Lybra - tempomat oryginalny nie działa

pepazdepa 408
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 18
Rejestracja: 17 sty 2010, 3:21
Lokalizacja: Kladno CZ

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: pepazdepa 408 » 22 lip 2010, 14:55

Cześć
Wszystkie te składniki mogą powodować złe tempomat ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

paulik1982
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2010, 18:44
Lokalizacja: Biłgoraj

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: paulik1982 » 07 wrz 2010, 14:09

Drodzy koledzy moze komus nie podoba sie ze cytuje wypowiedzi na inny forum ale tylko po to zeby pomoc innym!!!!
A teraz do rzeczy - moj tempomat jest juz naprawiony kosztowalo mnie to 120 zl a info dziele sie za free i nie na priv
Komputer naszego wloskiego autka musi dostac impuls ze chociaz raz pedał sprzegła został wciśniety po odpaleniu autka.
Mianowicie pojechałem do machanika który przerabia amerykanskie autka i tempomaty zna od podstaw nie zaden serwis bo zjezdziłaem kilka i nie znali przyczyny.
Pan mechanik wypiął czujnik sprzegła w miejsce czujnika włożył 2 kabelki osobno długości ok 1,5m kazdy i pojechaliśmy na jazde próbną w momencie 1 raz zwarcia kabelków komputer dostaje impuls wlaczenia sprzegła po rozwarciu kabelków tempomat zaczyna działać. hurrra.
Teraz mam zamiast czujnika sprzegla zamontowany mikrostyk pod kierownicą i zaraz po odpaleniu autka 1 raz naciskam i od tego momentu tempomat działa cały czas wyłączenie następuje po dotknięciu pedału hamulca lub naciśnięciu mikrostyku.

AAAha czujnik sprzegła oryginał kupiłem w salonie okazał się działającym w odwrotną strone wiec nie warto
Jeszce raz pozdrawiam kolegów i zyczę powodzonka.

britmen1987
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 27 sie 2010, 9:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: britmen1987 » 12 wrz 2010, 12:25

U mnie aby włączyć tempomat muszę razem z pokrętłem on/off przekręcić ten pomiędzy on/off a +/-.
Adam Poznań Lancia Lybra 2,4 JTD :)

Awatar użytkownika
Fiorino
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 97
Rejestracja: 06 paź 2010, 15:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Fiorino » 12 paź 2010, 12:24

czytałem,że działa również tempomat z alfy 166,a czy ktoś może mi powiedziec czy działa ze 147?
Lancia Lybra SW 2.0 20V

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Krzysiek82 » 12 paź 2010, 13:56

paulik1982 pisze:Drodzy koledzy moze komus nie podoba sie ze cytuje wypowiedzi na inny forum ale tylko po to zeby pomoc innym!!!!
A teraz do rzeczy - moj tempomat jest juz naprawiony kosztowalo mnie to 120 zl a info dziele sie za free i nie na priv
Komputer naszego wloskiego autka musi dostac impuls ze chociaz raz pedał sprzegła został wciśniety po odpaleniu autka.
Mianowicie pojechałem do machanika który przerabia amerykanskie autka i tempomaty zna od podstaw nie zaden serwis bo zjezdziłaem kilka i nie znali przyczyny.
Pan mechanik wypiął czujnik sprzegła w miejsce czujnika włożył 2 kabelki osobno długości ok 1,5m kazdy i pojechaliśmy na jazde próbną w momencie 1 raz zwarcia kabelków komputer dostaje impuls wlaczenia sprzegła po rozwarciu kabelków tempomat zaczyna działać. hurrra.
Teraz mam zamiast czujnika sprzegla zamontowany mikrostyk pod kierownicą i zaraz po odpaleniu autka 1 raz naciskam i od tego momentu tempomat działa cały czas wyłączenie następuje po dotknięciu pedału hamulca lub naciśnięciu mikrostyku.

AAAha czujnik sprzegła oryginał kupiłem w salonie okazał się działającym w odwrotną strone wiec nie warto
Jeszce raz pozdrawiam kolegów i zyczę powodzonka.
Sorry, ale to jest jedna wielka głupota. A wiesz dlaczego?

1. U mnie działa bez żadnego przerabiania, wstawiania kabelków, czujników i innych pierdół. Najpierw trzeba poczytać od czego uzależniona jest praca tempomatu, a jest kilka takich elementów. Super fachowca znalazłeś :nono:
2. Tempomat zadziała powyżej bodajże jak dobrze pamiętam 30 km/h. Naprawdę myślisz, że jesteś w stanie osiągnąć taką prędkość nie ruszając ani razu sprzęgła?

Biorąc pod uwagę punkt 1 i 2 dałeś się naciągnąć jakiemuś partaczowi, co to "panie, jak się nie da, wszystko się da - ja 15 lat naprawiam"...

PS. Wyłączenie tempomatu bez takiego druciarstwa jak Tobie "fachowiec" zastosował też następuje po naciśnięciu sprzęgła lub hamulca. Po to właśnie są tam te czujniki. Więc jak tempomat nie chciał działać, to trzeba było szukać w nich przyczyny (i jeszcze paru innych rzeczach, o których napisał nasz czeski kolega).

PS 2. Wyobraź sobie, że ja swój czujnik sprzęgła sam sobie połamałem przy zmianie pompy sprzęgła dobre kilka miesięcy temu i też kupowałem w serwisie. Działa do dziś. Ja polecam, natomiast odradzam takich speców jak Twój.

PS 3. Tempomat nie ma dostać sygnału, że zostało naciśnięte sprzęgło!!! On ma dostać sygnał, że sprzęgło jest nieużywane, czyli w spoczynkowej pozycji. Bo tylko wtedy jest zezwolenie na jego działanie ze strony sprzęgła. Podobnie z hamulcem. Tempomat ma dostać sygnał, że hamulec nie jest używany. Bo tylko wtedy jest zezwolenie na jego działanie. Innymi słowy: sprzęgło i hamulec nie używany - tempomat może działać. Naciśnięcie któregoś pedała wyłącza tempomat.

viwaldo
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 53
Rejestracja: 23 paź 2009, 11:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: viwaldo » 12 paź 2010, 23:05

U mnie przyczyna nie dzialania tempomatu byla banalnie prosta. Pedał sprzęgla pod swoim cieżarem wciskał czujnik sprzęgła, przy podniesieniu stopa pedału tempomat działa
lybra 2.4 jtd sw błękitna strzała

Awatar użytkownika
Aras
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 705
Rejestracja: 26 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Aras » 14 paź 2010, 23:54

ze 147 może nie podejść są inne wtyczki na pająku

Awatar użytkownika
Nyka
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 13
Rejestracja: 04 gru 2014, 22:50
Imię: Adam
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Nyka » 09 sty 2015, 20:32

Witajcie dołączę się do tematu. Mój TEMPOMAT miał przyczynę popsucia się i była mi dość dobrze znana. Pewnego dnia rozleciały mi się 2 łożyska igiełkowe pedału sprzęgła. Aby dojechać do domu musiałem pociągnąć ręką pedał do siebie bo nie wracał, w tym momencie uderzył on o czujnik pedału znajdujący się nad nim. Spowodowało to przemieszczenie się czujnika względem uchwytu który zaznaczyłem na foto. Po wymianie łożysk wystarczyło wyjąć czujnik i go wyregulować względem pedału, oraz "usunąć błędy". Wykorzystałem sposób który sprawdzał się w moim poprzednim aucie VW Passat B5, odpiąłem klemy akumulatora na min 15min. Po odpaleniu przejechałem się aby komputer mógł wykryć działający czujnik. po około 2km tempomat zadziałał i działa do dziś. Oczywiście nie musicie się zgadzać z moim sposobem na błędy ale czasem jak się nie ma sprzętu to trza sobie radzić :). U mnie na gałce tempomatu cruise zapala się tylko przy odpaleniu na 5 s a później nie ma oznak działania prócz utrzymującej się prędkości, żadna kontrolka ani dźwięk nie towarzyszy w moim aucie działaniu tempomatu. Powodzenia przy naprawach.
Obrazek
:) Laleczka 1.9JTD 105PS sedan 2000r. :)

Awatar użytkownika
Snail
Sekretarz
Sekretarz
Posty: 4424
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Starachowice / Poznań

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Snail » 09 sty 2015, 21:02

A i u mnie z dołożonym tak samo jest odnośnie zapalania się kontrolni cruise. A Sebastian po dołożeniu tempomatu miał też problem z czujnikiem sprzęgła który wyświetlał błąd i przez to nie chciał mu działać
Moja Lancia się nie psuje. Ona jest po prostu notorycznie udoskonalana...

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: FXX » 10 sty 2015, 15:07

Wariujące czujniki położenia pedału sprzęgła i hamulca to główny powód niedziałającego tempomatu zarówno w Lanciach Lybrach jak i w Alfach 156/147/GT.
Już kilka takich przypadków przerabiałem.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

grigor
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 326
Rejestracja: 02 sty 2012, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: grigor » 14 sty 2015, 19:49

Tempomat najlepiej sprawdzić przy pomocy FES. Tam jest wszystko.
Należy sprawdzić czy czujniki działają prawidłowo. Dajemy zakładkę Parametry / Pozycja pedału sprzęgła i naciskamy/puszczamy pedał patrząc czy zmienia się sygnał w FES. Tak samo z hamulcem.

Dodatkowo w FES można sprawdzić działanie manetki tempomatu. Tu analogicznie testujemy po kolei wszystkie przyciski i widzimy czy jest OK.
Jest:
Lybra Executive SW 2.4 JTD + Mod by Ramzes

mjerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 269
Rejestracja: 24 sie 2011, 15:49

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: mjerzy » 15 sty 2015, 12:20

A próbował ktoś z was robić powtórną adaptację tempomatu? Może to komuś pomoże.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Bichoń » 14 kwie 2015, 22:47

Podepnę się z moim problemem tempomatu, ze skrzynią comfotronic.
Tempomat nie chce mi się załączyć. FES pokazuje wciśnięty pedał hamulca, sprzęgła oczywiście nie, bo go nie ma.
Światła STOP i blokada wrzucenia biegu prawidłowo odczytują naciśnięcie pedału hamulca, tylko FES pokazuje że cały czas jest wciśnięty i podejrzewam że to jest przyczyną nie włączania się tempomatu.
Jak wygląda ten czujnik przy pedale hamulca, jest jeden czy kilka? Każdy obwód ma osobny styk, czy jest jeden kontakt do wszystkich instalacji?

Awatar użytkownika
FXX
Administrator
Administrator
Posty: 10673
Rejestracja: 27 mar 2009, 16:14
Imię: Kamil

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: FXX » 14 kwie 2015, 22:56

Jeśli mnie pamięć nie myli to czujnik na pedale sprzęgła jest podobny jak w przypadku pedału sprzęgła. Jednak nie wiem jak jest z sygnałem na instalację świateł czy w tym przypadku na ASB.
Volvo S60 R-Design D5

Były:
Alfa Romeo MiTo 1.4 16V
Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm
Alfa Romeo 156 SW 2.4JTD

Lancia Lybra SW 1.9JTD
Daewoo Espero 1.5 GLX

Obrazek

Awatar użytkownika
Zielony041
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 104
Rejestracja: 21 lip 2013, 14:32
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Katowice

Re: Lybra - tempomat oryginalny nie działa

Post autor: Zielony041 » 29 kwie 2015, 13:42

Również mam problem z oryginalnym tempomatem ale poza tym, że wykrywa wciśnięty pedał sprzęgła (gdy oczywiście nie jest wciśnięty) to FES znajduje błąd P1565
(jak na zdjęciach)

Obrazek
Obrazek

Co może być przyczyną i co mogę z tym zrobić? Czujnik wygląda tak jak pokazał wcześniej @Nyka? Nie mam żadnych problemów ze sprzęgłem i odchodzi normalnie, nie mam za bardzo możliwości podciągnięcia go wyżej podczas jazdy.
Lancia Lybra SW 2003 2.0 150KM
tel. 600 839 309 (T-Mobile)
SK 900CV

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”