Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Moderator: stabraf

Quba
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2012, 2:49
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań/okolice

Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Quba » 07 sty 2012, 21:06

Witam,
W okolicy lipca zamierzam zakupić jedno z tych autek. Generalnie najbardziej nastawiony jestem na Lybrę, później Bravę i na końcu Alfa. W rodzinie są dwie Bravy (było więcej), jedna 1.6 16v, druga 1.2 16V. Ja często mam przyjemność jeździć 1.6 16V 105KM i według mnie jest to naprawdę fajne, pozytywne autko. Nikt na nie nie narzeka. Ale wiadomo, klasa niżej niż Lancia czy Alfa. Alfę biorę pod uwagę tylko z silnikiem 2.4 JTD (z tego co zdążyłem wyczytać, warte uwagi - jeśli się mylę proszę mnie poprawić). Alfa 156 wiadomo, super wygląd, ale .... tylko z zewnątrz, wnętrze po prostu średnio mi się podoba. No i na koniec Lybra. Wygląd z zewnątrz, inny niż wszystkie auta na co dzień ... w każdym razie dla mnie cudo. A wnętrze podoba mi się najbardziej. Problem w tym, że nie mam pojęcia jaki motor wybrać. Rozważam ten co w Alfie (chyba), czyli 2.4 JTD - tylko teraz nie wiem jaki 150KM czy 135KM ? Ktoś pisał na forum, że brać tą, która będzie w lepszym stanie. Może któryś silnik jest jednak lepszy ? A druga opcja to benzyna. Cały czas nastawiałem się na 1.8, ale po wyczytaniu, chyba zostawię go w spokoju na koszt 2.0 ? Nie wiem czy dobrze myślę ? I znowu jeśli 2.0 to 150KM czy 154KM ? Gdzieś już czytałem, że silniki zbytnio się nie różnią, ale ta 150KM to nowsza jednostka, ale czy lepsza ?
Wracając do Alfy 156, wszędzie, gdzie patrzę na Alledrogo silnik 2.4 JTD, minimalny przebieg to ok. 180 000. A cała reszta grubo ponad 200 tys. albo lepiej. Warto oglądać się za takimi ? Lybrę z 2.4 JTD można znaleźć już z tym przebiegiem 150 tys. albo czasami mniej, choć z drugiej strony, kto wie ile tak naprawdę mają te autka przekulane.
W zasadzie to na tyle, chciałbym od ekspertów z tego forum uzyskać jakieś porady :)
Bo co do wyboru między Bravą czy Lybrą to chyba nikt mnie nie będzie przekonywał :P Jak już to pewnie bardziej do Alfy niż do Fiata :P Zapomniałem o najważniejszym. Na autko mam zamiar przeznaczyć ok.10 000 (sam zakup autka). Mam nadzieję, że da się coś ciekawego w tej kwocie znaleźć ? Na razie tyle, jak coś mi się przypomni napiszę.
Wiem, wiem, jeszcze mam sporo czasu, ale chcę wiedzieć wszystko o tym autku.
Strasznie się rozpisałem, przepraszam, ale mam nadzieję, że ktoś znajdzie w sobie trochę cierpliwości i co nieco pomoże ;)
Ostatnio zmieniony 07 sty 2012, 21:33 przez Quba, łącznie zmieniany 1 raz.

laly2000

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava (tak tak, to nie żart)

Post autor: laly2000 » 07 sty 2012, 21:17

Lybrę 2.0 z 2001 powinieneś w tej kwocie znaleźć. Patrz na stan, przebieg olej.

Awatar użytkownika
Barton
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 319
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:11
Imię: Bartek
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Barton » 07 sty 2012, 21:43

Witaj,
Na początek proponowałbym przeczytanie działu związanego z Lybrą.
Jest już tam założonych kilka wątków o takiej samej tematyce jak Twój.
Jak przebrniesz przez te kilkanaście stron i dalej będziesz miał pytania to wtedy pisz śmiało.
Aaa i raczej nie spodziewaj się na forum Lancii, że ktoś doradzi Ci zakup samochodu innej marki :D

Quba
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2012, 2:49
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań/okolice

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Quba » 07 sty 2012, 23:58

Z tego co wyczytałem, to silnik 1.8 w benzynie całkowicie odpada (chyba najbardziej awaryjny). Natomiast w silniku 2.0 w benzynie często i gęsto występują problemy z brakiem mocy, przepływomierzem itp. Czy w dieslu 2.4 JTD również występują podobne problemy ? Generalnie nigdy wcześniej nie jeździłem dieslem, ale może czas najwyższy to zmienić. Coraz bardziej skłaniam się ku właśnie temu silnikowi. Ale jeszcze sporo czasu, wiec pewnie zmienię zdanie sto razy :P

laly2000

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: laly2000 » 08 sty 2012, 0:02

Problem to może wystąpić albo nie wystąpić, po czym naprawisz go (kilka stówek pewnie) i masz na ładnych parę lat i kilkadziesiąt tysięcy km spokój. Nie demonizowałbym.

Quba
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2012, 2:49
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań/okolice

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Quba » 08 sty 2012, 0:09

Chyba za dużo dzisiaj już naczytałem się o tych wszystkich "złych" stronach, co się komu psuje :P Trzeba poczytać o dobrych rzeczach.

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Heathen » 08 sty 2012, 10:29

Quba pisze:Z tego co wyczytałem, to silnik 1.8 w benzynie całkowicie odpada (chyba najbardziej awaryjny). Natomiast w silniku 2.0 w benzynie często i gęsto występują problemy z brakiem mocy, przepływomierzem itp. Czy w dieslu 2.4 JTD również występują podobne problemy ? Generalnie nigdy wcześniej nie jeździłem dieslem, ale może czas najwyższy to zmienić. Coraz bardziej skłaniam się ku właśnie temu silnikowi. Ale jeszcze sporo czasu, wiec pewnie zmienię zdanie sto razy :P
Pfff
Skoro takie rzeczy wyczytałeś, to musiałeś pominąć problemy z :
turbo
dwumasa
wtryskami i innymi rzeczami które mogą paść w 2,4 jtd...a diesel ma potencjalnie większy przebieg w momencie zakupu. Do tego większa masa silnika, bardziej obciążone zawieszenie itd itd.
O ile z 1,8 się zgadzam, wariator dość problematyczny, o tyle narzekanie na 2 litrową benzynę to jakieś nieporozumienie, bo idąc tym tokiem rozumowania to w lybrze NIE MA bezawaryjnych silników.
Jeśli nie trzaskasz kilometrów, i bierzesz pod uwagę każdy silnik...to szukaj auta w najlepszym stanie/wyposażeniu
QV...soon:)

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: brygadzista1 » 08 sty 2012, 10:46

Taa...najlepiej kup Lybre 2.4jtd z przebiegiem 150tys km za 10 tys zl z allegro... Napewno, powtarzam napewno nie będziesz narzekać :) takie przebiegi istnieją ale za kwotę 20 tys zl. Na jtd 150KM Cię nie stać bo to 2002 rok minimum. Nie kupuj 13 letniego Diesla za 10 tys z przebiegiem 150 tys km bo kolejna osoba będzie narzekać na Lancie.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
Egon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1718
Rejestracja: 14 mar 2007, 0:00
Lokalizacja: Łódź -
Kontakt:

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Egon » 08 sty 2012, 10:46

policz czy opłaca Ci się kupować diesla czy nie lepiej benzynę z LPG
przy obecnych cenach paliwa, poza tym każdy diesel będzie miał raczej przejechane pond 200 tyś a to już sporo (dużo zależy od użytkowania) koszty napraw diesla mogą wcale nie być takie małe, turbo, kolo dwumasowe to rzeczy które normalnie się zużywają a kosztują sporo. Jeździłem obydwoma autami Lybra 2.0 150km LPG Stag (ma ja mój kolega) oraz alfa 156 2.0 TS LPG KME (ma ją mój brat) jeśli chodzi o komfort z jazdy oba auta mają moim zdaniem porównywalny komfort (lub Alfa na +) różnica jest zdecydowanie w prowadzeniu Alfa dzięki dwóm wahaczom na jedno koło prowadzi się jak po szynach układ kierowniczy jest bardzo czuły i czuć sportowy pazur auto jest też szybsze od Lybry, Lybra ma zazwyczaj bogatsze wyposażenie jest bardziej miękka aut tych jest zdecydowanie mniej bardziej nadaje się do powożenia niż wyścigów poziom hałasu w oby autach moim zdaniem porównywalny, w Alfie szybciej siadają wahacze przednie w Lybrze 2.0 jest strasznie ciasno pod maską i każda naprawa jest ciężka ze względu na mała ilość miejsca sam rozrząd żeby wymienić trzeba opuścić lub wyjąć silnik w alfie z wymianą paska rozrządu należało by wymienić wariator (+500zl) auto też ma 8 świec ich koszt ok. 370zł (ale starczają na 100 tyś) generalnie auta wielkościowo podobne ale tak naprawdę zupełnie inne w przeznaczeniu. Oba auta na LPG śmigają bez problemów
Lancia Klub Polska - Łódź


Lancia Kappa 2.4 1997 ,Fiat 126p 1978, kiedyś 3 x Kappa 1x Lybra, oraz 35 innych aut

ballistic
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 30 gru 2011, 21:48
Lokalizacja: Myszków

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: ballistic » 08 sty 2012, 11:09

Dorzucę swoje 2 grosze...
Benzyna czy diesel?
Jeździłem: Punto 1.1 (benzyna), potem Mazda 323 1.7 TD, Lybra 1.8 - obecnie. (Testowałem też Lybrę 1.9)
Zupełnie subiektywnie stawiam na benzynę - po prostu są to przyjemniejsze silniki. Osobiście uważam, że 1.8 to nie tragedia. Główny problem, tak jak piszą koledzy, to wariator - jeśli nie przeszkadza ci, że co ok. 60 tys km będziesz musiał wymieniać rozrząd, to chyba nic innego potwornego się w tym silniku nie czai.
Trzeba jednak kontrolować stan oleju, bo troszkę pije.
Ja także wspomnę, że potencjalne awarie diesla są kosztowne (dwumasy, turbiny, ogólnie większy koszt części). Ceny napraw np. 1.8 nie odbiegają od innych przeciętnych benzyniaków, często takie same u Fiata.
A na koniec dopowiem tylko, że fajnie by było jeździć 2.0, ale nie narzekam.
Trafiłem na Lybrę w dobrym stanie i ją wziąłem. A polecam Ci... Lybrę:)
Pzdr.
Lybra Berlina 2000 1.8vvt

Kris
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1185
Rejestracja: 13 lip 2010, 22:29
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gorzyce (woj.śląskie)

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Kris » 08 sty 2012, 13:07

a ja jeździłem Bravo z silnikiem 1.2... Jak by mi się rodzina nie powiększyła to pewnie dalej bym był jego właścicielem. Bravo/brava to już jest standard na polskich drogach, zewnątrz już się oklepało. Wnętrze w Bravo/Brava jest proste ale nie prostackie - może się podobać. Jednostka 1.6 w Bravo miałem przyjemność takim jechać to było coś :) Lepsza jazda jak w Lybrze 1.8.
Sam mam Lybrę 1.8 z gazem, wariator miałem wymieniony przed zakupem, rozrząd wymieniałem we własnym zakresie, jedyna usterka silnika przez rok użytkowania to wyciek płynu chłodniczego z bloku silnika (głowica była planowana) i to tyle. Przy przebiegach rzędu 200-250tys trzeba się z tym liczyć.
Co do przebiegów:
Lybry jednak są stworzone do połykania kilometrów (komfort), brava natomiast jest autem bardziej stworzonym do jazdy na bliższe dystanse, stąd łatwiej Ci będzie znaleźć Bravę do przebiegu 150tyś niż Lybrę do przebiegu 200tyś. Ja prawdę mówiąc nie patrzę na przebieg auta przy zakupie, bardziej patrzę na jego stan wizualny, techniczny...
Co do ubytków oleju w 1.8:
niestety jest to prawda. Trzeba pamiętać o częstym zaglądaniu na bagnet, w moim przypadku co 1000km. Zużycie oleju zwiększa się przy silnikach z LPG (tzw. suche spalanie). Najbardziej na braku oleju cierpi ten sławny wariator, którego wymiana raz na 4-5lat nie stanowi dla mnie problemu. Praktycznie wariator raz wymienisz w ciągu całej eksploatacji samochodu. W nowych silnikach VW zużycie do 1,5l/1000km jest normalne. Fiatowskie silniki maja normę 0.6l/1000km. Nie ma silnika, który by nie zużywał oleju.
Do Alfy się nie wypowiadam, bo nie miałem bezpośredniej styczności ze 156.
Jeśli auto ma Ci służyć tylko do przemieszczania się to wybierz Bravo, jeśli natomiast ważne dla Ciebie jest, czym się przemieszczasz to wybierz Lybrę. Sądzę jednak że pójdziesz w stronę Lybry, jeśli zarejestrowałeś się na forum Lancii :) No chyba, że jesteś też na forum BBM :)
W każdym bądź razie trafnej decyzji przy zakupie Ci życzę.
było Uno 1.0, Bravo 1.2 16V, była Lybra LX SW 1.8 LPG, była Croma 1,9 150KM jest Lancia Ypsilon Platino 0.9 i Ford Galaxy

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: aro » 08 sty 2012, 13:13

ja sie tam dziwie dlaczego w tym porównaniu znalazł sie fiat bravo, gdyż to zupełnie inne auto:) o zupelnie innej charakterystyce, czy gabarytach.

Quba
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2012, 2:49
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań/okolice

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Quba » 08 sty 2012, 14:37

Bardzo się ciesze, że się tutaj znalazłem, bo widzę, że każdy fachowo może coś powiedzieć na temat swojego silnika, swojej Lybry O to mi właśnie chodziło. Nie znam się na tym aucie, nigdy nie miałem z nią do czynienia, dlatego zapewne snuję różne dziwne rzeczy ;) Jeśli kogoś czymś przypadkiem uraziłem, to przepraszam ;) Jak pisałem na początku, od zawsze jeżdżę benzyną i chyba chciałbym to kontynuować, ale nie chcę niczego z góry zakładać. Zdaję sobie sprawę, że naprawy diesla i to z niemałą pojemnością silnika, będą kosztowne, ale benzyna też tania nie będzie. Ale zdaje sobie z tego sprawę, wszystko zależy od egzemplarza, jaki się trafi i czasami trzeba coś w nim zrobić. Dzięki niektórym wypowiedziom, sam już nie wiem, nad jakim silnikiem myśleć. Może tak ? jak ktoś pisał, bardzo możliwe, że 2.4 JTD do 10 tys. zł nie dostanę w przyzwoitym stanie. Jeśli tak, to pozostanie mi benzyna i wybrać lepszy egzemplarz. A na sam start, wymiana rozrządu, płynów, filtrów i co będzie potrzeba mam zamiar przeznaczyć jakieś 1500zł. Do tego wszystkiego dojdzie jeszcze niemałe ubezpieczenie.
aro brava znalazła się w tym zestawieniu tylko dlatego, że znam to auto, ale chcę poznać też lybrę :) wiem, wiem to zupełnie inna półka, ale cóż tak wyszło :P Jeśli nie lybra, to na pewno brava :) Znowu się rozpisałem ? w takim razie ? będę miał ok. 10 tys. +- 1500/2000 na start. Co polecacie ? Jest mi obojętne czy będzie to diesel czy benzyna, w dzisiejszych czasach ?

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: brygadzista1 » 08 sty 2012, 17:38

Albo nie doczytalem albo umknelo mi w tych dlugich wypowiedziach - jaka ma to byc wersja nadwozia? Sedan - zdecydowanie mniej egzemplarzy wiec moze byc trudniej znalezc ten najbardziej rozsadny. Jesli jednak ma to byc kombiaczek polecałbym Intense w wersji 1.6 (moge Ci taka przytargac) albo 1.9 JTD 105KM bez zmiennej geometrii. Zarowno pierwsze i drugie rozwiazanie zmiesci sie w tej kwocie w przyzwoitym stanie. Odradzam 2.4JTD bo:
- wersji 150KM nie kupisz w tych pieniadzach,
- wersje 135KM maja juz ogromne przebiegi a na rzecz tych 30KM nie warto chyba doplacac co roku przy ubezpieczeniu i badz co badz nieco wyzszym spalaniu.
Pozostale silniki niech ocenia inni. Wydaje mi sie ze 2.0Pb bylo by dobrym wyjsciem.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Quba
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 22
Rejestracja: 06 sty 2012, 2:49
Imię: Kuba
Lokalizacja: Poznań/okolice

Re: Lybra vs. Alfa 156 vs. Fiat Brava

Post autor: Quba » 08 sty 2012, 18:06

Bardziej podoba mi się sedan, jednak jeśli znajdzie się jakieś kombi w lepszym stanie, to nie będę się zastanawiał ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lybra/Lybra SW”