Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Codee

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: Codee » 30 lis 2009, 19:47

hmm ciekawe, bo wygląda mi na taki jak u mnie tyle tylko że zamiast plastikowego trójnika na dole ma metalowy - reszta jak u mnie.

Radar
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2009, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Lybra - niska temperatura płynu chłodzącego silnik

Post autor: Radar » 03 gru 2009, 19:33

Witam wszystkich, jestem świeżym kierowcą i szczęśliwym posiadaczem Lanci Lybry 1.9 JTD z 2000 roku.

Samochód został ściągnięty z Włoch i niepokoi mnie niska temperatura na Wskaźniku temperatury płynu chłodzącego silnik.
Temperatura waha się w granicach 70-80 stopni.

Proszę o opinię i ewentualną radę.

Pozdrawiam
Bartek

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: Lybra - niska temperatura płynu chłodzącego silnik

Post autor: Dudi » 03 gru 2009, 20:34

Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Radar
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2009, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Lybra - niska temperatura płynu chłodzącego silnik

Post autor: Radar » 03 gru 2009, 21:06

Dziękuję za link

Przyznaje jestem laikiem samochodowym, a trzeba wiedzieć jeszcze jakiego słowa szukać : )

Ciechu
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 201
Rejestracja: 24 wrz 2008, 0:00
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Odp: Lybra - niska temperatura płynu chłodzącego silnik

Post autor: Ciechu » 04 gru 2009, 8:33

Niekoniecznie... ja mam sprawny termostat i np w miescie bez problemu 90 stopni mi trzyma ale jesli w chlodny dzien około 0 stopni wyjade na szybki ruch to spada mi do tych 70 właśnie. Mysle ze to jest wina umieszczenia czujnika.

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Odp: Lybra - niska temperatura płynu chłodzącego silnik

Post autor: Dudi » 04 gru 2009, 9:25

Ciechu pisze:Niekoniecznie... ja mam sprawny termostat i np w miescie bez problemu 90 stopni mi trzyma ale jesli w chlodny dzien około 0 stopni wyjade na szybki ruch to spada mi do tych 70 właśnie. Mysle ze to jest wina umieszczenia czujnika.
Nie ma takiej możliwości, żeby spadała do 70. Albo masz walnięty czujnik, albo termostat który kupiłeś jest do reklamacji.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

Grzes
Dopiero zaczyna na naszym forum
Dopiero zaczyna na naszym forum
Posty: 34
Rejestracja: 19 sie 2008, 0:00
Lokalizacja: Poznań

Odp: Lybra - sprawdzenie termostatu

Post autor: Grzes » 29 sty 2010, 13:58

spróbuj to :link:
Ostatnio zmieniony 29 sty 2010, 18:51 przez topcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: skracamy linki
Lybra 2.4 jtd. 99r

zbyszek55
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 258
Rejestracja: 01 lip 2010, 19:48
Lokalizacja: bydgoszcz

wymiana termostatu

Post autor: zbyszek55 » 28 lip 2010, 20:46

Witam
Przymierzam się do wymiany termostatu.Czujnik temperatury cały czas pokazuje mi temp. 70 C
Proszę o podanie kolejnych czynności podczas wymiany termostatu żeby niczego nie spr.
Pozdrowienia
Zbyszek55 z Bydgoszczy
Lancia Lybra sw 2,4 jtd
Ostatnio zmieniony 28 lip 2010, 22:57 przez Dudi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolega jeszcze raz napisze post bez przeszukania forum i następny ląduje w śmietniku z automatu.
Lancia Lybra 2.4 JTD SW

Awatar użytkownika
Dudi
Członek Zarządu LKP
Członek Zarządu LKP
Posty: 12270
Rejestracja: 30 sie 2007, 0:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: Dudi » 28 lip 2010, 22:58

Kolega przestudiuje sobie posty w tym temacie i wszystkiego powienien się dowiedzieć. Jest słowny opis jak wymienić termostat.
Niestety bardzo dobra fotorelacja z wymiany została bezpowrotnie usunięta.
Dudi
Fiat Brava 80 16v SX / Alfa Romeo 156 2.0 16v Selespeed / Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115 LX Verde Olimpia
Alfa Romeo Giulietta 1.4 Multiair 170KM Distinctive
Fiat Fullback 2.4 MJ LuxNAV 180KM
Nysa Towos 522 '86 (do poprawek) / YAMAHA YZF-R6 (eeeeeeeRRRRRRrrrrr sześć)
Obrazek
Obrazek

baster
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 186
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: baster » 24 sie 2010, 0:40

Dzisiaj poza filtrami i olejem wymieniałem termostat w 2.4 jtd ... 140 KM. Po prostu jest przy tym sporo zabawy ... dodatkowo okazało się że pomimo sprawdzenia numerów są trochę różne termostaty ( jeden króciec w dolnej części w starym termostacie ma inny obwód niż w nowym ... )
Poza wyciąganiem akumulatora trzeba było się nagimnastykować z odgięciem blachy ( chyba od egr ) ... nie powiem, zniechęciło mnie to wszystko choć ... efekt od razu widoczny i rekompensuje w pełni całe to narzekanie. A ... byłbym zapomniał, musiałem odciąć kawałek podstawy pod akumulator gdyż ... zawadzała o nowy termostat.
Termostat kupiony w sklepie lanciaczesci ... jedyne co mogę o nim powiedzieć dobrego to że jest to behr kupiony w cenie vernet'a :)

Niestety sklep zaliczył wpadkę ... na allegro mają zdjęcie z dolną częścią wykonaną z metalu ... po odbiorze przesyłki przyszedł z wersją z plastyku ... podejrzewam że to od 1.9 jtd.
Dodatkowo o czym wcześniej wspominałem dolna część jest bardziej wysunięta i zawadzała o koszyk pod akumulator ...

Awatar użytkownika
Yuri
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Antwerpia/BE

Lybra - termostat/nagrzewnica

Post autor: Yuri » 15 wrz 2010, 20:27

Witam
Mam taki mały problem. Nie nagrzewa mi się nagrzewnica w mojej lyberce 2.4 jtd. Na pierwszy rzut oka wyglądałoby na to, że nagrzewnica jest zatkana, Jeden wąż od termostatu do nagrzewnicy gorący a drugi zimny. Jednak po zdjęciu węży i puszczeniu wody przez nie w jedną ze stron woda przepływa natomiast w drugą nie. Próbowałem podłączać węże odwrotnie i nic to nie daje.
Pytania są takie:
1. Czy termostat może blokować przepływ na nagrzewnicę?
2. Jak prawidłowo podłączyć węże od nagrzewnicy do termostatu?

argenta67

Re: Lybra - termostat/nagrzewnica

Post autor: argenta67 » 15 wrz 2010, 20:39

Yuri pisze:Witam
Mam taki mały problem. Nie nagrzewa mi się nagrzewnica w mojej lyberce 2.4 jtd. Na pierwszy rzut oka wyglądałoby na to, że nagrzewnica jest zatkana, Jeden wąż od termostatu do nagrzewnicy gorący a drugi zimny. Jednak po zdjęciu węży i puszczeniu wody przez nie w jedną ze stron woda przepływa natomiast w drugą nie. Próbowałem podłączać węże odwrotnie i nic to nie daje.
Pytania są takie:
1. Czy termostat może blokować przepływ na nagrzewnicę?
2. Jak prawidłowo podłączyć węże od nagrzewnicy do termostatu?
Nie rozumiem stwierdzenia, jak to w jedną stronę przepływa w drugą nie, układ chłodzenia nie ma kierunku to nie dioda tylko stojący zbiornik wody a pompa wody po prostu go porusza po to aby płyn mógł spełniać rolę chłodziwa a nagrzewnica role ogrzwania.

Awatar użytkownika
Yuri
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Antwerpia/BE

Re: Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: Yuri » 15 wrz 2010, 20:51

A więc co zrobiłem:
1. Odpiąłem obydwa węże które idą do nagrzewnicy.
2. W jeden z nich wkładam wąż ogrodowy i odkręcam wodę - efekt wypływa drugim
3. W drugi w nich wkładam wąż i odkręcam wodę - efekt woda bryzga na spowrotem na zewnątrz i praktycznie nie wypłwa wolnym wężem.
Rozmawiając z mechanikiem stwierdził, że w niektórych samochodach w nagrzewnicy jest klapka która umozliwia przepływ plynu tylko w jedną stronę.
Jednak ja próbowałem podłączać węże na oba sposoby i efektu przepływu brak.
Już sam nie wiem co jest.

argenta67

Re: Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: argenta67 » 15 wrz 2010, 21:01

Yuri pisze:A więc co zrobiłem:
1. Odpiąłem obydwa węże które idą do nagrzewnicy.
2. W jeden z nich wkładam wąż ogrodowy i odkręcam wodę - efekt wypływa drugim
3. W drugi w nich wkładam wąż i odkręcam wodę - efekt woda bryzga na spowrotem na zewnątrz i praktycznie nie wypłwa wolnym wężem.
Rozmawiając z mechanikiem stwierdził, że w niektórych samochodach w nagrzewnicy jest klapka która umozliwia przepływ plynu tylko w jedną stronę.
Jednak ja próbowałem podłączać węże na oba sposoby i efektu przepływu brak.
Już sam nie wiem co jest.
Cały czas jakieś dziwne ruchy opisujesz, wąż ogrodowy powinieneś założyć na nagrzewnice i jeśli jest ok to drugim końcem wylatuje zupełnie swobodnie i to jest obojętne na który założysz, nagrzewnica nie ma żadnego kierunku ani żadnego zaworu.

Awatar użytkownika
Yuri
Forumowicz/ka
Forumowicz/ka
Posty: 80
Rejestracja: 26 paź 2007, 0:00
Lokalizacja: Antwerpia/BE

Re: Lybra JTD - sprawdzenie/wymiana termostatu

Post autor: Yuri » 15 wrz 2010, 21:16

Próbuje opisać to najprościej jak się da.
Czy ma to jakąś różnicę czy nakładam wąż na nagrzewnice czy wkładam do węża który prowadzi od termostatu do nagrzewnicy?

Wiem, że nagrzewnica nie powinna mieć żadnego kierunku ale ja opisuje tylko to co się działo.
Opisze to inaczej, są dwa węże prowadzące od termostatu do nagrzewnicy, powiedzmy ,że wąż na którym jest odpowietrzenie to nr 1 a ten bez odpowietrzenia to nr 2.
Puszczam wodę w wąż nr 1 to z węża nr 2 leci bez problemu.
Puszczam wodę w wąż nr 2 to z węża nr 1 ledwo kapie, a woda bryzga spowrotem z węża nr 2.
Mam nadzieję, że wystarczająco jasno.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik, przeniesienie napędu i układ chłodzenia”