Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

STOD
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 399
Rejestracja: 19 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: STOD » 04 gru 2007, 21:50

Witam , mam takie mało inteligentne pytanie ale jakoś mnie to gnębi , wiec musze je zadać.Do czego w Lybrze jest pod wyświetlaczem do klimatyzacji ten przycisk Econ.Do odparowywania?
Pozdrawiam i z góry dziękuję.Mam Lybre 2.4 jtd od dwóch tygodni i jestem tu nowy , więc proszę spojrzeć na mnie łaskawszym okiem.
Lybra 2.4JTD
Najpiękniejszą rzeczą w życiu mężczyzny jest wiatr we włosach, świeży koń pod siodłem i ostry horyzont stepu...

Boorek

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Boorek » 04 gru 2007, 21:58

witam! co prawda nie mam Lybry ale Kappę ale postaram sie pomóc. przycisk econ służy do wyłączenia sprężarki klimy, przez co można zaoszczędzić troszkę paliwa i odciążyć silnik,tutaj masz troszkę o klimie na przykładzie Kappy (kliknij) Pozdrawiam i zyczę miłego użytkowania auta : yesyes :

Awatar użytkownika
DZIDA
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 391
Rejestracja: 26 sty 2007, 0:00

Re: Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: DZIDA » 04 gru 2007, 22:06

"STOD" pisze:Witam , mam takie mało inteligentne pytanie ale jakoś mnie to gnębi , wiec musze je zadać.Do czego w Lybrze jest pod wyświetlaczem do klimatyzacji ten przycisk Econ.Do odparowywania?
Pozdrawiam i z góry dziękuję.Mam Lybre 2.4 jtd od dwóch tygodni i jestem tu nowy , więc proszę spojrzeć na mnie łaskawszym okiem.
wentylacja bez klimatyzacji najprościej mówiąc, czyli tak jak byś miał system ogrzewania/wentylacji ze zwykłego samochodu bez opcji klimatyzacji a jedynie z opcją czujnika temp. - bo w opcji ECON czujnik temp. wewn. dalej działa
Ostatnio zmieniony 04 gru 2007, 22:14 przez DZIDA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Nat » 04 gru 2007, 22:10

A ja dodam tylko, ze do odparowywania szyb służy przycisk po prawej sronie konsoli zaraz obok przycisku ogrzewania tylnej szyby.
jednym przyciskiem na krótki okres otwierasz obie powietrza, ustawasz powietrze na max suche (najcieplejsze) i nawiew na szyby...
Po chwili wyłącza się (wraca do poprzeniego stanu)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: maydayns » 05 gru 2007, 0:11

A jak wymusic prace klimy?? tak zeby nie pracowala na automacie, tylko zeby byla caly czas wlaczona, ale to gdzie i jak silno wieje mogl ustawic sam??
Seat Leon

Awatar użytkownika
muha
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 29 gru 2005, 0:00
Lokalizacja: Gdańsk

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: muha » 05 gru 2007, 8:04

Wciskasz "Auto" - wtedy komputer zaczyna po swojemu dobierac ustawienia. Ale jesli zmienisz ktores z nich recznie (sile nawiewu lub kierunek), "Auto" sie wylacza i jestes w trybie pracy recznej.

Analogicznie - jesli wlaczysz Auto, potem Econ, to komputer nadal sam dobiera ustawienia (bez sprezarki). Ale jesli cos zmienisz recznie, to juz jest praca reczna. To pisze wylacznie na podstawie obserwacji, bo zadna kontrolka nie mowi wtedy czy dziala tryb automatyczny czy reczny.

Pozdrawiam,
/muha/
/muha/

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Nat » 05 gru 2007, 8:06

"maydayns" pisze:A jak wymusic prace klimy?? tak zeby nie pracowala na automacie, tylko zeby byla caly czas wlaczona, ale to gdzie i jak silno wieje mogl ustawic sam??
1. Wciskasz AUTO (zapala sie lampka).
2. Regulujesz wg widzimisia (lampka gasnie, ale sprezarka klimy dziala)
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Awatar użytkownika
muha
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 29 gru 2005, 0:00
Lokalizacja: Gdańsk

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: muha » 05 gru 2007, 8:13

Aha, jeszcze dla formalnosc. Wciskasz Econ - sprezarka sie wylacza. Wciskasz go ponownie - sprezarka sie wlacza.

No i uwaga na zimne dni, bo wtedy podobno mimo wlaczenia Auto sprezarka niekoniecznie musi sie od razu wlaczyc.

Pozdrawiam,
/muha/
/muha/

Awatar użytkownika
Nat
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 20000
Rejestracja: 25 lis 2005, 0:00
Lokalizacja: Poznań & Warszawa Masz problem na Forum? Pytaj!
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Nat » 05 gru 2007, 8:52

A nawet powiem więcej ponizej pewnej temperatury sprężarka się po prostu NIE włączy. Ta temperatura to plus parę stopni celsiusza.
Pozdrawiam
Nat
Obrazek + Phedra JTD + Lybra SW 2,0 na emigracji i DS20
Stasiu, co jest najważniejsze w życiu? Staś (2 lata): Luuuuuzik!!! ||| Piotruś (2 lata): Tata, nie ce Pasem, ce Gekiem!
Proszę, używaj polskich znaków! To chyba różnica, czy robisz komuś łaskę, czy laske? ;)

Tomecki
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 66
Rejestracja: 22 gru 2006, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Tomecki » 05 gru 2007, 10:40

"Nat" pisze:A nawet powiem więcej ponizej pewnej temperatury sprężarka się po prostu NIE włączy. Ta temperatura to plus parę stopni celsiusza.
Czy aby na pewno? Jedną z dwóch funkcji klimy to osuszanie powietrza. Co je osuszy np przy 2-3 st. jeżeli sprężarka nie działa? No chyba że przy tej temperaturze powietrze jest juz zawsze wystarczająco suche - ale nie wydaje mi sie..
Pozdrawia Was Tomecki oraz
Lybra SW 1.8 w czarnej perle

kartonik
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 611
Rejestracja: 08 mar 2005, 0:00
Imię: Marek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: kartonik » 05 gru 2007, 11:05

"Tomecki" pisze:
"Nat" pisze:A nawet powiem więcej ponizej pewnej temperatury sprężarka się po prostu NIE włączy. Ta temperatura to plus parę stopni celsiusza.
Czy aby na pewno?
Przeciez masz klime. Mozesz sprobowac ja wlaczyc przy 0 stopni. Wtedy sie przekonasz, ze nie mozna jej uruchomic.

Awatar użytkownika
maydayns
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 453
Rejestracja: 15 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Nowy Sacz/Krakow/Paryz

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: maydayns » 05 gru 2007, 11:10

Dokladnie, sprezarka klimy sie NIE wlaczy ponizej 5 stopni celcjiusza, to jest zabezpieczenie, bo olej w klimie przy niskiej temp. robi sie gesty i mozna zajechac uklad:) potwierdzone w ASO:)
Seat Leon

Boorek

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: Boorek » 05 gru 2007, 16:47

"Tomecki" pisze:
"Nat" pisze:A nawet powiem więcej ponizej pewnej temperatury sprężarka się po prostu NIE włączy. Ta temperatura to plus parę stopni celsiusza.
Czy aby na pewno? Jedną z dwóch funkcji klimy to osuszanie powietrza. Co je osuszy np przy 2-3 st. jeżeli sprężarka nie działa? No chyba że przy tej temperaturze powietrze jest juz zawsze wystarczająco suche - ale nie wydaje mi sie..
a to do tego to chyba służy osuszacz. Pozdrawiam

STOD
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 399
Rejestracja: 19 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa

Do tej funkcji ECON ciagle w Lybrze

Post autor: STOD » 05 gru 2007, 18:19

Dzieki za odpowiedzi ale nie do końca jeszcze rozumiem.
Czyli kedy uruchomie samochód i powiedzmy dam temperature na wyswietlaczu na 20 stopni,a wiatrak na powiedzmy trzy kreski , nie dotykajac funkcji AUTO , to klima(sprężarka )chodzi czy nie.I jak dam potem ten ECON to co bedzie.Bo jak sie go naciśnie to chyba na nim sie taka lampka zielona zapala , a potem gaśnie?
Lybra 2.4JTD
Najpiękniejszą rzeczą w życiu mężczyzny jest wiatr we włosach, świeży koń pod siodłem i ostry horyzont stepu...

Awatar użytkownika
muha
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 145
Rejestracja: 29 gru 2005, 0:00
Lokalizacja: Gdańsk

Lybra - funkcja ECON w klimatyzacji co to?

Post autor: muha » 05 gru 2007, 21:49

Czy dopiero wlaczyles silnik, czy nie - to nie ma znaczenia, bo ustawienia sa zapamietywane przy wylaczaniu. Sprobuje to po kolei wypunktowac:
1. Pomijajac kwestie niskiej temperatury na zewnatrz: sprezarka jest WLACZONA (czyli klima DZIALA), jesli NIE SWIECI sie lampka Econ (zolta).
2. Zapalona lampka Auto oznacza, ze:
- klima DZIALA (nie mozna miec jednoczesnie zapalonych Auto i Econ)
- komputer sam steruje kierunkiem i sila nawiewu
3. Przelaczanie zrodla powietrza (Wewnetrzne/Zewnetrzne/Auto) nie zmienia faktu wlaczenia/wylaczenia sprezarki ani automatycznego/recznego trybu dzialania. To jest ten pierwszy przycisk z lewej z dwukolorowa lampka (zolta/zielona).

Pierwszy z powyzszych punktow wydaje sie byc najwazniejszy jesli chodzi o Twoje pytanie.

Pozdrawiam,
/muha/
/muha/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”