Lybra - wycieraczki sensor deszczu

1966endriu
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 9
Rejestracja: 06 lis 2009, 18:26
Lokalizacja: Jasienica

Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: 1966endriu » 13 lis 2009, 16:53

Witam
mam pytanie, mianowicie chodzi mi o wycieraczki, które w pozycji "auto"- czujnik deszczu- czasami nie kończą cyklu zostając w pionie. W innych pozycjach pracują normalnie.
Drugi temat, to nie działające spryskiwacze reflektorów.
Proszą o poradę

Awatar użytkownika
kaeres
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1404
Rejestracja: 20 maja 2008, 0:00
Lokalizacja: Wodzislaw Sl., Poland

Odp: lybra- wycieraczki sensor deszczu

Post autor: kaeres » 13 lis 2009, 20:09

Zawsze się zacinają czy tylko kilka razy się zdarzyło i nie daje Ci to spać ?
Spryskiwacze reflektorów spisz na straty.
One chyba przestały działać po pierwszej próbie wyjechania z salonu.

Awatar użytkownika
Mariusz91
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2735
Rejestracja: 08 cze 2007, 0:00
Skype: Mariusz8.32
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Kraków

Odp: lybra- wycieraczki sensor deszczu

Post autor: Mariusz91 » 13 lis 2009, 21:25

Jeżeli kupiłeś auto nie dawno zobacz czy masz podpiętą pompkę od spryskiwaczy reflektorów. Ludzie często odpinają ponieważ spryskiwacze reflektorów gwałtownie zwiększają zużycie płynu :D

Awatar użytkownika
fragless
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 280
Rejestracja: 11 kwie 2007, 0:00
Lokalizacja: OLSZTYN

Odp: lybra- wycieraczki sensor deszczu

Post autor: fragless » 28 gru 2009, 14:11

kaeres pisze:Zawsze się zacinają czy tylko kilka razy się zdarzyło i nie daje Ci to spać ?
U mnie zawsze się zacinają w pozycji "auto". ale nie od początku pracy, zawsze po jakimś czasie (jakby się przegrzewały), dla ułatwienia dodam że sensor na szybie jest częściowo odklejony.

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: endriu wawa » 18 lis 2010, 18:46

Spróbuję trochę odświeżyć zapomniany już temat...
Może Któryś z forumowiczów posiada wiedzę, jak ten sensor właściwie ma być przyklejony do szyby?
Czy cała powierzchnia elementu czujnika ma być "zalana" silikonem, czy tylko rant obwodu?
Pytam, bo właśnie nadszedł czas częstego korzystania z tego dobrodziejstwa, a tu po włączeniu w pozycję "AUTO" bez znaczenia, na jakim poziomie czułości ustawiłem pokrętło - wycieraczki zadyndały raz i trup... i tak za każdym razem.
Ponieważ nie jest przyjemne ciągłe ręczne załączanie i wyłączanie i brak "czasówki" jest męczący zajrzałem pod lusterko...
I: czujnik przyklejony do szyby jakąś 1/8 powierzchni, otworzyłem pokrywkę, wyjąłem czujnik i na całej jego powierzchni była warstwa jakby silikonu.
Usunąłem delkiatnie całą tę maź i pod nią są jakieś dwa okręgi elementu elektronicznego.
I teraz: jakiego rodzaju jest to sensor, na jaki bodziec reaguje?
Na razie włożyłem bez przyklejania, jest tam docisk ze sprężynką. Niestety teraz działa mi w pozycji "AUTO" ale tylko na najwyższej czułości, na "I" i "II" zero ruchu wycieraczek...
Jakieś sugestie koledzy?
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

jan 123456

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: jan 123456 » 18 lis 2010, 20:03

To jest dioda podczerwieni i fotodioda/tzw zespół nadawczo-odbiorczy.To tak w bardzo duzym skrócie.
Dioda 6 jest ustawiona pod oodpowiednim katem do szyby,emituje fale podczerwieni.W zalezności od stopnia zaroszenia nastepuje odpowiednie załamanie fal podczerwieni i odbicie do fotodiody 4.Która z kolei przetwarza to na sygnał elektryczny i podaje do centralki sterowania silnikiem wycieraczek.Teraz w zalezności od sygnału dostarczonego z czujnika deszczu sterownik wycieraczek podaje plusa do silnika na odpowiednie uzwojenie/są dwa:1-wolny.2-szybki/
Czujnik deszczu zasilany jest ze sterownika silnika wycieraczek napięciem +12V ,a zwraca sygnał do sterownika w postaci napiecia od 0-5V.
Masz tu wyglad czujnika
czujnik deszczu.JPG
P.S>
Czujnik ten nalezy wymienic za kazdym razem gdy:
został odklejony od szyby przedniej/sam przetestowałem w praktyce/Wydaje nam sie ,ze on jakis czas działa jednak po kilku tygodniach zaczyna szwankować.
Jedyne co mozesz sprawdzic to rezystancje czujnika oraz napiecie zasilania i napięcie powrotne.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: endriu wawa » 19 lis 2010, 18:17

Dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje.
A jak np. przykleić nowy czujnik?
Czy cała powierzchnia elementu czujnika ma być "zalana" silikonem, czy tylko rant obwodu?
Ta warstwa, którą usunąłem miała jakieś 2 mm grubości - na logikę - to jakby działa na niekorzyść czułości sensora...
Pewnie się kolaga oriętuje ile koszyuje nowy sensor?
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

jan 123456

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: jan 123456 » 19 lis 2010, 21:40

endriu wawa pisze:Dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje.
A jak np. przykleić nowy czujnik?
Nie nalezy tego przyklejać niczym,sprężyna ma dociskać czujnik do lusterka.

endriu wawa pisze: Czy cała powierzchnia elementu czujnika ma być "zalana" silikonem, czy tylko rant obwodu?
Ta warstwa, którą usunąłem miała jakieś 2 mm grubości - na logikę - to jakby działa na niekorzyść czułości sensora...
Tak nie należy tego zrywać,wbrew logice ale ten żel działa jak "niwelator szumu czujnika":nono: :nono: :nono: :nono:


endriu wawa pisze: Pewnie się kolaga oriętuje ile koszyuje nowy sensor?

Około 300PLN pasuje od alfy156 z pakietem zimowym/takie wyposażenie/lub od GT

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: endriu wawa » 20 lis 2010, 16:18

Dzięki jeszcze raz za informację.
Pozdrawiam
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

Awatar użytkownika
artjas
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 366
Rejestracja: 09 sie 2009, 18:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: artjas » 20 lis 2010, 18:42

a ja bez ogródek usunąłem tą 2mm warstwę silikonu ( w połowie już się sama odkleiła i czujnik nie spełniał w pełni swej funkcji), a następnie wypełniłem miejsce nową warstwą przeźroczystego uszczelniacza silikonowego z allegro i docisnąłem zatyczką. Póki co patent działa już ponad pół roku bez zastrzeżeń.
byłe włoszki: Lybra SW 1.9 JTD, Croma 1.9JTD 16V Aut.

Awatar użytkownika
wzorekk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 04 kwie 2011, 8:54
Skype: wzorekk
Imię: Tomek
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska/Kraków

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: wzorekk » 21 sie 2016, 15:11

Witam wszystkich,
Proszę o pomoc,
Sensor działał i przestał działać, znaczy wycieraczki pracują teraz w trybie czasowym.
Wymieniłem centralkę sterująca wycieraczkami na taką jak eper wskazał i taka była wcześniej.
Jestem po wymianie szyby.
Wymieniłem żel pod sensorem i nic to nie dało. Deszcz nie pada a wycieraczki w trybie auto pracują co ok 5 s.
Czy miał ktoś taki przypadek że nagle wycieraczki zaczęły działać nie na sensor ale na czasówki??
Pozdrawiam
Tomek
Lybra SW 2,4 JTD 150KM Executive, 2003r

Awatar użytkownika
Bichoń
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 5035
Rejestracja: 09 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: Bichoń » 21 sie 2016, 18:48

Przedwczoraj przez przypadek zauważyłem tą zależność, że jak się odepnie sensor deszczu, to wycieraczki zaczynają pracować w zwykłym trybie przerywanym, z szybkością zalezną tylko od ustawienia na włączniku wycieraczek na kierownicy.
Jeżeli tobie przestało działać w automatyce, to pewnie masz problem z czujnikiem. Jeżeli wymieniałeś szybę, bo może przy tej okazji ktoś coś zrobił z czujnikiem.
W razie czego: pod lusterkiem, przy tych 2 diodkach jest klapka, możesz ją otworzyć i zobaczyć czujnik deszczu, może nawet da się sprawdzić czy jest podłączony. Jak to nie pomoże - lusterko wyciąga się w górę równolegle do szyby, tylko wcześniej trzeba ściągnąć zaślepkę pomiędzy lusterkiem a podsufitką, ona jest wsunięta na zatrzaski (trzeba podważyć).

Awatar użytkownika
wzorekk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 04 kwie 2011, 8:54
Skype: wzorekk
Imię: Tomek
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska/Kraków

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: wzorekk » 22 sie 2016, 15:57

Dzięki za info,
Czujnik podłączony. Praca na sensor przestała działać przed wymianą szyby.
Dałem nowy żel pod sensor wymieniłem centralkę wycieraczek i nic dalej praca na czas.
Za nowy sensor krzyknęli mi prawie 700 zł.
Nie mam skąd wziąć używki sprawnej do sprawdzenia. Są na necie ale nie wiadomo czy sprawne.
Pozdrawiam
Tomek
Lybra SW 2,4 JTD 150KM Executive, 2003r

Awatar użytkownika
wzorekk
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 63
Rejestracja: 04 kwie 2011, 8:54
Skype: wzorekk
Imię: Tomek
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska/Kraków

Re: Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: wzorekk » 24 sie 2016, 21:13

Witam,
Problem rozwiązany.:)
Czujnik wymieniony i działa jak należy, wraz z nowym żelem pod spodem :)
Pryskałem wodą i działało jak złoto :)
Pozdrawiam.
Lybra SW 2,4 JTD 150KM Executive, 2003r

Awatar użytkownika
Pawcio78
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1465
Rejestracja: 24 lip 2009, 15:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Nowy Sącz

Lybra - wycieraczki sensor deszczu

Post autor: Pawcio78 » 26 sie 2016, 19:13

Spóźniłem się, przekopując zapasy znalazłem dwa takie czujniki i chciałem się zaoferować ? :/
była: Tempra 1.6 86KM
jest: Lybra 1.8 131KM 2000r. , Y 1.2 60KM 2001r. , Delta 4WD HF turbo 2.0 8V 165KM 1987r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”