Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Moderator: stabraf

borysjr
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 08 mar 2013, 14:51
Imię: Borys
Lokalizacja: Opole

Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: borysjr » 08 mar 2013, 15:11

Dzień dobry,

od dłuższego czasu próbuję znaleźć samochód używany. Przeczytałem chyba milion opinii, testów, porównań. Zmęczyła mnie polska legenda o dobrym niemieckim samochodzie więc postanowiłem nie szukać. Kolega powiedział, że coś mi znajdzie i podeśle linki. Znalazł między innymi Lancię Lybrę 1.6 16V z gazem sekwencyjnym.

Moje potrzeby są niewygórowane. Robię około 300-600km miesięcznie. Nie zależy mi na super dynamicznym silniku. Nie dojeżdżam autem do pracy. Potrzebuje je do sporadycznych wypadów z dzieckiem, wózkiem i bagażami raz, dwa razy w miesiącu. Znalazłem samochód kupiony w polskim salonie, serwisowany w ASO do ok. 200 tys. km, teraz ma 270 tys. Drugi właściciel naprawiał już nie w ASO. Chcę pojechać je obejrzeć, ale z kim bym nie rozmawiał, każdy tylko odradza:

- że zawiecha z Alfy - beee...
- że silnik Fiata - beee...
- że dużo elektroniki - beee...
- że przebieg duży - beee...

Z tego co wiem, to ludzie Fiatami z podobnym silnikiem robili znacznie więcej kilometrów, należy dbać o rozrząd (kontrolować co 30 tys., wymieniać co 60) i powinno być dobrze.

Jest to rocznik 2000 z dość bogatym wyposażeniem (w porównaniu do innych aut z tej półki). Oczywiście pełna elektryka, BOSE, 4 poduszki i dwustrefowa klima (ale to pewnie każdy amator Lancii wie).

Opinie znajomych i nie tylko kładły nacisk na zawieszenie, że takie z Alfy to bagno i popłynę na naprawach. Na allegro kpl. wahaczy przód widziałem za 120 zł, nowe. Nie wiem sam, w co mam wierzyć i kogo słuchać.

Wiem, że trudno jest cokolwiek oceniać na sucho, ale mocno zastanawiam się nad kupnem. Jadę oglądać z mechanikiem i blacharzem. Czy mogę liczyć na jakieś podpowiedzi, co do kosztów eksploatacji, napraw. Czy ten silnik 1.6 to faktycznie takie dno? Jak wspominałem jeżdżę równo i miarowo, głównie za miasto do rodziny lub w niedaleką trasę (140 km). Po mieście bardzo rzadko.

Auto jadę oglądać w niedzielę. Będę bardzo wdzięczny, jeśli ktoś udzieli jakiejkolwiek odpowiedzi może dzisiaj, bądź jutro. Mogę ew. wkleić linka do aukcji... chociaż boję się, że ktoś mi je podbierze :)
Ostatnio zmieniony 08 mar 2013, 15:18 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Prosimy umieszczać posty w odpowiednim dziale!

Awatar użytkownika
Coupe
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 868
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: Coupe » 08 mar 2013, 15:29

Wklej linka - nie napalaj się, wątpię, że ktoś podbierze, nie każdy chce stary samochód - jest ich wszędzie pełno.
Co do opisywanego auta tak naprawdę jak się trafi, dobrze takie autko kupować z polecenia, można umoczyć, a można być b. zadowolonym.
http://otomoto.pl/lancia-lybra-1-6-16v- ... 24758.html

Awatar użytkownika
barsliw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 496
Rejestracja: 06 lut 2012, 23:58
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: barsliw » 08 mar 2013, 15:34

Przede wszystkim podaj budżet jakim dysponuje i skąd jesteś. Wtedy może coś się pomyśli.
Była: Lybra 1.8 LPG, Lybra 2.4jtd CF3 - 2000r
Jest: Alfa Romeo 156SW 2.5 V6

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: Nat » 08 mar 2013, 15:39

Przy takich potrzebach jakie opisałeś, 1,6 16V wystarczy. To prosty silnik, a im mniej bajerów, tym mniej rzeczy do psucia się :)

Lybra, jesli niebita, nie powinna sprawiać kłopotów przy tym przebiegu (inna sprawa, czy jest on faktyczny).

Zajrzyj tu: :link:, może ten tekst będzie ci pomocny.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: FXX » 08 mar 2013, 15:52

Zaczynając od zawieszenia to jest to już pierwsza kwestia, która ukazuje znajomość tematu tych "fachoFców". Owszem płyta podłogowa jest wspólna z AR156, jednakże zawieszenie jest nieco inne - bardziej komfortowe i przy tym trwalsze. Poza tym jeżeli ktoś twierdzi, że zawieszenie z AR jest beeee to chyba tylko jeździł niemiecką taczką zwaną VW bądź Opel i nie wie co to radość z jazdy i prowadzenia samochodu.
Silnik z fiata? Akurat 1,6 jest dość bezproblemowym silnikiem - główny jego problem to mała moc w porównaniu do masy Lybry. Zapytaj tych co Ci doradzali co sądzą o fiatowskim JTD, jeśli również powiedzą beee to możesz ich wyśmiać.
Elektronika? Nie bardzo rozumiem dlaczego wszyscy się tak boją tego pojęcia? Na tle współczesnych samochodów Lybra tej elektroniki nie ma za dużo. Teraz byle miejskie wozidełko ma jej więcej i jakoś jeżdżą. Poza tym, pomijając jakieś pierdółki, które od czasu do czasu lubią nam umilić życie, to nie ma na co narzekać.
Duży przebieg to pojęcie względne. Jeśli samochód jest zadbany to taki przebieg nie zrobi większego wrażenia na tym samochodzie. Tutaj również odsyłam z zapytaniem do tych "fachoFców" - ile przejechanych kilometrów mają ich samochody?

Napisz skąd jesteś i gdzie stoi ta Lyberka, może ktoś oglądał i będzie coś w stanie o niej powiedzieć.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

borysjr
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 08 mar 2013, 14:51
Imię: Borys
Lokalizacja: Opole

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: borysjr » 08 mar 2013, 15:58

Pan Coupe wkleił dokładnie to, co mam ochotę obejrzeć. Niedługo dostanę więcej zdjęć na maila, to się podzielę. Przebieg raczej autentyczny (jest książka serwisowa do wglądu, pierwszy właściciel miał auto 10 lat - serwisowane w ASO). Drugi kupił dla syna, syn wyjechał na studia i auto stoi u rodziców, jeździ nim żona (wiadomo że czasami historie sprzedających są zmyślone albo podkoloryzowane, ale w coś tam uwierzyć można). Był wymieniony rozrząd, wahacze. Rok temu dmuchawa (500 zł - oryginalna) i alternator. Gaz montowany w 2010. Z usterek właściciel wymienił pojawiającą się i znikającą kontrolkę ABS (czujnik przy kole?). Opony zimowe w porządku, dwie letnie na śmietnik.

Jestem z Opola. Chciałem wydać na auto troszkę mniej niż 10 tys., żeby z ewentualnymi niespodziewajkami + dokupieniem opon zmieścić się w tych 9000-10000. Jakby wszystko było ok i udałoby się zbić do 7000 tys., to byłbym zadowolony.

Lybra stoi w Przybkowicach pod Kluczborkiem pod Opolem :) Oferta w komisie jest podobno po znajomości, auto do obejrzenia w domu u właściciela.

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: brygadzista1 » 08 mar 2013, 16:06

Nie ma zdjęć wnętrza niemniej widać że samochód nie ma dziur w progach i nie jest zniszczone więc jeśli mechanicznie i we wnętrzu jest podobnie to śmiało brać i nie słuchać rad osób które z tym samochodem nigdy nie mieli do czynienia.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: FXX » 08 mar 2013, 16:18

Szkoda, że nie wrzuciłeś tego tematu w poprzedni weekend, bo bym wziął laptopa z interfejsem i pojechał sprawdzić ten samochodzik (stoi jakieś niecałe 40km ode mnie).
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

borysjr
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 08 mar 2013, 14:51
Imię: Borys
Lokalizacja: Opole

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: borysjr » 08 mar 2013, 16:38

No szkoda :)

Dostałem właśnie zdjęcia. Przetarty fotel, o którym wspominał właściciel, dlatego prosiłem o zdjęcie. Silnik... z pokrywą więc nic nie widać. Bagażnik nie wygląda na bardzo styrany, chociaż trochę przetarta jest listwa (od wsuwania skrzynek z żelazem? :P). No i lampka z jednej strony nie działa, szczegół. Zobaczę na miejscu jak reszta wnętrza, bo coś Pan skąpi foty, ale twierdził, że tylko ten fotel. Zresztą na jasnej tapicerce wszystko będzie jak na dłoni. Głowica haka nie wygląda na wyślizganą. Może nie woził węgla na zimę w przyczepce? Coś jest widoczne na lewej przedniej lampie u dołu... co to może być?
20130307038.jpg
20130307037.jpg
20130307035.jpg
20130307034.jpg
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: brygadzista1 » 08 mar 2013, 17:08

Myślałem że w tej cenie będzie to lepiej wyglądać. Za tą cenę można dużo ciekawszy egzemplarz nabyć. A pamiętaj że zniszczona Lybra nie daje tyle radości z użytkowania co zadbana. Zawsze będziesz narzekał że plastiki połamane, porysowane, tapicerka dziurawa etc. Dla porównania 1.6 które sprzedawałem rok temu w podobnej cenie wyglądało jak nowe auto a Piotrek do dzisiaj się z niego cieszy.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

Awatar użytkownika
Rutuś
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2497
Rejestracja: 17 mar 2011, 22:44
Imię: Leszek
Lokalizacja: Warszawa-WJ

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: Rutuś » 08 mar 2013, 17:20

Hubert a Ty już wysprzedałeś swoją kolekcję???????? Może kolega coś wybierze.
jest Lancia Delta 1.6 2010 Alfa Romeo Mito 1.4 16V 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 2011

była Lancia Lybra SW 1.9JTD 2003 Fiat Grande Punto 1.4 2005

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: brygadzista1 » 08 mar 2013, 17:26

Nie mam żadnej 1.6, mam 1.8 chociaż nawet na zamówienie by się coś ładnego przywiozło. Łatwo o zadbane 1.6 bo to bardziej dupowozek do sklepu niż w dalekie autostradowe trasy więc przebiegi są niskie.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

borysjr
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 08 mar 2013, 14:51
Imię: Borys
Lokalizacja: Opole

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: borysjr » 08 mar 2013, 18:10

A co kolega ma do 8000 PLN? :) Może jakiś Diesel 1.9? Chociaż mnie to zawsze straszą, że w dieslu jak pompa, turbina albo coś innego ważnego, to gruba kasa :) I kolega jest "z tych uczciwych sprzedawców" i nie kręci przebiegu w dół? :)

A ta 1.8 jest w gazie? Na mądrych stronach wyczytałem, że jest bardziej awaryjny od 1.6. Chyba zacznę na PW pisać, żeby forum nie zaśmiecać.

Awatar użytkownika
brygadzista1
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2675
Rejestracja: 23 lis 2009, 21:48
Imię: Hubert
Lokalizacja: Solec/Wolsztyn/Reklinek

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: brygadzista1 » 08 mar 2013, 18:20

A jakiej odpowiedzi się spodziewasz na takie pytanie? Tak kręcę? Kliknij w link w moim podpisie "8 Lybr..." Do przejazdów rzędu 700km miesięcznie nie polecam Ci ani Diesla ani benzyny w gazie. Mogę Ci przywieźć ładne 1.6 bez gazu. Ale najpierw obejrzyj tą jeśli masz blisko. Może akurat.
Była:Piękna Lybra 1.9 JTD 115
Tysiące części do modeli: THESIS/LYBRA/PHEDRA/KAPPA oraz inne włoskie marki
SZUKASZ WŁOSKIEGO AUTA? POMOGĘ CI W ZNALEZIENIU ZADBANEGO EGZEMPLARZA
SPROWADZANIE SAMOCHODÓW NA ZAMÓWIENIE - 781952180
WYBIERZ MAILA ZAMIAST PW - it.carczesci@gmail.com

borysjr
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 10
Rejestracja: 08 mar 2013, 14:51
Imię: Borys
Lokalizacja: Opole

Re: Lybra 1.6 16v - kupić, czy nie kupić, o to jest pytanie

Post autor: borysjr » 08 mar 2013, 18:30

To był żart na marginesie... może trochę nie na miejscu. Jak ta się okaże jakimś bublem, to się zgłoszę po benzyniaka :) Ale jakby się okazała znośna i udałoby się zbić do 6800-7000 to już zawsze troszkę lepiej. Każda mała niedoróbka, to kolejny krok to negocjacji w dół.

Dzięki wszystkim raz jeszcze za opinie.

Pozdrawiam serdecznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lybra/Lybra SW”