Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Moderator: stabraf

RazKaze
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 11:58
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź

Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: RazKaze » 21 paź 2015, 13:34

Witajcie

Jestem tu nowy, chce sie was wypytać na co mam patrzeć kupując LYbre.

Wiec że wy zapewne znacie się na Lancii to powiedzcie mi o jakichś słabych punktach tego auta i na co mam zwracać uwagę przy oględzinach.
Nie mam co do auta jakiCHś specjalnych wymagań wyposażenia, ale interesują mnie silniki diesla, i tu powiem ze nigdy diesla nie miałem a aut już miałem sporo.

Co do silników to wiem ze sa to fiatowskie jtd czyli silniki mające dobra opinie, interesuje sie najbardziej 2,4. jakie teraz sa rozsądne przebiegi tych aut.
oczywiście w 15 letnie auto w dieslu z przebiegiem poniżej 200k nie wierze sam aktualnie mam renówkę scenika pierwszej generacji z przebiegiem na gazie 350k.
Nie zastanawiałem sie nad benzyna, bo nie wiem co to za silniki i ev jak znoszą gaz.

Interesuje się Lybrą, bo nie jest to auto gdzie pod światłami będzie stało takich 5 i przy silniku 2,4 pewnie potrafi to jeździć. A lUbię rzadsze mniej codzienne auta z silnikami powyżej 130 koni a przy aktualnej reni nie mam nic i szlag mnie już trafia w porównaniu z poprzednim autem.

Wcześniej miałem parę lat mitsubishi galanta 2.5 sport edition i cały czas jestem mitsumaniakiem ale galanta w kombi nie kupie.

(zaznaczę ze nie szukam auta idealnego wole kupić takie gdzie jest coś do zrobienia i samemu lub z pomocą zrobić to porządnie i wiedzieć czym jeżdżę. Tak robię z każdym autem i nigdy tego nie pożałowałem)
Ostatnio zmieniony 21 paź 2015, 22:56 przez wujekp, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Prosimy tytułować posty zgodnie z zasadami!!! To jest LYBRA!!! Wiemy co to jest słowo jakiś/jakiCHś???

pääkäyttäjä

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: pääkäyttäjä » 21 paź 2015, 13:52

Było wałkowane, ale mnie głównie ciśnie się na klawiaturę:

- rdzewiejące progi
- rdzewiejąca tylna belka zawieszenia
- aby egzemplarz nie był zajechany bo się można przejechać ;)
- gaz silniki znoszą dobrze


Odchodząc od tematu: SZLAG jak już i LYBRE nie "libre" :P Mnie się jeszcze nie zdarzyło, abym stał pod światłami a przede mną i za mną pięć Focusów II czy Ibiz 6K FL :D

Awatar użytkownika
ESSOX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 489
Rejestracja: 08 lip 2009, 21:59
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: ESSOX » 21 paź 2015, 14:02

Przy 2.4 jtd - sprzęgło i dwumasa. Przy każdym serce czyli silnik.
Lybra SW 2,4JTD

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: FXX » 21 paź 2015, 16:32

ESSOX pisze:Przy 2.4 jtd - sprzęgło i dwumasa. Przy każdym serce czyli silnik.
Ale, że co sprzęgło i dwumasa? Przy normalnej eksploatacji nie sprawiają problemu.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

RazKaze
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 11:58
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: RazKaze » 21 paź 2015, 16:36

Fajnie, dziękuję

Jak sprawdzić sprzęgło i dwumasę? Jakieś sposoby, czy tak samo jak przy benzynie pierwszy bieg tak do 60 i na piątkę? Jak zacznie szarpać gasnąć to źle?

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: FXX » 21 paź 2015, 17:25

Tego Diesla na 1 biegu rozpędzić do 60km/h to chyba tylko z przepaści :)

Oznaką uszkodzonego dwumasu są przede wszystkim metaliczne dźwięki przy uruchamianiu i gaszeniu samochodu, drgania i stuki na jałowych obrotach.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: Pawcio78 » 21 paź 2015, 21:18

RazKaze pisze:fajnie dziękuje

a jak sprawdzić sprzęgło i dwumase jakieś sposoby, czy tak samo jak przy benzynie pierwszy bieg tak do 60 i na piątkę? jak zacznie szarpać gasnąć to źle?
A pocóż te bidne silniki tak katować? Jedynka do 60? Przecież jest jeszcze bieg drugi i trzeci hmm? co innego wyścig na 1/4 mili?

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

krzysztofD
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 29
Rejestracja: 01 cze 2009, 21:15
Lokalizacja: krakow

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: krzysztofD » 21 paź 2015, 23:26

Są trzy rzeczy na które musisz zwrócic uwagę przy zakupie: blacharka, blacharka i blacharka, a konkretnie podłoga i progi. Resztę w tej chwili można naprawić za grosze właśnie ze względu na dużą podaż dawców.

Awatar użytkownika
Artur G.
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2222
Rejestracja: 22 sty 2006, 0:00
Imię: Artur
Lokalizacja: Lubartów k/Lublina
Kontakt:

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: Artur G. » 22 paź 2015, 7:47

krzysztofD pisze:Są trzy rzeczy na które musisz zwrócic uwagę przy zakupie: blacharka, blacharka i blacharka, a konkretnie podłoga i progi. Resztę w tej chwili można naprawić za grosze właśnie ze względu na dużą podaż dawców.
Dokładnie, wg mnie to jest najważniejsze.
Na przykładzie mojej Lybry - 2000 rocznik a progi, podłoga, drzwi zdrowizna. Ktoś tak zakonserwował, że w drzwiach pływa gęsty olej (wysmarowane całe wnętrze drzwi), po progach spływa jakiś niezidentyfikowany smar. Mam tylko lekki nalot na samych rantach tylnych błotników.
Wczoraj podnosiłem samochód fabrycznym podnośnikiem do wymiany kół i nie było choćby najmniejszego trzasku świadczącego o słabych progach.
A mechanika - żaden problem, wiele można samemu wykonać a i mechanicy sobie poradzą używając nowych części albo od tzw. "dawców" których faktycznie jest coraz więcej.
pozdrawiam, Artur
Kappa była przez 56 m i 14 dni.
Dedra była przez 28 m i 13 dni
Alfa 156 1.8 TS była - 26 m i 5 dni
Jaguar X-type 3.0 V6 awd był 40 miesięcy
Lancia Lybra sedan 1.6 była ponad 4 lata
była:
Delta III 1.4 150 KM przez 9 lat

RazKaze
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 3
Rejestracja: 14 paź 2015, 11:58
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Łódź

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: RazKaze » 22 paź 2015, 7:50

Pawcio78 pisze:
RazKaze pisze:fajnie dziękuje

a jak sprawdzić sprzęgło i dwumase jakieś sposoby, czy tak samo jak przy benzynie pierwszy bieg tak do 60 i na piątkę? jak zacznie szarpać gasnąć to źle?
A pocóż te bidne silniki tak katować? Jedynka do 60? Przecież jest jeszcze bieg drugi i trzeci hmm? co innego wyścig na 1/4 mili?

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka
Nie masz tak jeździć cały czas w ten sposób. Sprawdzam skrzynie w benzynach, jak będzie już na wykończeniu to nie da sobie rady z taką zmianą biegu, zacznie szarpać i zgaśnie a dobra skrzynia trochę wyhamuje płynnie i zacznie powoli przyspieszać. Po co tak robić natomiast nie wiem. Czy tak samo będzie z dislem, bo nie wiem na jakiej zasadzie działa dwumasa?

Awatar użytkownika
ESSOX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 489
Rejestracja: 08 lip 2009, 21:59
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: ESSOX » 22 paź 2015, 17:59

FXX pisze:
ESSOX pisze:Przy 2.4 jtd - sprzęgło i dwumasa. Przy każdym serce czyli silnik.
Ale, że co sprzęgło i dwumasa? Przy normalnej eksploatacji nie sprawiają problemu.
Jak są dobre to nie sprawią. Jak wytłuczone i do wymiany to same części bez robocizny około 2 tyś. Pytanie było co przed zakupem sprawdzić a nie o normalną eksploatację .
Lybra SW 2,4JTD

Awatar użytkownika
marq86
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 417
Rejestracja: 05 lut 2012, 16:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Kielce

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: marq86 » 23 paź 2015, 20:02

Hmmmm... standardowo jak pisali Koledzy - blacharka. Zaczynamy od progów, (najlepiej śrubokrętem PH0 opukać z wyczuciem, jak "wejdzie" no to ch : cenzura : ), potem doły drzwi w okolicach uszczelek, tylna kanapa do góry, pod koło zapasowe - w tych miejscach ruda lubi zatańczyć. Sprawdź czy działają wkładki zamków, klimatyzacja, wszystkie przełączniki, pokrętła, ogrzewanie tylnej szyby, regulacja wysokości świateł itp. Elementami wnętrza się nie przejmuj - można je łatwo i tanio wymienić, jednak ich ogólny stan świadczy o tym czy samochodem jeździła fleja czy porządny kierownik. Zadbaj by auto miało komplet kluczyków i kart kodowych. IMO silnik to loteria - jeśli wystarczą Ci organoleptyczne sposoby jak: nie kopci, równo pracuje, nie stuka, gładko przyśpiesza, nie szarpie - to ok. Jeśli jesteś wymagający to jak dla mnie jedyna droga wybrać się z autem do ASO.
Uno 45S '93 --> Punto Sole '99 --> Brava 1.2 16V SX '99 --> Lybra 1.9 JTD '01 :D... no i VW G*LF VII 1.2 TSI Bluemotion --> łOpel k**wa mać Vectra C

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: FXX » 23 paź 2015, 20:59

ESSOX pisze:
FXX pisze:
ESSOX pisze:Przy 2.4 jtd - sprzęgło i dwumasa. Przy każdym serce czyli silnik.
Ale, że co sprzęgło i dwumasa? Przy normalnej eksploatacji nie sprawiają problemu.
Jak są dobre to nie sprawią. Jak wytłuczone i do wymiany to same części bez robocizny około 2 tyś. Pytanie było co przed zakupem sprawdzić a nie o normalną eksploatację .
Tylko dlaczego piszesz, że tylko przy 2.4JTD skoro to samo sprzęgło i dwumas było montowane w mniejszych Dieslach?
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - na co zwracać uwagę przy zakupie

Post autor: FXX » 23 paź 2015, 21:00

RazKaze pisze:
Pawcio78 pisze:
RazKaze pisze:fajnie dziękuje

a jak sprawdzić sprzęgło i dwumase jakieś sposoby, czy tak samo jak przy benzynie pierwszy bieg tak do 60 i na piątkę? jak zacznie szarpać gasnąć to źle?
A pocóż te bidne silniki tak katować? Jedynka do 60? Przecież jest jeszcze bieg drugi i trzeci hmm? co innego wyścig na 1/4 mili?

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka
Nie masz tak jeździć cały czas w ten sposób. Sprawdzam skrzynie w benzynach, jak będzie już na wykończeniu to nie da sobie rady z taką zmianą biegu, zacznie szarpać i zgaśnie a dobra skrzynia trochę wyhamuje płynnie i zacznie powoli przyspieszać. Po co tak robić natomiast nie wiem. Czy tak samo będzie z dislem, bo nie wiem na jakiej zasadzie działa dwumasa?
Tylko życzę powodzenia Diesla rozbujać do 60km/h na pierwszym biegu :P
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
ESSOX
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 489
Rejestracja: 08 lip 2009, 21:59
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Zakup Lybry na co patrzec

Post autor: ESSOX » 24 paź 2015, 22:55

FXX pisze:
ESSOX pisze:
FXX pisze:
ESSOX pisze:Przy 2.4 jtd - sprzęgło i dwumasa. Przy każdym serce czyli silnik.
Ale, że co sprzęgło i dwumasa? Przy normalnej eksploatacji nie sprawiają problemu.
Jak są dobre to nie sprawią. Jak wytłuczone i do wymiany to same części bez robocizny około 2 tyś. Pytanie było co przed zakupem sprawdzić a nie o normalną eksploatację .
Tylko dlaczego piszesz, że tylko przy 2.4JTD skoro to samo sprzęgło i dwumas było montowane w mniejszych Dieslach?
Bo pyta o 2.4 . Nie napisałem nigdzie że "TYLKO"
Lybra SW 2,4JTD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lybra/Lybra SW”