Lybra - lepiący się schowek

PawełJ
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 4
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:23
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Re: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: PawełJ » 20 maja 2014, 23:14

Witam
Walczyłem z tą lepiącą się gumą różnymi środkami, ale najlepszy okazał się denaturat zmieszany ze odrobiną środka do czyszczenia silników "czysty silnik" - tak żeby się trochę pieniło, (biorąc pod uwagę, że dużo było do czyszczenia denaturat wychodzi najtaniej) na wyczyszczenie schowka pasażera i pokrywki bezpieczników zużyłem chyba 4 butelki :) (i wszystko do czyszczenia :))
Element odkręcałem i (na świeżym powietrzu inaczej można się zadusić :)) polewałem denaturatem i miękką szczotką szorowałem na zmianę ze szmatą (lepiej schodzi jak się trochę namoczy). Czysty plastik wygląda bardzo dobrze i nie ma żadnych śladów czy nalotów.
Za środkowy tunel się jeszcze nie zabrałem ale też to mnie czeka.

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Odp: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: Pawcio78 » 29 lip 2014, 13:34

Ja dziś także walczyłem z wstrętną czarną mazią na schowku i u mnie bardzo sprawdził się rozcieńczalnik ftalowy. Najpierw szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem tą maź rozcierałem a później znów mokrą szmatką wycierałem do sucha. Benzyna ekstrakcyjna w ogóle nie chciała tego rozpuszczać. Schowek się już nie lepi:-)

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Re: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: kaeres » 29 lip 2014, 15:38

Mam pytanie czy nie zrobię nic złego jak wyczyszczę wnętrze samochodu (schowek, półkę pod popielniczką i resztę tego podatnego na klejenie się wnętrza) cifem ?
Oczywiście delikatną ściereczką tylko nasączoną w roztworze cif z wodą.
Podkreślam, że nie chodzi mi o usunięcie lepiącej się gumy tylko o niedopuszczenie do takiego stanu rzeczy :)

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Odp: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: Pawcio78 » 30 lip 2014, 11:42

Według mojej teorii gumę na schowku i pokrywce bezpieczników niszczą wszelkiej maści plaki więc jeśli chcesz długo ochronić tą warstwę to nie psikaj po tych plastikach plakiem.

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: MICHO » 01 wrz 2014, 21:10

Chciałem się podzielić z Wami swoimi doświadczeniami z klejącym się wnętrzem! Wczoraj bardzo szczegółowo przeczytałem niniejszy wątek i postanowiłem wreszcie zadziałać :-) Zakupiłem rozpuszczalnik nitro oraz wziąłem stare prześcieradło! Zabrałem się za to na zasadzie że spróbuję tylko kawałeczek a jak pójdzie OK to w innym terminie się zabiorę na całego! Jak tak zacząłem czyścić powierzchnię najbardziej niebezpieczną dla odzieży mojej jak i pasażera tak kosztem 0,5 litra rozpuszczalnika oraz połowy prześcieradła i raptem dwóch godzin obie powierzchnie narażone na stykanie się spodni oraz kolan zostały wyczyszczone! Jaki efekt? Zaskakujący bo pojawił się czysty czarny plastik miły w dotyku i matowej barwie niemalże taki sam jak górna część deski :-) Zaraz po operacji wziąłem czystą szmatkę i Clin do szyb i dokładnie umyłem powierzchnię i wytarłem do sucha! Efekt zadowalający natomiast ręce ... dramat :-( Jak u rolnika po wykopkach! Jako że już się ściemniało a rozpuchol się kończył to resztę poświęciłem na doczyszczenie siebie a pozostałe elementy czyli tunel klapkę schowka oraz klapkę bezpieczników zdemontowałem i zabrałem do domu! Jutro będę kontynuował na balkonie :-) Sąsiad powiedział mi że sam sobie jestem winny bo plakowałem elementy plastikowe .... teraz już wiem! Nawet nie trzeba było jakoś szczególnie wietrzyć bo zostawiłem lekko uchylone dwie szyby na godzinkę i zapach nitro zniknął! Jutro i w środę pewnie będę kontynuował więc jak skończę to dam znać i wrzucę jakieś fotki...
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Odp: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: Pawcio78 » 01 wrz 2014, 21:20

Zamiast rozpuszczalnika nitro spróbuj ftalowego. Według mnie lepiej działa.

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Odp: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: MICHO » 01 wrz 2014, 21:40

Pawcio78 pisze:Zamiast rozpuszczalnika nitro spróbuj ftalowego. Według mnie lepiej działa.
W jakim sensie lepiej ? Bardziej rozpuszcza? Mniej się lepi, lepiej schodzi ? Spróbuję :-) Ftalowy czyli benzyna ekstrakcyjna taka jak do farb olejnych ? Nitro na pewno bardziej śmierdzi i niszczy ręce tylko tu nie o smród i ręce chodzi! Aha... ktoś pisał o białych nalotach po nitro! Mnie się wydaje że pojawiają się tylko wtedy gdy ta cała maź jest nie do końca doczyszczona! Zresztą bez czyszczenia miejsca mocniej przytarte mają białe obrzeża ... chyba stąd sie biorą te białe naloty! U mnie po dokładnym doczyszczeniu i przemyciu detergentem do szyb nie ma takowych :-)
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Odp: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: Pawcio78 » 01 wrz 2014, 21:47

Olejny. Ja robiłem tak: polewałem schowek rozpuszczalnikiem i po chwili wilgotną szmatką zcierałem tą maź. Na schowek zużyłem pół butelki półlitrowej rozpuszczalnika i szmatkę ok 50x50cm. Nitro w ogóle nie chciało tego czegoś zmywać.

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: MICHO » 01 wrz 2014, 21:52

hmmmm..... spróbuję :-) Dzięki za radę bo na schowku i tunelu wydaje się być więcej tego gnoju ... Jutro albo w środę będę działałł :-)
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra - lępiący się schowek

Post autor: lgurbiel » 01 wrz 2014, 21:55

Zastosowałem Plastidip -bez roboty.Całość prac 3 x 5 min. Efekt znakomity polecam.
A robiłem TYM
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Lybra - lepiący się schowek

Post autor: MICHO » 03 wrz 2014, 21:45

Dziś zabrałem się za klapkę bezpieczników oraz schowek i tunel. Z tą różnicą że zmieniłem płyn czyszczący na rozpuszczalnik olejny-ftalowy. Faktem jest że schodzi lepiej :) Efekt końcowy zadowalający jednak nie wiem czemu na klapce bezpieczników wyszedł biały nalot :-/ Na pozostałych elementach takowy się na szczęście nie pojawił a wszystko było robione w ten sam sposób! Nie mniej jednak uważam że elementy które czyściłem w aucie bez demontażu koło lewarka nitrem wyszły najlepiej!!! Generalnie nie chciałbym już nigdy więcej czegoś takiego robić... syf smród oraz sodomia i gomoria jak by to powiedziała pani Frau :-P Zostało jeszcze tylko jutro wyczyścić wnętrze schoweczka po d popielniczką i można odkurzyć i składać Lucynkę!
Teraz pytanie do tych którzy już doczyścili ten gnój ? Używacie teraz jakiś środków do tych elementów ? Co można zastosować? Jakieś mleczko płyn ?
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Awatar użytkownika
lgurbiel
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 594
Rejestracja: 23 gru 2010, 8:40
Imię: Leszek
Lokalizacja: Borowiczki Pieńki k/Płocka

Re: Lybra - lepiący się schowek

Post autor: lgurbiel » 03 wrz 2014, 21:58

Masz chłopie zacięcie :D
Ciekawe jak Ci to wyjdzie.
Lech
Były : VW golf II 1,8 GTI i Golf IV TDI , Corsa C 1,2 16V,Passat 1,8 B3 ,Lancia Lybra 1,9 SW Intensa
Jest:Lancia Y 1,2 8V. oraz KIA Stonic 1,4.Toyota Aygo.

Awatar użytkownika
zygmunt1
Odszedł od nas na zawsze
Odszedł od nas na zawsze
Posty: 1117
Rejestracja: 03 maja 2009, 15:58
Imię: Zygmunt
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - lepiący się schowek

Post autor: zygmunt1 » 03 wrz 2014, 22:25

Ja tak jak już wcześniej pisałem, po oczyszczeniu pomalowałem dorobionym pod kolor lakierem
w sprayu /strukturalnym/ i niczym nie konserwuję. po prostu przemyłem raz szmatką z płynem do kąpieli. Cały czas wygląda ładnie. Może w najbliższym czasie wykluje się jakiś spot w Krakowie to można oglądnąć.
Pozdrawiam.
Były: Motorower Komar, WSK 125, Gazela 175,Zastava 1100p, Skoda 105, Fiat Ritmo 1,1, Fiat Tempra 1,6, Lancia Dedra 1,8 16V, Fiat Punto II, Lancia Lybra 1.8
Jest : Lancia Lybra 2.0
, Lancia Beta Coupe 2.0 oraz firmowy Fiat Fiorino i Peugeot Partner był -jest Dacia
Tel.: 794 610 042

Beta Coupe 2,0 -(klik)

Członek Zwyczajny Stowarzyszenia :roll:

Awatar użytkownika
MICHO
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 709
Rejestracja: 26 sie 2011, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Lybra - lepiący się schowek

Post autor: MICHO » 03 wrz 2014, 22:39

lgurbiel pisze:Masz chłopie zacięcie :D
Ciekawe jak Ci to wyjdzie.
Jak sobie uje... dżinsy tak że trzeba było wyrzucić a żona sobie kolano na czarno zakleiła to już wyjścia nie miałem :) Wcześniej kumpel się usyfił ale go zrąbałem żeby tak nóg nie rozwalał to będzie czysty :lol: Wyjść wyjdzie normalnie i nie będzie się już kleić całe szczęście hahaha .... już wolę jakieś matowe cienie i plamy od tej mazi :)

Zygmunt dzięki za radę ale malować to mi się już nie chce ;) I tak nie wiem co mnie naszło że jej tyle serca poświęcam ostatnio ...
LANCIA LYBRA 1.9 JTD - odjechała w siną dal ...
FIAT TIPO 1.4 16V 2016

MojaWłoskaMiłość

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - lepiący się schowek

Post autor: FXX » 03 wrz 2014, 22:54

Zawsze możesz oddać do flockowania :) Wtedy będzie dobrze wyglądało.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”