Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: kartonik » 08 sty 2008, 11:08

"Sebastian" pisze:
Dokładnie jest tak jak piszesz - trochę mnie to zdziwiło, że tak nie można sobie ustawić (góra + przód).


Pozdrawiam.
Tez mnie to zdziwilo, ale w Peugeocie 406 tez taka kombinajca nie jest mozliwa. Mniemam wiec, ze to typowy uklad w samochodach.

Awatar użytkownika
Toper
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 613
Rejestracja: 19 mar 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Toper » 16 sty 2008, 17:03

"Sebastian" pisze:
"maydayns" pisze:A czym rozni sie zielone od pomaranczowego swiatelka na przycisku nawiewu wewnetrznego?? z jednego z waszych postow wynika ze jak jest zielone to jest zamkniety, jak pomaranczowe to otwarty, a jak nie swieci to automat, czy dobrze rozumiem??
Zielona dioda - automat (system sam zamknie/otworzy obieg wewnętrzny w razie potrzeby),
pomarańczowa dioda - obieg otwarty,
brak diody - obieg zamknięty.

Pozdrawiam.
wydaje mi się, że jest trochę inaczej:
- pomarańczowa (std. po włączeniu silnika) - automat
- zielona - obieg zaknięty (mi zaczynają parować szyby po jakimś czasie
- nie pali - obieg otwarty.
Pozdrawiam
Toper
Lancia Lybra SW 2.4JTD 150KM :-)

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: DZIDA » 16 sty 2008, 17:47

"Toper" pisze: wydaje mi się, że jest trochę inaczej:
- pomarańczowa (std. po włączeniu silnika) - automat
- zielona - obieg zaknięty (mi zaczynają parować szyby po jakimś czasie
- nie pali - obieg otwarty.
a mi się wydaje że jeszcze inaczej: żółte - zewnętrzny wymuszony
zielone wewnętrzny obieg; brak - automat

Awatar użytkownika
Sebastian
Klubowicz Wspierający
Klubowicz Wspierający
Posty: 2573
Rejestracja: 24 paź 2007, 0:00
Imię: Sebastian
Lokalizacja: DW

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Sebastian » 16 sty 2008, 18:27

"DZIDA" pisze:a mi się wydaje że jeszcze inaczej: żółte - zewnętrzny wymuszony zielone wewnętrzny obieg; brak - automat
Racja.
Mea Culpa.
Żeby rozwiać wątpliwości raz na zawsze:
Recyrkulacja powietrza jest sterowana zgodnie z 3 logikami działania:
- kontrola automatyczna (dioda w przycisku zgaszona)
- włączenie wymuszone (recyrkulacja powietrza wewnętrznego zawsze włączona - czyli zamknięty obieg powietrza), sygnalizowane przez zapalenie zielonej diody w przycisku;
- wyłączenie wymuszone (recyrkulacja powietrza wewnętrznego zawsze wyłączona - czyli powietrze zewnętrzne), sygnalizowane zapaleniem zółto-bursztynowej diody w przycisku.


Pozdrawiam.


Pozdrawiam.
jest: Yamaha FZS 600, Yamaha JogRR, Kymco Downtown 300i, Taczka Duster 1.3
było m.in.: Lancia Lybra 2.4 JTD Intensa, Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDm, Lancia Ypsilon 1.2 16V (zygmunt zabrał)

Awatar użytkownika
Toper
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 613
Rejestracja: 19 mar 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Toper » 16 sty 2008, 23:30

"Sebastian" pisze:
"DZIDA" pisze:a mi się wydaje że jeszcze inaczej: żółte - zewnętrzny wymuszony zielone wewnętrzny obieg; brak - automat
Racja.
Mea Culpa.
Żeby rozwiać wątpliwości raz na zawsze:
Recyrkulacja powietrza jest sterowana zgodnie z 3 logikami działania:
- kontrola automatyczna (dioda w przycisku zgaszona)
- włączenie wymuszone (recyrkulacja powietrza wewnętrznego zawsze włączona - czyli zamknięty obieg powietrza), sygnalizowane przez zapalenie zielonej diody w przycisku;
- wyłączenie wymuszone (recyrkulacja powietrza wewnętrznego zawsze wyłączona - czyli powietrze zewnętrzne), sygnalizowane zapaleniem zółto-bursztynowej diody w przycisku.


Pozdrawiam.


Pozdrawiam.
macie racje, mi się troszkę pomyliło :(
Pozdrawiam
Toper
Lancia Lybra SW 2.4JTD 150KM :-)

robek
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 59
Rejestracja: 27 cze 2007, 0:00
Lokalizacja: Wypełnij to pole

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: robek » 17 sty 2008, 14:09

Jak najlepiej jezdzic na automacie czy obiegu otwartym?Pozdrawiam

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: redy19 » 30 sty 2008, 22:33

odnosnie tej klimy i temperatury to mniej niz 18 stopnie nie da sie ustawic ? bo mi pozniej pojawia sie o ile dobrze pamietam LO ...

natomiast co do kierunku nawiewu powiedzcie jak nastawic jednoczesnie na szybe i na przod (czyli ta srodkowa strzalka)
redy19
Lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Dudi » 30 sty 2008, 22:40

"redy19" pisze:odnosnie tej klimy i temperatury to mniej niz 18 stopnie nie da sie ustawic ? bo mi pozniej pojawia sie o ile dobrze pamietam LO ...

natomiast co do kierunku nawiewu powiedzcie jak nastawic jednoczesnie na szybe i na przod (czyli ta srodkowa strzalka)

Poniżej 18 st. zawsze jest "Low" i to zawsze przy odpowiedniej temp. zewnętrznej włącza klimę (o ile nie włączysz funkcji econ).

Nie da się jednocześnie ustawić na szybę i na kabinę :) . Możesz co najwyżej ustawić na szybę i na dół.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: DZIDA » 31 sty 2008, 13:34

"Dudi" pisze: Poniżej 18 st. zawsze jest "Low" i to zawsze przy odpowiedniej temp. zewnętrznej włącza klimę (o ile nie włączysz funkcji econ).

Nie da się jednocześnie ustawić na szybę i na kabinę :) . Możesz co najwyżej ustawić na szybę i na dół.
nawet jak włączysz econ to i tak w położeniu LOW włącza się sprężarka klimy.. chyba że jest za zimno na zewnątrz...

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Nat » 31 sty 2008, 13:40

"DZIDA" pisze:
"Dudi" pisze: Poniżej 18 st. zawsze jest "Low" i to zawsze przy odpowiedniej temp. zewnętrznej włącza klimę (o ile nie włączysz funkcji econ).

Nie da się jednocześnie ustawić na szybę i na kabinę :) . Możesz co najwyżej ustawić na szybę i na dół.
nawet jak włączysz econ to i tak w położeniu LOW włącza się sprężarka klimy.. chyba że jest za zimno na zewnątrz...
A łyżka na to... Niemożliwe :!: :lol:
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: redy19 » 06 lut 2008, 23:50

wylaczenie tej funkcji econ (czyli gdy dioda sie swieci) moze miec wplyw na ilosc spalanego paliwa nawet w zimie ??
redy19
Lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
lukosm
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 77
Rejestracja: 18 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: lukosm » 07 lut 2008, 1:12

U mnie jest czujnik zaparowania szyb i po wykryciu zaparowanych szyb automat przełacza na obieg zewnętrzny (zapala sie pomarańczowa dioda) zwiększa intensywnosc nawiewanego powietrza i oczywiscie nawiew ustawia sie naszybe przednia.

czyli to samo co standardowo robiłem ręcznie w poprzedniej lybrze bez czujnika a wszyscy posiadacze lybry wiedza co sie dzieje z szybami miedzy temperatura 4 stopnia do zero - ciagle zaparowane szyby

Polecam jazde na obiegu zewnetrznym ( doświadczenia z poprzedniej lybry i teraz jak obserwuje automat to w okolicach temperatury 5 do 0 prawie ciagle swieci sie pomaranczowa dioda )
Kupię Lancie Phedre

Awatar użytkownika
redy19
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 454
Rejestracja: 18 sty 2008, 0:00
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: redy19 » 07 lut 2008, 17:44

troche sie minoles z moim pytaniem chodzi mi czy funkcja econ jak jest wlaczona(dioda sie nie swieci) to czy sprezarka chodzi nawet jak jest 7 stopni i czy zwiekasza sie ilosc spalanego paliwa?
redy19
Lybra 1.9 jtd

Awatar użytkownika
jerzy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 525
Rejestracja: 22 wrz 2007, 0:00
Lokalizacja: Kraków

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: jerzy » 07 lut 2008, 18:24

witam

przyłącze sie do tej dyskusji i zapytam - AUTO ja mam dwie lampki gdy przycisnę raz jest jedna a gdy drugi raz świecą dwie jakie to ma znaczenie do czego to służy?
zresztą jak nacisnę tą drugą to czuję potężne przytrzymanie silnika ,,,,,

pozdrawiam
______________________
lancia dedra 19td 1995

Awatar użytkownika
Simon
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 656
Rejestracja: 23 lip 2007, 0:00
Lokalizacja: Wrocław

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Simon » 07 lut 2008, 19:38

"redy19" pisze:troche sie minoles z moim pytaniem chodzi mi czy funkcja econ jak jest wlaczona(dioda sie nie swieci) to czy sprezarka chodzi nawet jak jest 7 stopni i czy zwiekasza sie ilosc spalanego paliwa?
Wnioskuje, że pytającym chodzi o to kiedy działa sprężarka a nie jak działa klima. Podobna dyskusja była w tym wątku.

Streszczając ów wątek wyszło, że sprężarka działa i żre paliwo jak JEST POWYŻEJ 3ST. I NIE JEST WŁĄCZONA ( nie świeci ) FUNKCJA ECON. Pozostałe parametry ( temperatura, siła i rozkład nawiewu, auto, obieg ) nie mają znacznia. Nawet jeśli sprężarka nie chłodzi powietrza ( bo jest np 7 stopni na zewnątrz ) to je osusza.

We wszystkich pozostałych przypadkach - poniżej 3 stopni lub przy włączonej funkcji ECON sprężarka nie działa i oszczedzamy paliwo. Chociaż nie wiem dlaczego niby powietrze mające 3 st. ma być mniej wilgotne niż to mające 5 st.

Tak ja to zrozumiałem, ale to nie znaczy, że tak jest :P
Lancia Lybra 1.9 JTD LX Berlina
Paganini Black
Kilka fotek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”