Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: TVC » 14 paź 2009, 21:47

nie działa mi podświetlenie panelu klimatyzacji, uchwytu na napoje, malej szufladki, zapalniczki oraz półki pod popielniczka :/ prąd jest ale tylko 9,30 V !!! co to może być?

panel sprawny bo sprawdzony u elektronika, diody w malej szufladce i uchwycie na napoje sprawne, nowe żarówki w podświetleniu zapalniczki oraz oświetleniu półki :|

może potencjometr ustawienia jasności podświetlenia zegarów padł i daje za małe napięcie, gdy nim ruszam do pozycji na max to napięcie wzrasta do 9,52 V

słyszałem że jest jakiś moduł odpowiedzialny za światła i podświetlenie wew. a może to nie prawda :|

czytałem że to może coś w zegarach, czy można to naprawić i o co dokładnie chodzi

z góry thx za informacje
Lancia Lybra 1.8 16v SW

Gość

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: Gość » 16 paź 2009, 10:18

Posprawdzaj czy licznik ma napięcia właściwe i masy.Opis znajdziesz w zrób to sam .Nastepnie proszę sprawdzić czy ics zmienia podświetlenie po włączeniu stacyjki /on/i zapaleniu świateł pozycyjnych.Jesli nie to należy sprawdzić sygnał PWM na trzecim pinie niebieskiej kości licznika/za pomocą oscyloskopu/przewód koloru CL/pomarańczowo-błękitny/Jesli wypełnienie impulsu jest cały czas na 100% to licznik do wyj : cenzura : ,jesli wypełnienie impulsu jest różne od100% to instalacja do przejrzenia.na początek sprawdzić napięcie wychodzące z /niemieckiego/ z modułu komfortu.Dalszy opis podejmowanych czynności nie ma sensu gdyż w zależności od sprawności instalacji może być różnie.;

k_konefal
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:32
Imię: Konrad
Lokalizacja: Lublin-Jastków

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: k_konefal » 16 paź 2009, 13:59

Mam podobny, choć chyba bardziej skomplikowany problem, a widzę, że Klubowicz Jan zna się na temacie, więc piszę tutaj.
Sprawa dotyczy tak samo jak u kolegi TVC Lybry 1.8 SW.
Są dwie sytuacje:
1. Nie działają światła przeciwmgielne, pozycyjne oraz podświetlane przyciski na panelu klimatyzacji, szufladkach i dioda oświetlająca półkę pod zapalniczką, a światła STOP działają bez zarzutu
2. Wszystko powyższe świeci jak trzeba, ale światła STOP świecą się bez przerwy niezależnie czy hamuję czy nie, a na wyświetlaczu pojawia mi się lampka sygnalizacyjna awarii bezpieczników/układu/żarówek świateł zewnętrznych oraz lampka awarii lewego światła STOP (opis lampek z instrukcji obsługi).
Przejście z pierwszego do drugiego stanu odbywa się zwykle kiedy jest wilgoć albo najadę na jakąś większą nierówność na drodze (np. szybszy przejazd przez tory kolejowe).
Dodam, że w samochodzie jest zamontowany hak. W takim stanie kupiłem. Co to może być?

Jestem początkujący na forum, więc jeśli napisałem nie tu gdzie trzeba to przepraszam i powiedzcie gdzie to wrzucić
Lybra SW 1.8 2001 r. (mój)
Ypsilon 1.3 JTD 2003 r. (żony)

Gość

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: Gość » 16 paź 2009, 20:19

k_konefal pisze:Mam podobny, choć chyba bardziej skomplikowany problem, a widzę, że Klubowicz Jan zna się na temacie, więc piszę tutaj.
Sprawa dotyczy tak samo jak u kolegi TVC Lybry 1.8 SW.
Są dwie sytuacje:
1. Nie działają światła przeciwmgielne, pozycyjne oraz podświetlane przyciski na panelu klimatyzacji, szufladkach i dioda oświetlająca półkę pod zapalniczką, a światła STOP działają bez zarzutu
2. Wszystko powyższe świeci jak trzeba, ale światła STOP świecą się bez przerwy niezależnie czy hamuję czy nie, a na wyświetlaczu pojawia mi się lampka sygnalizacyjna awarii bezpieczników/układu/żarówek świateł zewnętrznych oraz lampka awarii lewego światła STOP (opis lampek z instrukcji obsługi).
Przejście z pierwszego do drugiego stanu odbywa się zwykle kiedy jest wilgoć albo najadę na jakąś większą nierówność na drodze (np. szybszy przejazd przez tory kolejowe).
Dodam, że w samochodzie jest zamontowany hak. W takim stanie kupiłem. Co to może być?

Jestem początkujący na forum, więc jeśli napisałem nie tu gdzie trzeba to przepraszam i powiedzcie gdzie to wrzucić


Kolego na dzień dobry zobacz w jaki sposób jest podłączona instalacja do haka /pewna na krótko/jesli tak jest to należy wyj : cenzura : tą instalację i podłączyć przez "dopasownik".NATYCHMIAST SPRAWDŻ CZY KABLE DO INSTALACJI HAKA SĄ BEZPOŚREDNIO PODPIĘTE POD ORGINALNE PRZEWODY BEZ ŻADNEGO DODATKOWEGO URZĄDZENIA LUB JAK TAKOWE JEST TO SPRAWDZIĆ CZY ZASILANIE JEST PODPIĘTE Z PRZEKAŻNIKA OTWIERANIA TYLNEJ KLAPY/DLA SW/LUB BAGAZNIKA /DLA SEDANA/

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: TVC » 16 paź 2009, 23:59

oddalem zegary do naprawy :D dzis odebralem i tak podswietlenie panelu klimy juz dziala, przeciwmgielne tylnie dziala :D ale przednie wogole sie nie zalaczaja instalacja do przejrzenia mi pozostaje tzn kupilem dwa nowe halogeny zobaczymy co bedzie jak podepne :roll:

ale teraz mam inny problem :| po wlaczeniu swiatel mijania pojawia mi sie lampa sygnalizacyjna awarii bezpiecznikow/ukladu/zarowek swiatel zew ale swiatla wszystkie sie pala, naciskam hamulec i pojawia sie nastepna lampa sygnalizacyjna awari swiatel stopu i pali sie lewe swiatlo stopu i dodatkowe prawe sie nie pali, po sprawdzeniu miernikiem nie ma pradu wczesniej bylo wszystko ok tzn przed naprawa zegarow, co wiecej po wymianie prawej zarowki (byla dobra ale pomyslalem ze jednak jest zla) na chwile stop sie zapalil potem zgasl i juz wiecej sie nie zapalil :/ czyli jakby dostal na chwile prad :| do tego swiatla podpieta byla jakas home made instalacja z nie podpieta wtyczka wywalilem ja i polutowalem kable (przed wymiana zegarow swiecily 3 stopy mimo ze ta wtyczka byla nie podpieta 1 kabel masa 2 podpiety pod pozycje byc moze cos do haka?)

co o tym sadzicie?


dzisiaj wyjalem przekazniki H (Przekaznik utrzymania wlaczonych swiatel mijania (20 A) i G (Przekaznik przednich swiatel przeciwmgielnych(20 A)) i jeden mial polamana cala obudowe jakby ktos przy nim grzebal zamienilem je miejscami i swiatla stopu sa :D ale kontrolki nadal sie pala oraz nadal brak przednich swiatel przeciwmgielnych ale nie wiem czy do nich dochodzi prad bo jeszcze ich nie rozlozylem, reasumujac musze kupic 1 nowy przekaznik a moze 2

pytanko czy przekazniki moga miec wplyw na swiatla stopu i komunikat na ics

anyway czy macie u siebie przekaznik I (Przekaznik sterujacy regulacja elektryczna i podgrzewaniem siedzen (50 A) mimo braku takiej opcji? u mnie ten przekaznik strzela dosc glosno :|
Lancia Lybra 1.8 16v SW

k_konefal
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:32
Imię: Konrad
Lokalizacja: Lublin-Jastków

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: k_konefal » 17 paź 2009, 21:10

jan123456 pisze:
k_konefal pisze:Kolego na dzień dobry zobacz w jaki sposób jest podłączona instalacja do haka /pewna na krótko/jesli tak jest to należy wyj : cenzura : tą instalację i podłączyć przez "dopasownik".NATYCHMIAST SPRAWDŻ CZY KABLE DO INSTALACJI HAKA SĄ BEZPOŚREDNIO PODPIĘTE POD ORGINALNE PRZEWODY BEZ ŻADNEGO DODATKOWEGO URZĄDZENIA LUB JAK TAKOWE JEST TO SPRAWDZIĆ CZY ZASILANIE JEST PODPIĘTE Z PRZEKAŻNIKA OTWIERANIA TYLNEJ KLAPY/DLA SW/LUB BAGAZNIKA /DLA SEDANA/
Urządzenie (tzw. centralka do haka) jest. Czy właśnie to masz na myśli pisząc "dopasownik"?.
Dwóch mechaników (w tym jeden w salonie Fiata) mówił mi, że trzeba sprawdzić czy hak jest podpięty przez body computer, ale mechanik w autoryzowanym serwisie w Warszawie przez telefon powiedział mi, że Lybra nie ma body computera, więc w końcu nie wiem czy ma czy nie ma - orientujesz się?
Możesz mi podpowiedzieć gdzie jest przekaźnik otwierania tylnej klapy bagażnika? Będzie mi łatwiej sprawdzić i odpisać czy tak jest.
Fakt jest taki, że przy prawym tylnym światle jest coś mocno nakombinowane z kabelkami i jest porobionych sporo złączek.

-- 17 Paź 2009, 21:23 --
TVC pisze:po wlaczeniu swiatel mijania pojawia mi sie lampa sygnalizacyjna awarii bezpiecznikow/ukladu/zarowek swiatel zew ale swiatla wszystkie sie pala, naciskam hamulec i pojawia sie nastepna lampa sygnalizacyjna awari swiatel stopu i pali sie lewe swiatlo stopu
co o tym sadzicie?:|
Mam coś bardzo podobnego z tym, że u mnie palą się wszystkie światła STOP bez przerwy. Opisałem to powyżej
TVC pisze:pytanko czy przekazniki moga miec wplyw na swiatla stopu i komunikat na ics:|
Przez telefon opisałem moje objawy gościowi w ASO w Warszawie. Sam zgadł, że pali się na ICS taka "żaróweczka" (czyli to co Tobie), więc myślę, że się zna. On mi powiedział, że jest jakaś centralka, która steruje wszystkimi światłami i on zna taki przypadek, że się komuś uszkodziła i miał podobne objawy. Naprawa kosztuje ok 800 - 1000 zł, a wymiana ok. 4000 zł. Mówił, że wLybrze jest kilka takich "centralek" i każda wysyła komunikaty na ICS. Nie wiem tylko czy ta centralka to jest to samo co przekaźniki, o których piszesz.
TVC pisze:anyway czy macie u siebie przekaznik I (Przekaznik sterujacy regulacja elektryczna i podgrzewaniem siedzen (50 A) mimo braku takiej opcji? u mnie ten przekaznik strzela dosc glosno :|
Jak mi napiszesz gdzie mógłbym to mieć, to Ci odpiszę czy mam czy nie. Podgrzewania siedzeń też nie mam. Lybry z alcantarą nie mają.
Lybra SW 1.8 2001 r. (mój)
Ypsilon 1.3 JTD 2003 r. (żony)

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: TVC » 17 paź 2009, 22:12

-- 17 Paź 2009, 21:23 --
TVC pisze:po wlaczeniu swiatel mijania pojawia mi sie lampa sygnalizacyjna awarii bezpiecznikow/ukladu/zarowek swiatel zew ale swiatla wszystkie sie pala, naciskam hamulec i pojawia sie nastepna lampa sygnalizacyjna awari swiatel stopu i pali sie lewe swiatlo stopu
co o tym sadzicie?:|
Mam coś bardzo podobnego z tym, że u mnie palą się wszystkie światła STOP bez przerwy. Opisałem to powyżej
mi swiatla dzialaja juz ok tylko mam komunikaty 2 na ics byc moze to wina przekaznika
TVC pisze:pytanko czy przekazniki moga miec wplyw na swiatla stopu i komunikat na ics:|
Przez telefon opisałem moje objawy gościowi w ASO w Warszawie. Sam zgadł, że pali się na ICS taka "żaróweczka" (czyli to co Tobie), więc myślę, że się zna. On mi powiedział, że jest jakaś centralka, która steruje wszystkimi światłami i on zna taki przypadek, że się komuś uszkodziła i miał podobne objawy. Naprawa kosztuje ok 800 - 1000 zł, a wymiana ok. 4000 zł. Mówił, że wLybrze jest kilka takich "centralek" i każda wysyła komunikaty na ICS. Nie wiem tylko czy ta centralka to jest to samo co przekaźniki, o których piszesz.


tez slyszalem ze jest jakas centralka nie moge tego w EPERze znalesc, ale mysle ze jest ok bo przed naprawa zegarow wszystko bylo ok, chyba ze naprawione zegary cos zepsuly albo cos jeszcze jest uszkodzone i dopiero teraz wylazi
TVC pisze:anyway czy macie u siebie przekaznik I (Przekaznik sterujacy regulacja elektryczna i podgrzewaniem siedzen (50 A) mimo braku takiej opcji? u mnie ten przekaznik strzela dosc glosno :|
Jak mi napiszesz gdzie mógłbym to mieć, to Ci odpiszę czy mam czy nie. Podgrzewania siedzeń też nie mam. Lybry z alcantarą nie mają.
instrukcja obslugi i na stronie 197 jest narysowane gdzie szukac :D
Lancia Lybra 1.8 16v SW

dudekken

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: dudekken » 18 paź 2009, 9:54

W lybrze nie ma żadnej dodatkowej centralki od świateł. Światłami steruje/przepuszcza sygnały licznik i jeśli coś się z nimi dzieje to przyczyna tkwi w zestawie wskaźników.

Gość

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: Gość » 18 paź 2009, 10:12

dudekken pisze:W lybrze nie ma żadnej dodatkowej centralki od świateł. Światłami steruje/przepuszcza sygnały licznik i jeśli coś się z nimi dzieje to przyczyna tkwi w zestawie wskaźników.




8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O 8-O
Takie pierdoły to między bajki odłóż,zobacz co masz pod nogami pasażera a wszystko stanie się jasne.Chyba,że dodasz oświetleniem zewnętrznym;tzn pozycyjnymi i stopami steruje tylko iwyłącznie licznik ,reszta oświetlaenia zewnetrznego ,wewnętrznego jest sterowana ;min.przez moduł komfortu/z niemieckiego/zaznaczam min.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: Dudi » 18 paź 2009, 10:26

k_konefal pisze: Podgrzewania siedzeń też nie mam. Lybry z alcantarą nie mają.
Mają ;)
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: TVC » 18 paź 2009, 11:02

a czyli chodzi o modul komfortu :D myslalem ze jest jeszcze jedna centralka odpowiedzialna tylko za swiatla, jutro wyciagne i dam do sprawdzenia moze tam cos jest nie tak

zegary mam przejrzazne ale moze jeszcze cos jest nie tak, zakupie 2 przekazniki wymienie jak nadal beda komunikaty na ics to oddam ponownie zegary do przejrzenia albo trzeba bedzie kupic jakies dzialajace uzywki :(
Lancia Lybra 1.8 16v SW

Gość

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: Gość » 18 paź 2009, 11:26

TVC pisze:a czyli chodzi o modul komfortu :D myslalem ze jest jeszcze jedna centralka odpowiedzialna tylko za swiatla, jutro wyciagne i dam do sprawdzenia moze tam cos jest nie tak

zegary mam przejrzazne ale moze jeszcze cos jest nie tak, zakupie 2 przekazniki wymienie jak nadal beda komunikaty na ics to oddam ponownie zegary do przejrzenia albo trzeba bedzie kupic jakies dzialajace uzywki :(


Kolego czytaj ze zrozumieniem a zaoszczędzisz duzo kłopotów i pieniędzy.Co ma komunikat do przekaznika???????????Tak w wielkim skrócie masz dwie opcje: licznik lub ics do wyje : cenzura :
Jeszcze raz czytaj i sprubuj zrozumieć co czytasz ????????????To,że ics wyświetla awarję świateł pomimo,że masz wszystko sprawne to już inna bajka.Moja rada podjędz do dobrego elektryka,który kuma włoski sprzęt a on to szybko namierzy i naprawi


P.S.
Jeszcze raz tłumaczę :
Licznik steruje -światłami pozycyjnymi,stopami,i podaje sygnał PWM do centralki /modułu komfortu/sygnał włączenia oświetleniem wewnętrznym
Moduł komfortu steruje-centralnym zamkiem,szybami przednimi,otwarciem tylnej klapy, oświetleniem wewnętrznym i podaje sygnał opuszczania do centralki opuszczania tylnych szyb/pod siedzeniem pasażera/Odbiera również sygnał sygnał z czyjników przeciązenia podnośników szyb.
Więcej nie zabieram głosu bo jak czytam ten post to odnoszę wrażenie ,że tu każdy chce z fusów wrózyć.

bartek42
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 121
Rejestracja: 28 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Łabiszyn/Bydgoszcz

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: bartek42 » 22 paź 2009, 18:58

Witam!

Mi też ostatnio zaczęło wariować podświetlenie panelu klimatyzacji, tzn przygasa podświetlenie wskazania temp wewnętrznej, przycisków od sterowania klimą, schowka, uchwytu, regulacji nawiewów, regulacji jasności podświetlenia oraz wysokości reflektorów.
Ostatnio szwagier, bez mojego pozwolenia, zmienił oryginalne zasilanie haka na "polski standart"(bez ABS) i mam wrażenie, że to zaczęło się dziać od tego momentu... ALE --> JAK STUKNĘ W DESKĘ ROZDZIELCZĄ PODŚWIETLENIE SIĘ ZAŁĄCZA...
I w tym momencie mój przypadek różni się od Waszych. Jakieś sugestie? Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić? Co się stanie, jak tego nie naprawie?

TVC
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 04 paź 2009, 10:35
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: TVC » 27 paź 2009, 21:00

za namowa jan123456 zaczalem po kolei sprawdzac cala instalacje i usterki zostaly naprawione :D wszystko dziala, przyczyna byla uszkodzona biala kostka ktora wpina sie do zegarow oraz nastepna znaleziona home made instalacja ktora usnalalem
Lancia Lybra 1.8 16v SW

k_konefal
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 16 paź 2009, 13:32
Imię: Konrad
Lokalizacja: Lublin-Jastków

Odp: Lybra - Podświetlenie panelu klimatyzacji

Post autor: k_konefal » 28 paź 2009, 8:56

No to gratulacje! Ja jestem nieco upośledzony elektrycznie, więc nadal szukam elektryka, który chciałby się zająć moim przypadkiem :-) Jeden który oglądał twierdził, że to raczej nie wina haka, ale problemów z transmisją pomiędzy jakimiś przekaźnikami.
Lybra SW 1.8 2001 r. (mój)
Ypsilon 1.3 JTD 2003 r. (żony)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”