Phedra - tempomat - ogólnie zasady

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: MobiDoktorGSM » 25 cze 2018, 23:48

Witojcie : yesyes :
Dziś miałem niezwykłą przyjemność sprawdzić działanie tempomatu w swojej Phedrze. Robiłem to pewnie dość nieudolnie a i tak radości co niemiara. Pytanie do Was o praktyczne zastosowanie, jak dobrze i sprawnie go używać.

I tak, np. przy 110 km/h włączyłem tempomat, puściłem gaz. Prędkość zaczęła spadać do około 90 km/h (zapamiętana prędkość?), klikając plus (przy manetce od tempomatu) silnik wrzucał większe obroty nieco przyśpieszał. I tak udało się mi jechać stałą prędkością 110 km/h. Czy jest jakaś możliwość by zawsze, po włączeniu tempomatu "kulał się" 110 km/h?

PS: Czytałem instrukcję, ale tam same ogólniki ;)
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

pääkäyttäjä

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: pääkäyttäjä » 26 cze 2018, 7:17

Nie - ten tempomat ma tak, że jak go ustawisz to tak będzie. Przyciskami góra/dół ustawiasz prędkość a bocznym dajesz "pauzę" - po jej ponownym naciśnięciu wraca do ustawienia ostatniej prędkości. Nie przypominam sobie, aby była możliwość zaprogramowania na stałe konkretnej prędkości, tempomat czeka aż mu zadasz określoną wartość.

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: wiesiu » 26 cze 2018, 7:18

Wciskajac plus na chwilkę, ustawiasz wtedy predkosc aktualną jak docelową. Trzymając plus przyspieszasz, gdy puścisz to z taką prędkością jaka aktualnie jest będziesz jechać.

Z minusem tak samo, trzymasz to zwalnia.

Jak naciśnięsz hamulec to auto wyłączy tempomat. Aby wrócić do zadanej wcześniej prędkości wciskasz ten przycisk całkiem z lewej. Aby wyłączyć tempomat bez wciskanie hamulca też wystarczy ten z lewej nacisnąć. I to koniec funkcji tempomatu.

Po całkowitym wyłączeniu rolką tempomatu nie pamięta on zadanej prędkości. Trzeba ją od nowa ustawic.
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: goldixll » 26 cze 2018, 11:26

pääkäyttäjä pisze: 26 cze 2018, 7:17 Nie - ten tempomat ma tak, że jak go ustawisz to tak będzie. Przyciskami góra/dół ustawiasz prędkość a bocznym dajesz "pauzę" - po jej ponownym naciśnięciu wraca do ustawienia ostatniej prędkości. Nie przypominam sobie, aby była możliwość zaprogramowania na stałe konkretnej prędkości, tempomat czeka aż mu zadasz określoną wartość.
Jest i działa bardzo dobrze ;)

Obrazek

Generalnie programuje się prędkość zadaną bocznym przyciskiem. W automacie działa to od 40 km/h ( swoją drogą bardzo żwawo auto chce osiągnąć zadaną prędkość : yesyes : ) Zasada jest prosta ...ustawiamy plusem prędkość z jaką chcemy jechać ( powiedzmy 210 km/h :lol: :lol: :lol: ) i przytrzymujemy dłużej ten boczny klawisz od tempomatu ... jak zwolnimy poniżej i przyciśniemy boczny klawisz auto samo zacznie przyspieszać do tych 210 km/h

Wyłączenie tempomatu pokrętłem kasuje tą wartość
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

pääkäyttäjä

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: pääkäyttäjä » 26 cze 2018, 12:02

O proszę, mnie się to za cholerę nie udawało (ale bazowałem na instrukcji z 807 - tam tak nie było).

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: giekso » 26 cze 2018, 16:45

Hehehe u mnie żeby włączyć czyt. ustawić żądaną prędkość to musze przytrzymać oba przyciski "+" i "-" i wtedy łapie.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: MobiDoktorGSM » 26 cze 2018, 17:11

Ja chyba mam podobnie, właśnie jak [Giekso], tak coś się mi wydaje. Prędkość ustawiamy przytrzymując + lub -?

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

pääkäyttäjä

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: pääkäyttäjä » 26 cze 2018, 17:53

Tak, plusem lub minusem. A Giekso wciska oba bo ma cos nie teges z manetką :D

Lähetetty minun Mate 10 Pro laitteesta Tapatalkilla ;-)


Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: mikee72 » 26 cze 2018, 21:41

Początek instrukcji u mnie się nie zgadza. Samo załączenie tempomatu rolką nie ustawia prędkości.
Trzeba nacisnąć + żeby ustawić tą prędkość, potem można zmieniać: + albo -
Przyspieszenie pedałem gazu i jego puszczenie powoduje powrót do zadanej wcześniej prędkości.
Hamulec powoduje, że tempomat przestaje pilnować prędkości - nie sprawdzałem,
czy ten przycisk z boku manetki przywróci prędkość po hamowaniu.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: giekso » 26 cze 2018, 21:50

Przycisk prędkość przywraca ale jak za bardzo poszaleje z gazem to ni chu chu już nie pamięta prędkości - przynajmniej u mnie. Ogólnie to odczuwam dosyć spory dysonans między instrukcją a rzeczywistym działaniem tego tempomatu

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: grzesiekj23 » 27 cze 2018, 1:19

mikee72 pisze: 26 cze 2018, 21:41 Początek instrukcji u mnie się nie zgadza. Samo załączenie tempomatu rolką nie ustawia prędkości.
Trzeba nacisnąć + żeby ustawić tą prędkość, potem można zmieniać: + albo -
Przyspieszenie pedałem gazu i jego puszczenie powoduje powrót do zadanej wcześniej prędkości.
Hamulec powoduje, że tempomat przestaje pilnować prędkości - nie sprawdzałem,
czy ten przycisk z boku manetki przywróci prędkość po hamowaniu.
U mnie dokładnie tak samo, rolka resetuje prędkość i trzeba ją ustawić +.

Przycisk przywróci prędkość po hamowaniu, a także po wciśnięciu sprzęgła, bo w manualach też zmiana biegu wyłącza tempomat. Jeszcze dodam od siebie, że wciskając + lub - pojedynczo, zmienia się prędkość o 1km/h, a przytrzymując dłużej zmienia co 5, ale to już pewnie zauważyliście ;-)

Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby tempomat zgubił żądaną prędkość.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: wiesiu » 27 cze 2018, 7:37

Nic takiego nie zaobserwowałem. Trzymam przycisk + albo - i prędkość jest taka jak w momencie puszczania przycisku. Nie ma że naciśnięcie raz zwiększa o 1 a dłużej o 5 (ile sekund by miało być to dłużej?).

U mnie nie ma też problemów z powrotem do zadanej prędkości nawet pół godziny jazdy bez tempomatu
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

pääkäyttäjä

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: pääkäyttäjä » 27 cze 2018, 8:07

U mnie w Ugly działało to tak - rolka ON, ustalam se prędkość na 110 bo LPG w Austrii drogie. Chcę przyspieszyć - trzymam + ale auto robi to dość dynamicznie... Chcę zwolnić - wciskam - i auto powoli zwalnia. Generalnie, to taka instrukcja do Puga 807 w ogóle nic nie mówi o zapamiętywaniu prędkości i nie rozdziela skrzyń na ręczną i automatyczną...

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: grzesiekj23 » 27 cze 2018, 9:14

U mnie działa jak opisałem powyżej. Jak sie przytrzyma + powyżej sekundy to leci co 5 dopóki się nie zwolni przycisku.

Co do skrzyni to po prostu wciśnięcie sprzęgła wstrzymuje działanie tempomatu tak samo jak wciśnięcie hamulca.
Mi się cos kojarzy komunikat o braku zadanej prędkości gdy wcisnie się przycisk z boku, a na wyświetlaczu tempomatu sa kreski zamiast km/h.
Zapamiętania prędkości domyślnej po uruchomieniu tempomatu rolką chyba raczej nie ma. Chociaż może coś w Lexii/Planet można ustawić?
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

gregcom
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 11
Rejestracja: 05 wrz 2008, 0:00
Lokalizacja: Świerklany k/Rybnika
Kontakt:

Re: Phedra - tempomat - ogólnie zasady

Post autor: gregcom » 26 gru 2018, 17:27

Panowie a co może być powodem jak tempomat samoczynnie wyłącza się podczas jazdy? Czasami przejadę 30 km czasami 230 km po czym tempomat się wyłączy i nie można go ponownie uruchomić, dopiero po wyłączeniu silnika i ponownym uruchomieniu można załączyć tempomat, po podłączeniu pod komputer z softem Delphi brak błędów, z góry thx za info.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka


ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”