Lybra - skrzynia biegów

Awatar użytkownika
cysiek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1117
Rejestracja: 22 paź 2009, 14:30
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Sulejówek

Lybra - skrzynia biegów

Post autor: cysiek » 14 cze 2010, 14:19

Witam Serdecznie

Przeszukałem na forum postów odnośnie problemów ze skrzynią w Lybrze. Jeśli taki był a ja go przeoczyłem to z góry przepraszam za powielenie tematu.
Mój problem:
Przy zimnym samochodzie biegi wchodzą swobodnie, drążęk skrzyni biegów również przesuwa sie swobodnie w pozycji "luz". Problemy zaczynają sie po przejechaniu jakichś 100km na trasie tzn jak samochód sie rozgrzeje. Cięzko jest wrzucić niskie biegi a sam drążek stawia dość duży opór. Auto i tak idzie na warsztat bo gość wjechał mi w bok i teraz czekam na przednie lewe drzwi aż mi przyjdą z Włoch. Chciałbym sie poradzić Was użytkowników jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji i ewentualny koszt naprawy.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady.
Pozdrawiam
Cysiek
Lancia Lybra 2,0 LX 20v 154KM
LPG: Stag IV, KME Silver, Reg Fast

Codee

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Codee » 14 cze 2010, 17:12

Sprawdzałeś na bagnecie skrzyni biegów stan oleju? Może go tam nie ma?

lybra1,9
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 213
Rejestracja: 30 maja 2010, 18:14
Lokalizacja: wojciechów

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: lybra1,9 » 14 cze 2010, 22:29

cysiek pisze:Witam Serdecznie

Przeszukałem na forum postów odnośnie problemów ze skrzynią w Lybrze. Jeśli taki był a ja go przeoczyłem to z góry przepraszam za powielenie tematu.
Mój problem:
Przy zimnym samochodzie biegi wchodzą swobodnie, drążęk skrzyni biegów również przesuwa sie swobodnie w pozycji "luz". Problemy zaczynają sie po przejechaniu jakichś 100km na trasie tzn jak samochód sie rozgrzeje. Cięzko jest wrzucić niskie biegi a sam drążek stawia dość duży opór. Auto i tak idzie na warsztat bo gość wjechał mi w bok i teraz czekam na przednie lewe drzwi aż mi przyjdą z Włoch. Chciałbym sie poradzić Was użytkowników jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji i ewentualny koszt naprawy.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek porady.


Radziłbym sprawdzic poziom oleu ,jesli jest właściwy.Należy sprawdzić linki mechanizmu zewnętrzego zmiany biegów.Jeśli nowe to cena z kosmosu ,natomiast opłaca się uzywane.Przerabiałem ten temat u siebie.Po zwiedzeniu kilkunastu warsztatów,kazdy z nich wskazywał na uszkodzenie skrzyni biegów.Pojdechałem w ostateczności do znawcy tematu w ASO w pobliskiej miejscowości i najpierw po uruchomieniu zewnętrznego mechanizmu zmiany biegów i po wymianie jednej linki wszystko wróciło do normy.

Awatar użytkownika
Heathen
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2001
Rejestracja: 15 paź 2009, 14:35
Imię: Konrad
Lokalizacja: Zabrze

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Heathen » 14 cze 2010, 22:57

ZEWNETRZNY MECHANIZM ZMIANY BIEGÓW...
Nie wiem jak w 2,0 ale w 2,4jtd wystarczy przyjrzeć się tulejkom w owym ustrojstwie oraz wspomnianym linkom.
U mnie dzieje sie tak samo, tzn prawie tak samo...biegi wchodzą bez problemu...jeno jak się nagrzeje nie odbija w pozycję LUZ...narazie to olałem, ale trza będzie się tym zająć:)


przypomnialo mi sie, problemy (brak luzu) moga byc spowodowane takze tym ze pod mieszkiem drążka zmiany biegow jest gąbka, ktora z biegiem czasu parcieje i sie kruszy, caly syf spada do "zawiasu kulkowego" i ten mechanizm (pod mieszkiem) wymaga smarowania i czyszczenia.
QV...soon:)

doginson
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 87
Rejestracja: 06 gru 2009, 12:37
Skype: doginson1984
Imię: Robert
Lokalizacja: trojmiasto
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: doginson » 16 lis 2010, 14:01

polecam:
http://www.forum.alfaholicy.org/zrob_sa ... a_luz.html" onclick="window.open(this.href);return false;

na forum alfy jest to już problem dobrze znany, a, że mamy takie same silniki i skrzynie u nas to też można zrobić,
sam dzisiaj się za to zabieram.
SuperRob Autonaprawa Mobilny Mechanik
facebook: SuperRob
trójmiasto
2xLancia kappa 2000 rok 2.4jtd
516-876-322

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Bany » 16 lis 2010, 23:39

Skrzynia w 2,0 20v jest inna niż w jtd...
Sterowanie też ciut inne.

doginson
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 87
Rejestracja: 06 gru 2009, 12:37
Skype: doginson1984
Imię: Robert
Lokalizacja: trojmiasto
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: doginson » 18 lis 2010, 7:18

w takim razie, aby nie zakładać nowego posta może ktoś mi podpowie, ja mam właśnie kappe 2000 rok, sterowanie takie jak
w linku, który zapodałem wyżej. Mam sprzęgło zmieniane około 10 tyś temu komplet, ale problem mam w drugim biegiem przy redukcji z trzeciego, muszę samochód zwolnić do 20 km / h aby dwójka weszła ładnie, natomiast jak tego nie zrobię bieg wchodzi tak ciężko jakbym chciał go wcisnąć w coś co nie ma otworu. Brak jakichkolwiek zgrzytów. Ponadto przy każdym biegu nie ważne kiedy jest odczucie jakby były lekko niewyregulowane, np z 2 na 3 lekko haczy, zarówno przy wyjściu z 2 i wbiciu 3 biegu. Regulacji przy skrzyni nie widzę żadnej, więc czy jest jakaś możliwość regulacji?

Chciałem wyjąć cały mechanizm zmiany biegów razem z drążkiem od dołu samochodu, ale po zdjęciu osłony nad tłumikiem wszystko jest zamknięte fabrycznie, więc zostaje od góry, ale z góry dojście do 2 przednich śrub mocujących podstawę lewarka jest niemożliwe (za daleko). Czy ktoś może przerabiał takie zabieg w kappach jtd i może powiedzieć jak to wszystko zrobić, bo jak regulować, albo jak demontować nigdzie tego nie znalazłem.

Dzieki za pomoc z góry.
SuperRob Autonaprawa Mobilny Mechanik
facebook: SuperRob
trójmiasto
2xLancia kappa 2000 rok 2.4jtd
516-876-322

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Bany » 18 lis 2010, 9:47

Jeśli wchodzenie biegów zależy od prędkości to problem leży w środku skrzyni a nie w sterowaniu.
Co do regulacji to nie wiem jak w kappie ale w 156 i 166 jest regulacja jednej z linek.
Odpowiada ona za położenie lewarka-prawo/lewo.

doginson
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 87
Rejestracja: 06 gru 2009, 12:37
Skype: doginson1984
Imię: Robert
Lokalizacja: trojmiasto
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: doginson » 18 lis 2010, 12:17

No niestety w kappie nie widziałem takiej regulacji, wiem o czym mówisz, bo widziałem linki na allegro od alf i jakis manual i tam była regulacja. Dzięki za info o tej skrzyni, ale jak dla mnie temat nie do przejścia wtedy.

Pozdrawiam
SuperRob Autonaprawa Mobilny Mechanik
facebook: SuperRob
trójmiasto
2xLancia kappa 2000 rok 2.4jtd
516-876-322

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: endriu wawa » 01 gru 2010, 21:15

A ja trochę z innej beczki zapytam o skrzynię...
W obecne mrozy (rano -15st.) drążek biegów zamurowało w miejscu. Nijak nie można ruszyć w dowolnym kierunku.
Dopiero po rozgrzaniu silnika (jakieś 10 minut) z ledwością i dużym oporem włączyłem jedynkę.
Pytanie jest takie: czy to wina oleju, a jeśli tak, to o co kaman?
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Bany » 01 gru 2010, 23:48

Mogło zciąć olej...Jak jest nieodpowiedni.
Lub sterowane zamarza,woda w pancerzach itp.

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: endriu wawa » 09 gru 2010, 22:51

No to jeszcze jedno pytanie...
Gdzie jest miarka oleju w skrzyni i jak ten olej się spuszcza i jak wlewa ?
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

Awatar użytkownika
Bany
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 29 lis 2007, 0:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: Bany » 09 gru 2010, 23:31

Miarka jest na tyle skrzyni -mechanizmu różnicowego.
Przez jej otwór sie wlewa olej.
Spuszcza sie na dole korkiem.

endriu wawa
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 94
Rejestracja: 29 mar 2010, 17:56
Lokalizacja: Wawka

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: endriu wawa » 10 gru 2010, 13:46

Dzięki za informację : ok2 :
Lybra SW 1,9 jtd 77kW

Były: 1.PF 126p (91'salon), 2.Opel Kadet Kombi(okularnik), 3.PF126p, 4.Mazda 121 (USA), 5.Mazda 121 (Japan), 6.Mitsubishi Carisma, ...

Awatar użytkownika
annubis17
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 1231
Rejestracja: 16 sie 2010, 19:41
Imię: Damian
Lokalizacja: Koszalin

Re: Lybra - skrzynia biegów

Post autor: annubis17 » 10 gru 2010, 14:57

Bany pisze:Miarka jest na tyle skrzyni -mechanizmu różnicowego.
Przez jej otwór sie wlewa olej.
Spuszcza sie na dole korkiem.
A w kappie 2.0 gdzie może być miarka dokładnie?
Citroen XM 2.1D / Lancia Kappa 2.0 VIS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”