Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

kamillss16
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 24
Rejestracja: 07 lip 2012, 7:03
Imię: Kamil
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: kamillss16 » 17 lip 2012, 8:37

Tak troszkę się tego domyślałem bo z tego co wiem to silniczek otwierający wlot powietrza otwiera i przednie środkowe i przednie boczne mam rację ? Jak coś byłoby nie tak to z środkowych też by leciało słabo a przytkać się chyba nic nie mogło ?
Lancia Lybra 2.0 20V 2000r.

Krzysiek82
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 963
Rejestracja: 16 lip 2009, 7:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Brzeg

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: Krzysiek82 » 17 lip 2012, 9:31

Nie szukaj sobie na siłę roboty. Ten typ tak ma - z kratek skrajnych leci WYRAŹNIE słabszy strumień powietrza na każdym ustawieniu dmuchawy. Jeśli po przestawieniu nadmuchu na nogi przestaje Ci wiać z tych kratek, to wszystko masz w porządku.

Awatar użytkownika
lucasvorenus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 11 lip 2009, 22:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odp: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: lucasvorenus » 20 cze 2013, 14:10

lucasvorenus pisze:Ja wczoraj też rozebralem auto. Widziałem silniczki, ale niestety nie za bardzo wiedziałem jak sie do nich dobrać więc pojadę z tym do mechanika. Co do rozwiązania mojego problemu - okazało się, że te klapki które zamykają/otwierają obieg były zamknięte i nie chciałęm się w ogóle otworzyć - silniczki chyba były sprawne.
"Ręczne" otwarcie tych klapek pomogło mi na tyle, że teraz mam nawiew na przód. Zostaje tylko w wolnej chwili i przy wolnej $$ podjechać do mechanika by ewentualnie wymienić niedziałający/nieprzestawiający wiatraczek=silniczek.

A w ramach przypomnienia miałem podobny objaw: "boczne nawiewy głuche, środkowy ledwo dycha za to na szybe wali jak jasny gwint" - tyle, że mocno wiało mi powietrze na nogi.
Minęły prawie cztery lata, a ja się do tego nie zabrałem. :( Teraz jak są takie upały znowu mnie szlag trafia, że jest gorąco. Klima działa, chłodzi, ale wieje dosyć słabo. W zimie z kolei jest problem z okropnie parującymi szybami, bo nawiew na szybę też jest do kitu. A najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że jak bym nie ustawił klimatyzacji w samochodzie to na nogi pasażera z przodu wieje gorące powietrze. Zewsząd leci zimne, na szybę, kratki czy nogi kierowcy, a na nogi pasażera gorące.

Silniczek używany można dostać za 99 zł gdyby była potrzeba jego wymiany. Najbardziej obawiam się rozkręcania pół auta, by się dostać do tych silniczków. Czytałem, że ludzie stukają w te silniczki coś to niby na chwilę pomaga. Ktoś wymyślił patent jak się do tego zabrać by nie stracić dwóch dni i wszystkich nerwów?

Awatar użytkownika
barsliw
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 496
Rejestracja: 06 lut 2012, 23:58
Imię: Bartek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: barsliw » 20 cze 2013, 17:52

Niestety, skoro silniczek jest ukryty za konsolą trzeba rwać. Przechodziłem to przy okazji wymiany nagrzewnicy.
Była: Lybra 1.8 LPG, Lybra 2.4jtd CF3 - 2000r
Jest: Alfa Romeo 156SW 2.5 V6

Awatar użytkownika
lucasvorenus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 11 lip 2009, 22:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: lucasvorenus » 26 cze 2013, 21:20

Stary post:
Spoiler:
Udało się wyciągnąć ten "najgorszy" silniczek, który steruje nawiewem na kratki i nogi. Zdaje się, że sam silniczek działa, ale tylko przez chwilę zmienia swoje położenie, a potem już nic się nie dzieje. Podejrzewam, że to kwestia ustawienia mechanizmu w środku. Czy ktoś wie jak to powinno wyglądać? Jak zmontować by było poprawnie. Próbowałem kilku konfiguracji, ale nic nie zdaje się działać. Chodzi jak ustawić to zielone coś, co zdaje się uaktywniać metalowe płytki - jak to ma być w stosunku do koła zębatego ze ślimakiem, który steruje przysłonami nawiewu. Wrzucam zdjęcia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 cze 2013, 22:15 przez lucasvorenus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: Dudi » 26 cze 2013, 22:11

A co to, Bosch z Magneti Marelli do spółki to produkowali 8-O ??? To pewnie w Audi i Mercedesach były takie same...
Sorry za małe OT - osobiście jeszcze nigdy tego nie wymontowywałem, bo na razie chodzi :)
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
lucasvorenus
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 73
Rejestracja: 11 lip 2009, 22:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: lucasvorenus » 26 cze 2013, 22:24

Kończąc OT to rzuciłem okiem na Allegro. Taka sama konstrukcja silniczków jest m.in. w Renault, VW, Audi, Alfach, Oplach. Jest tylko jedno ale:
- różnią się końcówkami, które są różne dla różnych marek, by sterować klapkami nawiewu. :)

To jak, pomoże ktoś skręcić to w działającą całość? :)

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: zbyszek55 » 26 lip 2018, 17:36

Dopadła mnie przypadłość Lybry-silniczki nawiewu klimatyzacji.
Kierowca ma nawiew -temperatury powietrza ciepłą lub zimną
pasażer tylko ciepłą -niezależnie od ustawienia potencjometru temp.
Rozebrałem schowek pasażera i szukam silniczka Nr 2 /zgodnie z opisem -wymiana nagrzewnicy/,który steruję rodziałem
temperatury czy on porusza tym długim metalowym cięgłem ?
O ile dojście do silniczka nr 3 i 1 jest w miarę dobre/mówię o demontażu/ to silniczek Nr 2 jest gdzieś w głębi schowany.
Co należy jeszcze zdemontować aby móc poskładać to wszystko do kupy ?

Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra 2,4 jtd CF2
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

Re: Lybra - działanie nawiewu/klimatyzacji

Post autor: zbyszek55 » 05 sie 2018, 22:28

Znalazłem silniczek nr 2,który poprzez system dżwigni porusza metalowym cięgnem-pomyłkowo wziąłem go za silniczek nr 1.
Ciekaw jestem czy można odkręcić blachę-wzmocnienie ,które skutecznie zasłania prawidłowy montaż silniczka nr 3 -----a nie na czuja ?

Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”