziury ;)
-głośniki przód: zmień na jakieś porównywalne do tych Helixów, i nie daj się nabrać na gadki sprzedawców MM, oni mają polecać to co maja sprzedać.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
kuba
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 103
Rejestracja: 06 gru 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: kuba » 05 maja 2009, 0:28

Dzięki za odpowiedzi, sorry, że się ostatnio nie odzywałem ale zupełnie nie miałem czasu...

A wracając do tematu:
a masz napięcie z alternatora na zegarze? ile Ci ciągnie jak to wszystko odpalisz? (+ światła, nawiew lub klima, ogrzewanie tylnej szyby) aż jestem ciekaw ...
Niestety nie mam więc nie odpowiem. W Deltach w ogóle były takowe?
tweetery daj na półkę ew wyżej na słupki boczne tylne skieruj prawy na pasażera po lewej a lewy na pasażera po prawej, nie dawaj ich na słupki środkowe bo to już wogóle namiesza

jeszcze jedno jeśli masz taką możliwość to pozbądź się tej tuby blaupunkta (np. sprzedaj) i kup coś w skrzyni, i nie firmy blaupunkt (z niższej półki ale dobrej jakości: soling cp123)
pozdrawiam
Tweetery poszły obok półki na jej wysokości.
A co do tuby to masz rację chyba ją wypieprze bo mnie zaczyna denerwować to buczenie, chciałbym mieć taki przyjemny basik (taki pum, pum :P) a nie taką wiochę (buuuu, buuuu)...
a) sub musi mieć trochę przestrzeni, najlepiej zamkniętej, nie "zniszczonej" przez inne głośniki,
Niestety sub jest w bagażniku no i głośniki w półce. W Delcie są fabrycznie montowane w półce więc za dużego pola manewru nie miałem... Dodam jeszcze, że nie ma w Delcie zbyt dużej możliwości instalacji car-audio bez sporych przeróbek. Z przodu są miejsca na głośniki aż 10, no i z tyłu 16,5 więc szału nie ma dlatego między innymi zdecydowałem się na tubę. Niechętnie bo niechętnie, mam gaz w miejscu koła zapasowego, teraz jeszcze wożę tubę no i koło, więc z bagażnika dużo nie zostaje...
c) po wyciągnięciu głośników zostają brzydkie dziury ;)
jw. w tym miejscu są fabryczne miejsca montażowe.

Muszę powiedzieć, że w prawdzie na oryginalnych głośnikach szału nie było ale muzyka w autku grała całkiem nieźle, natomiast po zmianie na Helixy jest zupełna rozpacz. Spodziewałem się rewelacji a tu klapa... Na wspomnianych oryginalnych lepiej grało a tu trzy stówy na głośniki wydałem i lipa straszna. Wszystko plus do plusa, minus do minusa po podłączane (sprawdzałem miernikiem) i głośniki (nie wspomnę, że zero basu) to jeszcze po podkręceniu tak na "20" charczą jak PC Speaker w komputerze (skala do 35!). Podłączyłem je pod wzmacniacz, na próbę, zamiast tuby i grały równie beznadziejnie jak grają pod samym radiem. Uszkodzone (jak to sprawdzić)? W prawdzie nie potrafię na pewno ustawić jakoś super tego wzmaka (ma trzy pokrętła) ale próbowałem na różne sposoby i nic! Kable pociągnąłem od nowa, radio-zwrotnice 2,5mm, zwrotnice-niskotonowe 4mm (bo akurat takowe miałem, może za grube?), zwrotnice-syczki 2,5mm. Może nie jest to okablowanie audiofilskie bo przewody kosztowały 3-4zł za metr ale do takiego sprzętu powinny chyba wystarczyć... Nie wiem też czy istotna jest odległość zwrotnicy od głośników, podejrzewam, że powinna być jak najmniejsza (a może w tym przypadku nie robi to różnicy?)? U mnie są pod tylną kanapą.

Na koniec jeszcze jedno mi przyszło do głowy: na zwrotnicach po zdjęciu plastiku ochronnego na płytkach zwrotnic było chyba napisane 2ohm a głośniki są 4ohm, z resztą głośniki z przodu też są 4ohm, tuba i wzmacniacz też pracują w 4ohm, może są jakieś lipne zwrotnice (mimo, że oryginalne z zestawu), chociaż z pominięciem zwrotnic, niskotonowe pod samo radio też było kiepsko, no ale wtedy przez niskotonowe szły i wysokie i niskie tony. Szczerze mówiąc trochę zgłupiałem, nie spodziewałem się, że z montażem głośników będę miał takie problemy. W poprzednim aucie, w Tipku pod tym samym radiem grały Helixy DB, chyba 69,1, owalne, dwudrożne i było na prawde super a tu taka niemiła niespodzianka...

Awatar użytkownika
PAHO2
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 62
Rejestracja: 02 lut 2009, 0:00
Lokalizacja: Oświęcim

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: PAHO2 » 05 maja 2009, 11:12

Muszę powiedzieć, że w prawdzie na oryginalnych głośnikach szału nie było ale muzyka w autku grała całkiem nieźle, natomiast po zmianie na Helixy jest zupełna rozpacz. Spodziewałem się rewelacji a tu klapa... Na wspomnianych oryginalnych lepiej grało a tu trzy stówy na głośniki wydałem i lipa straszna.
dlatego zasadą jest że zaczynamy od kupna dobrych głośników na przód, później SKRZYNI basowej, a następnie głośników na tył dla uzupełnienia sceny. Radyjko masz w miarę fajne, helixy myszą dobrze zagrać, tym bardziej że miałeś wcześniej jajowate które potrzebują pewnie więcej mocy i nie pierdziały. Nie wiem jak wygląda zabudowa tylnich głośników w delcie 2, jeśli magnesy wystają do bagażnika to lipa, jeśli pod nimi jest jeszcze blacha, to wygłusz ten spód matami bitumicznymi i postaraj się ustabilizować miejsce mocowani głośnika, tak żeby nie rezonansował
Podłączyłem je pod wzmacniacz, na próbę, zamiast tuby i grały równie beznadziejnie jak grają pod samym radiem
z tego wynika że nie jest problem w braku mocy, czyli w montażu albo uszkodzonych głośnikach, w co wątpię, zostaje jeszcze kwestia ustawień w radiu zacznij od:
wyłączenia funkcji LOUD
wysokie tony (HI) na 0
średnie tony (med) na 0
niskie tony (lo) na 0
i zacznij zabawę od takich ustawień

spróbój podłączyć głośniki pod wzmacniacz jeszcze raz i ustaw go tak:
level: 5v
X-over: flat
low pass:nie dotyczy, daj sobie na minimum
bass: minimum

od tych ustawień ZACZYNASZ, jeśli będzie lepiej wtedy możesz sobie po dokręcać basy itp tak na radiu jak i na wzmacniaczu
Kable pociągnąłem od nowa, radio-zwrotnice 2,5mm, zwrotnice-niskotonowe 4mm (bo akurat takowe miałem, może za grube?), zwrotnice-syczki 2,5mm. Może nie jest to okablowanie audiofilskie bo przewody kosztowały 3-4zł za metr ale do takiego sprzętu powinny chyba wystarczyć... Nie wiem też czy istotna jest odległość zwrotnicy od głośników, podejrzewam, że powinna być jak najmniejsza (a może w tym przypadku nie robi to różnicy?)? U mnie są pod tylną kanapą.
kable masz ok pod warunkiem że są to kable przeznaczone do głośników a nie np jakieś wiązki ze starego auta, jak na tą instalacje grubość ok nawet troche za dużo ale to na pewno nie wpływa na pierdzenie, jest ok
Na koniec jeszcze jedno mi przyszło do głowy: na zwrotnicach po zdjęciu plastiku ochronnego na płytkach zwrotnic było chyba napisane 2ohm a głośniki są 4ohm, z resztą głośniki z przodu też są 4ohm, tuba i wzmacniacz też pracują w 4ohm, może są jakieś lipne zwrotnice (mimo, że oryginalne z zestawu), chociaż z pominięciem zwrotnic, niskotonowe pod samo radio też było kiepsko, no ale wtedy przez niskotonowe szły i wysokie i niskie tony.
jeśli dostałeś to wszystko w zestawie to tak ma być

lancia to trudny temat do nagłośnienia, pozostaje eksperymentować, przechodziłem i przechodzę i pewnie będę przechodził to samo jeszcze długo :D
Obrazek DXZ948RMP
Obrazek Z4100
Obrazek ES12
Obrazek s-5c

Awatar użytkownika
Rudiger
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 25 mar 2009, 9:31
Lokalizacja: Białystok

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: Rudiger » 05 maja 2009, 22:39

PAHO2
Z tyłu nie zakłada się głośników celem uzupełnienia sceny muzycznej. Głośniki z tyłu zakłócają scenę muzyczną.
Czy będąc w filharmonii jacyś muzycy siedzą z tyłu sali ? :D

Co do nagłośnienia Delty to sprawa nie wygląda strasznie.
Macie panowie przecież gotowy manual, który zrobiłem po pracach nad moją Deltą. Proponowany zestaw z pewnością zaspokoi szukających dobrego dźwięku.

>http://www.forum.lanciapolska.org/viewt ... 17&t=29551

Awatar użytkownika
maki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 333
Rejestracja: 30 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: RZESZÓW

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: maki » 05 maja 2009, 23:13

Rudiger pisze:PAHO2
Z tyłu nie zakłada się głośników celem uzupełnienia sceny muzycznej. Głośniki z tyłu zakłócają scenę muzyczną.
Czy będąc w filharmonii jacyś muzycy siedzą z tyłu sali ? :D
scena muzyczna w samochodzie, wg mnie to trochę za dużo powiedziane... Nie zakłada się z tyłu głośników, bo podstawą budowania systemu na jakimś trochę wyższym poziomie, jest przynajmniej 2-drożny system odseparowany z przodu i sub w bagażniku. wszystko pod wzmacniaczem. A wtedy jeśli tył założysz bez wzmaka, to:
1. nie słyszysz go bo jest zagłuszany przez przód
2. jeśli podgłośnisz radio to z tyłu głośniki zaczną charczeć.
A jeśli tył pod wzmacniaczem, ten sam odseparowany zestaw. Jeżeli już to w drzwi...
1. Dla mnie za dużo wysokich tonów, bo nie ma gdzie tych głośników wsadzić. A bez nich szkoda kasy na zestaw i lepiej kupić subwoofer ;)
2. Subwoofer będzie bardziej słyszalny niż tylne głośniki.
Co do półki to nawet się nie wypowiadam.

Co do Helixów:
nie wierzę że grają gorzej. Z tego co piszesz o charczeniu wynika że nie mają mocy, ale za chwile piszesz że podłączone pod wzmacniacz grają tak samo. Co mnie strasznie dziwi. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zła polaryzacja (+do-) lub źle podłączone na zwrotce. Spróbuj je podłączyć bez niej.

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: aro » 06 maja 2009, 19:09

Nie wiem dlaczego wszyscy ubustwiacie głośniki w drzwiach. Jeździłem z głośnikami w drzwiach w kilku autach i zawsze nogi mi zniekształcały jakos muze :D Ale ja duży jestem, więc może przez to dźwięk był gorszy....

Awatar użytkownika
Rudiger
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 25 mar 2009, 9:31
Lokalizacja: Białystok

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: Rudiger » 06 maja 2009, 21:37

Ja to lubię jak mi po nogawkach wieje :lol:
Jesienią będzie mokre nogawki suszyć.

Awatar użytkownika
maki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 333
Rejestracja: 30 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: RZESZÓW

Odp: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: maki » 07 maja 2009, 1:59

aro pisze:Nie wiem dlaczego wszyscy ubustwiacie głośniki w drzwiach. Jeździłem z głośnikami w drzwiach w kilku autach i zawsze nogi mi zniekształcały jakos muze :D Ale ja duży jestem, więc może przez to dźwięk był gorszy....
bo z przodu nie ma za bardzo innego miejsca ;) na desce rozdzielczej raczej nie zamontujesz. no chyba że są oryginalne miejsca, choć przeważnie są one małe, poza tym po pewnym czasie plastiki gorzej do siebie przylegają i zaczyna trzeszczeć.

pozdro

roberto92
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 42
Rejestracja: 12 lis 2012, 14:58
Imię: Robert
Lokalizacja: Kurzętnik

Re: Delta II - Alpine CDE-9870R + HELIX DB 62.1...

Post autor: roberto92 » 17 lut 2013, 23:16

Witam.
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Delty II i również zrobiłem modyfikacje sprzętu audio. Podstawowa zasada to dobre radio. Jeżeli już coś zmieniać w tym kierunku to na dobrej klasy sprzęt. W swojej Delcie mam zamontowane radio Pioneer MVH-150UI i w cale nie kosztowało dużo. Jeśli chodzi o głośniki to założyłem JBL-e z serii GTO zarówno z przodu jak i z tyłu w półkę. Dla mało zaawansowanych "audiowców" ów sprzęt w zupełności wystarczy, ponieważ dają one bardzo czysty i pełny dźwięk. Subwoofer... Hm no tu już jak to mówią "każdemu według jego potrzeb". Osobiście ze skrzyń basowych polecić mogę firmy takie jak: Magnat, JBL, Infinity, Sony, Clarion czy Lanzar. Przy wyborze subwoofera warto zwrócić uwagę na grubość membrany głośnika. Obecnie do "masowania pleców" :D służy mi skrzynia z głośnikiem Lanzar Heritage a wzmacnia go Boschmann 2 kanałowy o mocy 700wat. Całość komponuje się rewelacyjnie głośnik jeśli potrzebuje schodzi bardzo nisko i daje piękny bas. :)
Jeśli chodzi o koszta, fakt trochę kosztowało to wszystko :P sprzęt nie byle jaki więc swoje był warty i nadal jest :)
Tak więc kończąc tego posta, chciałbym podkreślić, że jeżeli inwestować w audio to tylko dobrej jakości i satysfakcja z dobrego brzmienia gwarantowana. :]

Pozdro ;)
Obecnie:
Delta 1.6 8v 96r :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”