Phedra - Oświetlenie przód, co by lepiej świeciła

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Phedra - Oświetlenie przód, co by lepiej świeciła

Post autor: MobiDoktorGSM » 03 lis 2019, 21:27

Cześć,
jako, że coraz szybciej zapada ciemność i coraz bardziej doskwierają mi słabe światła Phedry, chciałbym zapytać Was o patenty, rozwiązania, modyfikacje, które pozwoliły Wam lepiej "widzieć drogę" po zmroku za kierownicą.

Na moich kloszach lamp są widoczne dość spore ryski, w związku z tym zastanawiałem się nad jakimś zabiegiem, szlifowaniem powierzchni by światło się nie załamywało na tych ryskach. Co jeszcze można zrobić? Lepsze żarówki? Chodzi mi o rozwiązania stricte stosowane w Phedrze. Podzielcie się swoją wiedzą i przemyśleniami proszę :)
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: mikee72 » 03 lis 2019, 21:43

Załóż sobie H7 ledowe i jak na nich pojeździsz trochę.. to zmień znowu na zwykłe i stwierdzisz że jest super :)
Na poważnie - to te lampy nie są jakieś złe, po prostu taka klasyczna technologia.. Nie świecą ani lepiej ani gorzej niż tego typu rozwiązania w innych autach. Możesz założyć żarówki +20% +30% itd, i subiektywnie jest jakby jaśniej - problem w tym, że takie żarówki kosztują kilkadziesiąt zeta za zestaw a ich żywotność jest krótsza (-20% -30% itd) od standardowych żarówek, które kosztują poniżej 10zł/sztuka. W Phedrze stosunkowo często trzeba zmieniać żarówki, osobiście aktualnie mam w szufladzie pod fotelem 4 sztuki na zapas.
Warto zrobić polerkę lamp - auto lepiej wygląda a czy świeci lepiej..? Ja zrobiłem i gorzej na pewno nie jest..
Na pocieszenie - światła drogowe (długie) są w Phedrze bardzo dobre, jedne z lepszych (z tych, jakie miałem okazję używać w różnych autach).
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

giekso
Moderator
Moderator
Posty: 1533
Rejestracja: 13 lis 2009, 11:51
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Dębica

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: giekso » 03 lis 2019, 21:51

Dodać trzeba jeszcze, że fajnie by było aby to rozwiązanie było na tyle żywotne co by nie trzeba było co pare miesięcy męczyć się z wymianą żarówek bo na samą myśl o tym mnie osobiście krew zalewa

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Jedyna szczerość jaka jest mi dozwolona polega na wyznaniu, że szczerość jest mi niedozwolona.

>>> Lancia Phedra 2.2 HDI 2004r <<<

Była: Lancia K 2.0 V.I.S. Berlina

pääkäyttäjä

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: pääkäyttäjä » 03 lis 2019, 22:07

W Phedrze siedzi się dość wysoko i stąd jeszcze złudzenie, że światła świecą słabo (łapię się na tym, kiedy wsiadam do Mondeo a potem do Phedry). W Phedrze mam te same żarówki, co w Mondeo (Bosch Pure Light albo Plus 50 - muszę sprawdzić). U mnie w Mamowozie reflektory ktoś w Holandii juz porządnie wypolerowal i na tym, co mam z tymi "zwykłymi" zarówkami jest okay.

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: topcio » 03 lis 2019, 22:25

Szyby reflektorów w jakim stanie? O ile pamiętam światła Phedry nie były takie słabe, ale szkła muszą być lux :)
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
ktoś ŁDZ
Przedstawiciel Regionalny
Przedstawiciel Regionalny
Posty: 1657
Rejestracja: 14 lip 2011, 9:07
Imię: Robert
Lokalizacja: Łódź

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: ktoś ŁDZ » 03 lis 2019, 22:43

W mojej Phedrze jadąc nocą reflektory (ksenony) świecą według mnie bardzo dobrze (o wiele lepiej niż ksenony w AR 156 czy światła w Lybrze). A długie to już w ogóle (zamieniają noc w dzień). Mam znaczną wadę wzroku i nienawidzę jeździć po nocy bo wzrok wtedy mam kiepski (przykład: przeszkodę zauważam gdy jest ok 13-15m przede mną, żona [mój "night vision"] już duuuużo wcześniej ją widzi, toteż ona jeździ nocą, mnie po godzinie nocnej jazdy dosłownie oczy płaczą - nie łzawią a płaczą... a kiedyś uwielbiałem jazdę nocą przez pustki na drogach).

Wysłane z mojego telefonA

Pozdro - Robert
Jest:
Lancia Phedra 2.2 JTD 170KM - TyAaaaa_TO_wóz_zzz
+ Lybra Intensa 2.4 JTD SW - Papamobile :)
Było:
AR 156 SW 2.4 JTD 10V + wirus Ramzesa - Czarnulka
Delta II 1.9td
Nr. tel. 607645504

MobiDoktorGSM
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 578
Rejestracja: 06 lut 2018, 17:44
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Tychy

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: MobiDoktorGSM » 03 lis 2019, 22:44

Topcio, no właśnie, podejrzewam, że u mnie z reflektorami też jest coś nie halo. W dzień jak się nim przyglądałem, zauważyłem ryski na wysokości żarówek ze świateł mijania. Wieczorem przed autem mam taki dziwny rozbłysk, postaram się dla zobrazowania zrobić zdjęcia przy okazji.
Jest: Lancia Phedra 2.0 16V 2004
Było: Ford Focus 1999 (kombi)

-------

W wolnych chwilach zapraszam na bloga. Zepsuł Ci się telefon? Tablet? Napisz, chętnie pomogę :)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: FXX » 03 lis 2019, 22:52

Jeśli reflektory są zmatowiałe to na pewno ich wypolerowanie i późniejsze zabezpieczenie - bez tego szybko powrócą do poprzedniego stanu.

Kolejna sprawa to czystość wnętrza reflektora i stan odbłyśników, ale do tego trzeba rozklejać lampy.
Jeśli chodzi o żarówki to odradzałbym LEDy do reflektorów bez soczewek. Raz, że w razie jakiejkolwiek przygody na drodze mogą być problemy jeśli ktoś będzie kumaty, a dwa, że linia odcięcia ma niewiele wspólnego z wymaganą. Z niedrogich, a niezłych żarówek polecam Tungsrama. Komplet ok. 50-70zł, a świecą lepiej niż te za parę złotych sztuka.

I pytanie podstawowe - światła dobrze ustawione na stacji?
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: topcio » 04 lis 2019, 13:05

Phedra ma soczewki.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

wiesiu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 524
Rejestracja: 02 lis 2016, 9:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: wiesiu » 04 lis 2019, 13:15

A po czym poznać ze ktoś ma ksenon? Bo mam wrażenie że wszystkie mają spryskiwacze a ksenony już niekoniecznie
-Lancia Phedra 3.0 LPG 2004
- i inne same Fordy :P

Awatar użytkownika
mikee72
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1106
Rejestracja: 21 maja 2015, 9:41
Imię: Mikołaj
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: mikee72 » 04 lis 2019, 13:27

Co Phedra ma w lampie w środku, to chyba z zewnątrz nie rozpoznasz - czy to H7 czy xenon. Może jest jakiś detal, nie wiem.
Na obudowie lampy jest naklejka z zastosowanym rozwiązaniem, w kabinie jest pokrętło regulacji wysokości świateł przy H7.

H7 ledowa - niby taka lepsza - w mojej Pherdze zupełnie się nie sprawdziła. Świeciła jak - nie przymierzając - w rowerze.
Moim zdaniem taka 'żarówka' nie zapewnia prawidłowego skupienia wiązki przez soczewkę - po prostu nie daje zasięgu.
Powodem jest to, że źródłem świecenia są diody na ściankach a te oddalone są kilka mm od środka.
Lancia Voyager Platinum 3.6 24v PB+LPG A.D.2014
Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: FXX » 04 lis 2019, 13:44

topcio pisze:Phedra ma soczewki.
W takim razie wypadałoby je zdemontować i również wyczyścić zarówno soczewkę, jak i odbłyśnik (tak, przy soczewce też jest odbłyśnik). Często są one brudne, zakurzone i to ogranicza widoczność, a do tego odbłyśniki w soczewkach z grupy Fiata lubią się wypalać.

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: Marcin_D » 04 lis 2019, 13:57

Jak są soczewkowe projektory - to trzeba je wyciągnąć z lampy (i tu może się okazać że trzeba lampę rozkleić lub ciąć tył).
Niestety te projektory mają tendencję do wypalania się i "odymiania" soczewki - temat znany nie tylko w Lancii - sam robiłem to w swojej Lagunie II PhII i obecnym Chryslerze 300C.

A jak już jest xenon to szybo się to potrafi zrobić, bo jak nie ma DRL to te projektory świecą cały czas, a tam temperatura się niezła robi w środku (problem jest z brakiem wentylacji takich projektorów).
Trzeba wszystko wyczyścić i jak się okaże że odbłyśnik jest wypalony to trzeba albo z anglika zrobić przeszczep (tam nie jeżdżą na światłach cały dzień), albo oddać do napylenia.

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: topcio » 05 lis 2019, 8:23

wiesiu pisze: 04 lis 2019, 13:15 A po czym poznać ze ktoś ma ksenon? Bo mam wrażenie że wszystkie mają spryskiwacze a ksenony już niekoniecznie
Phedra zawsze ma spryskiwacze. Zdejmij gumę i zajrzyj jaka jest żarówka.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Oświetlenie Phedry przód, co by lepiej świeciła

Post autor: FXX » 05 lis 2019, 9:56

Przy ksenonie nie będzie regulacji wysokości lamp, bo jest samopoziomowanie.
Do tego na lampach powinny być naklejki z ostrzeżeniem o wysokim napięciu oraz homologacja wybita na lampie z oznaczeniem D.

Wysłane z mojego moto g(7) plus przy użyciu Tapatalka

Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”