Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Moderator: stabraf

szymonkas

Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 12 sie 2010, 1:09

Witam serdecznie!

Borykam się z problemem zakupu samochodu. Obecnie jeżdżę Fabią z 2005 roku i jestem bardzo zadowolony. Jednak będę musiał kupić drugie autko, bo trzeci potomek w drodze;)

Szukałem samochodu, który ma w drugim rzędzie 3 pełnowymiarowe siedzenia i przynajmniej 2 mają mocowania ISOFIX. W bagażniku muszą się zmieścić 2 wózki i jeszcze inne rzeczy.

Początkowo byłem napalony na Grand Espace, ale nieco przeraziły mnie koszty części.

Oczekuje od zamochodu:
1. Przyzwoitych kosztów eksploatacji. Fabię serwisuję rekularnie i od 5 lat nie zapłaciłem za przegląd z naprawami więcej niż 1000zł. Do Grand Espace np jedno łożysko do tylnego koła kosztuje koło 900zł.
2. Samochód musi się trzymać kupy - czyli żadnego skrzypienia pukanie świszczenia etc...
3. Jak wspomniałem ISOFIX przynajmniej przy tylnych 2 fotelach.
4. Przyzwoicie wyposażony, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.
5. Interesuje mnie tylko Diesel. Nie musi być dynamiczny (w Fabii mam SDI 68KM i żyję), ale im bardziej oszczedny tym lepiej.

Pomóżcie mi i podpowiedzcie jak jest z tym ISOFIXem, kosztami eksploatacji i w ogóle, czy biorąc pod uwagę moje wymagania Phedra spełni moje oczekiwania, czy może macie dla mnie lepsze propozycje.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

PS. Jakbym się zmieścił z zakupem w 25tyś to by było piknie;)

SIWY155
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1048
Rejestracja: 28 kwie 2010, 7:22
Lokalizacja: WARSZAWA

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: SIWY155 » 12 sie 2010, 6:58

Jeśli akceptujesz to,że auto jest de facto francuzem a nie włochem to będziesz zadowolony,chociaż wiedzieć trzeba,że jak każdego francuza trapią francuskie problemy.Jeśli mowa o dieslu to unikaj tych z FAP (filtr cząstek stałych)
Były:Prisma 1600;Ypsilon m-jet 70KM; Kappa 2.0 20v Power Drive,Ypsilon FL m-jet 75 KM bi-colore,Lybra 1,8 sedan;Delta III Bi-colore 1,6 M-jet,Ypsilon FL m-jet 90 KM bi-colore DFN;[/b] Thesis 3,0 V6 24v z polskiego salonu, rodzinny democar na święta kościelne, państwowe i rodzinne, na zlot i do teściów - pod warunkiem, że nie padał deszcz ( przebieg 98698km);
Alfa :75 2.0 T.S. ; 145 1.6 T.S.; 155 Super 2.0 T.S.16v, Sport 1.8 T.S.16v LPG; 156 1.6 T.S. LPG, 2.0 T.S., 2.5 V6 24v;156 SW 1.8 T.S., 2.0 JTS; 166 3,0 Super ; 159 1,9 JTDm 16v
Fiat: Stilo Abarth, Punto II 1,2 8v, Panda 1,1 ; 1,2; 1,3 m-jet, Grande Punto 1,4 8v ;Punto Evo 1,3 m-jet 90 KM, Linea 1,4 T-jet,Sedici 1,6 16v 4x4 Emotion
Jest: Giulietta Sportiva 2,0 jtdm,Fiat Panda III 1,2

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 12 sie 2010, 8:32

W jaki sposób jestem w stanie określić czy dany egzemplarz ma FAP czy nie?

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Marcin_D » 12 sie 2010, 14:48

Powypełniaj wymagane pola w profilu

Najłatwiej zajrzeć pod auto i widać czy ma FAP czy nie, można po VIN'ie sprawdzić i w sumie to jest informacja w książce od samochodu.

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 13 sie 2010, 0:15

Nie wiem jeszcze czy będę kupował w polsce, czy sam pojadę do Niemiec np...

A na inne pytania jakie zadałem jesteście mi w stanie odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Nat » 13 sie 2010, 16:14

SIWY155 pisze:Jeśli mowa o dieslu to unikaj tych z FAP (filtr cząstek stałych)
Dlaczego tak się wszyscy panicznie boją tego FAP?
Przecież wypalenie cząstek stałych to pikuś - wystarczy pojeździć trochę dłużej i trochę szybciej co jakiś czas. I tak się to robi...
Chyba, że w Phedrze był filtr bez wypalania (jednorazowy...)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 15 sie 2010, 10:10

Czy na inne pytania nikt mi nie jest w stanie odpowiedzieć?

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Nat » 16 sie 2010, 12:04

Odpowiemy, ale najpierw dostosuj się do reguł naszego forum i, m.in. uzupełnij profil o miejscowość, z której piszesz.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 16 sie 2010, 16:04

Przepraszam - już zrobione.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Nat » 16 sie 2010, 16:32

A zatem, do rzeczy: :D
szymonkas pisze:Szukałem samochodu, który ma w drugim rzędzie 3 pełnowymiarowe siedzenia i przynajmniej 2 mają mocowania ISOFIX. W bagażniku muszą się zmieścić 2 wózki i jeszcze inne rzeczy.
3 pełnowymiarowe siedzenia - są - warunek spełniony.
Zgodnie z forum eurovan2 :link:isofixy są. I tu moja wątpliwość - po co ci aż dwa? Isofixy mają sens głównie dla "nosidełek", dla dużych fotelików ich przydatność (szczególnie w stosunku do ceny) jest bardzo dyskusyjna.
2 wózki - zależy jakie, ale IMHO zmieszczą się (do potwierdzenia).
szymonkas pisze:1. Przyzwoitych kosztów eksploatacji. Fabię serwisuję rekularnie i od 5 lat nie zapłaciłem za przegląd z naprawami więcej niż 1000zł. Do Grand Espace np jedno łożysko do tylnego koła kosztuje koło 900zł.
Napiszmy to otwarcie - eurovan2 (bez względu na to, jakiej marki), będzie Cię kosztował w eksploatacji drożej niż Skodovka Fabia... Ale jako, że są to auta zunifikowane (C8, P807, Ulisse czy Lancia Phedra), to możliwości znalezienia zamienników są większe. Ale nie licz, że łożysko będzie w cenie Fabii.
szymonkas pisze:2. Samochód musi się trzymać kupy - czyli żadnego skrzypienia pukanie świszczenia etc...
To kup nowy. Albo dokładnie (i pod tym kątem) sprawdź uzywany. Szczególnie powypadkowe - zapewne odpadają. Sponiewierane sztuki też.
szymonkas pisze:3. Jak wspomniałem ISOFIX przynajmniej przy tylnych 2 fotelach.
4. Przyzwoicie wyposażony, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa.
To proponuję Lancię Phedrę. To żadna Lancia, lecz Eurovan z topowym wyposażeniem, po prostu.
szymonkas pisze:5. Interesuje mnie tylko Diesel. Nie musi być dynamiczny (w Fabii mam SDI 68KM i żyję), ale im bardziej oszczedny tym lepiej.
I co w związku? :)
szymonkas pisze:PS. Jakbym się zmieścił z zakupem w 25tyś to by było piknie;)
A zatem będzie to auto starawe: 6-8 letnie. W dzisiejszych czasach takie pojazdy nie są bezawaryjne, szczególnie wyeksploatowane diesle. A nikt nie kupuje Eurovana2 w dieslu, by stał w garażu.
Może jednak lepiej benzyna+gaz?
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 16 sie 2010, 22:30

1. Dwa Isofixy są potrzebne do siedzonek. Wszelkie testy jakie były robione siedzonek samochodowych wskazują na to, że siedzonka na mocowaniach ISOFIX są bezpieczniejsze (przynajmniej jedna gwiazdka więcej przy porównaniu tego samego modelu na pasach i na ISOFIXach)

Jedno dziecko ma 12 lat, drugie 10,5 miesiąca, a trzecie rodzi się w marcu. Mam teraz fotelik Romera i z tego co widzę przy 2 takich fotelikach przy zwykłej dzielonej kanapie mamusia już by w środek nie weszła (mimo niewielkich rozmiarów)

W tej chwili na wyjazdy zamieniam się z ojcem i jeździmy Mazdą 6 kombi. W takim składzie się mieścimy, ale w opcji +1 byłby problem.

2. Co do wymiarów znam Sharana i przestrzeń bagażową przy 5miejscach miał wystarczającą więc myślę, że Phedra mniejsza nie jest.

3. O mocy silnika pisałem, bo spotkałem się z opinią, że z 2.2 HDI dać sobie spokój, bo strasznie awaryjne i jeśli diesel to 2.0 HDI, który ma niewiele ponad 100 KM, co zdaniem niektórych jest ilością sporo za małą jak na taki ciężki samochód.

4. Całe życie jeżdżę dieslami i niejednokrotnie były to samochody starsze niż 6-8 lat. Z mojej wiedzy wynika, że silniki diesla są trwalsze i można na nich bezproblemowo zrobić większą ilość kilometrów niż dieslem, ale ekspertem w tych sprawach nie jestem, dlatego się wspieram Waszą wiedzą.

Jak w porównaniu z dieslem wygląda koszt przejechania 100km na gazie? Gdzie instaluje się butlę? Czy jazda na gazie nie wpływa na trwałość silnika?

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Nat » 16 sie 2010, 22:47

szymonkas pisze:1. Dwa Isofixy są potrzebne do siedzonek. Wszelkie testy jakie były robione siedzonek samochodowych wskazują na to, że siedzonka na mocowaniach ISOFIX są bezpieczniejsze (przynajmniej jedna gwiazdka więcej przy porównaniu tego samego modelu na pasach i na ISOFIXach)
To Ty tam będziesz dzieci woził, czy gwiazdki?
Auto nie dostanie pięciu gwiazdek np. jeśli nie hałasuje natrętnie, kiedy pas jest niezapięty. Więc wiara w gwiazdki niekoniecznie jest w pełni uzasadniona.
szymonkas pisze:3. O mocy silnika pisałem, bo spotkałem się z opinią, że z 2.2 HDI dać sobie spokój, bo strasznie awaryjne i jeśli diesel to 2.0 HDI, który ma niewiele ponad 100 KM, co zdaniem niektórych jest ilością sporo za małą jak na taki ciężki samochód.
Jeszcze raz podkreślę: Lancia Phedra to nie Lancia, lecz auto koncernu PSA, tylko z grillem i logo Lancii i najbogaciej wyposazone. Silniki HDi to silniki koncernu PSA, a nie Fiat Auto. Informację o silnikach HDI łatwiej znajdziesz na forum cytrynki/puga.
szymonkas pisze:4. Całe życie jeżdżę dieslami i niejednokrotnie były to samochody starsze niż 6-8 lat. Z mojej wiedzy wynika, że silniki diesla są trwalsze i można na nich bezproblemowo zrobić większą ilość kilometrów niż dieslem, ale ekspertem w tych sprawach nie jestem, dlatego się wspieram Waszą wiedzą.
Coś się zakałapućkałeś w tej wypowiedzi. Nikt nie twierdzi, że diesle są (co do zasady) mało trwałe. Natomiast wiadomo, że silniki diesla są droższe w zakupie i utrzymaniu. W związku z tym kupują je zwykle Ci, którzy dużo jeżdżą - żeby "klekot" na siebie zarobił. Co za tym idzie - przebieg w 6-8 letnim aucie, realnie patrząc będzie zapewne oscylował w granicach 200-300 tys. km. Czy będzie to przebieg oryginalny, czy skręcony z 600 tys km, to inna sprawa. W takim aucie już coś Ci może np. skrzypnąć, a to był warunek dla Ciebie.

szymonkas pisze:Jak w porównaniu z dieslem wygląda koszt przejechania 100km na gazie? Gdzie instaluje się butlę? Czy jazda na gazie nie wpływa na trwałość silnika?
Zalezy od silnika, ale plus minus wychodzi na jedno. Butlę zainstalują Ci tam, gdzie sobie życzysz.
Trwałość - tu są spory, ale raczej nie ma negatywnego wpływu (z wyjątkiem bardzo wyeksploatowanych silników z dużym nagarem).
Zresztą mamy cały dział LPG, tam znajdziesz info.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Jelcyn
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 82
Rejestracja: 13 sie 2010, 14:02
Lokalizacja: Lublin

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: Jelcyn » 16 sie 2010, 23:04

w chwili obecnej ,,gwiazdki'' dostają auta nie za to jak wytrzymują przywalenie w ścianę, tylko za kontrolki niezapiętych pasów i naklejki informujące o poduszkach powietrznych
To już się dzieje: rust in progress
Niżej narysowana Łajza pali Obrazek
Obrazek

szymonkas

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: szymonkas » 17 sie 2010, 9:01

Pisałem o gwiazdkach przy testach fotelików...

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lancia Phedra... Dobry rodzinny Van?

Post autor: kartonik » 17 sie 2010, 9:16

Moim skromny zdaniem, jesli:
- nie jesteś fanem wyścigów i akceptujesz w skodzie 68 KM
- chcesz cieszyć się dużą przestrzenią i BEZAWARYJNOŚCIĄ
- nie pokonujesz zbyt dużo kilometrów w ciągu roku
- strasznie najarałeś się na Phedrę
- ale byłbyś w stanie zaakceptować jej siostry
- masz troszkę więcej niż 25 kzł

to może taki wóz by Cię zainteresował;)

807

Jeśli nie chcesz mieć problemów z dieslem, a te są nieuniknione w 6-, 8-letnim samochodzie, kup sobie benzynowca. Jak sporo jeździsz, załóż gaz.

Takie moja skromna rada.

pozdro,
mp

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zeta/Phedra”