Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

mariuszzz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 14 maja 2009, 22:24
Lokalizacja: Wałbrzych

Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: mariuszzz » 26 paź 2009, 17:18

Szykuję się do wymiany termostatu bo auto po przejechaniu 100 km w trasie ma góra 70 stopni. Żeby byc pewnym włączylem auto wczoraj rano i po 10 minutach sprawdzilem gruby wąż idący od chłodnicy do termostatu - byl zimny. Podobno jak termostat jest do wymiany to ten wąż powinien byc cieply? Wskażnik temperatur w tym czasie ani drgnął - byl ponizej 50 stopni. Jednak wentylator sie na chwilę włączył. Ciepły byl tylko termostat i cienki gumowy wąż pod nim - zaznaczony na zdjęciu.
Druga sprawa - czy to co oznaczylem w kółko to czujnik temperatury? bo on u mnie jakos niedbale jest owinięty izolacją :/ Moze to on jest winien?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Lybra 1.9 JTD 115KM :)

Codee

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: Codee » 26 paź 2009, 17:40

na pewno masz do wymiany termostat u mnie było to samo
teraz po przejechaniu 6 km temperatura wskakuje na 90'C czyli optymalna dla pracy diesla

mariuszzz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 14 maja 2009, 22:24
Lokalizacja: Wałbrzych

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: mariuszzz » 26 paź 2009, 17:45

przy wymianie musze spuscic caly płyn czy tylko to co zleci z węży do butelki? ( tak jak w poradniku >viewtopic.php?f=74&t=26593&p=268603&hilit=+lybra+spalanie#p268603 ).
Póżniej można to z powrotem wlać do zbiornika?
Lybra 1.9 JTD 115KM :)

Codee

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: Codee » 26 paź 2009, 17:51

jeśli będziesz tak umiał to OK.

Ja podstawiłem miskę pod wyjście z chłodnicy od strony sprężarki klimy i tam spuściłem płyn.

Wiadomo dokupiłem coś na dolewkę, a używkę odfiltrowałem no i dolałem ( nie dawno wymieniałem więc nie będę co rusz płynu nowego kupował )

U siebie masz ten trójnik pod termostatem plastik jak zdemontujesz stary to pomyśl jak zamontować nowy żeby nie uwalić tego trójnika ( w 2.4 jtd jest metal a u nas w 1.9jtd tandeta plastik )

Awatar użytkownika
malinowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 196
Rejestracja: 14 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Elblag

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: malinowy » 26 paź 2009, 17:56

Lepiej przy okazji wymień płyn na nowy, zimowy. A skoro włączył się wentylator po 10 min to gorący płyn musiał pójśc na chłodnicę, czyli raczej termostat walnięty, no i czujnik do sprawdzenia. Rozumiem, ze trzymałeś za ten gruby wąż wychodzący z termostatu?

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11971
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: topcio » 26 paź 2009, 18:21

wentylator mogła załączyć klima.
mariuszzz pisze:. Żeby byc pewnym włączylem auto wczoraj rano i po 10 minutach sprawdzilem gruby wąż idący od chłodnicy do termostatu - byl zimny. Podobno jak termostat jest do wymiany to ten wąż powinien byc cieply? ?
dokładnie tak jest- czyli termostat masz sprawny
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

Awatar użytkownika
malinowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 196
Rejestracja: 14 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Elblag

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: malinowy » 26 paź 2009, 18:24

Moze to rzeczywiscie tylko kostka przy czujniku : gafa :

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11971
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: topcio » 26 paź 2009, 18:44

ja w pierwszej kolejności bym to sprawdził, wymiana termostatu to ostatnia.
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

mariuszzz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 14 maja 2009, 22:24
Lokalizacja: Wałbrzych

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: mariuszzz » 26 paź 2009, 22:32

malinowy pisze:Lepiej przy okazji wymień płyn na nowy, zimowy. A skoro włączył się wentylator po 10 min to gorący płyn musiał pójśc na chłodnicę, czyli raczej termostat walnięty, no i czujnik do sprawdzenia. Rozumiem, ze trzymałeś za ten gruby wąż wychodzący z termostatu?
tak, trzymalem za ten gruby wąż....był całkiem zimny. Tylko ten mały na dole (strzałka) był ciepły. Czyli to moze byc ten czujnik co zaznaczylem w kółku? mozna go wykręcic bez wykręcania termostatu?
Lybra 1.9 JTD 115KM :)

Awatar użytkownika
malinowy
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 196
Rejestracja: 14 lis 2008, 0:00
Lokalizacja: Elblag

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: malinowy » 27 paź 2009, 4:33

Można, tylko płyn bedzie uciekał, na fotce widac, ze wtyczka jest zaizolowana, moze najpierw sprawdz samą wtyczke

krupkin
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 72
Rejestracja: 11 wrz 2008, 0:00

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: krupkin » 27 paź 2009, 8:00

Ja miałem dokładnie to samo - jazda, wąż zimny, temperatura wokół 70 st C. Po wymianie termostatu, temperaturę 90 st uzyskuje po ok. 10 km i trzyma się stabilnie jak skała. WYMIENIAJ, szkoda czasu i pieniędzy (spalanie spada o około 0,7 l).

Awatar użytkownika
aro
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1998
Rejestracja: 29 mar 2006, 0:00
Imię: Arek
Lokalizacja: Gorzyczki woj. śląskie

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: aro » 27 paź 2009, 9:59

A wentylator powienien się załączyc jak wyjmiesz tą wtyczke z tego czujnika z termostatu. Powienien ruszyc zaraz z drugiego biegu. Mam ten sam termostat w alfie 156 1.9jtd.

Termostaty do naszych furek produkuje Behr, Vernet (francuskie) i EPS (czy jakoś tak). Do diesla najlepszy jest Behra.
ja wymieniłem na Behra w zeszłym tygodniu i teraz prawie cały czas trzyma ok. 85 - 90 st. podczas jazdy. Czyli ok. Przed wymianą miałem ledwo 70 po 20 km jazdy.

Tylko, żeby wymienic ten termostat, to trzeba sie nieźle nagimnastykowac. Mało miejsca i na dodatek ten nieszczęsny EGR zasłania jedną śrubke od termostatu. Więc troche demontażu jest.

mariuszzz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 14 maja 2009, 22:24
Lokalizacja: Wałbrzych

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: mariuszzz » 30 paź 2009, 16:09

To teraz jeszcze doradźcie mi co powinienem zrobić najpierw....ten termostat....czy zawieszenie ktore mialem do zrobienia juz z 3 miesiace temu a teraz juz rozskrzypiało sie na dobre???. Zbieżność poszła w las, ściąga auto na prawo i drze opony od środka. Gdyby nie te opony to juz bym robil termostat ale na dniach założe zimowki - ktore niestety nowe nie są - i nie chcialbym ich od razu zedrzeć. Niestety na dwie naprawy na raz mnie teraz nie stac....druga bylaby za miesiąc. Z czym moge dłużej pojeżdzić?

pozdrawiam
Lybra 1.9 JTD 115KM :)

Awatar użytkownika
topcio
Prezes Lancia Klub Polska
Prezes Lancia Klub Polska
Posty: 11971
Rejestracja: 20 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Lublin woj. Lubelskie

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: topcio » 30 paź 2009, 16:14

Rób zawieszenie !!! po co Ci ciepły silnik jak się koło urwie?
Delta Intergale 16v
Fulvia Coupe 1.3 S 1972
Fulvia Coupe 1.3S 1971
Beta Spider Zagato 1.6
Obrazek

mariuszzz
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 57
Rejestracja: 14 maja 2009, 22:24
Lokalizacja: Wałbrzych

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: mariuszzz » 30 paź 2009, 16:51

topcio1 pisze:Rób zawieszenie !!! po co Ci ciepły silnik jak się koło urwie?
a jazda z takim termostatem nie wplywa jakos drastycznie na silnik? bo spalanie jak na razie mi sie nie zwiększylo....ale nie chcialbym za miesiąc miec silnika do naprawy :/
Lybra 1.9 JTD 115KM :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”