Musa - kilka pytań przed zakupem

Moderator: stabraf

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 26 lip 2017, 11:54

Hm, a ja głupi liczyłem, że w przypadku takiego niszowego modelu jest łatwiej ze znalezieniem sensownego egzemplarza.

Hermanowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 100
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:33
Imię: Marek
Lokalizacja: Katowice

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Hermanowy » 26 lip 2017, 13:33

tgp pisze: 26 lip 2017, 10:02 Obejrzałem już kilka egzemplarzy i moje oczekiwania znacznie mijają sie z rzeczywistością :roll:
Jak estetycznie akceptowalny to mechanicznie słaby a nie szukam najtańszego. Alternatywnie rozważam Merive ale Lancia to jednak Lancia ;)
Czy automaty w tych musach to coś kłopotliwego?
Ja kupowałem Muse, jak były tylko dwie czy trzy dostępne na rynku. Okazało się, że ma nieszczelną skrzynię biegów (wymieniłem na prawie nówkę z Włoch), miałem problem z półosią (wykrzywiony krzyżak - wymieniony na łożysko maszynowe), wymieniłem też wydech (bo był zeżarty przez rdzę), plecionkę wydechu (bo się przetarła), regenerowałem jeden wtrysk, oprócz tego wiadomo - sprzęgło, łańcuch, filtry wszystkie, świece, paski, napinacze, jeden reflektor przeciwmgłowy. Pewnie o czymś zapomniałem.

Auto z 2007, kupione w 2013 z przebiegiem 63tys, obecnie ma 142tys. Technicznie sprawne, wizualnie nówka nie jest. Pewnie mogłoby być lepiej jak na taki przebieg i wiek, ale i tak prezentuje się imponująco :). We Włoszech na południe od Rzymu, szczególnie w okolicach Neapolu była jedną z ładniejszych, a tam jak byłem ostatnio 2 lata temu chyba, to 1/3 auto to był właśnie Muzy (coś jak u nas kiedyś Maluch :) ). Włosi za bardzo nie przejmują się wyglądem auta, sporo jest poobijanych, porysowanych, w środku brudno :), a zakładam, że większość Muz to właśnie stamtąd po jakichś kolizjach, bo póki jeździ to Włosi się ich nie pozbywają. Dla nich autko idealne - ładne, z charakterem, diesel, małe do ciasnych uliczek i parkowania, a jednocześnie przestronne w środku no i włosi producent.
Moja też jest po średniej kolizji, ale jakoś mi to nie przeszkadza za bardzo.

Z samym automatem nie miałem problemów, ale kilka osób na forum miało (co możesz poczytać w dziale Musy), generalnie jak coś jest nie tak to problem do ogarnięcia w warsztatach, które znają się na selespeed i dual logic.
_________________________________________________________
Lancia Musa 1.3 multijet 90KM, 2007, Edizione Speciale Platinum DFN

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 26 lip 2017, 14:56

Hm, a czy jest coś typowego dla Musy, co trzeba sprawdzić przy oględzinach/zakupie?

Hermanowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 100
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:33
Imię: Marek
Lokalizacja: Katowice

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Hermanowy » 26 lip 2017, 15:08

Lord_Juve pisze: 26 lip 2017, 14:56 Hm, a czy jest coś typowego dla Musy, co trzeba sprawdzić przy oględzinach/zakupie?
Wyżej gdzies pisałem, przy dislu korekty na wtryskach, przy automacie poprawność działania selespeeda. Nic mi szczególnego nie przychodzi do głowy.
Ja tam sporo rzeczy zrobiłem w mojej i przez te 4 lata wydałem na części i robocizne (poza typowo eksploatacyjnymi rzeczami jak oleje filtry) jakies 5-6 tys.

Jak na ilość rzeczy, uważam, że kwota niewielka (jakby byłą potrzeba to w domu wieczorem mogę podać dokładną listę :), więc nawet jak coś jest zepsute to koszty części nie są duże.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2017, 15:44 przez Hermanowy, łącznie zmieniany 2 razy.
_________________________________________________________
Lancia Musa 1.3 multijet 90KM, 2007, Edizione Speciale Platinum DFN

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 26 lip 2017, 15:13

Hermanowy pisze: 26 lip 2017, 15:08 Jak na ilość rzeczy, uważam, że kwota niewielka (jakby byłą potrzeba to w domu wieczorem mogę podać dokładną listę :), więc nawet jak coś jest zepsute to koszty części nie są duże.
Pytanie, czy trafiła Ci się taka sztuka, czy po prostu ten model tak ma...

Hermanowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 100
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:33
Imię: Marek
Lokalizacja: Katowice

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Hermanowy » 26 lip 2017, 15:36

Jeśli chodzi o największy mój wydatek, czyli skrzynię, to na pewno tak mi się trafiło. Objeździłem sporo warsztatów i ASO w tym czasie i nikt nigdy nie spotkał się z podobnym zjawiskiem (z oleju w skrzyni robiło się mleko). Nawet analizowała przypadek centrala w Turynie :). W jakiś sposób do skrzyni dostawała się wilgoć. Poziom płynów innych nie obniżał się, a w skrzyni przybywało. Oględziny nawet po zdjęciu skrzyni nic nie wykazały. Dopiero próby ciśnieniowe po rozgrzaniu ujawniły mikroszczelinę. Włożyłem nową skrzynię za niewielką kasę i temat zniknął. Mój wywód o tym problemie prowadzi do tego, że był to jednostkowy przypadek, bo nikt się z tym wcześniej we Fiacie nie spotkał, ani o tym nie słyszał.

Najbardziej ryzykowny jest selespeed i wtryski. Ale wtryski są Boscha więc można regenerować, a selespeed też można tanio naprawić, tylko trzeba pojechać do jednego z kilku w Polsce serwisów, gdzie się na tym znają.

Pozostałe moje koszty to w sumie nic ekstrawaganckiego: rozrząd, reflektor przeciwmgłowy, półośka, wydech, rura turbo. Auto technicznie w tej chwili od ok. roku jest 100% sprawne, chociaż już przymierzam się do wymiany reflektora, bo zmatowiał, poprawek lakierniczych (bo mam kilka odprysków i na progach braki) i konserwację podwozia. Przydałoby się też odświeżenie moich aluwek 16", bo mogłyby wyglądać ładniej.

Edit:
Dodam na koniec, że po tych kilku latach z Musą, autko jest tak wdzięczne, praktyczne, zwinne, ładne i w środku i na zewnątrz, że pojawia się problem. Potrzebuję czegoś większego na 6 osób, ale niestety nie ma na co. Wszystko przy Musie co spełnia wymagania wielkości jest przy niej paskudne, bez charakteru, z marnej jakości wykończeniem. Ostatnio wpadł mi w oko Chrysler Town&Country, który wygląda nawet nawet, ale ceny... :). Już nie mówiąc o tym, że jak czasem wsiadam do jakiegoś Golfa, Corsy czy Focusa, nie mówiąc o Corolli to robię to z obrzydzeniem :).
_________________________________________________________
Lancia Musa 1.3 multijet 90KM, 2007, Edizione Speciale Platinum DFN

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 26 lip 2017, 17:15

Hermanowy pisze: 26 lip 2017, 15:36 Już nie mówiąc o tym, że jak czasem wsiadam do jakiegoś Golfa, Corsy czy Focusa, nie mówiąc o Corolli to robię to z obrzydzeniem :).
Serio? Nawet w porównaniu do nowszych wcieleń ww. modeli samochodów? :)

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1105
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Gepard » 26 lip 2017, 20:34

: rotfl :
Hermanowy pisze: 26 lip 2017, 15:36

Edit:
. Już nie mówiąc o tym, że jak czasem wsiadam do jakiegoś Golfa, Corsy czy Focusa, nie mówiąc o Corolli to robię to z obrzydzeniem :).
: lol : : rotfl : Przypomniała mi się mina Michala1045, z jakim obrzydzeniem wysiadał z corsy :lol:
Tak jest chyba w przypadku każdej Lancii :D Proponowałbym rozejrzeć się za Phedrą. Chociaż to francuz we włoskim garniturze, ale własnie ten garnitur sprawia, że ma to "coś" czego nie mają pozostałe eurovany.
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 27 lip 2017, 8:57

Mam jeszcze jedno pytanie, czy oryginalne navi w Musie to jest jakiś deal breaker? Widziałem kilka sztuk z dużym wyświetlaczem LCD i zastanawiam się, czy to ma dziś jakąkolwiek wartość?

Map pewnie nie ma lub są nieaktualne, a z dodatkowych funkcji to co tam było?

Hermanowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 100
Rejestracja: 13 lis 2013, 14:33
Imię: Marek
Lokalizacja: Katowice

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Hermanowy » 27 lip 2017, 9:16

Lord_Juve pisze: 26 lip 2017, 17:15
Hermanowy pisze: 26 lip 2017, 15:36 Już nie mówiąc o tym, że jak czasem wsiadam do jakiegoś Golfa, Corsy czy Focusa, nie mówiąc o Corolli to robię to z obrzydzeniem :).
Serio? Nawet w porównaniu do nowszych wcieleń ww. modeli samochodów? :)
Serio. Plastic fantastic i zero klimatu. Ja jestem esteta niestety. A Włosi to jakoś nawet najgorszy plastik potrafią zrobić tak, że nie wygląda jak plastic. Ostatnio jechałem Mercem S-class W220 i wszystko ładnie, ale plastik to był plastik :).
_________________________________________________________
Lancia Musa 1.3 multijet 90KM, 2007, Edizione Speciale Platinum DFN

ap2
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 98
Rejestracja: 11 sty 2008, 0:00
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: ap2 » 28 lip 2017, 14:28

Lord_Juve pisze: 27 lip 2017, 8:57 Mam jeszcze jedno pytanie, czy oryginalne navi w Musie to jest jakiś deal breaker? Widziałem kilka sztuk z dużym wyświetlaczem LCD i zastanawiam się, czy to ma dziś jakąkolwiek wartość?

Map pewnie nie ma lub są nieaktualne, a z dodatkowych funkcji to co tam było?
Nie chcę cię wprowadzić w błąd ale pod tą nawigację jest inna instalacja i CHYBA tak łatwo tego nie da się dołożyć (znaczy zamienić z radiem fabrycznym)
Ciężko to znaleźć - jakieś 2 miesiące temu na ebay'u niemieckim była za niecałe 100EUR i się w pierwszej aukcji nie sprzedała. W drugiej nie wiem - ale była wystawiona ponownie.
Jak znam Włochów to pewnie mapy skończyły się w 2012 roku a innych nie wgrasz - takie słodkie gdybanie :)
Chyba lepiej już kupić coś nowszego rezygnując z fabrycznego wyglądu - przynajmniej ja tak będę robił w Ypsilon.

Awatar użytkownika
Marcin_D
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 3236
Rejestracja: 21 wrz 2005, 0:00
Lokalizacja: Radom woj. mazowieckie

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: Marcin_D » 29 lip 2017, 11:58

Ta nawigacja to teraz dodatkowy klocek, który nie działa (map nie m, te co są stare jak świat).
Z dodatkowych funkcji to masz telefon do którego musisz mieć dodatkową kartę (tak jak w Lybrze).

Czyli w sumie nie ma nic co by obecnie było przydatne.

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 29 lip 2017, 12:03

ap2 pisze: 28 lip 2017, 14:28 Chyba lepiej już kupić coś nowszego rezygnując z fabrycznego wyglądu - przynajmniej ja tak będę robił w Ypsilon.
Mhm, a masz już coś na oku?

Marcin_D pisze: 29 lip 2017, 11:58 Ta nawigacja to teraz dodatkowy klocek, który nie działa (map nie m, te co są stare jak świat).
Z dodatkowych funkcji to masz telefon do którego musisz mieć dodatkową kartę (tak jak w Lybrze).

Czyli w sumie nie ma nic co by obecnie było przydatne.
Tak myślałem.

Powiedzcie jeszcze proszę, czy multimedialna kierownica to coś, co warto w Musie mieć? Dla mnie minimum to bluetooth (odpalanie Spotify z telefonu), więc pewnie skończy się na zakupie jakiegoś dodatkowego modułu do fabrycznego radia. Zastanawiam się tylko, czy potem da się tym sterować z poziomu kierownicy?

Co więcej, czy te wszystkie radia 2din z Aliexpress są kompatybilne z przyciskami na kierownicy?

MrLJ
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 06 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: MrLJ » 29 lip 2017, 18:01

Byłem dziś oglądać ten egzemplarz: https://www.otomoto.pl/oferta/lancia-mu ... yZABp.html

Akurat ktoś ją brał. Żałuję, bo stan wyjątkowo dobry jak na 15000, za które poszła.

tgp
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 411
Rejestracja: 05 lip 2008, 0:00
Lokalizacja: jakby Kraków

Re: Musa - kilka pytań przed zakupem

Post autor: tgp » 29 lip 2017, 18:12

Lord_Juve pisze: 29 lip 2017, 18:01 Byłem dziś oglądać ten egzemplarz: https://www.otomoto.pl/oferta/lancia-mu ... yZABp.html

Akurat ktoś ją brał. Żałuję, bo stan wyjątkowo dobry jak na 15000, za które poszła.
Oglądałem ją wcześniej ale to był właśnie ten egzemplarz gdzie obroty falowały lekko na zimnym. Poza tym i kilkoma zastrzeżeniami była całkiem ok, no chyba że by coś na stacji diagnostycznej wyszło bo nie wiem czy dobrze kojarzę, ale tarcze z przodu były już chyba mocno zużyte.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe”