Ogólnie - czym smarować

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Ogólnie - czym smarować

Post autor: Bichoń » 18 lut 2009, 10:33

Witam,
Wpadłem na pomysł napisania, czy też zebrania w jednym miejscu, jakie elementy czym należy smarować. Mam tu na myśli wszystko w samochodach - od uszczelek drzwi, do silnika (o olejach jest osobny wątek). Wiadomo, że są tacy, którzy do wszystkiego używają WD40, kto inny do każdego elementu ma inne smarowidło.
Na przykład mnie osobiście nurtuje ostatnio pytanie, czym przesmarować mechanizm zamka.

Chciałbym, żeby specjaliści zrobili listę smarowideł wszelkiego rodzaju i napisali, do czego każdy z nich się nadaje. Liczę na dyskusję :-)

Zacznę tak:
- Zamek do drzwi - odrobina gliceryny (do dziurki od kluczyka)
- Uszczelki drzwi (przeciwko zamarzaniu) - wazelina techniczna.

Awatar użytkownika
Taz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4093
Rejestracja: 03 kwie 2007, 0:00
Imię: Irek
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Ogólnie - czym smarować

Post autor: Taz » 18 lut 2009, 12:26

Smarowanie zamka - Inhibol, Ballistol lub inny środek do czyszczenia broni.
'12 Lancia Voyager 3,6
'03 Mercedes CLK 55 AMG
'06 Yamaha R6 RJ11 track only
...i służbowa '21 Skoda Octavia 1,5 150KM DSG

Windforce
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 687
Rejestracja: 12 lut 2007, 0:00
Lokalizacja: Łęki/Kraków

Ogólnie - czym smarować

Post autor: Windforce » 18 lut 2009, 12:41

Uszczelki i prowadnice smaruje silikonem w sprayu.
Aha a czym sie smaruje klemy? Najlepiej czyms tradycyjnym zeby nie robic kosztów :D
Lancia Thema III 2.5td 09.92r

alan0104
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 137
Rejestracja: 30 mar 2008, 0:00
Lokalizacja: Nurowice
Kontakt:

Ogólnie - czym smarować

Post autor: alan0104 » 18 lut 2009, 13:48

do klem od 16l uzywam wazeliny technicz-uwazam za b dobra. sa tez inne srodki np. smar grafitowy, silikonowy, miedziowy, miedz w spraju itp

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Ogólnie - czym smarować

Post autor: Bichoń » 18 lut 2009, 14:35

"alan0104" pisze:sa tez inne srodki np. smar grafitowy, silikonowy, miedziowy, miedz w spraju itp
No wlasnie, moze cos o tych srodkach?
Czy mozna smarem silikonowym traktowac uszczelki (drzwi)? Ja tak zrobilem 2 razy i od tej pory drzmi mi nie przymarzly, ale nie wiem czy to nie niszczy gumy.

Awatar użytkownika
Jarek_Lu
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 427
Rejestracja: 05 kwie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin

Ogólnie - czym smarować

Post autor: Jarek_Lu » 19 lut 2009, 11:42

"alan0104" pisze:do klem od 16l uzywam wazeliny technicz-uwazam za b dobra.
Ja może i trochę dłużej , efekt niezaprzeczalnie najskuteczniejszy.
A przetestowalem wszystko.
Generalny dystrybutor własnego czasu.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogólnie - czym smarować

Post autor: Bichoń » 31 sie 2010, 8:42

Jaki smar nadaje się najlepiej do smarowania części metalowych, które nie ruszają się z zawrotną prędkością, a tarcia nie są duże - np. mechanizm wycieraczek?
Jak poszczególne smary reagują na mrozy?

Awatar użytkownika
faraon
Moderator Globalny
Moderator Globalny
Posty: 7276
Rejestracja: 09 gru 2009, 21:50
Skype: nie używam
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Ogólnie - czym smarować

Post autor: faraon » 31 sie 2010, 8:51

bichon pisze:Jaki smar nadaje się najlepiej do smarowania części metalowych, które nie ruszają się z zawrotną prędkością, a tarcia nie są duże - np. mechanizm wycieraczek?
Jak poszczególne smary reagują na mrozy?
We Fiacie jest taki specjalny, biały smar, bardzo rzadki, który włosi specjalnie zrobili po wejściu na rynek Punto II, w którym w naszym klimacie zacierał się mechanizm wycieraczek na naszych mrozach. Smar ten był /jest/ bardzo dobry do części plastikowych /bo takie tam były mechanizmy/, ale także dobrze spełniał swoją role w przypadku elementów metalowych. I co ciekawe, ten smar nawet w wysokich temperaturach nie "topił" się. Pamiętam, że był drogi, nie opłacało się go kupować, bo max 2 takie puszki smaru szły na rok do wszystkich obsługiwanych samochodów. Może masz kogoś w serwisie FIAT-a ? Wystarczy niewiele tego smaru, aby mieć radochę :)
Samochodem kieruje głowa. Ręce i nogi to tylko robole ...
Niewidomy może jeździć samochodem ..... - jako pasażer ....

ZAPRASZAM DO SKLEPIKU KLUBOWEGO - TAKICH GADŻETÓW NIE KUPISZ NIGDZIE :!: :!: :!: <<<- klik

Kappa Coupe 3.0 24v automat nr 191 - 1997 - KLIK
FIAT Croma II; 2.4 M-Jet automat - 2008 - KLIK
była =>Kappa SW 2.0 20v + LPG - 1997 - KLIK
była =>Delta HPE 1,6 + LPG Vialle - 1999 - KLIK
Były: Syrena 105 (1974, 1979); PF 125p (1980, 1987); Polonez (1989); MB W123 (1983); Palio weekend (1998); IVECO TD (1998)

Kiełson
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 232
Rejestracja: 20 paź 2009, 22:31
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogólnie - czym smarować

Post autor: Kiełson » 31 sie 2010, 9:53

Do klem polecam Motip spray miedziowy. A do uszczelek najtańszy krem do rąk z gliceryną.
Była japońska gejsza(CIVIC 98r 1.4), jest włoska bella(KAPPA 2.4 JTD 2000r)
Kontakt.509163704;E-mail: mkielkowski07@wp.pl; GG: 3779570; skype: mkielkowski07
Pozdrawiam, Michał
Obrazek
Obrazek

Polej
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2432
Rejestracja: 09 lut 2010, 16:45
Imię: Marcin
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ogólnie - czym smarować

Post autor: Polej » 31 sie 2010, 9:56

faraon pisze: We Fiacie jest taki specjalny, biały smar, bardzo rzadki, który włosi specjalnie zrobili po wejściu na rynek Punto II, w którym w naszym klimacie zacierał się mechanizm wycieraczek na naszych mrozach. Smar ten był /jest/ bardzo dobry do części plastikowych /bo takie tam były mechanizmy/, ale także dobrze spełniał swoją role w przypadku elementów metalowych. I co ciekawe, ten smar nawet w wysokich temperaturach nie "topił" się. Pamiętam, że był drogi, nie opłacało się go kupować, bo max 2 takie puszki smaru szły na rok do wszystkich obsługiwanych samochodów. Może masz kogoś w serwisie FIAT-a ? Wystarczy niewiele tego smaru, aby mieć radochę :)

Jeśli o to samo chodzi, to ten smar stosują Włosi także w przemyśle..spożywczym. Konkretnie w linii produkcyjnej makaronu.
U mojego Taty w pracy taką linię właśnie teraz włosi wykonywali i używali takiego smaru wysokotemperaturowego, ponoć kosmicznie drogi i bardzo niedostępny.Ale podobno jakościowo świetny, bo odkąd go stosują nie ma żadnych problemów z 'niedosmarowaniem' elementów linii. Ja mam go trochę w garażu..na czarną godzinę i specjalne okazje;)
Pozdrawiam!
Lancia Kappa 2.0 20V
Saab 9-5 2.8 Turbo6 XWD

Awatar użytkownika
Taz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 4093
Rejestracja: 03 kwie 2007, 0:00
Imię: Irek
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Ogólnie - czym smarować

Post autor: Taz » 31 sie 2010, 19:29

bichon pisze:Jaki smar nadaje się najlepiej do smarowania części metalowych, które nie ruszają się z zawrotną prędkością, a tarcia nie są duże - np. mechanizm wycieraczek?
Jak poszczególne smary reagują na mrozy?
A ja polecam produkty przemysłu rowerowego, w szczególności http://www.finishlineusa.com" onclick="window.open(this.href);return false; :)
'12 Lancia Voyager 3,6
'03 Mercedes CLK 55 AMG
'06 Yamaha R6 RJ11 track only
...i służbowa '21 Skoda Octavia 1,5 150KM DSG

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”