Jakie płyny?

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 13:20

Czy do youngtimera w rodzaju Delty Integrale zasady stosowania płynów ustrojowych są takie same jak do współczesnych aut?

Chodzi mi o oleje (zazwyczaj lałem GM 0W/30 - ale to się raczej nie nada, zwłaszcza że poprzednio był wlewany półsyntetyk) czy płyny do chłodnic (to się dolewa prosto z opakowania czy trzeba jakoś rozcieńczać, mieszać niebieskiego z różowym raczej nie można) itd?

Jakie zalecacie?

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: solarzmr » 01 cze 2011, 14:58

Generalnie olej powinno się stosować według zaleceń producenta. Ze względu na dość mocne grzanie się oleju w silniku z turbo musisz o tym pamiętać przy wyborze. Ja do Delty stosuję Valvoline VR1 Racing 10W60, polecane też są oleje Motul.

Płyn do chłodnicy, jeśli nie wiesz co tam jest zalane to najlepiej wymienić całość na nowy. Nie mieszać różowych z niebieskimi. Podobnie jak olej tu też stosuję Valvoline.

Jak nie był dawno wymieniany to też dobrze jest wymienić płyn hamulcowy. Przy okazji sprawdź stan gumowych przewodów hamulcowych które lubią pękać ze starości. Można je zmienić na przewody w stalowym oplocie, które są wytrzymalsze, a do Integralki nie ma problemów z ich kupieniem.

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 15:11

solarzmr pisze: Płyn do chłodnicy, jeśli nie wiesz co tam jest zalane to najlepiej wymienić całość na nowy.
Pytam w kwestii dolewek, auto miało niedawno przegląd (jeszcze za granicą), więc szkoda wywalać dobre chłodziwo.
Niebieski z niebieskim można mieszać dowolnie?

I ile powinno być w zbiorniczku chłodziwa, niby w instrukcji piszą coś o jakimś znaczniku, ale nic takiego nie widzę na/w zbiorniczku.

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: solarzmr » 01 cze 2011, 15:25

Cavallino pisze:
solarzmr pisze: Płyn do chłodnicy, jeśli nie wiesz co tam jest zalane to najlepiej wymienić całość na nowy.
Pytam w kwestii dolewek, auto miało niedawno przegląd (jeszcze za granicą), więc szkoda wywalać dobre chłodziwo.
Niebieski z niebieskim można mieszać dowolnie?

I ile powinno być w zbiorniczku chłodziwa, niby w instrukcji piszą coś o jakimś znaczniku, ale nic takiego nie widzę na/w zbiorniczku.
Mieszać raczej można, ale tylko tego samego koloru. W zbiorniczku jak nalejesz za dużo to wyleci korkiem i będzie tyle ile potrzeba. Ten znacznik to jest chyba połowa zbiorniczka. Ale jak dolewam to zawsze daję więcej niż połowę, zawsze lepiej mieć trochę więcej niech wyleci, niż zbyt mało

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 15:32

Aaaa, no to pewnie dlatego go nie widzę, że mam więcej niż połowa.
Szkop mi pokazywał że mam uważać na ten płyn bo sam wylatuje jak się zagrzeje za mocno, więc trzeba uzupełniać - dlatego pytam, a nie pamiętam ile było jak kupowałem.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: Nat » 01 cze 2011, 15:34

Oleum, to jak napisał Wielce Szanowny Przedpiszca, u mnie też Valvoline 10W60 lub Motul 10W60.
W żadnym razie nie oszczędzaj na oleju.
Co do płynu chłodniczego, to na Twoim miejscu - za pierwszym razem wymieniłbym cały. Polecam Prestone.
Chyba że nie masz zamiaru doprowadzać Integralki "do stanu wrzenia" - (oczywiście w przenośni) ;)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 15:43

Nie mam takowych zamiarów.
Poza tym sądzę że był wymieniony w tym roku, skoro był wyciągany silnik (w celu wymiany sprzęgła) i robiony przegląd.

A propos - czy Wam też w Integralkach sprzęgło bierze dość wysoko i z małym skokiem (efektywnym, nie mówię o całej drodze przebywanej przez pedał, bo to już miałem regulowane)?
Bo nie jestem przekonany że wymienili zdechnięte sprzęgło na nowe, a nie tylko w trochę lepszym stanie.
Mówili że na nowe, ale nie do końca im wierzę.

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: solarzmr » 01 cze 2011, 15:48

Jeszcze jedna kwestia w sprawie oleju. Wymieniaj go co 5-7 tyś km i sprawdzaj co jakiś czas jaki masz stan. Lepiej trzymać go na max. niż w połowie tak jak w normalnych samochodach.

Płyn najlepiej sprawdzać po odkręceniu korka. Na ciepłym silniku powinno być prawie pod korek. Tylko nie sprawdzaj tego od razu po zgaszeniu silnika, bezpieczniej jest odczekać kilka minut. U mnie zbiornik jest prawie nieprzezroczysty i nic nie widać przez ściankę.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: Nat » 01 cze 2011, 15:56

I jeszcze jedno - masz 8V czy 16V?
Jeśli 8V, to z wysokimi deklami czy niskimi?
Jeśli z wysokimi, to polecam wymianę na niskie.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 15:58

U mnie jest zupełnie nieprzezroczysty. ;-)

A co do oleju - no to muszę dolać większą ilość, bo mam niewiele ponad min.
Gdzie w Poznaniu można kupić rzeczone Valvoline lub Motula w dobrej cenie?
Jakieś intercarsy je mają?

Pamiętam jak kiedyś kazali mi lać Motula do Punto HGT (niby że się fazator nie popsuje dzięki niemu) to musiałem z Warszawy ściągać specjalnie (a fazator i tak się popsuł w ciągu roku).

P.S.
Mam 8V.
O jakie dekle chodzi?

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: solarzmr » 01 cze 2011, 15:59

Ostatnio Valvoline kupowałem w Intercarsie

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: Nat » 01 cze 2011, 16:02

Motul też jest do dostania chyba w intercarsie.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 16:08

10W60 występuje też produkcji Castrola.
Będzie gorszy niż w/w?

P.S.
Mam 8V.
O jakie dekle chodzi?

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Jakie płyny?

Post autor: Nat » 01 cze 2011, 16:20

Dekiel zaworów. Był wysoki i niski. W wysokim podobno smarowanie było gorsze.

Tu masz fotkę wysokiego:
ScreenHunter_02 Jun. 01 16.19.gif
Fotka zapożyczona ze strony deltaintegrale.pl
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Cavallino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 51
Rejestracja: 10 maja 2011, 10:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie płyny?

Post autor: Cavallino » 01 cze 2011, 16:43

A niski jak wygląda?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”