Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: MobiDoktorGSM » 07 maja 2018, 17:44

W jaki sposób mogę sprawdzić czy klima jest nabita czy pusta? Jaki jest poziom czynnika, czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia tego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: goldixll » 07 maja 2018, 19:31

MobiDoktorGSM pisze: 07 maja 2018, 17:44 W jaki sposób mogę sprawdzić czy klima jest nabita czy pusta? Jaki jest poziom czynnika, czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia tego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
jak jest nabita to chłodzi ot co ;)

poziom czynnika sprawdzisz w serwisie klimy ...odciągną stary i napełnią nowym. Do nowego czynnika dają specjalny barwnik który świeci w ultrafiolecie więc jak są jakieś nieszczelności to będą widoczne. Wszystko zależy ile czynnika ściągną ...
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: MobiDoktorGSM » 07 maja 2018, 19:34


goldixll pisze:
MobiDoktorGSM pisze: 07 maja 2018, 17:44 W jaki sposób mogę sprawdzić czy klima jest nabita czy pusta? Jaki jest poziom czynnika, czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia tego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
jak jest nabita to chłodzi ot co ;)
To się domyślam ;) problem że nie chłodzi i się zastanawiałem czy jest możliwość manualnie sprawdzić poziom czynnika podobnie jak np.innych płynów w samochodzie :)



Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: goldixll » 07 maja 2018, 19:45

MobiDoktorGSM pisze: 07 maja 2018, 19:34
goldixll pisze:
MobiDoktorGSM pisze: 07 maja 2018, 17:44 W jaki sposób mogę sprawdzić czy klima jest nabita czy pusta? Jaki jest poziom czynnika, czy w ogóle jest możliwość sprawdzenia tego.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
jak jest nabita to chłodzi ot co ;)
i się zastanawiałem czy jest możliwość manualnie sprawdzić poziom czynnika podobnie jak np.innych płynów w samochodzie :)



Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka
no nie, sam nic nie sprawdzisz
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
GrimlocK
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 374
Rejestracja: 22 lip 2011, 2:42

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: GrimlocK » 07 maja 2018, 21:38

Sprawdzi sprawdzi ;) Wystarczy wcisnąć np. płaskim śrubokrętem zawór od klimatyzacji (na chwilę) i jak mocno syknie, to znaczy, że coś tam czynnika jednak jest.

Awatar użytkownika
grzesiekj23
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 882
Rejestracja: 12 kwie 2009, 20:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Sławno

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: grzesiekj23 » 07 maja 2018, 23:00

Mi też nie chłodzi. Ale zaraz po kupnie, przy okazji wymiany chłodnicy wody, dowiedziałem się dlaczego chłodnica poleciała i dlaczego klima nie działa.

U mnie były zerwane wszystkie mocowania od chłodnicy klimy, a że mądrzy zaprojektowali je bezpośrednio na kanalikach chłodnicy to w 4 miejscach są pięknie urwane. Przez to jedna chłodnica tarła o drugą i tym sposobem obydwie szlag trafił. Oczywiście nie twierdzę, że u Ciebie jest to samo ;-) Po prostu takie kwiatki też się zdarzają. Przed latem jeszcze wymienię skraplacz klimy i wtedy się okaże czy nie ma więcej strat. Na szczęście nie są to drogie rzeczy- na alle... około 180zł nówka sztuka.
Były:
Dedra 2.0 i.e.
Kappa 2.4 175KM '98 > 8 lat i 120 000 km wspaniałych wspomnień

Jest:
Phedra Emblema 2.0 D 136+KM '06 > salon na kółkach ;)
Ypsilon Oro 1.4 95KM '07 > mały wariat ;)

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: wiesiu » 08 maja 2018, 15:20

Ja w swojej phedrze przez dłuższy czas miałem pusty układ. Zaryzykowalem i taka kupiłem. Nabiłem klime i wystartowała ale kompresor przez chwilę dziwne odgłosy wydawal. A po ponad tygodniu znów była niesprawny. Trzy razy już spotkało mnie ze nastąpił wyciek czynnika przez oring na ścianie grodziowej. W sumie jak coś się u mnie dzieje to tylko tam.

I ciekawostka że w zależności od instrukcji są różne ilości czynnika do mojego eurovana. U siebie trochę ponad 700g dałem
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: mikee72 » 08 maja 2018, 18:23

Żeby nie było że to jakoś szczególnie awaryjny system - dla przeciwwagi napiszę, że ja akurat u siebie absolutnie nic przy klimie (poza ozonowaniem auta) nie robiłem. Od dwóch lat, jak mam Phedrę - to chłodzi elegancko, układ jest szczelny. Właśnie czuję ten charakterystyczny anginowy ból gardła, ale może to jest od zimnego piwa majówkowego..?

Dodam, że w 24-letnim obecnie Tipo - po jego zakupie 3 lata temu, układ klimatyzacji był niesprawny i wymagał wymiany osuszacza (była korozja aluminium na styku z blachą). Potem, po kilku miesiącach sporo czynnika uciekło i niezbędna okazała jeszcze się regeneracja sprężarki (wymiana uszczelek - jest do tego zestaw naprawczy). Znajomy co robił sprężarkę powiedział, że w środku jest jak nowa.. Od tamtego czasu system jest bezobsługowy, poza ozonowaniem oczywiście.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: MobiDoktorGSM » 09 maja 2018, 11:09

Dziękuję Wam za informacje. W serwisie, gdzie będę najprawdopodobniej napełniał klimatyzację zaoferowano 600 g ewentualnie ciut więcej gdyby okazała się całkowicie pusta. Do tego odgrzybianie i wymiana filtra gdybym chciał. Odgrzybiacie co roku klimę? Czy jak to wygląda u Was? : )
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: goldixll » 09 maja 2018, 11:30

MobiDoktorGSM pisze: 09 maja 2018, 11:09 Odgrzybiacie co roku klimę? Czy jak to wygląda u Was? : )
Ja tam z generatora ozonu zakupionego u chińczyka zrobiłem sobie ozonator i co roku odpalam w autach. Smrodu mokrej szmaty nie zanotowano : ok2 :

Jeszcze wracając do serwisu klimy... rozmawiałem kiedyś z gościem co prowadzi serwis klimatyzacji i bardzo chciał mnie przekonać że powinienem co roku robić serwis (ponoć brak serwisu skraca życie sprężarki ). Ale tak sobie myślę, że koleś co zarabia na serwisie klimy raczej mi nie powie " panie działa - nie ruszaj pan... widziałeś pan kiedyś żeby w lodówce zmieniać czynnik co roku ??"

Jak zacznie słabiej chłodzić podjadę i uzupełnię czynnik, bo wiadomo że warunki pracy sprężarki (wstrząsy zmiany temperatur) powodują że w jakiejś tam minimalnej ilości czynnik zawsze będzie gdzieś uciekał i po jakimś czasie w końcu trzeba uzupełnić.
Osobiście podchodzę do tematu tak, że póki działa nie tykam, nie sprawdzam, nie dobijam. Wymieniam co roku filtr, ozonuje.

Co do ozonowania czy też czyszczenia chemią tutaj nie ma dylematu... robić trzeba.
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: MobiDoktorGSM » 09 maja 2018, 11:40

Czy jeśli nie chłodzi, to raczej powinienem zakładać uszkodzony układ, czy tak się mogłoby zdarzyć, że gaz się skończył, i po prostu nie napełniali, bo auto i tak szło na sprzedaż?
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: goldixll » 09 maja 2018, 11:59

Raczej coś musi być nie tak skoro nikt tego nie ogarnął. Jakby to była tylko kwestia nabicia to wierz mi, że każdy by nabił i jeździł/sprzedał z działającą klimą - koszty nabicia nie są (jeszcze) takie straszne a jazda bez klimy ... sorry ale dla mnie osobiście mordęga.

Niestety naprawa układu tania nie jest i trochę czasu trzeba się pobujać ... najpierw znaleźć nieszczelności ( tu musisz nabić = koszty które pójdą w atmosferę) potem naprawa ( znowu nabicie = koszty). Możesz mieć szczęście i naprawisz tanio i szybko, albo pecha i będziesz się bujał wydając kasę... loteria

PS. W BMW E39 miałem tak że był wyciek na sprężarce ... ale na tyle nieduży, że jak nabiłem na wiosnę to do jesieni klima działała ;) więc może się okazać że nabijesz układ i będzie wszystko OK : ok2 :
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: MobiDoktorGSM » 09 maja 2018, 12:24

goldixll pisze: 09 maja 2018, 11:59 PS. W BMW E39 miałem tak że był wyciek na sprężarce ... ale na tyle nieduży, że jak nabiłem na wiosnę to do jesieni klima działała ;) więc może się okazać że nabijesz układ i będzie wszystko OK : ok2 :
Tego się trzymam, że będzie ok :D Czy w czasie "nabijania" osoba, która "nabija" jest wstanie stwierdzić od razu nieszczelność i ograniczyć "nabijanie w atmosferę"?
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
goldixll
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1538
Rejestracja: 16 lut 2009, 0:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: goldixll » 09 maja 2018, 13:02

MobiDoktorGSM pisze: 09 maja 2018, 12:24
goldixll pisze: 09 maja 2018, 11:59 PS. W BMW E39 miałem tak że był wyciek na sprężarce ... ale na tyle nieduży, że jak nabiłem na wiosnę to do jesieni klima działała ;) więc może się okazać że nabijesz układ i będzie wszystko OK : ok2 :
Tego się trzymam, że będzie ok :D Czy w czasie "nabijania" osoba, która "nabija" jest wstanie stwierdzić od razu nieszczelność i ograniczyć "nabijanie w atmosferę"?
Podjedź do jakiegoś większego zakładu co się tylko klimatyzacją zajmują i wszystko ci doradzą co i jak... jak pojedziesz do warsztatu co wystawia namiocik ze sprzętem do nabijania to może być różnie z tym diagnozowaniem : ok2 :

Możesz poprosić, żeby najpierw sprawdzili zwykłym gazem (chyba Co2 biją z tego co kojarzę) czy nie schodzi bardzo szybko ... jak jest duży ubytek to będzie widać od razu na manometrze.
Była Lancia Kappa 2.4 kle kle kle , była Lancia Kappa 2.0 z lpg, była bawarka 2.8 ,
był sweter kombi 1.6SR,był Punciak 1.2 , Hyundai Santa Fe 2.4 lpg
Była Lancia Lybra 2.4 jtd
Jest Fiat Ulysse 3.0 lpg
Obrazek
Jest Daćka Sandero 0.9 :lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Stan klimatyzacji - Lancia Phedra 2.0 16V

Post autor: mikee72 » 09 maja 2018, 17:26

Moja rada, podobnie jak pisał goldixll - nie jedź do takich, co mają w usługach "klimatyzacja" przy okazji innych tematów - najczęściej wulkanizacji. Oni zazwyczaj mają tylko kombajn do nabijania klimy i na niczym się nie znają. Poszukaj porządnego serwisu chłodzenie/klima, tam najpierw ściągną pozostały w układzie czynnik. Potem sprawdzą Ci szczelność tanim gazem i to chyba jest azot. Jeśli będzie ok, to super, nabiją czynnikiem i powinno działać. Jeśli będzie gdzieś duża nieszczelność, to powinni ją namierzyć i skutecznie usunąć. Jeśli mała - to wyjdzie pewnie dopiero po dłuższym czasie..
Ja widziałem znajomego speca przy pracy - to aż miło było popatrzeć. Osuszacz, który kupiłem miał dodatkowy otwór - u mnie niepotrzebny, więc go zaspawał.. gwinty też średnio pasowały pod węże, więc je nieco 'poprawił' narzynką. Regeneracja sprężarki: ściągacze, myjka, smarowanie, wymiana uszczelek, prasa.. w kilku miejscach leżały elementy, ale jak złożył to nic nie zostało he he. Poleciłbym, ale to Olsztyn.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”