Lancia Y - układ ładowania akumulatora

mariuszss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:29
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: mariuszss » 06 sty 2019, 13:41

Witam.
Pacjentka to Lancia Y 1.2 8V 2001r. Wersja ze wspomaganiem i klimatyzacją.
Co jakiś czas występuje problem z akumulatorem - rozładowuje się.
Przy sprawdzaniu układu ładowania pomierzyłem napięcie na akumulatorze ok. 13.7 V przy włączonych światłach i max. obrotach dmuchawy (silnik na wolnych obrotach).
W tym czasie na alternatorze jest ok. 13.9 V. Wydaje mi się, że jest to w granicach tolerancji. Napięcia nie zmieniają się podczas zwiększania obrotów silnika.
Najbardziej zagadkowe jest połączenie alternatora z akumulatorem.
Kabel od alternatora idzie do rozrusznika i stamtąd do akumulatora. Dodatkowa ciekawostka to fakt, że bez przekręconego kluczyka w stacyjce na ON nie ma połączenia alternatora z akumulatorem.
Poza rozrusznikiem nie widzę innego elementu, który rozłączałby te elementy.

Czy jest to normalny układ połączenia w Lanci, czy coś było zmienione?
Ostatnio zmieniony 06 sty 2019, 13:50 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Tytułujemy zgodnie z Regulaminem.

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: Lukasz_TG » 06 sty 2019, 14:00

Tak to normalny układ. Podłącz dodatnia kleme akumulatora przez amperomierz i zmierz jaki masz pobór prądu.
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

mariuszss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:29
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: mariuszss » 06 sty 2019, 14:24

Lukasz_TG dziękuję za szybką odpowiedź.
Pobór prądu to ok. 80 - 120 mA (piszę z pamięci, bo sprawdzałem to jakiś czas temu) - oczywiście na postoju przy wyłączonej stacyjce.


Co za element rozłącza obwód akumulator - alternator? W przypadku niewłaściwego działania tego elementu akumulator mógłby być okresowo nie ładowany i stąd problemy.

Lukasz_TG
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2136
Rejestracja: 16 lut 2010, 22:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry \ Regensburg DE

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: Lukasz_TG » 06 sty 2019, 14:48

mariuszss pisze: 06 sty 2019, 14:24 Lukasz_TG dziękuję za szybką odpowiedź.
Pobór prądu to ok. 80 - 120 mA (piszę z pamięci, bo sprawdzałem to jakiś czas temu) - oczywiście na postoju przy wyłączonej stacyjce.


Co za element rozłącza obwód akumulator - alternator? W przypadku niewłaściwego działania tego elementu akumulator mógłby być okresowo nie ładowany i stąd problemy.
Pobór masz w normie. Obwód alternator akumulator jest bardzo prosty. Kabel z alternatora idzie do rozrusznika, tam się lącza, a dalej do akumulatora. Po drodze nie ma nic więcej. Ja proponuje jechać do punktu wymiany akumulatorów, niech go sprawdza pod kątem zwartej lub przepalonej celi.
Thema SW 2.0 VIS, Thema 16VT MK III LX (dawca), Kappa 2.0 SW wel gruz :),Bravo 2.0 20V - jeszcze bez - VT, Y 1.2 8V :) Peugeot 206 cc :)

mariuszss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:29
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: mariuszss » 06 sty 2019, 14:59

Tak się dzieje z dwoma akumulatorami, które w innych autach działają bezproblemowo.
W tej Lanci to tak nie działa jak w innych autach - dopóki nie przekręcisz stacyjki na ON NIE MA POŁĄCZENIA alternatora z akumulatorem. Po przekręceniu kluczyka na zacisku B+ alternatora pojawia się ok. 12.5 V z akumulatora. Wcześniej jest ok. 0.5 V Coś ewidentnie jest w obwodzie. W związku z temperaturami na zewnątrz nie zdecydowałem się na rozebranie wiązki i prześledzenie jej element po elemencie. Stąd moje pytanie tutaj na forum.

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: adamM20 » 06 sty 2019, 15:04

Lukasz_TG pisze: 06 sty 2019, 14:48
mariuszss pisze: 06 sty 2019, 14:24 Lukasz_TG dziękuję za szybką odpowiedź.
Pobór prądu to ok. 80 - 120 mA (piszę z pamięci, bo sprawdzałem to jakiś czas temu) - oczywiście na postoju przy wyłączonej stacyjce.


Co za element rozłącza obwód akumulator - alternator? W przypadku niewłaściwego działania tego elementu akumulator mógłby być okresowo nie ładowany i stąd problemy.
Pobór masz w normie. Obwód alternator akumulator jest bardzo prosty. Kabel z alternatora idzie do rozrusznika, tam się lącza, a dalej do akumulatora. Po drodze nie ma nic więcej. Ja proponuje jechać do punktu wymiany akumulatorów, niech go sprawdza pod kątem zwartej lub przepalonej celi.
... Łukasz ma rację, zanim jednak pojedziesz do serwisu sprawdź napięcie na akumulatorze po jakiś dwóch trzech godzinach, oczywiście bez włączonej stacyjki a także sprawdź (tak na wszelki wypadek) pobór prądu z aku, również bez włączonej stacyjki.
Pozdrawiam

mariuszss
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 09 gru 2014, 9:29
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Lancia Y - układ ładowania akumulatora

Post autor: mariuszss » 09 lip 2020, 20:39

W ramach sprostowania i wyjaśnienia niedomagania.

Układ połączeń jest faktycznie taki jak pisali koledzy. Alternator --> rozrusznik --> akumulator.
Problemy z akumulatorem i jego niedoładowaniami wynikały z kończącego się alternatora. Co ciekawe, czasami działał dobrze, ale z czasem napięcia ładowania było coraz niższe aż przestał ładować.
Po rozebraniu okazało się, że pierścienie ślizgowe prawie nie istnieją. Po wymianie alternatora problem nie występuje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja elektryczna”