Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypadek

marianm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:35
Imię: Marian
Lokalizacja: Skierniewice

Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypadek

Post autor: marianm » 15 kwie 2013, 14:08

Witam kolegów,

od stycznia jestem posiadaczem, można by rzec naturalnego następcy lancii lybry ;) , mianowicie fiata cromy 1.9 jtdm 150 km.

Niestety obecnie mam bardzo przykry problem ze swoją Cromą.
Dwa dni temu, dojeżdżając do parkingu przy centrum handlowym, nagle croma przestała jechać. Niby biegi wchodziły, ale przy puszczeniu pedału sprzęgła, zamiast jechać, tylko było słychać takie głośne chrobotanie (na każdym biegu ta sama sytuacja). Samochód jakoś dopchałem do miejsca parkingowego, z nadzieją, że po jakimś czasie usterka ustąpi. A miałem prawo tak myśleć, bo około 2 miesiące temu miałem identyczną sytuację, ale po pół godziny postoju nagle wszystko wróciło do normy. Tym razem nawet po 3 godzinach nic się nie zmieniło, więc wróciłem na lawecie...
Niestety dziś ( po 2 dniach) mechanik odpalił crome i znowu działa normalnie.. On obstawia, że dwumas, no ale sam nie ma pewności. Słyszał ktoś o podobnym przypadku? Może faktycznie coś ze sprzęgłem lub dwumasem, albo układ hamulcowy w jakiś sposób powoduje taki objaw (ale płyn jest)? Dlaczego po postoju nagle samo zaczyna działać?

Z góry dzięki za cenne uwagi
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2013, 15:19 przez marianm, łącznie zmieniany 1 raz.

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypad

Post autor: bronx » 15 kwie 2013, 15:11

Czy u nas(na śląsku) nie ma normalnych mechaników?
Miałem identyczne objawy tylko że poszło dużo szybciej.
Obracał się w sprzęgle ten wielowypust gdzie wchodzi wałek ze skrzyni.
Albo leci ci skrzynia,ale ja obstawiam sprzęgło.

Ostatnio diagnozą wszystkich mechaników jest dwumas, coś wali szarpie dwumas do wymiany.
Jakie zdziwienie potem klienta który zmienia koło dwumasowe a auto dalej szarpie, mechanik przecież odpowiedzialności na siebie nie weźmie za wydana kasę.

marianm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:35
Imię: Marian
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypad

Post autor: marianm » 15 kwie 2013, 15:16

Ok, ale dlaczego po jednym dniu nagle wszystko wróciło do normy?

bronx
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1842
Rejestracja: 04 lip 2012, 13:09
Lokalizacja: Gliwice

Re: Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypad

Post autor: bronx » 15 kwie 2013, 15:27

Bo jak przeskakuje ten wielowypust w tarczy sprzęgła nie ruszysz i wali jak cholera.
Wyłącz silnik, postaw auto swobodnie tak aby skrzynia (sprzęgło) nie było obciążone przyjdź za kilka h zapal i pojedziesz, ile nie wiem.
Dlaczego- nie wiem. Na forum jest zdjęcie moje sprzęgła. Wiem że mechanik wymienił mi sprzęgło niby na Valeo (oczywiście nie dostałem żadnego świstka ) i teraz szarpie bardzo delikatnie przy ruszania. Oczywiście zanim siadło sprzęgło (trwał to może ok tydzień dwa) startował jak nuż w roztopione masło :)

marianm
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:35
Imię: Marian
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Croma 1.9 JTD - problem z napędem - niespotykany przypad

Post autor: marianm » 17 kwie 2013, 17:45

Być może wpis ten kiedyś komuś się przyda. Otóż wbrew wszelkim opiniom sprawa nie dotyczy ani sprzęgła, ani koła dwumasowego. Okazało się, iż moja półoś prawa się wypinała (brak zabezpieczenia). Efekt bardzo podobny do uszkodzonego sprzęgła bądź skrzyni biegów.

Pozdro

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”