Delta III - otrzymane informacje podczas jazdy TMC

Awatar użytkownika
aRb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 159
Rejestracja: 22 cze 2013, 20:52
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Szczecin

Delta III - otrzymane informacje podczas jazdy TMC

Post autor: aRb » 29 lip 2013, 19:28

Witam , może ktoś już miał taka sytuację .Parę dni temu podczas podroży po Niemczech korzystając z Blue &Me Instant Nav ,otrzymywałem komunikaty o utrudnieniach na drodze w formie wiadomości wyświetlanych na monitorze. Wszystko było by fajnie ,gdyby były one po polsku ale niestety były po angielsku. I teraz moje pytanie ---- navi mówi po polsku , wybierając tryb telefonu też posługuje się językiem polskim .Dlaczego więc komunikaty były po angielsku a nie po polsku czy nawet po niemiecku skoro byłem w Niemczech .Jak one do mnie ( Navi ) docierały skoro nie miałem wykupionego żadnego pakietu łączności ( chyba że to działa na zasadzie radia - to dlaczego angielski tekst w Niemczech) . I ostatnie czy jest funkcja zmiany języka tych wiadomości. Dziękuje za każdą odpowiedź
Poprzednio miłośnik Renault (R10, Chamade, Megane, Laguna II ) , teraz -- Lancia Delta III 1.6 M-jet 120 KM Selectronic.

Awatar użytkownika
Michor
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2386
Rejestracja: 05 lut 2012, 10:17
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Delta III - otrzymane informacje podczas jazdy z Navigcj

Post autor: Michor » 30 lip 2013, 14:20

To jest TMC (bardziej rozbudowana funkcja RDS'u) - działa na zasadzie komunikatów wysyłanych drogą radiową i pewnie navi ma taki odbiornik (albo jest zintegrowany z radiem - bo to jeden kombajn)
To jest za darmo:)

W PL to oczywiście *podobno jeszcze* nie działa.

Dlaczego po angielsku?
Bo jak ktoś wpisuje w Niemczech komunikat - to wpisuje po angielsku.
Dopóki nawigacja nie będzie miała wbudowanego "translatora" to będzie zawsze w języku w którym ktoś wpisze komunikat.
W PL pewnie też będzie po angielsku - ze względu właśnie na cudzoziemców którzy konkretnie polskiego (czy tam niemieckiego) rozumieć nie muszą.

To tak jak byś się pytał, jak zmienić język RDS'u w radiu bo nie chcesz mieć niemieckiego w DE tylko polski:)

Traffic Message Channel

EDIT:
Ja mam np. na stanie Blaupunkta Travelpilot E1 - radio z nawigacją - i ono obsługuje właśnie komunikaty TMC.
BMW E39 Touring - 4,4 V8

Awatar użytkownika
aRb
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 159
Rejestracja: 22 cze 2013, 20:52
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Szczecin

Re: Delta III - otrzymane informacje podczas jazdy z Navigcj

Post autor: aRb » 30 lip 2013, 18:34

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Tak to jest opisane w instrukcji do której dotarłem.

TRAFFIC INFO (TMC)
Wyświetla informacje o ruchu na drogach
w czasie rzeczywistym odebrane poprzez
serwis TMC nadawany przez
niektóre stacje radiowe.
Poprzez to menu można uaktywniać/dezaktywować
serwis i ustawiać filtry. Filtry
służą do określania interesujących
obszarów, dla których system bierze pod
uwagę komunikaty o ruchu na drogach,
filtrując te które nie są ważne.
Poprzednio miłośnik Renault (R10, Chamade, Megane, Laguna II ) , teraz -- Lancia Delta III 1.6 M-jet 120 KM Selectronic.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio & Navi”