"Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Dział dla ludzi kochających klasyki czyli... o nieco starszych Lanciach i nie tylko

Moderator: giekso

Awatar użytkownika
michal1045
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1645
Rejestracja: 25 lis 2009, 16:31
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź

"Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: michal1045 » 26 gru 2011, 18:45

Witajcie,
Praktycznie na każdym forum motoryzacyjnym ten temat już jest tylko na naszym jeszcze nie ma, więc muszę to koniecznie nadrobić! Chciałbym wam przedstawić jedną z najciekawszych kolekcji motoryzacji z Polski. Kolekcja ta znajduje się w Grodzisku Mazowieckim. Dokładniejszy adres podam tylko na priv, bo lokalizacje powinni znać tylko prawdziwi miłośnicy motoryzacji.
Kilka słów o historii ? Właścicielem kolekcji był Tadeusz Tabencki, który po wojnie pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych i zajmował się tam odzyskiwaniem samochodów. Nie jest dokładnie jasne, co on dokładnie robił, ale ważne jest to, że miał on kontakt z motoryzacją, którą ?zabierał? na swoje podwórko. Kompletowanie swojej kolekcji liczącej podobno około 150 samochodów rozpoczął już przed wojną. To co lepsze trzymał w murowanej hali i w garażach. ?Byle co? trzymał na podwórku.
W swojej kolekcji miał wiele unikatowych pojazdów. Między innymi:
- co najmniej 2 Bugatti,
- Maybacha co najmniej jednego,
- Chevroleta należącego do Rychtera,
- kilka sztuk Porsche,
- Mercedesa 540K, który "grał" w filmie "Noc generałów",
- coś dla lancio maniaków ? Lancia Fulvia Coupe,
- i dziesiątki innych.
Niestety właściciel zmarł w 1989 roku w wieku 92 lat. Spadkobiercą podobno jest syn, który nie potrafił zająć się kolekcją i prawie wszystko zostało rozkradzione, a to zostało zżera rdza, bo kolekcja znajduje się na błotnistym terenie. Syn tłumaczy się tym, że jest zastraszany i dlatego, boi się jakichkolwiek działań?

Tak to wyglądało 23 października 2011 roku.

Obrazek
Ogrodzenie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Link do większej ilości zdjęć: :link:

A tak w 2008 : beczy :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=q5l6Ppg9 ... r_embedded[/youtube]


Jeśli ktoś jest spragniony większej ilości informacji to warto przeczytać wywiad z synem Tabenckiego -:link:
Warto także obejrzeć 15 odcinek programu Autonomia (jest dostępny na ipli), jest tam ciekawy reportaż!
Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia to chętnie obejrzę. Zamierzam wybrać się tam znowu w kwietniu w nadziei, że nie będzie wtedy tyle zielska, bo ukryło ono wiele samochodów przed nami!
Ostatnio zmieniony 26 gru 2011, 21:29 przez michal1045, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam Michał, syn Geparda
Y 1.2 8v Cosmopolitan + Delta 1.4 Tjet 120 KM LPG
Są jeszcze Y 1.2 8v Marie Clarie + BX 1.9 TRI + Xsara Picasso 2.0 HDI + Dodge Grand Caravan 2007
Były Kappa SW 2.4 TDS, Y 1.2 16v, Piaggio ZIP 2010, Phedra 2.0 JTD
Obrazek

Awatar użytkownika
Coupe
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 868
Rejestracja: 30 gru 2008, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: "Dom starców" Tabenckiego

Post autor: Coupe » 26 gru 2011, 20:05

http://www.ampir-autostarocie.pl/index.html
ja dziś spędziłem miłe popołudnie u tego Pana, kupowałem lawetkę, a jakbym jeszcze posiedział to nie wiem czy bym nie zakupił tego o to merca:
http://moto.allegro.pl/przepiekny-merce ... 83023.html


Awatar użytkownika
mango
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 161
Rejestracja: 27 maja 2007, 0:00
Lokalizacja: KRAKóW

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: mango » 18 sty 2012, 16:54

a czy jakiś nr do właściciela jest

Boorek

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Boorek » 18 sty 2012, 18:21

aż żal patrzeć... a właściciel zachowuje się jak pies ogrodnika, nie był w stanie utrzymać tej kolekcji to wolał żeby ją rozszabrowali niż żeby sprzedać i ktoś się tym cieszył... i jeszcze płacze że mu kradną.... brak słów

Awatar użytkownika
michal1045
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1645
Rejestracja: 25 lis 2009, 16:31
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: michal1045 » 28 sty 2012, 1:13

mango pisze:a czy jakiś nr do właściciela jest
Niestety nie wiem, nie szukałem informacji pod tym kątem. Przeczytałem już mnóstwo forów na ten temat i nie pamiętam teraz na którym, ale na którymś z nich ktoś pisał, że syn Tadeusza Tabenckiego - Wacław Tabencki to jego znajomy i że zajmuje się handlem częściami na Warszawskiej giełdzie! Trzeba poszukać na pewno są gdzieś informacje o Wacławie...
Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, 0:47 przez michal1045, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Michał, syn Geparda
Y 1.2 8v Cosmopolitan + Delta 1.4 Tjet 120 KM LPG
Są jeszcze Y 1.2 8v Marie Clarie + BX 1.9 TRI + Xsara Picasso 2.0 HDI + Dodge Grand Caravan 2007
Były Kappa SW 2.4 TDS, Y 1.2 16v, Piaggio ZIP 2010, Phedra 2.0 JTD
Obrazek

Awatar użytkownika
grzole
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 6821
Rejestracja: 29 wrz 2005, 0:00
Skype: grzole
Lokalizacja: Warszawa

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: grzole » 28 sty 2012, 19:31

Podobno jest dobrze znany handlarzom na bazarze staroci na Kole (rzecz jasna mowa o osiedlu w capital city a nie mieści na linii Warszawa-Poznań).
2x Kappa LS 2.0 20v '95 & '98 + Thema 2.0 ie 8v '89 + Punto Evo 1.4 MyLife '11
tel. 501-122-517

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: solarzmr » 24 paź 2012, 21:49

Byłem tam dziś i porównując zdjęcia zrobione rok temu to conajmniej kilku samochodów już nie ma. Drzwi do hali zostały wyłamane, a samochody które się tam znajdują, widać że ktoś się nimi "opiekuje". W hali stoi Lancia 2000 i wbrew pozorom jest to jeden z najlepiej wyglądających samochodów, z tych które się tam znajdują. Jak ktoś chce poczytać i pooglądać to zapraszam do mnie na stronę, tam można zobaczyć jak wygląda dziś kolekcja Tabenckiego. A tu mała próbka:
Tabencki-26.jpg
Tabencki-06.jpg
Tabencki-35.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Gepard
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1105
Rejestracja: 26 sty 2009, 0:00
Lokalizacja: Łódź

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Gepard » 25 paź 2012, 0:09

Smutny widok. Kolekcja niknie w oczach. Rok temu wrota hali były zamknięte, nie dało się wejść do środka.
Od zeszłego roku ktoś już ukradł atrapę Ramblera, nie widać maski Skody stojącej obok hali. Resztki Forda Capri chyba też zniknęły. Na 17 zdjęciu twojej galerii widać ciekawostkę - wrak auta zrobionego przez Adama Słodowego.
Ojciec michala1045.

- Kappa SW 2.4 TDS 1997 - moja była
- Y 1.2 16V 1997 - była żony.
- Lancia Phedra 2,0 jtd 2004 - była
Aktualnie na stanie
- Y 1,2 8v 2001 Marie Claire - żony
- Citroen BX 19 TRI, 1989
- MZ ES 250 1965 - mój rocznik :D
- Dodge Grand Caravan 3,3 2007

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: solarzmr » 25 paź 2012, 8:57

Brakuje nie tylko Capri. Z tego zdjęcia został już tylko ten samochód po prawej stronie i do tego już nie ma błotników, ani drzwi, a karoseria jest częściowo pocięta.
Obrazek
Jedyny pozytyw, to że ktoś z sąsiadów zadzwonił po policję, która w niedługim czasie się pojawiła. Tylko co z tego jak większości samochodów już nie ma. W hali jest jeszcze kilka, ale i tak ktoś się do nich dobrał. Policjanci mówili że czasem ktoś ich wzywa, a oni przyjeżdżają bo muszą, ale generalnie traktują to jako wysypisko śmieci : beczy :

Rafako

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Rafako » 25 paź 2012, 11:28

solarzmr pisze:Jedyny pozytyw, to że ktoś z sąsiadów zadzwonił po policję, która w niedługim czasie się pojawiła. Tylko co z tego jak większości samochodów już nie ma. W hali jest jeszcze kilka, ale i tak ktoś się do nich dobrał. Policjanci mówili że czasem ktoś ich wzywa, a oni przyjeżdżają bo muszą, ale generalnie traktują to jako wysypisko śmieci : beczy :
Marcin rozumiem, że byleś tam "samopas" :?: Trudno tam teraz wejść :?: Warto najpierw podejść do sąsiadów i poprosić, żeby nie dzwonili na policję bo chcę tylko porobić foty :?:
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
solarzmr
Moderator
Moderator
Posty: 2669
Rejestracja: 01 mar 2008, 0:00
Imię: Marcin
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: solarzmr » 25 paź 2012, 15:56

No fakt sąsiadów nie pytałem ;)

Rafako

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Rafako » 04 lis 2012, 18:22

Byliśmy dzisiaj z Olą i Rafałem, także założeniem było oglądanie przez płot a nie jakieś kaskaderki przez siatkę i później komando po placu :D
Skręcamy z głównej, przebijamy się kilkaset metrów przez "patyki", mijamy ostatni "korner" gdy WTEM...

...płot posesji Tabenckiego obwieszony zgrają ludu :D wzdłuż płotu po obu stronach stoją starsze i nowsze "jnktajmery": 205, Kapryśka w III budzie, Ritmo po FL itd.
Jak się okazało, WKF również wpadło dziś na pomysł nalotu na zapomnianą kolekcję :D
Zacnie. Jak takie tłumy będą się tam cały czas kręcić, to Ci zas... : cenzura : rozbieracze : czerwona : nie będą mogli kraść w spokoju : ok2 : : ok2 : : ok2 :
Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Dudi » 04 lis 2012, 18:33

Zdjęcia jakieś panie, zdjęcia :roll: :D : buja w oblokach :
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Rafako

Re: "Dom starców" Tabenckiego, czyli zapomniana kolekcja

Post autor: Rafako » 04 lis 2012, 18:58

Dudi pisze:Zdjęcia jakieś panie, zdjęcia :roll: :D : buja w oblokach :
Od wyprawy Marcina nic się chyba nie zmieniło, przynajmniej na zewnątrz, więc wrzucę jedno - poglądowe :)
Serdecznie pozdrawiam.

Ps. wg. mojej wiedzy, nie jesteśmy jedynymi osobami na Forum, które tam były w ostatnim czasie, więc może jeszcze jakieś foty przybędą ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ

Wróć do „::: Oldtimery, youngtimery :::”