Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Polecane i odradzane serwisy i sklepy, polecane części zamienne i regeneracje miejsca w których można je kupić bądź zregenerować, rabaty oraz ulgi dla klubowiczów
Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 29 gru 2023, 11:52

Żeby nie śmiecić w rożnych wątkach zakładam taki oto temat.

Macie jakieś doświadczenia z rożnymi środkami do takich myjek?

np. do:
aluminium
ZNAL
stal

oleje, smary itp.
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Jam_Belfegor » 29 gru 2023, 14:38

Ja używam tak:
- dedykowanego płynu do myjek ultradźwiękowych uniwersalnego, koncentrat w rożnych stężeniach - nazwy nie pamiętam dorzucę później.
- Ultrasonic Flush ALU - uwaga to też koncentrat więc wiele zależny od stężenia. Niestety preparat trochę matowi aluminium, choć rzeczywiście nie utlenia go i nie ma efektu czernienia. Po myciu zalecam wymycie detalu w ciepłej wodzie, detal można dla efektu prze polerować miękką włókniną. Powinien nadać się tez do znalu.
- Świetnie sprawdza się Tenzi Brudex - raczej wyskokie stężenia dla brudnych detali i na niższych stężeniach może też być myć alumnium, ale nie za długo i nie na wysokich temp.
- można używać też Tenzi Green NF ale to już ciężka i dość agresywna chemia do bardzo brudnych i tłustych rzeczy + absolutnie nie stosować na delikatnych materiałach typu aluminium, stale kolorowe, gumy itp. Polecam zaczynać od niższych stężeń i ew. zwiększać.

Ważna jest również temperatura i czas mycia. Temp. raczej nie niższa jak 50 st. C i czas mycia co najmniej 20 min to takie minimum - oczywiście dla delikatnych rzeczy są od tego odstępstwa. Ponieważ myjka nie powinna ciągiem pracować dłużnej jak 30 min (przynajmniej spora część tego co można kupić). Czasem trzeba zrobić 2-3 cykle. Pamiętać też trzeba że jeśli chemia już przereagowała nie należny jej ponownie używać, czyli nie robimy 20 cykli mycia na tym samym płynnie, bo mija się to z celem. Oczywiście nie trzeba też po każdym myciu zalewać nową chemią, zawsze trzeba indywidualnie ocenić sytuację, jak mocno były zabrudzony detal, jak wygląda płyn w myjce itd.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2023, 16:02 przez Jam_Belfegor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 29 gru 2023, 15:46

ciekawe jak Akra by sobie poradziła

kosztowna zabawa Ultrasonic flush Alu 290 zł za 5L
Ostatnio zmieniony 29 gru 2023, 16:01 przez Swiety, łącznie zmieniany 1 raz.
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Jam_Belfegor » 29 gru 2023, 15:59

Ja bym raczej odradzał. Akra ma w składzie jakieś rozpuszczalniki, które pod wpływem temp. będą intensywnie parowały, zaś sama w sobie ma już całe multum oznaczeń iż jest drażniąca na układ oddechowy, skórę, oczy itd. A wyobraź sobie że to teraz podgrzejesz i utworzysz sobie opary z tego. Akra zaaplikowana na chłodny detal na 10-15 min, potem wypracować szczotką / pędzlem i spłukać ok. Do myjki odradzałbym.

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 29 gru 2023, 16:12

gdzieś widziałem jak koleś czyścił kilka śrubek i włożył je do plastikowego kubka z chemią i dopiero to do myjki?
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Jam_Belfegor » 29 gru 2023, 16:18

Swiety pisze: 29 gru 2023, 15:46 kosztowna zabawa Ultrasonic flush Alu 290 zł za 5L
A na co Ci 5l? zamierzasz przemysłowo coś myć? Ja mam flaszkę 1l kupioną jakiś czas temu za 60zł i do dzisiaj jej używam. Pamiętaj że to koncentrat i z nie dużej ilość przygotowujesz dopiero kąpiel.

To jest też, mała rada jak nie potrzeba Ci dużej myjki nie kupuj za dużej, bo wymaga ona dużej ilości chemii. Do myjki ok. 3l przygotowujesz roztwór na ok. 2l zaś do 2l wymagane będzie dla 5% stężenia ok. 100ml takiego płynu, ale jak masz myjkę powiedzmy 30l a masz dość wysoki detal i nie możesz sobie pozwolić na niski stan, będziesz musiał przygotować roztwór powiedzmy dla 20l czyli już 10x tyle co w pierwszej. Tak więc broń obusieczna. Fajnie mieć dużą myjkę ale jej eksploatacja będzie droższa, zwłaszcza z droższą bardziej specjalistyczną chemią.

Ja najczęściej korzystam z Teziego Brudex'a (jakiś czas temu baniak 5l kosztował ok. 50zł - pewnie teraz troszkę więcej, a i tak to jest koncentrat do rozrabiania) bo jest relatywnie tani i robi robotę. Jak mam coś bardziej specjalistycznego, używam droższej chemii.

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 02 sty 2024, 13:12

kupiłem taką 15L... 330x300x150, taki półśrodek. Najlepiej mieć 2 : yesyes : taka 3L i 30L :lol:

używałeś płynu UltraPro Sonic1?
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11956
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: topcio » 02 sty 2024, 15:22

Czy jakiś parametr, poza pojemnością, ma w myjce znaczenie ?
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 02 sty 2024, 15:29

im większa tym proporcjonalnie ma lepsze parametry, które kompensują pojemność... wiec te chińskie to jeden pies
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Jam_Belfegor » 02 sty 2024, 16:00

Swiety pisze: 02 sty 2024, 13:12 kupiłem taką 15L... 330x300x150, taki półśrodek. Najlepiej mieć 2 : yesyes : taka 3L i 30L :lol:
używałeś płynu UltraPro Sonic1?
Nie znam, mam jakiś inny. Tak to też jakieś rozwiązanie, mała do drobnicy, duża jako wołek roboczy, choć powiem tak widziałem już jak niektórzy Panowie "nie pierd... się w tańcu" tylko lecą na grubo i przystosowują / przerabiają zwykłe zmywarki domowe lub takie przemysłowe do gastronomi, na pracę z brudnymi częściami. Oczywiście jest też sprzęt dedykowany do warsztatów ale kosztuje co najmniej kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy, bo dedykowany :lol: Tak też można :lol: Jak bym miał spory warsztat / garaż zastanowił bym się nad taka prostą zmywareczką : yesyes : W domu nie wypada razem z talerzami myć :lol Sam w sobie pomysł nie jest głupi, bo te przemysłowe myjki działają na tej samej zasadzie tylko wyższa temperatura, mocniejszy strumień wody (wydajniejsza pompa) i powiedzmy bardziej pancerne wykonanie - no. zamiast plastikowej dyszy obrotowej są stalowe. Do tego wiadomo inna chemia. I tak poza innym domowym AGD jak pralka czy piekarnik to kolejny sprzęt który świetnie sprawdzi się w warsztacie : yesyes : :lol:
topcio pisze: 02 sty 2024, 15:22 Czy jakiś parametr, poza pojemnością, ma w myjce znaczenie ?
Tak, częstotliwość ultradźwięków oraz moc przetwornika, oraz moc grzałki. W chińczykach jest to powiązane z wielkością wanny, im większa tym mocniejsze przetworniki ultradźwiękowe i mocniejsza grzałka. Tak czysto teoretycznie większa wanna mocniej rozbija brud bezpośrednio przy przetworniku.

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 02 sty 2024, 17:18

kupiłem 3 płyny, uniwersalny do myjek 5L, brudex 5L i Ultrasonic Flush ALU 1L... będę się edukował.

Ciekawe czy da się myjką odrdzewiać?
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

Awatar użytkownika
Jam_Belfegor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 2065
Rejestracja: 03 maja 2011, 23:35
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Kraków

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Jam_Belfegor » 03 sty 2024, 8:57

W nie wielkim stopniu da się, raczej drobny nalot. Tu główną robotę będzie robiła chemia i temperatura. Dźwięki odbija ci jakieś luźna kawałki rdzy ale tyle. Jak chcesz odrdzewiać w kąpieli to polecam elektrolizę. Stosunkowo prosta i skuteczna metoda.

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: adamM20 » 03 sty 2024, 22:00

Swiety pisze: 02 sty 2024, 17:18 kupiłem 3 płyny, uniwersalny do myjek 5L, brudex 5L i Ultrasonic Flush ALU 1L... będę się edukował.

Ciekawe czy da się myjką odrdzewiać?
... kupiłem to "ustrojstwo" więc teraz poczekam na rekomendację, który płyn będzie optymalny, dzięki za rekomendację.
pzdr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Swiety
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 881
Rejestracja: 27 lut 2006, 0:00
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: Swiety » 04 sty 2024, 16:10

jaka pojemność?
Lancia Delta HF Turbo

Kursy pierwszej pomocy
http://www.erhaplus.pl

adamM20
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 3301
Rejestracja: 28 lip 2012, 9:56

Re: Myjka ultradzwiekowa - wymiana doświadczeń

Post autor: adamM20 » 04 sty 2024, 20:58

Swiety pisze: 04 sty 2024, 16:10 jaka pojemność?
... 2L, tak na próbę, jak się to okaże dobrym ustrojstwem to kupię większą. To co mnie przekonało do zakupu to "forumowe opinie" oraz gaźnik z hondy (odśnieżarka), który wyraźnie odżył dopiero po ultradźwiękach.
pzdr.

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: Serwisy, sklepy, zamienniki i regeneracje :::”